*احتمال تحقيق‌وتفحص مجلس درباره دليل سقوط هواپيما
*طرح استيضاح وزير دفاع سه‌شنبه اعلام وصول مي‌شود 
باهنر،طلايي‌نيك، عليخاني، كعبي، جهانگيرزاده و...

سرويس: مجلس
1384/09/21
12-12-2005
15:53:11
8409-11639: کد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: مجلس

حادثه جانكاه سقوط هواپيماي C-130 كه حامل جمعي از فعالان عرصه اطلاع‌رساني بود، ضرورت پاسخگويي مسوولان مربوطه به شايعات و رفع شبهات موجود را دوچندان ساخته است. مجلس شوراي اسلامي به عنوان نهادي برآمده از آراي مردم در نخستين جلسه علني پس از اين حادثه، پيگيري علل و عوامل اين حادثه را در دستور كار خود قرار داد تا جايي كه حتي بحث استيضاح وزير دفاع نيز مطرح شد.

خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) درگفت‌وگوهاي جداگانه با چند تن از نمايندگان مجلس و همچنين معاونت پارلماني نهاد رياست جمهوري نظرات آنان را در اين خصوص جويا شده است.

به گفته‌ نايب رييس اول مجلس، چنانچه نتايج حاصل از تحقيقات و اطلاع‌رساني دستگاه‌هاي ذيربط در حادثه‌ي هوايي اخير كه منجر به شهادت جمعي از اصحاب رسانه، جمعي از اعضاي ارتش جمهوري اسلامي ايران و كادر هوايي شده بود، مجلس را قانع نكند از ديگر ابزارهاي در اختيار مجلس هم‌چون تحقيق و تفحص استفاده خواهيم كرد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، محمدرضا باهنر، رييس فراكسيون اصولگرايان كه صبح روز دوشنبه براي بدرقه هيات پارلماني ايران به روسيه در پاويون جمهوري حضور يافته بود به خبرنگاران ايسنا و مهر گفت: مجلس، كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي را مكلف به نظارت بر تحقيقات و اطلاع‌رساني قوه‌ي قضاييه و مجريه كرده است تا اگر قصوري شده است به آن رسيدگي كند.

وي از حضور خود در جلسه‌ي روز گذشته‌ي كميسيون امنيت ملي خبر داد و با اشاره به بحث‌هايي كه در اين كميسيون در خصوص سقوط هواپيماي C130 صورت گرفته بود، افزود: اطلاعات اوليه‌ي به دست آمده در اين جلسه مطرح شد و مجلس با صدور بيانيه‌ي رسمي از دست‌اندركاران تحقيق در اين زمينه از جمله قوه‌ي قضاييه و دولت پيگيري جدي موضوع را خواستار شد تا اين كه نتايج تحقيقات به موقع به اطلاع مردم رسانده شود.

نايب رييس اول مجلس تأكيد كرد: مجلس شوراي اسلامي به دنبال كشف واقعيت است و تمامي تلاش خود را در اين زمينه به كار خواهد بست.

وي در پاسخ به خبرنگار ايسنا كه جوياي زمان اعلام وصول طرح استيضاح از وزير دفاع شده بود، اظهار داشت: هيأت رييسه مكلف است پس از دريافت طرح استيضاح، اين طرح را كه به امضاي حداقل 10 نفر از نمايندگان رسيده و بر آن پافشاري دارند، در همان روز يا در جلسه‌ي بعدي اعلام وصول كند.

باهنر با بيان اينكه موارد استيضاح بايد كاملا روشن باشد، ادامه داد: موارد استيضاح بايد قانوني و در رابطه با مسئوليت‌هاي وزير مربوطه باشد. هيأت رييسه پس از بررسي اين طرح در صورتي كه نياز به اصلاح داشته باشد، موارد لازم به اصلاح را به تهيه‌كنندگان طرح اعلام خواهد كرد.

اين عضو هيأت رييسه‌ي مجلس در خصوص شمار دقيق امضاهاي اين طرح، گفت: امضاهاي آن شناور است، چون بعضي‌ها امضاي خود را پس مي‌گيرند و يا بعضي ديگر بر آن مي‌افزايند.

يك نماينده‌ اكثريت مجلس مدعي شد كه مسوولان ذي‌ربط دلايل سقوط هواپيماي C-130 را مي‌دانند، نمي‌دانيم چرا در اعلام آن به مردم اهمال مي‌كنند؟

جعفر آيين‌پرست، عضو هيات‌ رييسه كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به بروز برخي شايعات در خصوص سقوط هواپيماي C-130 و شهادت تعداد زيادي از خبرنگاران رسانه‌هاي گروهي، ابراز عقيده كرد كه برخي دستگاه‌ها واقعيات را به مردم نمي‌گويند و باعث ايجاد شايعات زيادي در سطح جامعه مي‌شوند.

وي گفت: هرچه از زمان اين حادثه سپري شود، ذهنيت‌هاي ديگري در افكار عمومي ايجاد مي‌شود، لذا بايد با بررسي اسناد مربوطه كه موجود مي‌باشد، عمدي يا سهوي بودن ابعاد اين حادثه روشن شود.

آيين‌پرست با تاكيد بر پيگيري مجلس تا اعلام نتايج قطعي و مشخص شدن مقصران اين حادثه، خاطرنشان كرد: از دست دادن تعدادي از بهترين فرزندان اين كشور واقعه‌اي غم‌انگيز است، لذا بايد پاسخ قابل قبولي به افكار عمومي جامعه ارائه شود.

اگر استانداردهاي پرواز و ايمني در سفرهاي هوايي رعايت نشوند، حادثه سقوط هواپيماي C- 130 آخرين سقوط نخواهد بود.

ولي‌الله آذروش، مخبر كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران در خصوص پيگيري علل سقوط هواپيماي C- 130 گفت: اگر علل حوادث قبلي و سقوط هواپيماها كه متاسفانه در كشور ما كم نبوده بطور جدي بررسي و با مقصران آنها برخورد مي‌شد، شايد امروز كمتر با اين‌گونه مشكلات مواجه مي‌شديم.

وي با بيان اينكه در هواپيماهاي نظامي رعايت يكسري اصول و معيار و ضوابط فني و اجرايي لازم است، ادامه داد: تغيير كاربري هواپيماي باربري براي انتقال مسافر بايد با رعايت يكسري معيارهاي مدون و رايج در جهان باشد و قطعا سازمان هواپيمايي كشور بايد بر سلامت پروازها و استانداردها نظارت و با هر نوع عدم رعايت مشخصات فني برخورد كند.

مخبر كميسيون عمران مجلس عنوان كرد: مردم نبايد متحمل ضررهاي ناشي از عدم برنامه‌ريزي‌ها و سوء مديريت‌ها شوند، هرچند در خريد هواپيما تحريم هستيم، ولي با اتخاذ روش‌هاي مديريتي مي‌توان در جهت ارتقاي سطح ايمني و سلامت در پروازها و ارائه خدمات مطلوب به مردم حركت كرد.

آذروش اعلام كرد: به منظور ارتقاي سلامت در پروازها و تامين ناوگان مناسب در خطوط پرواز، سال گذشته اعتبارات مناسبي جهت خريد هواپيماهاي مناسب و نو در اختيار سازمان‌هاي ذي‌ربط قرار داديم و حتي اعتباري به همين منظور در اختيار وزارت دفاع قرار گرفت.

نماينده اردبيل با تاكيد بر اينكه علل حادثه‌ اخير را از جهت ارتقاي ايمني، سلامت و نحوه سقوط آن به صورت جدي در مجلس پيگيري مي‌كنيم، نسبت به عدم تكرار اين‌گونه حوادث ابراز اميدواري كرد و گفت: اگر مشخصات ايمني و استانداردهاي پرواز به صورت جدي در نظر گرفته نشوند و در مديريت صنايع هوايي وحدت رويه وجود نداشته باشد، اين قبيل حوادث باز هم تكرار خواهد شد.

يك نماينده مجلس گفت: نهاد‌هاي ذيربط بايد با بررسي علل سقوط هواپيماي C-130 ، به شايعات موجود پاسخ مناسبي دهند.

جواد جهانگيرزاده، عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اين مطلب اظهار داشت: موضوع نگهداري، ترابري و نقص فني هواپيما بايد به دقت بررسي شود و در اين خصوص دستگاه ترابري و حمل و نقل كشور بايد پاسخگو باشد.

وي افزود: اگر توبيخ و يا توضيحي در اين راستا نياز است بايد اعمال شود. در اين ميان بحث نظامي بودن اين هواپيما نيز بايد مد نظر قرار گيرد.

جهانگيرزاده دليل اصلي بروز چنين حوادثي را كهنگي و فرسودگي هواپيما‌ها و سيستم حمل و نقل هوايي كشور دانست و بر ضرورت چاره‌انديشي دولت براي رفع دلايل اين قبيل حوادث تاكيد كرد.

نمايندگان مجلس بايد بطور جدي دلايل حادثه سقوط هواپيما را پيگيري كنند و مقصران را معرفي كنند.

حجت‌الاسلام محمدمهدي پورفاطمي، عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين ادعا كه هواپيماي C- 130 حامل خبرنگاران از رده خارج شده بوده است، افزود: بايد مشخص شود هواپيمايي كه قرار بوده صبح پرواز كند اما بعد از ظهر پرواز كرده چه مشكلي داشته است.

وي با تاكيد بر اين نكته كه خبرنگاران را بايد با "هواپيماي غير نظامي" به ماموريت مي‌فرستادند، گفت: مجلس بايد كار نظارتي خود را بيشتر كند. گفته مي‌شود كه يكي از 4 موتور هواپيما از كار افتاده و با 3 موتور نيز مي‌توانست به پرواز ادامه دهد. بايد مشخص شود چه عاملي باعث سقوط اين هواپيما شده است.

پورفاطمي افزود: الان هواپيماي تشريفاتي را تحويل گرفته‌اند و مي‌گويند مي‌خواهند آن را به مسافربري تبديل كنند، در حالي كه اين كار اشتباه است. شعارهاي كم خرج كردن و صرفه‌جويي براي زمان انتخابات است و بعد از آن ديگر نبايد ادامه داد.

علي‌رغم گزارش‌هاي جامع از سوي مسولان ذيربط نظامي و غيرنظامي در جلسه اخير كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، هنوز علت اصلي فاجعه سقوط هواپيما مشخص نشده است.

رضا طلايي‌نيك رييس كميته دفاعي كميسيون امنيت ملي مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني ايسنا با بيان اين‌كه وزير دفاع، فرمانده نيروي هوايي، رييس سازمان هواپيمايي، و ساير مسولان ذيربط در گزارش‌هاي خود بر لزوم بررسي كارشناسي و تلاش تيم‌هاي تحقيق جهت ريشه‌يابي سانحه در جلسه روز گذشته كميسيون امنيت ملي تاكيد داشته‌اند، گفت: كميته دفاعي تا مشخص شدن علت يا علل اصلي و جمع‌بندي بررسي‌ها، تلاش‌هاي خود را ادامه خواهند داد.

به گفته وي، در اين نشست، فرماندهان، مسوولان ذيربط با توجه به تجربيات گذشته، نياز به فرصت براي ريشه‌يابي سانحه را مطرح كردند. چرا كه معاينه فني از لاشه هواپيما در لابراتوار و بررسي كليه مدارك و سوابق هواپيما و كنترل‌هاي قبل از پرواز و نيز مكالمات خلبان و ثبت رادار و هم‌چنين اظهارات شاهدان عيني در قبل و حين حادثه در ريشه‌يابي سانحه موثر خواهد بود.

وي با اشاره به اين‌كه وزير دفاع و فرمانده نيروي هوايي نيز به علل اصلي فاجعه سقوط هواپيما پي نبرده‌اند از تشكيل گروه 29 نفره‌اي با حضور سازمان هوايي نيرو‌هاي مسلح، واحد‌هاي اجرايي و نظامي، وزارت دفاع و راه و ترابري، ستاد مشترك ارتش، ستاد كل نيرو‌هاي مسلح و سازمان قضايي، براي تحقيق و همكاري در اين زمينه خبر داد و افزود: سرعت و دقت اين گروه توام با پيگيري نهاد‌هاي نظارتي مثل مجلس در ريشه‌يابي سانحه موثر است.

طلايي‌نيك تاكيد كرد: كميته دفاعي مجلس از هر نوع امكان قانوني براي ريشه‌يابي فاجعه سقوط هواپيما استفاده خواهد كرد و البته در صورت برخورد قاطع و شفاف با مسائل مرتبط با اين سانحه دلخراش، زمينه بروز حوادث مشابه كاهش يافت.

رييس كميته دفاعي كميسيون امنيت ملي مجلس در واكنش به اظهارات برخي از اصحاب رسانه‌ها كه پيش از سفر خود از نقص فني آن خبر داده بودند، گفت: علي‌رغم اظهارات مسوولان سازمان ترابري هوايي ارتش، مبني بر مستندات در نداشتن نقص فني هواپيما قبل از پرواز، بايد بررسي‌هاي تكميلي ادامه يابد.

البته مسوولان سازمان ترابري ارتش بر رفع نقص سيستم ناوبري هواپيما قبل از پرواز تاكيد دارند و هنوز مسوولان اجرايي و نظارتي به علت يا علل واقعي سانحه سقوط هواپيمايي نبرده‌اند.

وي هم‌چنين در پاسخ به ابهامي مبني بر چرايي عدم فرود هواپيما در فرودگاه امام(ره) اظهار داشت: گزارش سازمان هوايي و مسوولان ذيربط تاكيد بر تقاضاي خلبان هواپيما مبني بر بازگشت براي فرود در فرودگاه مبدا مهر‌آباد بوده است و مسولان ذيربط تشخيص خلبان را براي انتخاب محل فرود مقدم بر هرگونه تصيم‌گيري ارزيابي مي‌كنند و البته هنوز نمي‌توان ارزيابي و قضاوت دقيق و نهايي را نسبت به ابعاد اين سانحه اعلام كرد.

طلايي‌نيك اضافه كرد: به طور حتم نامناسب بودن وضعيت فرودگاه مهر‌آباد به علت مناطق مسكوني در پيرامون آن در چند دهه گذشته در تشديد سانحه بي‌ارتباط نيست. به عبارت ديگر در صورت استفاده از فرودگاه‌هايي مانند فرودگاه امام(ره) كه داراي حريم مناسب غيرمسكوني است شدت خسارت و تلفات كاهش مي‌يافت.

نماينده‌ مردم آبادان در مجلس شوراي اسلامي گفت: حادثه‌ي تلخ و تاسف‌بار سقوط هواپيماي C130 كه فاجعه‌اي براي جامعه خبري و رسانه‌اي بود، مجلس را بسيار متاثر كرد.

عبدالله كعبي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، با بيان اينكه در تمام دنيا رسم است هرگاه چنين حادثه‌ تلخي رخ مي‌دهد بالاترين مقام مسؤول خودبه‌خود استعفا مي‌دهد، حتي اگر استعفاي او پذيرفته نشود اين عمل حداقل مرحمي براي خانواده‌هاي داغ‌دار است، مدعي شد: مجموعه زيردست وزير دفاع در حادثه‌ي سقوط هواپيماي C130 كوتاهي كرده است و وزير دفاع بايد پاسخگو باشد.

كعبي با بيان اينكه مواردي در اين حادثه بايد مورد توجه قرار گيرد، ادعا كرد: نخستين اين كه اين هواپيما يك هواپيماي مسافربري نيست، پس چرا اين تعداد مسافر با اين پرواز جابه‌جا شده‌اند؟ نكته ديگر اين كه اين پرواز بايد ساعت هفت و نيم صبح انجام مي‌شد، ولي به علت نقص فني اين هواپيما، با چهار ساعت تاخير انجام شد. متاسفانه هواپيما با نقص فني تاييد شده پرواز مي‌كند و اين در حالي است كه خلبان اول اين پرواز حاضر به پرواز نشده و پرواز هواپيماي C130 با خلبان دوم انجام گرفته است.

وي با بيان اين ادعا كه ظاهرا خلبان پس از بروز نقص فني در هواپيما چندين بار تقاضاي فرود اضطراري مي‌كند كه اجازه فرود داده نمي‌شود و ظاهرا دو بار بر فراز فرودگاه مهرآباد دور مي‌زند اضافه كرد: اين هواپيما حتي مي‌توانست در فرودگاه امام خميني(ره) فرود بيايد تا اين حادثه دلخراش پيش نيايد.

نماينده مردم آبادان يادآور شد: وزارت دفاع ما آمادگي ساخت هواپيما را دارد و هواپيماي ايران 140 را مي‌سازد، اين سوال مطرح است تشكيلاتي كه خود مي‌تواند هواپيما بسازد آيا از برطرف كردن نقص فني هواپيماي C130 عاجز است؟

وي گفت: اصلا چرا اين پرواز با هواپيماي ايران 140 انجام نشده است؟ همچنين ارتش جمهوري اسلامي ايران هواپيماي 707 دارد. اين پرواز را مي‌شد با يك هواپيماي ديگر انجام مي‌دادند.

كعبي تصريح كرد: اصولا مسافران اين پرواز نظامي نبوده‌ و اكثرا از خبرنگاران جرايد، رسانه‌ها و خبرگزاري‌ها بوده‌اند. مي‌شد اين مسافران را با هواپيماي مطمئن‌تري اعزام كرد.

وي متذكر شد: با اهمال و كوتاهي اجازه داده شده است كه اين حادثه رخ دهد.

نماينده آبادان عنوان كرد: اعتقاد ما اين است كه سوال و استيضاح از ابزار كار مجلس است. وزيري كه در حوزه كاري او چنين حادثه‌اي اتفاق افتاده و اين همه كشته برجاي گذاشته است، بايد پاسخ دهد.

كعبي در پايان با بيان اين كه وزير دفاع بايد خود را ملزم به پاسخ‌گويي در اين زمينه بداند، خاطرنشان كرد: به اين ترتيب جمعي از همكاران نماينده مجلس، ديروز نامه‌ي‌ استيضاح وزير دفاع را با بيش از 48 امضا تقديم هيات رييسه مجلس كردند و بحث استيضاح وزير روز سه‌شنبه مطرح خواهد شد.

معاونت پارلماني نهاد رياست جمهوري گفت: زمينه‌ي استيضاح وزير دفاع را در مجلس خيلي مثبت ارزيابي نمي‌كنم.

محمد عظيمي در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) اظهار داشت: مجلس حق دارد كه موضوع سقوط هواپيما را مورد بررسي قرار دهد و علل و عوامل آن را شناسايي كند. همانطور كه دولت نيز در اين ارتباط فعاليت‌هاي خود را آغاز كرده و بر اين امر مصر است. متاسفانه در اين حادثه تعدادي از اصحاب رسانه و پرسنل ارتش و تعدادي از مردم عادي به شهادت رسيدند، همانطور كه گفته شد دولت درصدد است كه علل سقوط هواپيما را بررسي و به مردم اعلام كند و اگر قصوري در اين ارتباط وجود داشته باشد حتما با آن برخورد مي‌شود.

وي در عين حال گفت: اما فكر نمي‌كنم بررسي علل سقوط هواپيما نياز به استيضاح وزير دفاع داشته باشد و در اين ارتباط نيازي به استيضاح نيست. به نظر من مجلس در ابتدا بايد علت‌هاي اين موضوع را مورد بررسي قرار دهد و بعد از آن فرصت وجود دارد كه در مورد استيضاح تصميم‌گيري كند. ما هنوز در ابتداي كار هستيم و بايد اجازه داد كه بررسي‌ها به نتيجه برسد.

وي در پايان گفت: همانطور كه گفتم زمينه استيضاح وزير دفاع را در اين ارتباط در مجلس مثبت نمي‌دانم.

يك عضو فراكسيون اقليت مجلس شوراي اسلامي، كه روز گذشته خبر از تدوين طرح استيضاح وزير دفاع را داده بود؛ تاكيد كرد كه اين استيضاح به منظور اصلاح آن وزارت‌خانه و تشكيلات آن است و نه غرض‌ورزي يا برخورد خطي.

حجت‌الاسلام قدرت‌الله عليخاني عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي، طي تماسي با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، از ايراد يكي از اعضاي هيات رييسه مبني بر تلقي فرصت‌طلبي از ارايه‌ي طرح استيضاح در نخستين ماه‌هاي شكل‌گيري دولت خبر داد و افزود: قائل به شكل‌گيري چنين تصوري در فضاي عمومي جامعه نيستم. اگر كساني چنين قصوري دارند، هنگام اعلام وصول مي‌توانند آن را مطرح كنند.

وي با اشاره به آنچه كه واكنش‌هاي برخي رسانه‌هاي اكثريت نسبت به طرح استيضاح وزير دفاع مي‌خواند، گفت: برخي ناراحت‌ هستند كه چرا اقليت براي اين طرح پيش‌قدم شده است، در حالي كه هيچ منعي براي پيش‌قدم شدن اكثريت وجود نداشت و آنها خودشان مي‌توانستند براي تقويت اين وزارت، پا پيش بگذارند و مطمئنا اقليت هم از آنها پشتيباني مي‌كرد.

به اعتقاد عليخاني استيضاح وزير دفاع پس از فاجعه‌ سقوط هواپيماي C – 130 مي‌تواند در رفع بسياري از مشكلات موجود در اين زمينه موثر باشد و به اصلاح آن در وزارت دفاع منجر شود.

  

در ساعت 23:45 | لینک  | 

 

/مراسم بزرگداشت شهداي حادثه‌ي جانگداز سقوط هواپيما در حسينيه‌ي ارشاد/
اظهارات حكمت، مزروعي، شمس‌الواعظين، كديور، داوودي مهاجر و پيام مديرعامل ايسنا

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: سياسي

مراسم بزرگداشت شهداي حادثه جانگداز سقوط هواپيماي سي . 130 عصر روز دوشنبه از سوي انجمن صنفي روزنامه‌نگاران، انجمن دفاع از آزادي مطبوعات و انجمن روزنامه‌نگارن جوان با حضور جمعي از فعالان سياسي و اصحاب مطبوعات، هم‌چنين انجمن صنفي عكاسان در حسينيه ارشاد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ايسنا، در ابتداي اين مراسم «علي حكمت» نايب‌رييس انجمن دفاع از آزادي مطبوعات با عرض تسليت به بازماندگان شهداي اين سانحه گفت: در اين ارتباط تاكنون نظرات و تحليل‌هاي مختلفي ارائه شده و ما به عنوان عضوي از جامعه‌ي رسانه‌يي كشور خواهان پي‌گيري علت اين حادثه هستيم.

وي با اشاره به كشته‌شدن مدير روزنامه النهار گفت: از زمان وقوع اين ترور اصحاب رسانه‌يي لبنان به دنبال علت و عوامل آن بودند و اين مساله را پي‌گيري مي‌كنند. ولي ما در جامعه‌اي زندگي مي‌كنيم كه در آن از وفاداري به ارزش‌هاي اسلامي دم مي‌زنيم ولي نامهربانانه‌ترين برخورد را با اصحاب رسانه داريم.

حكمت گفت: به نظر من اصحاب مطبوعات نبايد اجازه دهند اين مساله به فراموشي سپرده شود و كساني كه در اين رابطه مسوول هستند، بايد مواخذه شوند.

اين روزنامه‌نگار افزود: با كمال تاسف در جامعه ما علي‌رغم تمام شعار‌هايي كه در ارتباط با مسائل مختلف از جمله اصحاب رسانه داده مي‌شود بسياري از مطالبات بي‌پاسخ مانده كه نمونه آن مساله 18 تير ، نوارسازان و ... است.

وي با بيان اين‌كه بسياري از پرونده‌هاي مطبوعات معلق مانده و در مورد آن‌ها پاسخگويي نيست، گفت: در چنين وضعيتي نمي‌توان گفت كه جامعه‌اي پاسخگوست.

حكمت همچنين گفت كه به اعتقاد وي جامعه‌ي مطبوعاتي مي‌تواند در قبال مسائلي كه در ارتباط با آن رخ مي‌دهد با وحدت و همدلي چاره انديشي كند.

وي با تاكيد بر اين‌كه مشكلات جامعه ما با سخنراني حل نمي‌شود، گفت كه بايد براي مشكلات به صورت ريشه‌اي چاره‌انديشي شود.

وي با تسليت مجدد به بازماندگان شهداي حادثه جانگداز سقوط هواپيماي سي. 130 گفت: اميدوارم روزي جامعه‌ي مطبوعاتي در ايران ارزش و مقام واقعي خود را كسب كند و برخي متوجه شوند كه وجود يك جامعه مطبوعاتي منتقد و آزاد، قبل از هر چيز به نفع حاكميت است نه عليه آن.

بر اساس اين گزارش، مديرعامل خبرگزاري دانشجويان ايران، ايسنا، نيز كه نتوانسته بود در اين مراسم حضور يابد با ارسال پيامي

ضمن اعلام تسليت به تمامي اصحاب رسانه، بر لزوم پيگيري و ريشه‌يابي حادثه‌ي جانگداز اخير تاكيد كرد.

نادعلي‌زاده با عرض تسليت به استادان گرانقدر، روزنامه‌نگاران و خبرنگاران، عكاسان پرتلاش، تشكل‌هاي صنفي فعال در اين زمينه وبازماندگان و داغديدگان يادآور شده است: « با تاكيد بر آن كه اهالي مطبوعات و ارباب جرايد بايد تمام همت و تلاششان را در پيگيري علل حادثه جانگذاز اخير و راه‌هاي جلوگيري از تكرار چنين حوداثي به كار گيرند، لازم مي‌دانم مراتب عذرخواهي خود را نسبت به عدم حضور در آن جمع اعلام دارم.

پيش از اين به مناسبت تشييع پيكر عزيزان پركشيده‌مان چند خطي نوشته بودم كه تقديم مي‌شود:

"بسم‌الله الرحمن الرحيم

و بشر الصابرين، الذين اذا اصابتهم مصيبه قالوا انا لله و انا اليه راجعون

جان پاك ده‌ها جان‌باخته‌ي فرهيخته‌ي عرصه‌ي اطلاع‌رساني در فاجعه‌ي جانگداز اخير، سرمايه‌ي زوال‌ناپذيري است كه بايد به تناسب عظمت و ماهيت آگاهي‌بخش انقلاب شكوهمند اسلامي و در مسير صيانت و حفاظت از جمهوريت و اسلاميت نظام مقدس جمهوري اسلامي و تداوم جهاد خبرنگاران، عكاسان خبرگزاري‌ها و روزنامه‌ها و مجموعه‌ي عوامل برنامه‌ساز صدا و سيما در دوران سراسر شور و شعور حماسه دفاع مقدس، تا هميشه مشام جان معرفت‌پسند عاشقان حضرت حق - جل و علا - را معطر سازد.

جهادگران آشنا با قلم و قاب تصوير، سال‌هاست كه با مفهوم درد و رنج و محروميت و استضعاف، زيسته‌اند و در مكتب امام الشهدا خميني كبير (ره) - هم او كه به تعبير مقام معظم رهبري اين انقلاب بي‌نامش در هيچ كجاي جهان شناخته شده نيست - تاختن بر سرمايه‌داري بي حد و حصر و ليبراليسم بي قيد و بند و تحجر و التقاط و اسلام مرفهان بي‌درد و نيز ترسيم روشن عدالت، استقلال، آزادي و اسلام كوبنده‌ي خرافه و زر و زور و تزوير را آموخته‌اند.

خداوندا! اينك كه يارانمان به‌سوي تو پر كشيده‌اند، آنان را در جوار رحمت خود بپذير و در كنار صلحا و شهدا ماوايشان ده و دل‌هاي مالامال از اندوه تمامي بازماندگان و داغ‌ديدگانشان را به «رضايت» - كه تا چند روز ديگر به ولادتش نزديك مي‌شويم - به مقام رضا و ساحل آرامش برسان.

بي‌گمان عروج اين عزيزان، مسووليت تمامي اهالي خبر را در اطلاع‌رساني و خدمت به ملت شريف ايران و نشان دادن نقاط كور و مبهم معضلات اجتماعي، اقتصادي، سياسي و فرهنگي در عرصه‌ي داخلي و همچنين بي‌عدالتي‌ها و نابرابر‌هاي برآمده از استعمار و استكبار جهاني در صحنه‌هاي بين‌المللي، سنگين‌تر و عزمشان را جزم‌تر خواهد كرد.

ان‌شاءالله

والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته »

به گزارش ايسنا در ادامه مراسم، علي مزروعي دبير انجمن صنفي روزنامه‌نگاران با تسليت حادثه سقوط هواپيما و شهادت تعدادي از اهالي مطبوعات اظهار داشت: اين افراد سرمايه‌هاي ما بودند و بايد در جهت حفظ سرمايه‌هاي خود تلاش بيشتري كنيم.

مزروعي با بيان اين‌كه مردمي كه سوار هواپيما مي‌شوند به سيستم اعتماد دارند كه اين كار را انجام مي‌دهند، گفت: ما به جاي اين‌كه رشد كنيم در حال سوزاندن سرمايه‌هاي اجتماعي‌ هستيم و نمي‌دانم با اين كار به كجا مي‌خواهيم برويم.

وي با بيان اين‌كه با توجه به اين اتفاقات ضرورت وحدت بين روزنامه‌نگاران افزايش يافته، تاكيد كرد كه اهالي مطبوعات بايد به صورت منسجم اهداف خود را پيش ببرند.

وي هم‌چنين از آن‌چه برخورد يكسويه صدا وسيما با اين قضيه خواند، انتقاد كرد.

دبير انجمن صنفي روزنامه‌نگاران در پايان ابراز اميدواري كرد كه اين حوادث ريشه‌يابي شود و شاهد تكرار آنها نباشيم.

در ادامه فريبا داوودي مهاجر، دبيركل انجمن روزنامه‌نگاران جوان با تسليت اين حادثه جانگداز اظهار داشت: درحال حاضر به نظر مي‌رسد كه نه تنها امنيت شغلي روزنامه‌نگاران كه امنيت جاني آنها نيز به خطر افتاده است.

وي با بيان اين‌كه رسانه‌ها بايد اين موضوع را به شدت پي‌گيري كنند، افزود: در حال حاضر روزنامه‌نگاران دو راه‌ بيشتر ندارند؛ يكي اين‌كه مانند الان متفرق باشند و وحدت بين آنها وجود نداشته باشد. راه دوم اين است كه با يكديگر متحد شوند و بر مشكلاتي كه پيش روي آنهاست غلبه كنند. البته مطمئنا كساني كه در اين راه پيش‌قدم مي‌شوند ‌بايد هزينه‌ي زيادي بپردازند.

به گزارش خبرنگار ايسنا محسن كديور نيز در سخناني از مظلوميت جان‌باختگان به عنوان مميزه اين حوادث و ديگر حوادثي كه در طول سال اتفاق افتاد، نام برد.

وي با يادآوري اين‌كه سال 84 با حادثه‌ي ورزشگاه آزادي آغاز شد، به حوادثي كه طي سال‌هاي جاري در خطوط هوايي ايران اتفاق افتاده اشاره كرد و با نقبي به اظهارات ديگر سخنرانان اين مراسم كه در آنها از مظلوميت خبرنگاران و عكاسان شهيد در حادثه‌ جانگداز روز سه‌شنبه سخن گفته شده بود، افزود: بخش دردآور اين فاجعه اين است كه انسان در خانه بنشيند و خانه آتش بگيرد و دردآورتر اين است كه از خانواده‌ي نيروهاي نظامي باشي و به دست عزيز خود به صورت غيرعمدي از بين بروي.

وي با تاكيد بر اين‌كه در اين حادثه به همان اندازه كه از شهادت خبرنگاران و عكاسان ناراحتيم، از شهادت نظاميان و ديگران نيز غمگين هستيم، گفت: در دنيا نسبت به تعداد خبرنگاراني كه از دست مي‌روند، حساسيت ويژه‌يي وجود دارد؛ اما اين بدان معنا نيست كه خون خبرنگاران از خون ساير شهروندان رنگين‌تر است.

رييس انجمن دفاع از آزادي مطبوعات در ادامه از امنيت به عنوان بالاترين نشانه براي سالم تشخيص دادن يك جامعه نام برد و با برشمردن انواع امنيت، از مسوولان درخواست كرد در پايان هر سال شاخص‌هاي امنيت را ارايه دهند.

كديور هم‌چنين با اشاره به برخي اخبار كه به وجود ابهام در شهيد شناخته‌شدن يا نشدن جان‌باختگان اين حادثه‌ي جانگداز اختصاص داشت، گفت: مگر برخي خدا هستند كه مي‌خواهند لقب شهيد را تقسيم كنند؟ مساله‌ي اصلي اين حادثه، شهيد بودن يا نبودن نيست؛ بلكه ريشه‌يابي آن است.

به گزارش ايسنا ماشاءالله شمس‌الواعظين هم در سخنان كوتاهي گفت: اگر قبلا روزنامه‌نگاران امنيت شغلي و مالي نداشتند در حال حاضر امنيت جاني نيز ندارند و اين جاي بسي تاسف دارد.

همچنين صادق‌لو، نماينده‌ي انجمن صنفي عكاسان در اين مراسم سخنراني و بر پي‌گيري اين مساله از سوي اصحاب رسانه تاكيد كرد.

يكي از دانشجويان دانشكده خبر نيز به نمايندگي از دانشجويان اين دانشگاه در اين مراسم سخنراني كرد.

عبدالحسين مختاباد هم در پايان مراسم، تصنيف‌هايي را در مرثيه شهداي اين حادثه جانگداز اجرا كرد.

 

آيين گراميداشت جان‌باختگان سانحه هواپيماي سي ‪ ۱۳۰‬در يزد برگزار شد

يزد، ايرنا ‪۸۴/۰۹/۲۱‬

داخلي. اجتماعي. هواپيما. خبرنگار. سانحه.

آيين گراميداشت جان باختگان سانحه سقوط هواپيماي سي ‪ ۱۳۰‬ارتش، دوشنبه شب در مسجد "حظيره" شهر يزد برگزار شد.

در اين مراسم كه به‌همت اداره‌كل فرهنگ وارشاداسلامي و سازمان صدا و سيماي مركز يزد برپا شد، استاندار يزد،امام جمعه، قشرهاي مختلف مردم، روحانيان، خانواده‌هاي معزز شهدا و اصحاب مطبوعات اين استان حضور داشتند.

پنج نفر از جان باختگان اين سانحه دردناك از خبرنگاران يزدي تبار كشور بودند كه سيدمهدي ميرافضلي سر يزدي، عكاس پرتلاش ايرنا، از جمله آنان بود.

يكي از استادان حوزه علميه يزد در اين آيين با گراميداشت ياد و خاطره شهداي اين حادثه دلخراش، آن را به‌مقام‌معظم رهبري، مردم‌ايران و خانواده‌هاي داغدار آنان تسليت گفت.

حجت‌الاسلام مدرسي گفت: عزيزاني كه دراين حادثه دردناك، جان خود را از دست دادند در مسير ترويج فرهنگ اصيل اسلامي قدم برداشتند و براي تثبيت فرهنگ ولايي و انقلاب اسلامي به شهادت رسيدند.

وي دربخشي ازسخنان خودافزود: يكي از ويژگي‌هاي فرهنگ تشيع، وجود رهبراني است كه نه تنها پيروان آنها به وجودشان افتخار مي‌كنند بلكه دشمنان هم در طول تاريخ به فضل و مناقب آنها مي‌پردازند.

در اين مراسم، يكي از مداحان اهل بيت در مصائب اهل بيت پيامبر اكرم (ص) مداحي كرد و گروه موزيك تيپ الغدير يزد نيز به اجراي مراسم ويژه پرداخت.

ارسال خبر: ۲۰:۲۶ ‪دوشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۸۴‬

 

آيين بزرگداشت جان باختگان سانحه هوايي در مسجد اعظم قم برگزار شد

قم ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۹/۲۱‬

داخلي. اجتماعي. آيين. سقوط هواپيما.

آيين بزرگداشت جان باختگان سانحه هوايي سقوط هواپيماي "سي ‪ "۱۳۰‬ارتش جمهوري اسلامي ايران دوشنبه شب در مسجد اعظم قم برگزار شد.

در اين مراسم كه حضرات آيات عظام و مراجع تقليد "نوري همداني "، "مكارم شيرازي" و " آيت الله اميني " ، نمايندگان بيوت و دفاتر مراجع تقليد ، فرماندهان نظامي و انتظامي، برخي مديران استان قم ، طلاب و فضلاي حوزه‌هاي علميه و جمعي از مردم حضور داشتند ياد وخاطره شهداي اين حادثه دلخراش گرامي داشته شد.

يكي از اساتيد حوزه علميه قم در اين مراسم با ابراز تاسف از وقوع اين حادثه دلخراش گفت : امروز حرفه خبرنگاري يكي از سخت‌ترين و دشوارترين كارها مي‌باشد چرا كه آنان پيوسته در ميدانهاي "بلا و خطر" زندگي مي‌كنند.

حجت‌الاسلام والمسلمين كاظم صديقي افزود: افرادي كه در سانحه هوايي جان خود را از دست دادند كساني بودند كه براي خدمت به نظام عازم ماموريت شده بودند.

وي ادامه داد: اين افراد قصد داشتند مانور قدرت اسلام را در برابر كفر جهاني گزارش كنند و نمايش دهند ولي دست تقدير سرنوشت آنان را به گونه‌اي ديگر رقم زد.

صديقي اظهار داشت: در ميان اين خبرنگاران عده‌اي از نظاميان ارتش مكتبي و ولايي نيز حضور داشتند كه متاسفانه آنان نيز جان خود را از دست دادند.

صديقي خواهان تسريع در شناسايي علل حادثه شد و گفت: اگر چه به قضاوقدر اعتقاد داريم ولي بايد چنين حوادثي بررسي تااز تكرار آنها جلوگيري شود.

اين مراسم به همت مركز مديريت حوزه علميه قم، دفتر تبليغات اسلامي، جامعه مدرسين حوزه علميه قم و آستانه مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) برگزار شد.

ارسال خبر: ۲۰:۵۵ ‪دوشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۸۴‬

 

در ساعت 23:41 | لینک  | 

 

يک فيلم از سقوط هواپيما

مسعود بهنود
m.behnoud@roozonline.com

۲۱ آذر ۱۳۸۴

دوربين های کوچک و فيلمبردارهای آماتور دارند چهره جهان را تحت تاثير خود قرار می دهند و شفافيتی به حوادث می بخشند که نظارت مردمی را افزون می کند و امکان پرده پوشی ها را به صفر می رساند. دیشب فيلمی از دو جوان اهل لندن از برنامه خبری بیست و چهارساعته بی بی سی پخش شد که در همان ثانيه های اول انفجار در انبار نفت لندن گرفته شده بود. انفجار و آتش سوزی وسيعی که هنوز تا بامداد دوشنبه ادامه دارد و گفته می شود بزرگ ترين حادثه از اين دست در اروپاست.

در حالی که در ايران و به دنبال سقوط هواپيمای هرکولس سی 130 نظامی همچنان بحث ها درگيرست، مجلس و مقامات کشوری سخن از بررسی ها می گويند، سئوال های بی پاسخ وجود دارد، ترديدهائی درباره علت اعلام شده سقوطی که منجر به کشته شدن هشتاد روزنامه نگار شد بر سر زبان هاست. روزنامه همشهری در اولين شماره خود بعد از وقوع حادثه به علت تاثر از دست دادن همکاری، حساسيت خاص نشان داد و سخن همسر خبرنگار کشته شده اين روزنامه را نقل کرد که از آخرين مکالمه از درون هواپيما سخن می گفت. آن جا که خبرنگار جوان دستور مقامات برای بستن موبايل ها در وقت حضور در هواپيما را نديده می گيرد تا با همسر جوان خود گفتگو کند و بگويد که هواپيما نقص فنی دارد و بعد از اين همه معطلی، می گويند خلبان حاضر به پرواز با اين وسيله نيست. نقل همين گفته در همشهری آتشی شد به انبار احساسات تحريک شده روزنامه نگاران و موج های بعدی بلند شد. موج هائی که معمولا در ارتباط با نظامی ها و نهادهای نظامی در نقل مطبوعاتی، کوتاه می آيند و راه احتياط می گيرند.

در خبرها هست که واکنش بعدی روزنامه همشهری که جلودار ماجرا شده است با هشدار وزير اطلاعات روبرو می شود. اما فضا به گونه ای است که برخلاف دفعات قبلی مربوط به ساليان پيش نمی توان مانع از سئوال ها شد. در توضيحات مقامات نظامی غافلگير شده تناقص هائی پيدا می شود [ مانند ماجرای جعبه سياه که يکی از آنان گفت هواپيماهای نظامی فاقد آنند و ديگری از بررسی آن خبر داد]. در فضائی که عزاداری هنرمندان کارکنان صدا و سيما که بيش تر از هر سازمانی کشته داده اند بر آن اثرها می گذارد، سئوال پشت سئوال است که در هوای می چرخد. جواب ها مانند سخنان احمدی نژاد هنگام بازگشت از سفر سعودی آبی نيست بر اين آتش، بيش تر در اذهان می نشيند که مانند قبل می گذارند چندی بگذرد و همه چيز پايان می گيرد و پرونده اين سقوط هم بسته می شود.

همين تحرک افکارعمومی و تفاوت زمان با زمان است که رييس جمهور سابق را وامی دارد که همراه با لعنتی فاش بگوید که علت اصلی سقوط پی در پی هواپيما ها، تحريم های آمريکاست که ايران را از داشتن قطعات يدکی محروم کرده و هواپيماهای فرسوده را به موجودات خطرسازی مبدل ساخته است. اين سخنی است که در همه اين سال ها ناگفته گذاشته می شد تا مبادا از ارتفاع شعارهای مبارزه با آمريکا بکاهد و محاسبه هزينه و فايده را در سرها اندازد. رييس جمهور فعلی هم ناگزير می شود که با جمله ای سلبی اثر تحريم ها را تائيد کند. گرچه هنوز کسانی هستند که بهتر می بينند چنين سرودی ياد بدمستان داده نشود.

در همين فاصله ارتفاع شايعاتی بدتر از آن چه آقای خاتمی گفت، بر سر زبان هاست، نشانه ناکارآمدی مهارخبری. در اين انديشه بودم که چطور با اين همه دوربين های سبک فيلمبرداری که دست جوانان است کسی فيلمی از هواپيما و لحظه سقوط نگرفته است. با خود می گفتم ممکن نیست که چنين باشد. اما از خود می پرسیدم آيا ترس از عقوبت است که فيلم ها را در خزانه دوربين ها نگاه داشته است. آيا کم بودن ظرفيت انتقال اطلاعات از طريق اينترنت است که مانع از آن شده که فيلمی از ماجرا به بيرون از رسانه های داخلی سربکشد.

در همين زمان يکی از خوانندگان "روز" در پيامی الکترونيکی خبر داد که فيلم کوتاهی از ماجرا در دست دارد. که توانست آن را بفرستد. اين فيلم پانزده ثانیه ای برای افراد غيرمتخصص نکته خاصی را تداعی نمی کند جز آن که نشان می دهد که جوانان تهرانی هم در موج انقلاب اطلاعات و تحول دوربين های سبک بيکار نبوده اند. گرچه که ترتيب پخش فيلمی که دو جوان انگليسی از انفجار انبار سوخت لندن گرفتند، به نوعی ديگرست.

شبکه جهانی بی بی سی ضمن تشويق گيرندگان فيلم، و نشان دادنشان حتما مبلغی هم به عنوان دستمزد به آنان پرداخته است. اين فيلم حتما هيچ نگرانی برای گيرنده آن در پی ندارد و حتما در بررسی هائی که صورت می گيرد از جمله مدارک خواهد بود. همه اين ها به دليل کهنگی بافت بورکراسی ايران، واکنش های عقب افتاده نهادهای مسوول که به شهادت گفته های مهدی کروبی رييس مجلس سابق، حتی نمايندگان مجلس اسلامی هم دارای صلاحيت برای اطلاع از بررسی ها نمی دانند، در ايران فعلا ممکن نمی شود. اما همين شروع هم خوب و به جاست. حتی اگر فيلم ارسالی هيچ کمکی هم نکند. عادت دادن نهادهای ناظر به شرکت دادن مردم در تحقيقات، و عادت کردن مردم به نظارت و آگاهی از رويدادهای جامعه، هر دو خوش حالی آورست.

فيلم ارسالی از تهران را با کليک کردن در اين Download file">نقطه تماشا کنيد. با چند توضيح اضافی:

اول آن که فرستنده فيلم می گويد در جنوب مهرآباد بوده است که متوجه حرکت هواپيمائی و اصابت جسمی به انتهای هواپيما می شود و پس از آن است که دوربين را رو به آسمان می گيرد. به گفته وی در فيلم خط عبور آن چه از زمين به آسمان می رفت پيداست [ در ثانيه دهم]

باز همو برايم نوشته است که فيلم را به کارشناسی نشان داده و وی گفته است که اين خط نمی تواند اثر ناشی از دود هواپيما باشد.

يکی از همکاران شب قبل با تاکيد بر اين که خط هوای موجود در فيلم و هم صدای آن از يک هواپيمای جت است و نمی تواند از هواپيمای هرکولس سی 130 باشد ترديدی را درباره اين که فيلم از هواپيمای مورد نظر باشد در ذهن اعضای تحريری انداخت که همين مانع از استفاده از خبری از اين فيلم شد.

اما به نظر می رسد که از تحرک فيلمبردار نمی توان آسان گذشت. آن انقلاب انفورماتيک که به عنوان نشانه قرن بيست و يکم صحبت ها از آن است، بدون آن که اطلاعات در اين وسايل منتشر شونده راه يابد، بی اثرست. چنان که معجزه حضور وب لاگ ها در عرضه بزرگ راه های اطلاعاتی وقتی معجزه گر خواهد بود که کسانی در آن بنويسند و آن چه را می شنوند و می بينند منعکس کنند، وگرنه بی مايه فطيرست اين همه. چنان که در همين ماجرای سقوط هواپيما هم به اندازه نسبی وب لاگ های متعلق به روزنامه نگاران کار خبری کردند.

در حالی که کسانی می کوشند هم مانع از گشوده شدن چشم و گوش ها شوند، و هم مانع از آن که اين چشم ها و گوش ها همه چيز را ببينند و بشنوند، بهترين راه اصلاح نگاه اقتدارگرايانه به اطلاعات و جامعه، بهره گرفتن از وسايلی است که جهان امروز به فراوانی در دسترس ها گذاشته است. به مجموع فيلم هائی که در لحظه از فاجعه سال گذشته سونامی گرفته شد، دقت کنيد. به نوشته يک کارشناس اولين بارست که دانشمندان و کارشناسان برای بررسی حادثه و جلوگيری از تلفات آينده حوادث مشابه مشکلی ندارند. چون چندان عکس و فيلم و صدا توسط کسانی که بعضی هاشان جان باخته اند از اين حادثه باقی مانده و پخش شده که همين روزها در سالگرد سونامی رسانه های خبری جهان از آن سيرآب است.

اين معجزه اول بار در حادثه يازده سپتامبر رخ داد، ناگهان هزاران فيلم و تصوير رسيد. تنها ماجرای اثرگذار و بزرگ جهانی بود که در لحظه وقوعش بشر سند دارد. از آن پس است که هر دوربين فيلمبرداری و هر موبايل دوربين دار در حقيقت يک شاهدست، شاهدی که انکارش نمی توان کرد. اصولا انکار ديگر دارد در جهان مشکل می شود، گرچه هنوز کسانی به آن مشغولند.

 

در ساعت 8:16 | لینک  | 

 

دستور نادرست به خلبان، عامل اصلي سقوط هواپيما

۱۶ آذر ۱۳۸۴ - قبل از ظهر ۱۱:۴۵

ابلاغ دستور نادرست به خلبان براي بازگشت به مهرآباد تحت هر شرايط، علت اصلي سانحه مرگبار روز گذشته در جنوب مهرآباد بود.

يك منبع آگاه در گفت‌وگو با «بازتاب» ضمن بيان مطلب فوق افزود: نقص فني در هواپيماي C-130 پس از گذشت هشت دقيقه از پرواز، رخ داده كه در آن لحظه هواپيما در اواسط مسير تهران ـ قم قرار داشته است و اگر اصرار مركز كنترل پرواز و مسئولان حاضر در فرودگاه مهرآباد نبود، اين هواپيما امكان فرود بدون سانحه در سه نقطه فرودگاه امام، اتوبان قم ـ تهران و بيابان‌هاي جنوب غربي تهران را داشته است.

اين منبع ادامه داد: با توجه به قابليت‌هاي ويژه هواپيماي C-130، اين هواپيما مي‌تواند در دشت‌ها و بدون چتر فرود آيد، بر زمين بنشيند و حتي بدون باز شدن چرخ نيز با سينه فرود آيد و در اين صورت، تنها مقداري خسارت مالي به هواپيما وارد مي‌شود.

وي افزود: خلبان هواپيما پس از دستور مركز كنترل مبني بر بازگشت به مهرآباد، براي كوتاه كردن مسير خود، به جاي دور زدن به صورت مستقيم از منطقه آذري عبور كرده كه به دليل ارتفاع پايين و عدم تعادل، هواپيما سقوط كرده است.

اين منبع در پايان افزود:عليرغم عملکرد رشادت آميز خلبان بابک گوهري، انتخاب ستوان جوان و نسبتا كم‌تجربه براي هدايت هواپيماي هركولس C-130 ـ كه حامل 94 سرنشين بود ـ نيز از ديگر ابهامات مطرح در عملكرد مسئولان فرودگاه نظامي مهرآباد است.

در همين زمينه روايت يك كارشناس هوايي شاهد سانحه را هم ببينيد.

آيا باز هم تقصيرها را به گردن خلبان مي‌اندازيم؟

۱۶ آذر ۱۳۸۴ - بعد از ظهر ۱۷:۴۴  

فاجعه سقوط هواپيماي «C-130»، فاجعه تلخي بود كه همه ما را منقلب كرد. ديدن هواپيمايي كه بدون تعادل در هوا در حال سقوط است، صحنه‌اي عادي نيست و همه بينندگان را بر جاي ميخكوب مي‌كند. شايد درك اوضاع شاهدان واقعه 11 سپتامبر هم‌اكنون براي شاهدان اين حادثه عيني‌تر باشد.

چند دقيقه پس از سقوط هواپيما، موفق به ورود به داخل شهرك توحيد در سه‌راه آذري ـ مربوط به خانواده‌هاي پرسنل نيروي هوايي ـ شدم؛ جمعيت ازدحام زيادي را در درب شهرك ايجاد كرده بودند.

به رغم گفته برخي افراد كه آمبولانس‌ها و آتش‌نشاني‌ها دير در محل حاضر شدند، بايد گفت حضور آتش‌نشان‌ها و آمبولانس‌ها ظرف پنج تا پانزده دقيقه، نشان‌دهنده تلاش سريع همه ارگان‌ها براي كمك رساندن به مصدومان حادثه بود كه با حضور در محل، سريعا به اطفاي حريق ناشي از انفجار هواپيما پرداختند. تلاش آتش‌نشان‌ها براي راه يافتن به داخل ساختمان و مهار شعله‌هاي مرگ‌آور آتش، تلاشي قابل تحسين بود. اما چه سود كه انفجار هواپيما همه سرنشينان را روانه ديار باقي كرده بود. تلاش براي نجات ساكنان آپارتمان و منطقه، تنها اميد باقي‌مانده بود.

همكاري نيروهاي اورژانس، آتش‌نشاني، هلال احمر و در كنار آنان، پرسنل و سربازان نيروي هوايي، نيروي انتظامي و ساكنان شهرك توحيد، همه را به هيجان آورده بود.
با مهار آتش توسط آتش‌نشانان در حدود ساعت 15:30 الي 16، تلاش براي خروج اجساد از لاشه هواپيما آغاز شد؛ صحنه‌هايي كه نگفتن آنها بهتر از گفتن است.

در اين ميان، بايد به نكته مهمي نيز توجه كرد: ازدحام بيش از حد مردم در بيرون شهرك توحيد و خيابان‌هاي اطراف، كار را براي امدادرسانان بسيار مشكل كرده بود. ترويج فرهنگ ايمني در اين‌گونه مواقع، يكي از كارهاي اساسي صداوسيما و رسانه‌هاي جمعي است كه باعث نجات جان انسان‌هاي بسياري خواهد شد. اين ازدحام مردم، باعث كندي در آمد‌ورفت ماشين‌هاي كمك‌رساني شده بود، به نحوي كه با تمام شدن آب بيشتر ماشين‌ها، عمليات اطفاي حريق، براي مدتي با كندي دنبال شد.

كمك‌رساني از راه هوا و از طريق بالگردهاي هلال احمر و منطقه هوايي مهرآباد نيز از نكات قابل ذكر حادثه ديروز بود كه به رغم فضاي كم در ميان آپارتمان‌ها براي فرود، تا حد ممكن به زمين نزديك شده و كمك‌ها را به پايين پرتاب مي‌كردند و حتي در يك مورد، بالگرد هلال احمر نيز در محوطه باز در كنار آپارتمان به طور كامل فرود آمد.

سكنه شهرك توحيد، با بهت تمام به ساختمان خيره شده بودند، ساختماني كه تا ساعتي قبل، شايد بارها به آن رفت‌وآمد كرده و دوستان و آشنايان و همكاران زيادي در آن داشتند. خوشبختانه طبقه اول آپارتمان كه بال هواپيما به آن برخورد كرده بود، خالي از سكنه بود. اما موج انفجار و حريق، باعث مجروح شدن عده‌اي از ساكنان شده بود. عده‌اي از ساكنان سخت مي‌گريستند و عده‌اي از آنان نيز در پشت درهاي شهرك، با خواهش و تمنا قصد ورود به شهرك براي يافتن خانواده و بستگانشان را داشتند كه با سد مأموران روبه‌رو شده و به سختي در حال تلاش براي شكستن سد بودند.

عمق فاجعه زماني آشكار مي‌شود كه درباره توانايي‌هاي هواپيماهاي «C-130» بيشتر بدانيم. هواپيماهايي كه اگرچه قديمي هستند، اما به علت توانايي‌هاي فوق‌العاده آنان، به عنوان ايمن‌ترين هواپيماها شناخته شده‌اند.

اين هواپيماهاي ترابري كه براي نخستين بار، چهار فروند از آنها در خرداد ماه سال 42 و با نام مستعار «هركولس» به خدمت نيروي هوايي ارتش ايران درآمد، اولين هواپيماي چهارموتوره و نخستين هواپيماي جت ملخدار ترابري به شمار مي‌رود كه وارد خدمت نيروي هوايي شده‌اند. موتورهاي اين هواپيما از نوع توربوپراپ (جت ملخدار) و داراي گنجايش 93 نفر سرباز با تجهيزات كامل يا 64 نفر چترباز با تمام وسايل و يا 73 بيمار با برانكارد و دو نفر پرستار بوده و قادر به حمل حداكثر 22 تن بار و به طور عادي 18 تن بار و مجهز به دستگاه تهويه كامل داخلي و تأمين فشار هوا در ارتفاع بالاست. حداكثر وزن قابل تحمل هنگام برخاستن، 61.234 كيلوگرم بار و وزن عملياتي آن 31.433 كيلوگرم است. شعاع عملش با حداكثر بارگيري 3420 كيلومتر و با 1134 كيلوگرم بار، 4988 كيلومتر است. طول باند لازم براي فرود هواپيما با بارگيري كامل در ارتفاع سطح دريا، تنها 2/1 كيلومتر است.

هواپيماي «C-130» در ارتش آمريكا در عمليات‌هاي صلحي و جنگي كارآيي زيادي دارد و براي مأموريت‌هاي مختلف در شرايط آب‌وهوايي متفاوت و در قطب جنوب از آن استفاده مي‌شود.
طراحي قابل انعطاف هركولس‌ها باعث تناسب آنها با انجام مأموريت‌هاي مختلف است و به اين هواپيما اجازه مي‌دهد تا نقش چند هواپيما را ايفا كند.

«C-130j» آخرين مدل طراحي‌شده اين هواپيماست كه نسبت به مدل‌هاي پيشين آن سريع‌تر و پرقدرت‌تر است.
پس از طراحي نخستين مدل اين هواپيما (C130A) به تعداد 219 فروند، حدود چهار دهه پيش تاكنون مدل‌هاي زيادي از آن توليد شده است. «C130B»، دومين مدل آن بود كه در مي 1959 (1338) وارد خدمت نيروي هوايي آمريكا شد و سپس چهار سال بعد به خدمت نيروي هوايي ارتش ايران نيز درآمد.

بعدها نيروي هوايي با مدل‌هاي جديد و نيرومندتري از اين نوع هواپيما تجهيز شد. اين هواپيماها كه به خاطر قدرتشان به «هركولس» معروفند، توانايي پرواز با دو موتور (از چهار موتور) را نيز دارند. به اين ويژگي بايد توانايي‌هاي ديگري از جمله فرود با سينه بدون استفاده از چرخ را نيز اضافه كرد.

به اين ترتيب، هواپيماي «C-130» نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي كه ديروز در اثر نقص فني و در مسير بازگشت سقوط كرد، مي‌توانست در مكان‌هايي مانند فرودگاه امام خميني، اتوبان قم و حتي دشت‌هاي اطراف منطقه نيز فرود اضطراري نمايد. كما اين‌كه بارها و در كشورهاي مختلف شاهد فرود آمدن اضطراري هواپيماها در اتوبان‌هاي كشورهاي مختلف بوده‌ايم و به هر حال امكان فرود در مناطق گفته‌شده با توجه به وضعيت اضطراري هواپيما و توانايي‌هاي هواپيماهاي «C-130» گفته‌شده وجود داشته است.

متأسفانه در بيشتر اين حادثه‌ها، خلبان مقصر شناخته مي‌شود در حالي كه در اين‌گونه موارد، خلبان تنها حلقه آخر و كامل‌كننده اشتباهاتي است كه ممكن است پيش از آن رخ داده باشد. هيچ‌گاه در اين موارد نبايد تيم فني، آشيانه هواپيما، برج مراقبت، اتاق كنفرانس مديران شركت يا سازمان مربوطه را فراموش كرد. درواقع خلبان در اين موارد تنها نقش دروازه‌بان را در تيم فوتبال ايفا مي‌كند كه به هر حال چون حلقه آخر اين زنجيره به هم پيوسته است، اكثرا همه اشتباهات به وي نسبت داده مي‌شود.

 


 •   با سلام...
  بنده با استفاده از شبيه ساز پرواز ، نقص فني در دو موتور هواپيما را شبيه سازي كردم و ديده شد كه اگر حتي دو موتور از چهار موتور از كار بيفتد باز هواپيما قادر به پرواز است البته بشرطي كه هر دو موتور از چپ يا راست نباشند. در مواقعي كه موتور دچار اشكال مي شود هواپيما قدرت مانور خود را بشدت از دست مي دهد و لذا نبايد با دور زدن يا بي جهت ارتفاع گرفتن به هواپيما فشار آورد چراكه باعث استال مي شود. با توجه به نقص فني گزارش شده ، مرحوم خلبان نهايت تلاش خود را كرده اند و جداً قابل تحسين است ، خدا رحمتشان كند. به نظر بنده اشكال اصلي در نحوه مديريت پرواز بوده است يعني تا جايي كه امكان داشته نبايد هواپيما به مهرآباد بر مي گشت.

 •   پيدا کنید پرتقال فروش را

 •    پدرم خلبان نيروي هوايي ارتش بود و در بازگشت از ماموريت به دليل سهل انگاري راننده ارتش جان خود را از دست داد. بنده بارها و بارها سوار اين هواپيما شده ام. پيدا شدن نقص در موتور اين هواپيما متاسفانه زياد اتفاق مي افتد ولي سانحه به ندرت آن هم به دليل 4 موتوره بودن آن است. نمي دانم اين بار هم مانند بسياري از دفعات گذشته خلبان را مقصر معرفي مي كنند يا نه؟ ولي به نظر من (به گفته پدرم) دليل اصلي بروز اين قبيل نقص فني ها اين است كه به دليل مشكلات مالي كشور به خصوص ارتش قطعه اي كه عمر آن با ضريب ايمني مثلا 1000 ساعت پرواز است تا 3000 ساعت نيز مورد استفاده قرار مي گيرد. اميدوارم گروه تحقيق واقع بينانه به مساله نگاه كند نه احساسي. خداوند همه شان را رحمت كند.

 •   دوستان خودتون رو بگذارين جاي اون خلبان اولا اون اعلام كرده كه هواپيما مشكل داره ولي دوبار به خاطر آماده نبودن باند تقاضاي اون رو رد كردن ثانيا اون توي فيلماي امريكايي هست كه مي بينيد خلبان هر جا توانست هواپيما رو فرود مياره و بعد هم مورد تمجيد قرار مي گيره اگر مرحوم گوهري هم ميخواست اين كارو بكنه از ترس مواخذه ناشي از نافرماني واينكه هزار تا مدعي پيدا ميكرد كه به اموال دولتي(هواپيما) خسارت رسونده و در نهايت اخراج و زندان اين كار رو نمي كرد .شايد اين مسئله در مورد پرسنل برج فرودگاه هم صحت داشته باشه .

 •   سلام.به چند نكته دقت كنيد: 1- چرا هنوز هواپيماي خريداري شده 45 سال پيش كه حتما در جنگ 8 ساله هم همه نفسش گرفته شده بايد هنوز پرواز كند؟ آيا هواپيما از پيكان محكمتر است؟ آيا از رده كردن خودروهاي 30 ساله مهمتر است يا هواپيماي 45 ساله؟
  2- صدا و سيما خوب گل كاشت! آيا خون حميد خيرخواه كه اينهمه برايش گريه كردند از خون كاپيتان گوهري رنگين تر بود؟ آيا خون فلان جوان 21 ساله صدا و سيما از خون امير ارتش كه پدرش درآمده و عمري از ش گذشته تا امير شده و در صحنه جنگ سالها رشادت داشته رنگينن تر است؟ چرا همه دم از شهداي عرصه خبر ميزنند؟ بقيه چي؟ به هلاكت رسيده اند؟!!!
  حاشا به غيرتتان! همه به دنبال پيدا كردن مقصر حادثه اند! بابا جان! علت اين حادثه اينه كه ما نميتونيم هواپيما بخريم و جايگزين كنيم! چرا ؟ پيدا كنيد پرتغال فروش را... اين گرگ سالهاست كه با گله آشناست...

 •   یارب
  سلام بر شمااصحاب رسانه.باعرض تسلیت.
  خلبان این هواپیمایکی از اقوام ما بودند.
  ذکرچندنکته لازم است:
  _این هواپیما،باری بوده نه مسافربری.
  _اخرین خلبانی که با این هواپیما پروازکرده امیدی به فرود نداشته و از فرودموفقیت آمیز خودمتعجب شده.
  _وقتی شهیدبابک گوهری از پروازبا این هواپیماامتناع میورزدبه اومی گویند:"دوتاپیچه دیگه تو پروازکن ،خودشون خودبه خودسفت میشن."
  _همچنین تصمیم به تعویض خلبان داشته اند.
  _شهیدگوهری وهمسرشان منتظر تولد اولین فرزندشان بودند.
  _ازقرارمعلوم خلبان چندباراجازه ی فرود در مناطق غیرمسکونی میخواهد که اجازه داده نمیشود.
  باتوجه به این نکات ودهها مسئله ی دیگر،ماکه هنوز ربط این سانحه را به قضاوقدرالهی نفهمیده ایم.آقایان کم کاریهای خودشان را با احساسات دینی مردم توجیه میکنند.
  ازخدا مایه میگذارند.
  واقعا که ........

 •   يكي به ما مردم ايران ياد بدهد كه در هنگام روي دادن اين گونه اتفاقات وقتي كاري از دستمان بر نمي آيد تجمع نكنيم تا گروههاي امداد كارشان را سريعتر و بهتر انجام دهند

 •   من حدود 25 سال در شهرک توحید زندگی کرده ام. احسنت و آفرین به خلبان شجاع و ماهر این هواپیما. خدا روحش را شاد کند. چرا که محل سقوط هواپیما محوطه پارکینگ و از معدود مکان های باز و خالی از سکنه میباشد. و این نشان از درایت و توانایی و مهارت خلبان هواپیما میباشد. روحش شاد

 •   خدا همه این عزیزان را رحمت کند.مردن حق وپیش روی همه ما است.هواپیما های ما حد اقل از 35سال پیش پرواز می کنندخصوصآدرزمان جنگ تحمیلی خیلی مستهلک شده اند.خلبان کار بسیار ارزشمند وانسانی انجام داده ودر آخرین لحظه مردم وعشقش راجع به آنها را باتمام وجود وجان شیرینش نشان داده اما حیف که صداوسیما اینقدر صنفی وزشت برخورد کرد مخصوصآ برنامه خبری 8.30ونجف زاده که خلبان ودیگرهمکاران اورا مقصر جلوه دادچرا رسانه به اصطلاح ملی اینقدرخصوصی عمل کردهنوز حالت عزا آنهم به خاطر همکارانشان در سیما کاملامشهود است گرچه آنها هم بارفتنشان ما را داغدار کردند ولی کاری نکنند که مردم این تعصب کور صنفی را آشکارا مذمت کنند .خدا لعنت کند آنها یی را که با تحریم این عزیزان را در آتش جاهلی خود سوزاندند این حادثه تلخ را باید به رهبری .خانواده این عزیزان .همکارانشان وهمه مردم استوار ایران درهرجای دنیا تسلیت گفت.

 •   متاسفانه صدا وسیما فقط به خبرنگارهای خودش چسبید و کمتر از ارتشیها و ساکنان شهرک و به خصوص خلبان حرف زد . کاش کمی منصف تر عزاداری می کردند!!

 •   با سلام
  میخواستم در رابطه با خلبان بابک گوهری که هم دوره ای من بود بگویم
  اینکه همیشه مظلوم بود
  اینکه در رسانه ها از او یادی نشد
  اگر شما ها یادتان رفته میتوانید به آرشیو فیلمهای زلزله بم توجه کنید که بابک چقدر آنجا پرواز کرد و در حمل مجروحان و اجساد کمک میکرد.
  میتوانید سابقه درخشان پروازی او را ببینید و اینکه میخواستم به صنف خبرنگاران یادآوری کنم که اون هواپیما خلبان داشته و خلبانش هم آدم بود و مثل بقیه زندگی را دوست داشت. برای خلبان شدن بیشتر از 5 سال زندگی شبانه روزی را تحمل کرد و دوره های سختی را پشت سر گذاشت.
  خوشحالم از اینکه در هواپیمای اون خبرنگاران هم بودند!
  و گرنه حتی کسی نمیفهمید که بابک شهید شده، باز هم به هوای خبرنگارا اسم اون میاد!
  زیاد پیش اومد که خلبانی در حین انجام وظیفه به شهادت رسید ، اما شما در رسانه هایتان این عبارت را بکار بردید:
  هر دو خلبان آن جان باختند!
  حتی از بکار بردن لفظ "شهید" ابا داشتید!
  باز هم خدا را شکر که اینبار بابک بر خلاف دیگر همدوره ایهایم در کنار افراد خبرساز بود! نه مثل :
  سروان شهید اکبر قریشی
  سروان شهید رضا رحمانی
  سرگرد شهید موسی الرضا پور رحمتی
  سرهنگ شهید مظاهر رضائیان
  و ...
  که در همین دو سال اخیر ، به قول شماها، جان باختند!
  خداوند همه آنها و ما وشما را بیامرزد و به ما انصاف دهد.
  باور کنید اگر کسی برای کشورش بمیرد شهید است حتی اگر خلبان ارتش باشد!!!

 •   خدايا به بازماندگان اين حادثه صبر جميل عطا فرما
  خيلي حرفها زده مي شود-اظهار نظر ها زياد است.ولي بايد فقط يكي واقعيت داشته باشد كه ما مطمئين نيستيم كدام است خلبان-برج مراقبت-نقص فني-و...
  نبايد از اين حادثه به راحتي گذشت چرا كه آنها هم حق زندگي و حيات داشتند .آنها هم خانواده داشتند.حتي بهتر از خيلي ها بودند كه زنده بودنشان تاثيري در جامعه ندارد(خودم) ريختن خون بي گناه روي زمين عاقبت خوشي ندارد پس كليه مسئوليني كه مي توانند كاري انجام دهند بايد براي پايمال نشدن خون اين عزيزان از دست رفته بپا خيزند و در اين راه فقط به خدا توكل نمايند چون در غير اينصورت در جهان آخرت بايد پاسخگو باشند.
  خدايا وحشت و هراس آخرت را از دلهاي ما جدا مكن آمين

 •   به بنام خدا. با دورد! با سپاس از بازتاب عزیز! که به فکر مهین و مردم ایران هستید!عزیزان بازتاب من فکر می کونم اگر شما به دولت فشار بیاورید! ناوگان هوایی ایران عزیز هر چه زودتر دورست می شود!!!! من هنوز در شوک هستم! نمی توانم باور کونم! یک هواپيمايC-130 نابود شده! اینها همیشه خلبان را مقصر می دادند! این دورغ بزرگی است خلبان های ایران همان های هستند که ارتش صدام حرامی را ناتوان کردند! و ایران ناموس ایران را نجات دادند! شاد باد روح تمام خلبان مهین ما ایران که برای ایران و ناموس ایران جان را جان آفرین کردند!
  بازتاب عزیز وقتی خبرهای تو را می خوانم به من ارامش می داد! چون می بینم به فکر میهن هستید! منتظر خواندن خبرهای خوب از هستند!

 •   با تسلیت به خانواده عزیزان از دست رفته ،
  متاسفانه باز هم ما فرزندان لایق خود رو از دست دادیم و خانوده های زیادی بی پدر و شوهر شدند.
  حال چه کنیم؟
  آیا نباید به احترام اون عزیزان حداقل به چندین سازمان غیر دولتی بین المللی نامه ای اعتراض آمیز بنویسیم و از طریق اونها دنیا رو با خبر کنیم که حامیان (مثلا) حقوق بشر با عدم ارسال لدازم یدکی ویا فروش هواپیما موثر در چنین اتفاقاتی هستند؟
  آیا نباید دلمان برای فرزندان عزیز خودمون بسوزه؟ چطور به خاطر فلسطینیان به خیابان میرویم و برای آنها دسوزی میکنیم ولی برای فرزندان خود نه، آیا اونها عزیز تر از فرزندان ما هستند؟
  آیا نام خلیج فارس مهم تر از جون ماست که توی تمام سایتها برای حفاظت ا زاون تلاش میکنیم ولی اصلا به فکر جون خود و کسان دیگر نیستیم؟
  متاسفانه بد لیل استرس زیاد باز هم همه چیز رو فراموش خواهیم کرد ولی این آخرین حادثه نبود ومجددا تکرار خواهد شد. آیا دفعه بعد نوبت خانواده من است یا شما؟
  پس بیاید مسئولیت بپزیریم و از مطبوعات و رسانه ها که همکاران زیادی رو از دست دادند بخواهیم که ما رو یاری کنند و با یک اقدام همگانی و اجتماعی نه سیاسی با نوشتن یک نامه در چند زبان وقرار داد ن اون روی یک سایت اینترنی و تایید افراد دیدارکننده دنیا رو با خبر کنیم .
  ما هم همچون غربیها باید دفاع کردن از خود را بیاموزیم و برای دفاع از خود به قوانین خود اونها تکیه کنیم و با ارسال نامه به اونها سوال کنیم که آیا حقوق بشر made in west و یا اینکه بین المللی است؟
  اگر فقط بری غرب هستش پس چرا ماهانه در مورد حقوق بشر به کشورهای دیگر اعتراض میکنند؟
  اگربین المللی هستش پس چرا در موارد یگر (ارسال لوازم یدکی برای سلامت سفر افراد) استفاده نمیشه؟

  این تقاضا رو از تمام رسانه ها دارم که حداقل بخاطر همکاران از دست رفته خودشون چاپ کرده و یا ری سایت اینترنت خود بگذارند.
  متاسفانه بخاطر 20 سال دور بودن ازا یران نتونستم با کلام و گرامر خوب بنویسم. لطف کنید خطا ها رو اصلاح کنید.

  با تشکر

 •   می دانم که این نظر را درج نخواهید کرد اما این مباحث شما ثانوی است مشکل سیستم پروازی ما اعمال تحریمهای ناشی از اتخاذ سیاست خارجی نامعقولی است که متأسفانه در انحصار عده ای لجوج است. برای انها جان شهروندان عادی که این مقدار اسلام به آن اهمیت داده ارزشی ندارد برای ایشان صاحبان قدرت البته آن هم از نوعی که مرضی آقایان باشد ارزشمند هستند لذا برای مسافرتهای خود هواپیماهایی که دست اندرکاران بازتاب بهتر از همه می دانند تهیه می بینند. به امید آن روز که از عقل، این نهمت خدادادی بهره بریم.

 •   در رابطه با پاراگراف آخر این گزارش بهتر است توجه داشته باشید که در دنیای کنونی بهتر است یک آیتم دیگر نیز اضافه کنید . آن احتمال ساقط کردن هواپیماها به وسیله اشعه الکترومغناطیسی از طریق ماهواره های جاسوسی کشورهای پیشرفته مثل آمریکا و انگلیس و روسیه و اسرائیل است . این فناوری پیشرفته به آنها امکان می دهد تا از طریق اشعه الکترومغناطیس کلیه سیستم های الکترونیکی هواپیما را از کار بیاندازند . در این شرایط هواپیما در تله مغناطیس خود آنقدر می رود تا به زمین برخورد کند . یک کار دیگر از کار انداختن موتور هواپیما و حتی حرکت برعکس آن است . این در مواقعی است که آنها بخواهند سقوط را طبیعی جلوه دهند . اگر بخواهند به وسیله اشعه لیزری پر قدرت قادر به انفجار مخزن سوخت و یا موتور هواپیما و ساقط کردن آن ظرف مدت کوتاهتری نیز هستند . که در این صورت ممکن است به نظر طبیعی نرسد زیرا به نقص فنی مربوط نمی شود بلکه در هواپیما انفجار باعث ساقط شدن هواپیما شده است . به هر حال کشورهای پیشرفته قابلیت ساقط کردن هواپیما ها را از هوا دارند . مثلا می توانند کاری کنند که سیستم باز شدن چرخهای هواپیما از کار بیافتد چیزی که به نظر نقص فنی می رسد ولی به وسیله اشعه الکترومغناطیس آن قسمت را از طریق ماهواره از کار انداخته اند . بنا بر این بهتر است شما در سایت خود این مطلب را به عنوان نظر کاربر اعلام نمائید تا یک آگاهی عمومی داده باشید . البته این به این معنی نیست که هر سانحه هوائی عمدی است ولی وقتی مورد دار شود بایستی بررسی کاملتری انجام شود .

 •   آيا باز هم تقصيرها را به گردن خلبان مي‌اندازيم؟

 •   من كه خلبان را نمي شناسم و ميزان تجربه و مهرت ار را هم نمي دانم، ولي بايد به او آفرين گفت كه در آن شرايط سخت توانسته هواپيما را با رساندن كمترين خسارت به اطراف در بين ساختمان ها فرود آورد. اين كار مهارت و جسارت زيادي ميخواهد.
  روح همه شان شاد و يادشان گرامي باد...

 •   اين هوا پيما در ساعت 1و25 دقيقه از بالاي منزل ما واقع در تهرانسر عبور كرد كه از بس صداي ان بلند بود من گفتم الان روي سر ما مي افتد اصلا مشخص بود كه صدا غير عادي و هوا پيما معيوب است . ارتفاع ان هم با زمين خيلي كم بود.به نحوي كه من مطمعن بودم سقوط مي كند.

 •   خداوند رحمت كند خلبان و كادر پرواز را كه با نشستن در فضاي خالي (در آن شرايط بحراني)از برخورد به ديگر ساختمانها جلوگيري كردند و اگرنه.......
  اميدوارم ديگر شاهد سوانح هوايي و از دست دادن سرمايه هاي كشورمان نباشيم.

 •   شايد هم احتمالات آخر درست باشد: اما نبايد فراموش كرد كه از مجموعه عوامل احتمالي ذكر شده, معمولا خلبان دارفاني را وداع مي گويد.
  پس فقط او هست كه نمي تواند از خودش دفاع كند. پس حتما مقصر است !!!

 •   بسیار توضیح بجائی بود ..مطمئنا خلبان بابک گوهری تمام تلاش خود را بکار بسته ...کاش از این مصیبت ها درس می گرفتیم .

 •   چه فايده؟
  عقل همه ي ما كار مي كنه بررسي هامن هم دقيقه ولي همه بعد از وقوع واقعه! چرا قبل از هر فاجعه ي راهكاري براي آن نينديشيم؟چرا...........
  چرا..........................

 •   نتیجه میگریم سوار هواپیمای سي 130 نشيم

 •   بعد از انفجارهاي لندن كه آن هم براي همه مردم شوك بزرگي بود به نقل از يكي از شاهدان عيني، مردم و رهگذرها به جاي تجمع در محل كه كار امداد رساني نيروهاي متخصص را واقعا مشكل ميكند، هم از پاي رسانه هاي عمومي پيگير ماجرا بودند. اي كاش ما هم بتوانيم اين فرهنگ را جا بيندازيم كه در اين گونه موارد به جاي تجمع به عنوان تماشاچي در محل (بدون اينكه كاري از دستمان بربيايد) با ترك محل بزرگترين كمك را به مصدومان بكنيم تا آتش نشانان فداكار كه متخصص اين خدمات و امدادها هستند بهتر به كارشان برسند.

 •   اینان که برای شما اینقدر مهم بوده اند، آیا ارزش آن را نداشتند که یک هواپیمای مسافربری آنها را اعزام کند؟ باید همراه بار منتقل می شدند؟؟ خموش...خموش

 •   و شاید نیست تا از خود دفاع کند مقصر شناخته میشود
  انا لله و انا الیه راجعون

 •   اطلاعات جالبي بود .

 •   سلام واقعا تاثر انگيز است من كه نمي تونم باور كنم اين مرگ اين همه عزيز فقط بخاطر اشتباه خلباني كه خود قرباني اين حادثه هست رخ داده باشد . خدا مقصر ان را نبخشد

 •   من هم به نوبه خودم به تمام مردم و خصوصآ داغ ديدگان محترم تسليت عرض ميكنم و به با گفته جنابعالي باوجود اشنا نبودن به سيستم هواي كاملا موافقم ميشد اين كارهارو كرد ولي خالي كردن اتوبان زمان زيادي ميبرد . اما بيانهاي اطراف بسيار فكر خوبي بود كه متاسفانه انجام نگرفت . بهرحال باعث شرمندگي و از دست دادن بسياري از هم وطنان عزيزمان شد . از لطف حضرت عالي هم متشكرم به عنوان يه ايراني پارسا

 •   ما در ايران شاهد از اين قبيل حوادث هستيم و مسئولان هميشه مشكل را گردن كسي ديگر مي اندازند د اين هم نشانه ديداري انها مي باشد چون خلبان مرده و نميتواند از خودش دفاع كند ،مسئوليت را گردنش مي اندازند

 •   من هم با نظر شما كاملا موافقم چون خلبان مانند يك سكاندار تمام تلاش خود را مي كند وكرده است
 • در ساعت 21:18 | لینک  | 

   

  15:45 - 19/09/84

  در پي سقوط هواپيماي C-130 صورت گرفت

  اعتراض تعدادي از روزنامه‌نگاران به بي توجهي مسئولان

  خبرگزاري فارس: تعدادي از اعضاي انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ظهر امروز در اعتراض به بي توجهي مسئولان نسبت به سقوط هواپيماي C-130 كه حامل تعداد زيادي از خبرنگاران و عكاسان بود، در محل اين انجمن ، تجمع كردند.

  به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس در ابتداي اين مراسم سخنگوي انجمن دفاع از آزادي مطبوعات با اشاره به سقوط هواپيماي C-130 گفت: با يك نهاد مسئول در زمينه اينگونه حوادث مواجه نيستيم .
  شمس الواعظين در ادامه افزود: بياييد يك بار براي هميشه مشكل عدم امنيت جاني و حرفه‌اي را كه ابتدايي ترين حقوق مان است حل كنيم.
  وي تصريح كرد: فكر مي كنند با دادن 30 ميليون تومان به خانواده شهدا مشكل را مي توانند حل كنند.
  سخنگوي انجمن دفاع از آزادي مطبوعات اظهار داشت: اين حادثه و مناقشاتي كه پيرامون آن صورت گرفته است موضوعي است كه بايد پي گيري شود.
  همچنين در اين تجمع عكاس يكي از رسانه‌ها گفت: در روز 15 آذر ماه هنگامي كه رفته بوديم تا از جنازه سوخته دوستانمان عكس بگيريم مورد ضرب و شتم شديد نيروي انتظامي واقع شديم.
  همچنين روزنامه‌نگار ديگري گفت: از اين هواپيما 3 فروند در ايران موجود است كه يك فروند آن سال 2000 سقوط كرد دومين فروند در 15‌ آذر ماه سال جاري و ببينيم سومين فروند از اين نوع هواپيما كي سقوط خواهد كرد.
  خبرنگار ديگري گفت: در خبرگزاري‌ها حداقل استانداردهاي لازم براي ماموريت خبرنگاران وجود ندارد.
  اين خبرنگار ادامه داد: بايد خبرگزاري‌هاي غير دولتي يك پروتكل مشترك تعريف كنند و حداقل استانداردها را براي امنيت يك خبرنگار تعريف كنند و به استانداردهايي كه تعريف مي كنند همه پايبند باشند.
  همچنين اين خبرنگار افزود: تعدادي از خبرنگاران ،عكاسان هستند كه حتي بيمه نيستند حال شما بگوييد با اين شغل پر مخاطره چگونه يك خبرنگار يا عكاس مي تواند بيمه نباشد.
  همچنين رئيس هيئت مديره انجمن عكاسان ضمن گلايه از خبرگزاري‌ها مبني بر اينكه بيانيه تسليتي را كه اين انجمن داده است بر روي خروجي نرفته‌اند ، گفت: اگر همين خبرگزاري‌ها يك خبر معمولي برايشان مي‌فرستاديم با وجودي كه ما را نمي‌شناسند ولي خبر را كار مي كردند، ولي نمي دانم چرا پيام هاي تسليت براي اين عزيزان را نزده‌اند.

   

  در ساعت 9:47 | لینک  | 

   

  سقوط آزاد، سهم روزنامه نگار

  علی افشاری

  ۲۰ آذر ۱۳۸۴

  سقوط هواپيماي ارتش جمهوري اسلامي و جان باختن دردناک و تاسف آور بيش از صد نفر از هموطنان و فعالين جامعه مطبوعاتي و صدا و سيما، ضمن آنکه افکار عمومي را جريحه دار و همه را عزادار کرد، بار ديگر واقعيت تلخ سهل انگاري دست اندرکاران در حفظ جان انسان ها را آشکار ساخت. واقعيت درد آوري که در طول ساليان اخير، بارها در حوادثي چون سقوط هواپيماهاي مسافربري، حوادث رانندگي پي در پي، جان باختن کودکان در پارک شهر، فقدان تمهيدات لازم در مواجه با بلاياي طبيعي از قبيل زلزله، سيل، و جان باختن تماشاگران فوتبال در ورزشگاه آزادي و غيره مشاهده شده است. به کرات نيز براي سرپوش گذاشتن بر قصورات، از واژه هاي شهيد و شهادت سوء استفاده شده است.

  شهيد به کسي اطلاق مي شود که آگاهانه جانش را براي هدفي مقدس تقديم کند. حال چگونه مي توان کساني را که در مخيله آنها هم نمي گنجيده که رهسپار وادي آخرت شوند، شهيد ناميد. تمامي پرونده هاي فوق علي رغم هياهوها و تبليغات بسيار در ابتداي کار، به سرعت به بايگاني سپرده شده و خاطيان مجازات نشده اند. انگار نه انگار که جان آدمي ارزش دارد و چشم هاي بسياري در انتظار عزيزان از دست رفته به سر مي برند ومرگ هر نفر به معناي خاموشي چراغ يک خانواده است.

  اما عمق فاجعه در آن جا است که در واقعه اخير، نقص فني هواپيما قبل از پرواز مشخص بوده و علي رغم مخالفت خلبان اوليه، باز با جايگزيني خلباني شجاع! حکم به پرواز داده شده است! اقدامي که به بهاي جان باختن ده ها نفر از زحمتکشان جامعه تمام شد و در واقع آن را بايد جنايت محسوب کرد. معلوم نيست بر اساس کدام ملاک و معياري براي يک مانور نظامي بايد اين همه خبرنگار و عکاس به منطقه اعزام شوند. آن هم در شرايطي که در ساليان متمادي، ناوگان هواپيمايي کشور از نوسازي و تدارک قطعات مورد نياز مطابق استانداردها محروم بوده و در نتيجه تحريم ها، تعداد معتنابهي از هموطنانمان در سوانح هوايي و سقوط هواپيماها جان باخته اند و امنيت پرواز به نازل ترين سطح رسيده است. عاملي که باعث شده تا در آخرين پرده از سوانح پرواز، عده اي از بي پناه ترين و شريف ترين اقشار جامعه که علي رغم سختي هاي بسيار حتي از شمول در مشاغل سخت و زيان آور نيز محروم بودند، جان به جان آفرين تسليم کنند. تا بدين ترتيب هزينه سياست هاي نابخردانه حاکمان از کيسه مردم و فعالين رسانه اي پرداخت شود و مسوولان، آسوده خاطر به دنبال تدارک هواپيماي مجلل با حاتم بخشي از اموال عمومي و بيت المال باشند.

  همان گونه که فرد نشسته بر مسند رياست جمهوري و مدعي ساده زيستي در حالي مهياي سفر با هواپيماي امن خود مي شود که فعالين ساده امور رسانه اي با سوارشدن در هواپيماي معيوب ترابري، به استقبال مرگ ناگهاني مي شتابند و برج مراقبت نيز براي آنکه مبادا در مسير پرواز رئيس جمهور مدافع محرومين مشکلي پيش بيايد، آنها را شهروند درجه دوم محسوب مي کند و از مسير پرواز رييس جمهور به دور مي راند. تا بدين ترتيب همگان بدانند که در سال مهرورزي، سهم عکاس سقوط آزاد است.

  آري! در قاموس سرمستان قدرت مطلقه، سهم اهالي مطبوعات و رسانه ها، نبايد هم جز جان باختن، روانه زندان شدن، کتک خوردن در ورزشگاه، از کار اخراج شدن، بيکاري، ناسزا شنيدن و سقوط از هواپيما باشد!


   

  در ساعت 9:44 | لینک  | 

   

  داستان تکراري رسيدگي به پرونده مرگ خبرنگاران،

  در حضور سرداران و "داد"ستان

  مريم کاشاني
  m.kashani@roozonline.com

  ۲۰ آذر ۱۳۸۴

  در حضور سرداران و

  مادر با دست هاي چروکيده از رنج، بر سر و صورت مي کوبد واز عمق دل پاره پاره، فرياد مي زند: "بچه ام را بدهيد. من چطور دلبندم را شناسايي کنم؟" مادر، از پسرش مي گويد که رفته خبر "بياورد"، و حالا خبرش "آمده" است. دختر جوان، که هنوز لباس عروسيش، بوي نقل و اي يار مبارک مي دهد، به پهناي صورت اشگ مي ريزد و مي گويد: "فقط دست هايش مانده". و کودک، بابا، بابا مي کند، بي آنکه بداند در کدام گوش. بار ديگر فرزندان و همسران و پدراني رفته اند، و "مقامات" باز، بازي تکراري "تکذيب و تاييد" به راه انداخته اند، و از دشمن خارجي مي گويند.

  و باز به مانند همه دفعاتي که بايد، قصه پر غصه اي "لوث" شود، مقامات دارند، پيام هاي تسليت تکراري مي فرستند و قوه قضاييه، بررسي پرونده را به "داد"ستاني سپرده است که کس را از او "داد" در خاطر نيست: سعيد مرتضوي. حضور وي در هر پرونده، نماد و نمود، پنهان کاري عملي خلاف است. و برپايي دادگاهي که در آن عاقبت، مقتول، قاتل است.

  "پرونده" سانحه اي که همين هفته گذشته روي داد، پرونده هفته پيش نيست، پرونده سال هاست. سال هايي که بر مادران، و همسران و فرزندان همه جانبازان عرصه قلم چنين رفته است، و هر يک به گونه اي.

  ديروز مادران و همسران علي، علي، علي...مي گفتند و حسين، حسين، حسين..و مهدي، مهدي، مهدي... مي کردند و پريروز، معصومه شفيعي از اکبر گنجي گفت که با پشت خميده آمد و چشمان گريان "دو طفلش" را گذاشت و رفت. و پسري هست که فارسي نمي داند و چند ساليست که فقط مي گويد: زهرا. زهرا. زهرا. مادرش. زهرا کاظمي.

  آري. ما سال هاست که مي ميريم و زنده مي شويم. و به جرم داشتن قلمي، که ادامه دستان ماست. و دوربيني که جاي چشمان ما را و جاي چشمان آدميان ديگري را مي گيرد که ديدن را به ما سپرده اند. و ما سال هاست، به طول کوري قدرت، مي ميريم، در کنج يک سلول سرد سيماني، يا يک سلول پرنده، که سال هاست پر پروازش شکسته در دعواي صاحبان قدرت.

  خبرنگار ايسنا، مي نويسد پس از آنكه "پيكر اسماعيل عمراني با اسكورت رسمي نيروهاي انتظامي، از ميان رديف‌هاي منظم نخل‌هاي گرم جنوب گذشت، در ميان جمع هم ‌ولايتي‌هاي خون‌گرم اما پريشان كويري‌اش قرار گرفت؛ تا به سرمنزل موعود رهنمون شود. در مراسم تشييع عمراني، دوستان‌ هم ‌مدرسه‌ايي و هم ‌دانشگاهي، همكارانش در ايسنا - كرمان، همكارانش در ايسنا - تهران، مسوولان محلي و صدها نفر از مردم منطقه كه به ‌صورت نيمه ‌تعطيل درآمده بود، او را تا منزل پدري‌اش مشايعت كردند؛ تا مادرش آخرين وداع‌ها را با دلبندش انجام دهد، اسفند دود كردند و در مقدمش قرباني كشتند؛ تا همه‌ مناسك عروسي‌اش را كه در انتظار بودند، انجام داده باشند."

  "حسن قريب" هم "براي هميشه در قاب قبر ثبت شد". و "در جوار شهيدان دفاع مقدس و مرقد مطهر امام‌زاده حمزه". او "بر دستان هزاران نفر از هم‌ دانشگاهيان، همكاران، همشهريان و مقام‌هاي استاني و محلي، تشييع شد و با دستان خانواده و اقوامش، در دل خاك آرام گرفت."

  نه "حسن" تنهاست و نه "اسماعيل". آنان را در اين سفر مرگبار "علي" ها و "حسين" هاي بسيار همراه بودند و "مهدي" ها نيز. به نام ها نگاه کنيم: "1ـ صفرعلي رستمي، 2ـ حسين مهاجري، 3ـ سيدهادي حسيني سنگري، 4ـ محمدحسن قريب، 5ـ حسن حيدري، 6ـ عباس واعظي، 7ـ منصور محمودي، 8ـ حسين عرب احمدي، 9ـ [علي] حبيب اسدي كرده، 10ـ مسعود جان نثاري، 11ـ محمد[علي] توران پشتي، 12ـ مجتبي محدث، 13ـ سيدمحمد طاووس شيرازي، 14ـ ميثم قمري [ثمري] 15ـ حسين مشكين، 16ـ علي عمران كيااشكوريان، 17ـ مهدي همتي خشدوني، 18ـ محمد باقر بابارشاني، 19ـ علي رضا ارسطويان، 20ـ علي اصغر سليماني، 21ـ عليرضا حماميان قمصري، 22ـ حميد نظري ملك آبادي، 23ـ سيدامير صحرايي، 24ـ ابراهيم بقايي، 25ـ حسين باباپور، 26ـ مهدي صادقي، 27ـ مجيد عسگري 28ـ سيدمهدي ميرافضلي، 29ـ رسول كاظم‌نژاد، 30ـ جواد فراهاني، 31ـ مهدي احمدي [احدي] 32ـ اسماعيل عمراني، 33ـ جمشيد مرشدي، 34ـ سپهدار ساجدي رييسي، 35ـ ابوذر نورايي مطلق، 36ـ سيديحيي مهدوي، 37ـ حسن سرگل، 38ـ عليرضا بردران نجار، 39ـ محمدباقر نشاطي ثاني، 40ـ محسن رحيمي نياكان، 41ـ داود حداديان، 42ـ محمدرضا شادروح، 43ـ مهدي عباسي اناري، 44ـ حسين علي تاجي 45ـ قاسم محمدي، 46ـ محمدرضا معصومي، 47ـ علي حبيبي، 48ـ محمدعلي بخشي، 49ـ جليل عيدي‌زاده، 50ـ رضا سوري، 51ـ محمدصادق نيلي احمدآبادي، 52ـ محمدعلي بهلول، 53ـ خداعفو عبديان، 54ـ حسن علي بابايي، 55ـ محمد كربلايي احمد، 56ـ محمدحسين مقصودي، 57ـ حسين مهنامي، 58ـ امير صفر، 59ـ مهدي ابراهيمي، 60ـ جليل سيدعلي روطه، 61ـ محمود ايل‌بيگي، 62ـ علي عليزاده، 63ـ ناصر عباسي نيكو، 64ـ اسداله عزيزي، 65ـ حسين خسروآبادي، 66ـ بابك گوهري، 67ـ حسن افشاري كرماني، 68ـ روح‌اله احمدوند، 69ـ عليرضا افشار زنجاني، 70ـ بهمن نصراصفهاني، 71ـ بابك غياثوند، 72ـ امين نيكوكار، 73ـ كاظم يعقوبي، 74ـ محمد طاهري، 75ـ رحمان ميرزايي، 76ـ عليرضا خدادادي، 77ـ حميدرضا خيرخواه، 78ـ يوسف لشكري، 79ـ حميد نداف ازقندي، 80ـ امير جعفري، 81ـ محمدرضا فريس آبادي، 82ـ داود برادري، 83ـ جواد زاهد، 84ـ محمدرضا احمدي، 85ـ مهدي يونسي، 86ـ حسن نجفي، 87ـ مجتبي زهره‌اي، 88ـ اميد محمديان،‌89ـ غلامرضا شهبازيان، 90ـ حسين آزموده، 91ـ موسي‌الرضا دليلي، 92ـ سيدفخرالدين حسيني، 93ـ علي‌ اكبري‌نيا، 94ـ حسين جعفري خرمي، 95ـ محمدرضا سليماني، 96ـ سبزعلي عابديان شهركي، 97ـ طاهر دليري ماجلان، 98ـ داريوش شاهيني، 99ـ احسان آرمان نصب، 100ـ محسن پوركرمان".

  و اينها تازه کساني هستند که پاره هاي تن شان شناسايي شده است: "از بستگان درجه اول قربانيان كه تاكنون مراجعه نكرده‌اند يا پيكر عزيزانشان كماكان شناسايي نشده"، خواسته شده است "با در دست داشتن هرگونه مدارك شناسايي كه به تشخيص هويت شهدا كمك مي‌كند، به مركز تحقيقات علمي و آموزشي پزشكي قانوني كشور در كهريزك واقع در جاده قديم قم، بعد از درب شرقي بهشت زهرا[س] ، ابتداي شهر كهريزك مراجعه و يا با شماره تلفن 9ــ2524800ـ 0229 تماس حاصل كنند." و آمديم و شناسايي هم شد، تازه آغاز ماجراست.

  بازي تکراري

  "خلبان اول، به دليل نقص فني حاضر به پرواز نشده بود"[ انتخاب] و محمد جواد روح ، روزنامه نگار و وبلاگ نويس هم در وبلاگ خود خبر از "نقص فني" مي دهد: "الان خبري شنيدم كه بسيار تأسف بارتر از اصل حادثه است. عليرضا برادران از عكاسان خوب خبرگزاري فارس كه در جريان حادثه كشته شد، حدود ساعت 11 و 30 دقيقه [يعني قبل از پرواز] در تماسي با همكارانش در خبرگزاري مي گويد: هواپيماي ما نقص فني دارد؛ بطوريكه خلبان حاضر نيست سوار شود. به همين خاطر به دستور مسؤولان، منتظر هستيم خلبان شيفت بعد بيايد و پرواز كنيم؛ مي گويند دل و جرأت او بيشتر است. عليرضا برادران [پيش از پرواز] گفته كه ما داريم وصيتنامه مي نويسيم." و خبرنگار انتخاب، پيگير صحت و سقم ماجرا از زبان مسوولين است، اما پيگيري هايش "بي نتيجه" است. نظاميان، مصاحبه کردن و پاسخ دادن را دوست ندارند، آنها بيانيه مي دهند: "امير سرتيپ نامي جانشين ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي تاكيد كرد كه هواپيماي سي ‪ ۱۳۰‬حامل خبرنگاران و تصوير برداران رسانه‌ها پيش از انجام عمليات پروازي نقص فني نداشته است." و سردار سخن از اين مي گويد که: "نيروي هوايي به طور ويژه، با دقت و شدت مساله سلامت هواپيما قبل از عمليات پروازي را كنترل مي‌كند و چنانچه هواپيمايي داراي نقص فني باشد، اجازه پرواز نخواهد يافت." و چه اهميت دارد که يک نماينده مجلس، بگويد: "اين هواپيما دچار نقص فني شده و در حال بازگشت به فرودگاه بودند. پس در اينكه هواپيماي ياد شده دچار نقص فني شده است، ترديدي وجود ندارد." اصل اين است که سردار بر نظري جز اين است: "نقص فني نبوده." همين. او حتي با "رد اين مساله كه هواپيماي مذكور بيش از ظرفيت خود حامل ‪۱۰۰‬ نفر بوده است" تاكيد مي کند كه "مسافران هواپيما به اندازه ظرفيت آن بودند." و چون اعداد را پيش رويش مي گذارند، باز بيانيه مي دهد، و دستان و چشماني را ناديده مي گيرد، چرا که در قاموس وي "هواپيماي سي ‪ ۱۳۰‬هواپيماي ترابري است كه هم باري تلقي مي‌شود و هم مي‌تواند ‪ ۹۴‬نفر را جا به جا كند" و نه بيشتر. حالا بگذار مخبر کميسيون امنيت ملي، بپرسد که: "چرا تعداد زيادي خبرنگار، عكاس و فيلمبردار را در اين هواپيما سوار مي‌كنند، آن هم مسافريني كه خود قصد سفر ندارند، بلكه يك رسالت و وظيفه آنها را به اين سفر وامي‌دارد." و فکر کند: "سوار كردن شهروندان غيرنظامي در اين هواپيما، آن هم شهرونداني كه ما در مقابل صيانت از جانشان وظيفه مضاعف داريم، غير قابل توجيه است."

  دو سوي يک قصه

  داستان، دو روايت دارد. و دو سوي روايت، سخت در تناقض است با يکديگر: "دستور نادرست به خلبان، عامل اصلي سقوط هواپيما" ست. اين را "بازتاب" مي گويد و مي افزايد: "اگر اصرار مركز كنترل پرواز و مسوولان حاضر در فرودگاه مهرآباد نبود، اين هواپيما امكان فرود بدون سانحه در سه نقطه فرودگاه امام، اتوبان قم ـ تهران و بيابان‌هاي جنوب غربي تهران را داشته است... ابلاغ دستور نادرست به خلبان براي بازگشت به مهرآباد تحت هر شرايط، علت اصلي سانحه مرگبار روز گذشته در جنوب مهرآباد بود." از قول يک منبع آگاه هم در توضيح ماجرا مي نويسد: "نقص فني در هواپيماي C-130 پس از گذشت هشت دقيقه از پرواز، رخ داده كه در آن لحظه هواپيما در اواسط مسير تهران ـ قم قرار داشته است و اگر اصرار مركز كنترل پرواز و مسوولان حاضر در فرودگاه مهرآباد نبود، اين هواپيما امكان فرود بدون سانحه در سه نقطه فرودگاه امام، اتوبان قم ـ تهران و بيابان‌هاي جنوب غربي تهران را داشته است." روزنامه همشهري نيز از "اطلاعاتي" خبر مي دهد که "افشا" خواهد کرد، اگر به موضوع "رسيدگي" نشود. اما به هر حال هيچکدام، نه مي گويند آن "مسوولان حاضر در فرودگاه" چه کساني بودند، و چرا آنجا بودند، و نه کسي از علت"اصرار" بر لزوم نشستن هواپيما در فرودگاه مهرآباد، سخن مي گويد. سخن هم نخواهد گفت، به تجربه.

  و در اين سو مقامات نظامي، در روز روشن همه چيز را تکذيب مي کنند، و شايد اگر لاشه هواپيما نبود، و دستان در هم قفل شده قربانيان، اصلا سقوط هواپيما را تکذيب مي کردند و آن را شايعه اي مي خواندند منتسب به"دشمن کور دل خارجي و عوامل خود فروش داخلي". و در نهايت هم اينکه: "آنان به مقام منيع شهادت نايل آمدند" و آرزو مي کنند "استحقاق پيوستن" به آنان را داشته باشند.

  • خبرگزاري شايعه"

  و ما مردمان، خبرگزاري شايعه را مرور مي کنيم: "هواپيماي محمود احمدي نژاد در آسمان بوده و آن مسئولان بي نام، با کور شو و دور شو، هواپيماي از دور خارج شده و داراي نقص فني سي 130 را وادار به بازگشت به فرودگاه مهرآباد کردند. آنها براي نمايش قدرت، روزنامه نگاران را وادار به سوار شدن در هواپيمايي کردند که نقص فني آن بر همگان روشن بود. همان ها که با صلوات، هواپيما هار ا به آسمان مي فرستند و با صلوات، لاشه آن را پس مي گيرند. همان ها که براي تن هاي بي سر، و صورت هاي بي چشم، ختم هاي مفصل مي گيرند و گريه به راه مي اندازند، که گريه آنان را زنده نگاهداشته است... و در عين زنده بودن آرزو مي کنند که لياقت پيوستن به خيل شهدا را داشته باشند..."

  و ما مردمان، جز آنکه دعا کنيم اينان صاحب چنين لياقتي بشوند و به اين فيض نايل ـ هم دعاي اينان اجابت شود و هم مردماني رها ـ چه مي توانيم بکنيم؟ در انتظار "داد" ستان هايي بمانيم که خود با کفش بر سر روزنامه نگاران مي کوبند و مرگ آنان را موجب مي شوند؟ که زهرا کاظمي را جاسوس مي خوانند و دوربينش را شيئي نامحرم که بايد به زور شکست؟ شايد هم بايد منتظر "ژنريک شان" بمانيم که در حادثه اي به عظمت 18 تير، تنها يک نفر را به جرم سرقت يک ريش تراش محکوم و سپس تبرئه کردند. يا همان قاضي عادلي که پرونده قتل هاي زنجيره اي را پيش مي برد؟ يا آن ديگري که وبلاگ نويسان را وادار به اعتراف هاي رنگارنگ مي کند، روزنامه ها را يک شبه مي بندد.... منتظر کدام يک؟ به ويژه آنگاه که مي دانيم اين "داد" ستانان و قاضيان "عادل" چون از راه مي رسند معنيش آن است که بايد گناهي را "پنهان" کرد و بيگناهاني را بر دار.

  و حالا همه نگراني آن است که مامور بيچاره برج مراقبت، قرباني شود در پاي اين سرداران و اين قاضيان عادل. بي جهت نيست که به طرفه العين، آثار بر جا مانده از خبرنگاران، به همت لباس شخصي ها، از بين رفته است. انتخاب در اين باره مي نويسد: "با توجه به زمان سپري شده از برخاستن هواپيما از مهرآباد تا لحظه درخواست فرود اضطراري و دور زدن، خبرنگاران فرصت داشته‌اند تا از صحنه‌هاي پيش از فرود عكس گرفته و احتمالا تصويربرداري كنند. اين نظريه كه سرنشينان هواپيما از فرود اضطراري مطلع نشده‌اند، منطقي نيست چرا كه به علت حضور افراد ارتشي در ميان خبرنگاران، وضعيت موجود از سوي كادر پروازي براي آنها شرح داده شده است. از سوي ديگر حتي در صورت عدم آگاهي سرنشينان از فرود، افراد نظامي بر اثر تجربه قادر بوده‌اند از راه تحليل صداي موتورها، تكان‌ها و باز شدن چرخ‌هاي هواپيما، به نقص فني و فرود اضطراري پي ببرند." ضمن آنکه "روز سه‌شنبه به دنبال مشاهده يك تلفن موبايل سالم در ميان لاشه‌هاي هواپيما، احتمال سالم بودن دوربين خبرنگاران افزايش يافت. اين در حالي است كه باقيمانده بدنه دوربين‌هاي عكاسي و تصويربرداري بر اثر حضور و رفت و آمد جمعيت در محل حادثه، زير پاها از بين رفته و حتي ممكن است آن تجهيزات از محل حادثه سرقت شده باشند." و چه کساني بيشترين رفت و آمد را داشته اند؟ گروه تحقيقاتي RESCUE SQUAD در اطلاعيه اي: "با مشابه خواندن صحنه حادثه‌هاي شهرك توحيد، مسجد ارك تهران و پارك‌شهر، با اشاره به ناهماهنگي نيروهاي امدادرسان و وجود نداشتن مديريت مشترك، به حضور افراد لباس‌ شخصي غيرمسئول" در محل حادثه، اعتراض و "حضور اين افراد را بحراني جديد و باعث اخلال نظم محل حادثه و فعاليت امدادگران عنوان" مي کند. در اين اطلاعيه آمده است: "بايستي محل حادثه بلافاصله مسدود شده و از ورود مردم عادي و نيروهاي غيرمسئول جلوگيري مي‌شد. در حالي كه مسدود شدن خيابان‌ها و تقاطع‌هاي اطراف محل حادثه و خارج كردن عابران و ساكنين محل، يك ضرورت است، اما افراد لباس‌شخصي در عوض همكاري با پليس در دور كردن جمعيت از محل حادثه، به برخورد با خبرنگاران عكاس پرداختند." به گفته سردار نامي، اين هواپيما "جعبه سياه" هم که ندارد ـ که اگر داشت هم باز فرقي نمي کرد، تا زماني که سرداران چنين اند و قاضيان چنان.

  تنها در عجبيم اينان که يک شبه "قپه" مي دهند و "درجه"، چرا براي خنکاي دل مادري که فرزندش را تکه تکه نمي خواهد، اين درجه ها وقپه ها را نمي کنند، حداقل براي يک شب؟ نمي دانند که وقتي مردمان درجه ها و قپه ها را بکنند، ديگر پس دادني در کار نيست؟ تاريخ، فراموش شان شده؟

   

  در ساعت 9:43 | لینک  | 

   

  به دنبال ترديدهائی درباره علت سقوط هواپيما

  هشدار وزير اطلاعات درباره اخبار سانحه هوائی

  مرتضي محسني

  ۲۰ آذر ۱۳۸۴

  هشدار وزير اطلاعات درباره اخبار سانحه هوائی

  اختصاصي روز- به دنبال سقوط هواپيماي نظامي ترابري هركولس سي - 130 ارتش جمهوري اسلامي ايران در شهرك توحيد و کشته شدن تمامي سرنشينان آن (از جمله بيش از چهل خبرنگار و تصوير بردار در آن) مجدداً يک هواپيماي حامل خبرنگاران با نقص فني مواجه شد. اين هواپيمايي بود که به دنبال حادثه و در پي ارسال نمابر روابط عمومي ارتش به رسانه ها جهت معرفي خبرنگاران براي اعزام به منطقه و پوشش خبري و مانورنظامي، مجدداً به منطقه عملياتي ارسال شده بود. در نوبت دوم، خبر نگاران با هواپيماي فوكر به منطقه مانور اعزام شده بودند كه اين بار نيز هواپيماي مذكور حدود يك ساعت بر فراز فرودگاه مقصد در حال گردش بوده، زيرا به دليل نقص فني چرخ هاي هواپيما باز نمي شده اند.

  هشدار وزارت اطلاعات

  از سوي ديگر، خبر مي رسد که در پي تهديد روزنامه همشهري به افشاي اطلاعاتي در مورد سانحه هوايي ، محسني اژه اي وزير اطلاعات، زائري سردبير روزنامه همشهري را احضاركرده و به او، در مورد عواقب عملي کردن اين تهديد هشدار داده است. همشهري، به دنبال سانحه سقوط هواپيما، در يادداشتي کوتاه آورده بود: "پس از وقوع حادثه تلخ سقوط هواپيما اطلاعات دقيقي در خصوص مسائل مربوط به اين حادثه به روزنامه رسيده است. ازجمله اظهارات كاركنان خدوم وپرتلاش برج مراقبت فرودگاه كه منكر تقصير خود و شايعه موجود هستند و از مسائل ديگري سخن مي گويند. روزنامه همشهري ضمن حفظ محرمانه منابع (منابع محرمانه) اين اطلاعات به دليل حساسيت شرايط در حال حاضر از انتشار آنها تا زمان اعلام نتيجه قطعي اقناع كننده افكار عمومي خودداري مي كند. طبيعي است در صورتي كه اين بار نيز بدون پيگيري جدي مقصران، چون هميشه پاسخ هاي فرمايشي و بي حاصل به افكار عمومي عرضه شود روزنامه همشهري به وظيفه حرفه اي خود بدون ملاحظه عمل خواهد كرد."

  فشار وزارت اطلاعات براي عدم انتشار اخبار مربوط به سانحه سقوط هواپيما، در شرايطي صورت مي گيرد که در روزهاي اخير، موضوع "اسامي اعلام نشده تعدادي از کشته شدگان سانحه سقوط هواپيما" نيز، به ابهامي جديد در ماجراي سقوط هواپيماي نظامي تبديل شده است. به واقع، در ليست اعلام شده در باره قربانيان حادثه هوايي در شهرك توحيد، اسامي 69 نفر اعلام شده است؛ در حالي که تعداد مسافران هواپيما، بر اساس اعلام رسمي 94 نفر بوده است. معاون پزشكي قانوني كشور، در گفت وگو با ايسنا در توضيح اين اختلاف اعلام كرده كه براي 6 نفر از اجساد تا كنون هيچ خانواده اي به پزشك قانوني مراجعه نكرده است. وي در ادامه گفته كه احتمالا اين شهدا جزو عابراني بوده اند كه در زمان وقوع حادثه در محل برخورد هواپيما با زمين در محل تردد داشته اند. اين در حالي است كه شهرك توحيد شهرك خانواده هاي نظامي بوده و امكان اين كه افراد غريبه به راحتي بتوانند در آن تردد كنند بسيار بعيد بوده. بنابراين، برخي خبرنگاران مي خواهند بدانند آيا افراد مجهول الهويه اي که اعلام شده كسي سراغ جسد آنان را نمي گيرد، جزو مسافران هواپيما بوده اند؟

  واکنش احمدي نژاد

  خبري در خبرگزاري ايسنا حکايت از آن دارد رئيس جمهور پس از بازگشت از عربستان نمايندگان با سئوالات خبرنگاران روبرو شده که مي گفتند قبل از پرواز سى-۱۳۰ خبرنگاران در تماس هايى با رسانه هايشان گفته بودند هواپيما نقص فنى دارد. خبرنگاران پرسيده بودند كه چرا با اين وجود آن هواپيما پرواز كرد و حالا كه حادثه ايجاد شده، مى گويند به موقع و بدون نقص پريد. و چرا كسى پاسخگو نيست؟

  رئيس جمهور در پاسخ تاكيد كرده: اين موضوع حتماً از سوى مسئولان پيگيرى خواهد شد. وى شغل خبرنگارى را سخت و پرخطر دانست و افزوده: خبرنگاران مجبورند براى تهيه خبر به قلب حادثه ها بروند. مانور هم يكى از همين حادثه ها است و ممكن بود براى هر كسى حتى رئيس جمهور نيز اين اتفاق بيفتد. از رئيس جمهور سئوال شد كه چرا خبرنگاران را با هواپيماى نظامى انتقال داده اند؟ وى پاسخ داده: بالاخره مانور نظامى بوده و ممكن بود اين اتفاق در جريان مانور بيفتد، همه بايد صبر داشته باشند.

  خبرنگارى پرسيده كه آيا قول مى دهيد اين موضوع را با جديت پيگيرى كنيد؟ احمدى نژاد گفته: پيگيرى اين مسئله در دستور كار دولت به شكل جدى خواهد بود تا اينكه به نتيجه قطعى برسيم. خبرنگار ديگرى پرسيده آيا نتايج تحقيقات مانند قضيه سقوط هواپيما در رودخانه كن نخواهد بود؟ رئيس جمهور گفته: اگر در مورد مسئله اى اطلاع رسانى نشود به اين معنى نيست كه كارى نشده، مطمئناً همه اين اتفاق ها بررسى شده و تا دست يابى به نتايج نهايى ادامه خواهد داشت. وى ادامه داده: در بسيارى از جوامع جهانى براى تحقيقات در مورد نوع، نگهدارى و ساخت هواپيماى جديد، از تجربيات هواپيماهاى ساقط شده استفاده مى شود.

  اشاره کروبي به سانحه اي مشابه

  در همين حال مهدى كروبى رييس مجلس سابق هم به جمع انتقادکنندگان از پرده پوشي هاي مقامات مسوول پيوست و گفت : "در اواخر مجلس ششم يك هواپيماى سى-۱۳۰ كه نيروهاى مسلح در آن بودند در كرمان سقوط كرد. نمايندگان كرمان بعد از سقوط هواپيما پيش من آمدند و گفتند در اين ارتباط جلسه اى را تشكيل مى دهيم و مسئله را مورد بررسى قرار مى دهيم چون خانواده آنها مى خواهند بدانند علت سقوط چيست. من اين مسئله را به مسئولان مربوطه منتقل كردم و آنها نيز پذيرفتند كه اين مسئله با برگزارى جلسه اى مورد ارزيابى قرار گيرد. بررسى اين قضيه با برگزارى انتخابات مجلس هفتم و ردصلاحيت نمايندگان مجلس ششم همزمان شد. بعد از آن دوباره نمايندگان از من درخواست كردند كه جلسه را برگزار كنند. من نيز دوباره به همان فرد مربوطه گفتم كه ما مى خواهيم جلسه اى را در اين ارتباط با حضور نمايندگان برگزار كنيم. آن فرد چون مى ديد من و نمايندگان، ۷۰ روز ديگر بيشتر در اين جايگاه نيستيم، به ما گفت اينها پرسنل ما بودند. من مى خواهم بگويم، پرسنل تان بودند يا بنده زر خريد شما. من خود در بنياد شهيد حضور داشتم مى توانستم هر اتفاقى كه مى افتاد، بگويم اينها پرسنل من هستند. ببينيد چه استدلالى را مى آورد، مى گويد پرسنل ما بودند."

  در برخوردهاي خبري روزهاي اخير نيز، مقامات نظامي در برابر تاثر جامعه مطبوعاتي بابت از دست دادن هشتاد عضو خود و اصرار روزنامه ها به پي گيري و علت يابي، به حضور يک سردار ارتش [معاون روابط عمومي ستاد] در بين کشته شدگان اشاره کرده و گفته ما نيز خود شهيد داده ايم و مساله را با جديت بررسي خواهيم کرد.

  اين بررسي ها در حالي لازم آمده است که براي اولين بار مقامات ايراني به تحريم هاي آمريکا به عنواني علتي براي سقوط هواپيماهاي ايراني اشاره مي کنند، امري که در بيست و شش سال گذشته هرگز رخ نداد و حتي در مواردي که چنين اشاره اي شد، مقامات نظامي و دولتي به تکذيب ضمني آن پرداختند.

  تحريم آمريکا

  روز شنبه، سه روز بعد از حادثه محمد خاتمي رييس جمهور پيشين در گفتاري آمريکا و تحريم فروش قطعات هواپيما به ايران را که بعد از گروگان گيري توسط دولت کارتر وضع شد، عامل اصلي سقوط هواپيما دانسته و به آن "جنايت" عنوان داد.

  اميرحسين مهدوي در همين زمينه در سرمقاله روزنامه شرق نوشت: «محمد خاتمى در دوران رياست هشت ساله بر دولت بيش از ديگر بخش هاى اقتصاد نقص و ايرادهاى صنعت ترابرى را شناخت. تغيير چهار وزير راه و ترابرى، دو برابر شدن تلفات سوانح جاده اى، قربانى شدن وزير راه در سقوط "ياك ۴۰" و آتش سوزى مهيب قطار در نيشابور را تجربه كرد. و يك وزير ديگرش[ مهندس دادمان که خود در سقوط هواپيماي توپولف کشته شد] را دست تقدير و پرنده كهنه روسى از دولت گرفت.»

  به نوشته همين نويسنده تحريم هوايى، فروش هواپيما به ايران با سهم بالاتر از ده درصد ساخت آمريكا را ممنوع مى كند. از همين رو در سال هاى اخير هيچ هواپيماى مسافربرى نو از محصولات دو كارخانه اصلى سازنده يعنى بوئينگ و ايرباس توسط شركت هاى ايرانى خريدارى نشده و ترميم ناوگان داخلى به تملك و اجاره پرنده هاى روس و اوكراين و استفاده ملكى و استيجارى از محصولات دست دوم دو سازنده مادر محدود شده است. اين اقدام ايالات متحده باعث شده ناوگان كهنه ايرانى هر سال هزينه تحريم را با يك سقوط مى پردازد.
  اما عماد افروغ نماينده مجلس دو روز پيش در گفتگو با خبرنگاران گفت ايران نسبت به اينکه ايران تحت تحريم هوايي باشد و مانعي براي خريد هواپيماهاي نو داشته باشد ابراز ترديد کرد.
  رضا طلائي‌ نيک رئيس کميته‌ دفاعي مجلس نيز گفت که بنابر مقررات بين‌ المللي، شرکتها و کشورهاي سازنده‌ هواپيماهاي نظامي و غيرنظامي متعهد به تأمين قطعات و خدمات نگهداري هواپيماهاي ساخت خود هستند و مسائل سياسي مانع از عمل به تعهدات آنان در تأمين قطعات و خدمات پس از فروش نمي شود.
  به گفته طلائي نيک، در ارتباط با سقوط هواپيما احتمالات گوناگون مطرح شده، از جمله اينکه اين هواپيما پيش از پرواز نقص فني داشته و به همين دليل پرواز آن با شش ساعت تأخير انجام شده و همچنينابهاماتي در مورد چگونگي هدايت هواپيما از جانب برج مراقبت و امکان فرود اضطراري آن در خارج از باند فرودگاه مطرح است.

  ظاهراً "ابهامات موجود در مورد چگونگي هدايت هواپيما از جانب برج مراقبت"، بخشي از موضوعاتي هستند که روزنامه همشهري، پيشتر تهديد به افشاي اطلاعاتي در مورد آنها کرده بود. با توجه به هشدار وزير اطلاعات در مورد عواقب افشاي اطلاعات مزبور، بايد منتظر ماند و ديد، آيا خبرهاي جديدتري در مورد دلايل سقوط هواپيماي سي – 130 انتشار خواهد ياقت، و يا يا آنکه نهايتاً، اين بار هم خطاي خلبان مقصر اصلي سانحه معرفي خواهد شد؟

   

  در ساعت 9:40 | لینک  | 

   

   

  مسوولان‌ كماكان‌ تسليت‌ مي‌گويند"جامعه‌ در انتظار برخورد با عوامل‌ احتمالي‌ سقوط‌ هواپيما

  گروه‌ سياسي‌: اكثر مقامات‌ مسوولي‌ كه‌ تا به‌ حال‌ در رابطه‌ با سقوط‌ هواپيماي‌ 130ئ سخن‌ گفته‌اند ضمن‌ اشاره‌ ب‌ غيرعمدي‌ بودن‌ حادؤه‌ خواستار برخورد با افرادي‌ شده‌ اند كه‌ احياناص قصوري‌ داشته‌اند. اين‌ در حالي‌ است‌ كه‌ خانواده‌هاي‌ جان‌ باختگان‌ بااشاره‌ به‌ شايعه‌هايي‌ كه‌ در رابطه‌ با سقوط‌ هواپيما مطرح‌ است‌ خواستار روشن‌ شدن‌ علت‌ سانحه‌ و برخورد با مسببان‌ اين‌ حادؤه‌ هستند.
  در اين‌ حال‌ سخنگوي‌ قوه‌ قضاييه‌ با اشاره‌ به‌ سقوط‌ هواپيماي‌ 130ئ گفت‌: با تمام‌ كساني‌ كه‌ احياناص قصوري‌ داشتند برخورد خواهد شد.
  جمال‌ كريمي‌راد به‌ ايسنا گفت‌: با تعيين‌ قاضي‌ ويژه‌ و شعبه‌ ويژه‌ كار رسيدگي‌ به‌ پرونده‌ سقوط‌ هواپيماي‌ 130ئ آغاز شده‌ و بايد تا اعلام‌ نظر بازپرس‌ پرونده‌ منتظر ماند.
  پيش‌ از وي‌ اكبر هاشمي‌ رفسنجاني‌ هم‌ در سخناني‌ ابهامات‌ موجود در سقوط‌ هواپيما را باعث‌ هزينه‌هاي‌ سنگين‌ براي‌ جامعه‌ خوانده‌ بود و برضرورت‌ رفع‌ ابهام‌ از حادؤه‌ سقوط‌ هواپيما تاكيد كرده‌ بود.
  از سوي‌ ديگر دبير كميته‌ حقوقي‌ انجمن‌ صنفي‌ روزنامه‌نگاران‌ ايران‌ پيشنهاد كرد كه‌ پروتكلي‌ براي‌ تعيين‌ حداقل‌ استانداردها براي‌ اعزام‌ خبرنگاران‌ به‌ ماموريت‌هاي‌ خبري‌ تدوين‌ شود.
  كامبيز نوروزي‌ در حاشيه‌ مراسم‌ تشييع‌ پيكر شهداي‌ خبرگزاري‌ ايسنا، با اعلام‌ اين‌ پيشنهاد به‌ ايلنا، گفت‌: بايد يك‌ پروتكل‌ بين‌ خبرگزاري‌ها براي‌ تعيين‌ حداقل‌ استانداردهاي‌ اعزام‌ خبرنگاران‌ به‌ ماموريت‌، براي‌ پوشش‌ فعاليت‌هاي‌ خبري‌ تدوين‌ و تنظيم‌ شود كه‌ اميدوارم‌ اين‌ پيشنهاد نهايي‌ و به‌ تصويب‌ برسد.
  به‌ گفته‌ وي‌، تدوين‌ اين‌ پروتكل‌ به‌ منظور حمايت‌ قانوني‌ از خبرنگاران‌ براي‌ پوشش‌ مراسم‌هاي‌ كشوري‌ و لشكري‌ است‌.
  در اين‌ حال‌ رييس‌ جمهور و وزيرخارجه‌ ايتاليا در پيام‌هاي‌ جداگانه‌يي‌ به‌ همتايان‌ ايراني‌ خود مراتب‌ تسليت‌ و ابراز همدردي‌ خود را نسبت‌ به‌ اين‌ حادؤه‌ اعلام‌ كردند.
  همچنين‌ صدراعظم‌ و رييس‌ جمهور آلمان‌ نيز با ارسال‌ پيام‌هاي‌ جداگانه‌يي‌ همدردي‌ عميق‌ خود را نسبت‌ به‌ خانواده‌ قربانيان‌ و بستگان‌ آنها اعلام‌ كردند.در اين‌ حال‌ پيكر شهداي‌ سانحه‌ هوايي‌ هواپيماي‌ 130ئ صبح‌ روز پنجشنبه‌ در تهران‌ تشييع‌ شد.
  اين‌ مراسم‌ از ساعت‌ 8 صبح‌ شروع‌ شد و طي‌ آن‌ جمع‌ كثير مردم‌ پيكر 55 تن‌ از 106 شهيد سقوط‌ هواپيما را از ميدان‌ سپاه‌ به‌ سمت‌ ميدان‌ بهارستان‌ تشييع‌ كردند.
  خانواده‌ قربانيان‌ در سراسر مسير سياه‌پوش‌ و عزادار با آه‌ و فغان‌ بر سر و سينه‌ كوفته‌ و خواستار برخورد با مسببان‌ اين‌ حادؤه‌ بودند.
  تابوت‌هاي‌ شهدا در چند وانت‌ نهاده‌ شده‌ بود و در كنار هر وانت‌ خانواده‌هايي‌ با تاؤر شديد اشك‌ مي‌ريختند و ناله‌ مي‌كردند. فرزندان‌ خردسال‌ برخي‌ شهدا نيز در حالي‌ كه‌ عكس‌ پدر شهيد خود را در دست‌ داشتند بر بالاي‌ وانت‌ قرار گرفته‌ بودند.
  در طول‌ مراسم‌ نيز يگان‌هايي‌ از نيروي‌ دريايي‌ و نيروي‌ هوايي‌ با در دست‌ داشتن‌ عكس‌ شهداي‌ ارتش‌ در مراسم‌ شركت‌ كرده‌ بودند.
  در اين‌ مراسم‌ فضاي‌ حزن‌ و اندوه‌ چنان‌ حاكم‌ بود كه‌ به‌ غير از مردم‌ شركت‌كننده‌، عكاسان‌ و خبرنگاران‌ پوشش‌دهنده‌ مراسم‌ هم‌ با ناراحتي‌ و تاؤر زياد مراسم‌ را پيگيري‌ مي‌كردند.
  در اين‌ حال‌ همگي‌ با ابراز ناراحتي‌ از اين‌ حادؤه‌، برخورد با مقصران‌ اين‌ حادؤه‌ را خواستار بودند. وضعيت‌ به‌ گونه‌يي‌ بود كه‌ خشم‌ و ناراحتي‌ از چهره‌ خانواده‌هاي‌ برخي‌ قربانيان‌ به‌ وضوح‌ مشخا بود و فرياد آنها رسيدگي‌ به‌ اين‌ مساله‌ را مي‌خواست‌. پس‌ از اجتماع‌ مردم‌ در ميدان‌ بهارستان‌، غلامعلي‌ حدادعادل‌ رييس‌مجلس‌ شوراي‌ اسلامي‌ گفت‌: مجلس‌ با همكاري‌ مسوولان‌، در پيگيري‌ علت‌ حادؤه‌ جهت‌ جلوگيري‌ از تكرار اينگونه‌ حوادث‌ نهايت‌ تلاش‌ خود را خواهد داشت‌.وي‌ شهداي‌ سانحه‌ هوايي‌ را جمعي‌ از بهترين‌ فرزندان‌ ملت‌ خواند و گفت‌: من‌ نمي‌دانم‌ چگونه‌ اين‌ مصيبت‌ را به‌ پدران‌ سالخورده‌ و مادران‌ داغديده‌، همسران‌ در انتظار بازگشت‌ همسران‌، فرزندان‌ خردسال‌ و خواهران‌ و برادران‌ اين‌ شهدا تسليت‌ بگويم‌.
  حدادعادل‌ با ابراز اميدواري‌ از تكرار نشدن‌ اين‌ حادؤه‌ در آينده‌ تاكيد كرد:اميدوارم‌ مسوولان‌ در رعايت‌ جهات‌ ايمني‌ حداكثر دقت‌ و مراقبت‌ را داشته‌ باشند و مجلس‌ شوراي‌ اسلامي‌ در اينگونه‌ موارد حساسيت‌ لازم‌ راخواهد داشت‌.
  در اين‌ مراسم‌، رييس‌ سازمان‌ صدا و سيما هم‌ گفت‌: مسوولان‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌، بايد با تهيه‌ و فراهم‌ كردن‌ حداقل‌ امكانات‌ شرايط‌ را براي‌ خدمت‌ خبرنگاران‌ فراهم‌ كنند.
  وي‌ با بيان‌ اينكه‌ ماموريت‌ اعلام‌ شده‌ جهت‌ سفر اين‌ شهيدان‌ به‌ دليل‌ بازدارندگي‌ و تقويت‌ روحيه‌ دفاع‌ انقلاب‌ بسيار مهم‌ بود، ارتش‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ را به‌ عنوان‌ اقتدار ايران‌ توصيف‌ كرد و افزود: نيروهاي‌ مسلح‌ دژها و قلعه‌هاي‌ محكمي‌ هستند كه‌ قوام‌ و اقتدار نظام‌ و ملت‌ ما به‌ دليل‌ وجود آنها است‌.
  وي‌ خبرنگاري‌ را به‌ عنوان‌ يك‌ حرفه‌ سخت‌ توصيف‌ و تاكيد كرد: هم‌اكنون‌ خبرنگاران‌ با كمترين‌ امكانات‌ و محدودترين‌ تجهيزات‌ به‌ حرفه‌ خود مشغول‌ هستند و مسووليت‌هاي‌ سخت‌ و سنگيني‌ را برعهده‌ دارند.
  از سوي‌ ديگر، نماينده‌ مقام‌ معظم‌ رهبري‌ در ارتش‌ گفت‌: ارتش‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ تمامي‌ شهيدان‌ اين‌ حادؤه‌ را شهداي‌ خود مي‌داند.
  به‌ گزارش‌ ايسنا، دكتر علوي‌ در برگزاري‌ مراسم‌ تشييع‌ پيكر پاك‌ شهداي‌ سانحه‌ هواپيماي‌ 130ئ در ميدان‌ بهارستان‌ با بيان‌ اينكه‌ در اين‌ حادؤه‌ دلخراش‌ جمعي‌ از دلاورمردان‌ ارتش‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ و اصحاب‌ رسانه‌هاي‌ گروهي‌ به‌ لقاي‌ حق‌ رفته‌اند، گفت‌: از دوران‌ جنگ‌ تحميلي‌، ارتباط‌ تنگاتنگي‌ ميان‌ فرزندان‌ ارتشي‌ و فرزندان‌ رسانه‌ وجود داشت‌أ چراكه‌ خبرنگاران‌ و تصويربرداران‌ همواره‌ زيباترين‌ روزهاي‌ دفاع‌ مقدس‌ را به‌ ؤبت‌ مي‌رساندند و پيوند آنان‌ شجره‌ طيبه‌يي‌ را شكل‌ داده‌ بود.
  همچنين‌ وزير فرهنگ‌ و ارشاد اسلامي‌ گفت‌: حادؤه‌ رخ‌ داده‌ محصول‌ يك‌ اتفاق‌ كاملا ناگهاني‌ بود اما جهت‌ اطمينان‌ و آرامش‌ خاطر داغديده‌ها اين‌ موضوع‌ ازسوي‌ نيروهاي‌ مسلح‌ مورد بررسي‌ قرار خواهد گرفت‌.
  محمدحسين‌ صفار هرندي‌ كه‌ در مراسم‌ تشييع‌ پيكر پاك‌ جمعي‌ از شهداي‌ سانحه‌ هواپيماي‌ 130ئ در ميدان‌ بهارستان‌ سخنراني‌ مي‌كرد، با بيان‌ اينكه‌ اين‌ حادؤه‌ بايد بطور دقيق‌ مورد بررسي‌ قرار گيرد، گفت‌: درخواست‌ اكثر خانواده‌هاي‌ شهدا از مسوولان‌ اين‌ است‌ كه‌ مبادا به‌ واسطه‌ غفلت‌ شاهد تكرار اين‌گونه‌ حوادث‌ باشيم‌أ بنابراين‌ با بررسي‌ علل‌ وقوع‌ اين‌ حادؤه‌ بايد از تكرار آنها جلوگيري‌ كرد.
  وي‌ با اعلام‌ اينكه‌ خون‌ ارتشي‌ و رسانه‌يي‌ و مردم‌ ساكن‌ شهرك‌ توحيد نماد و سمبل‌ ملت‌ ايران‌ است‌، افزود: پيوند و گره‌ اين‌ خون‌ها نشان‌ دهنده‌ آن‌ است‌ كه‌ در اين‌ ملت‌ همه‌ چيز به‌ اسلام‌ و ايران‌ ختم‌ مي‌شود.
  وزير فرهنگ‌ و ارشاد اسلامي‌ به‌ نمايندگي‌ از اصحاب‌ رسانه‌، خود را شريك‌ عزاي‌ تمامي‌ خبرنگاران‌، تصويربرداران‌ و عكاسان‌ دانست‌ و خاطرنشان‌ كرد: احترام‌ خود را به‌ خبرگزاري‌هاي‌ ايرنا، ايسنا، فارس‌ و روزنامه‌هاي‌ همشهري‌ و كيهان‌، به‌دليل‌ جان‌نثاري‌هايشان‌، تقديم‌ مي‌كنم‌ و براي‌ تمامي‌ شهداي‌ بزرگ‌ ارتش‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ تسليت‌ عرض‌ مي‌كنم‌.
  صفار هرندي‌ با اشاره‌ به‌ مطرح‌ شدن‌ مساله‌ حادؤه‌ هواپيماي‌ 130ئ در هيات‌ دولت‌ و مجلس‌ شوراي‌ اسلامي‌ عنوان‌ كرد: حادؤه‌ رخ‌ داده‌ محصول‌ يك‌ اتفاق‌ كاملا ناگهاني‌ بود اما جهت‌ اطمينان‌ و آرامش‌ خاطر تمامي‌ داغديده‌ها و با تاكيد بر اينكه‌ پس‌ از اين‌ بر اؤر غفلت‌ شاهد اين‌ گونه‌ حوادث‌ نباشيم‌، اين‌ موضوع‌ به‌ صورت‌ دقيق‌ از سوي‌ نيروهاي‌ مسلح‌ مورد بررسي‌ قرار خواهد گرفت‌.

   
   
  مراسم تشييع جان باختگان سانحه هوايي در تهران و ۱۲ شهر كشور برگزار شد
  پيكر خبرنگاران شهيد بر شانه هاي مردم شهر
  009786.jpg
  009792.jpg
  گروه اجتماعي: مردم فرهنگ دوست كشورمان صبح پنج شنبه در تهران و دوازده شهر كشور پيكر خبرنگاران و جانباختگان سانحه سقوط هواپيما را تشييع كردند.
  بنابر اين گزارش گروه هاي بي شماري از مردم تهران كه از ساعات اوليه صبح روز پنج شنبه خود را به ميدان سپاه تهران رسانده بودند، پيكر ۵۵ تن از ۱۰۶ شهيد سقوط هواپيماي c-۱۳۰ حامل گروهي از خبرنگاران، عكاسان، تصويربرداران و پرسنل ارتش را تشييع كردند.
  مجلس شوراي اسلامي علت حادثه را پيگيري خواهد كرد
  رئيس مجلس شوراي اسلامي در اجتماع مردم در ميدان بهارستان گفت: مجلس شوراي اسلامي با همكاري مسئولان، در پيگيري علت حادثه جهت جلوگيري از تكرار اين گونه حوادث نهايت تلاش خود را خواهد داشت.
  دكتر غلامعلي حداد عادل با تأكيد بر آيه قرآني «الذين اذا اصابتهم مصيبه قالوا انا لله و انا اليه راجعون »گفت : بار ديگر ملت ما شاهد به شهادت رسيدن جمعي از بهترين فرزندان خود بود.
  وي با بيان اينكه گروهي از نظاميان همراه با اصحاب رسانه ها ازجمله خبرنگاران، صدابرداران، فيلمبرداران و عكاسان ظهر سه شنبه گذشته جهت پوشش خبري رزمايش ارتش جمهوري اسلامي ايران در چابهار سفر كرده و بر اثر حادثه جان خود را فدا كردند، خاطرنشان كرد: من نمي دانم چگونه اين مصيبت را به پدران سالخورده، مادران داغديده، همسران در انتظار بازگشت همسران، فرزندان خردسال و خواهران و برادران اين شهدا تسليت گويم.
  رئيس مجلس شوراي اسلامي صاحب اين مصيبت را حضرت امام زمان (عج) عنوان كرد و اين مصيبت را در درجه اول به پيشگاه ايشان، سپس به حضور مقام معظم رهبري، فرمانده كل قوا، فرمانده كل ارتش جمهوري اسلامي ايران كه در جمع عزاداران حضور داشتند، رئيس سازمان صدا و سيما، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، مطبوعات و همكاران اين خبرنگاران تسليت گفت.
  حداد عادل با اعلام اينكه اين سفر در دفاع از ارتش جمهوري اسلامي برنامه ريزي شده بود، عنوان كرد: آنها كه هميشه خبرنگار بودند، اين بار خود خبر شدند؛ اما چه خبر دردناكي! وي در ادامه گفت: من از جانب نمايندگان مجلس شوراي اسلامي اين واقعه تلخ و دردناك را به ارتش جمهوري اسلامي ايران، سازمان صدا و سيما، رسانه ها و همه خانواده هاي داغدار و ملت ايران تسليت عرض مي كنم.
  رئيس مجلس شوراي اسلامي با اظهار اميدواري از تكرار نشدن اين گونه حوادث در آينده تأكيد كرد: اميدوارم مسئولان در رعايت جهات ايمني حداكثر دقت و مراقبت را داشته باشند و مجلس شوراي اسلامي در اينگونه موارد نهايت حساسيت را خواهد داشت.
  حداد عادل با اعلام اينكه مجلس شوراي اسلامي با همكاري مسئولان در پيگيري علت حادثه تلاش خواهد كرد گفت: دعا مي كنيم كه خداوند كريم اين جان هاي گرامي را در پناه خود جاي داده و به پدران، مادران، همسران، فرزندان، برادران و خواهران داغديده صبر و شكيبايي مرحمت كند.
  مسئولان شرايط را براي خدمت خبرنگاران فراهم كنند
  رئيس سازمان صدا و سيما هم گفت: مسئولان جمهوري اسلامي ايران، بايد با تهيه و فراهم كردن حداقل امكانات شرايط را براي خدمت خبرنگاران فراهم كنند.
  به گفته ضرغامي سال ها بايد بگذرد تا دانش،  تجربه و تعهد بتواند يك خبرنگار را آماده و كارآمد وارد ميدان هاي حساس كند.
  وي خبرنگاري را به عنوان يك حرفه سخت توصيف و تأكيد كرد: هم اكنون خبرنگاران با كمترين امكانات و محدودترين تجهيزات به حرفه خود مشغول هستند و مسئوليت هاي سخت و سنگيني را برعهده دارند.
  رئيس سازمان صدا و سيما در پايان با تشكر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به دليل برگزاري اين مراسم در مقابل خانه ملت، از اقدام اخير مجلس شوراي اسلامي تشكر و قدرداني كرد و گفت: مسئولان جمهوري اسلامي ايران، بايد با تهيه و فراهم كردن حداقل امكانات، شرايط را براي خدمت خبرنگاران فراهم كنند.
  نماينده مقام معظم رهبري در ارتش گفت: ارتش جمهوري اسلامي ايران تمامي شهيدان اين حادثه را شهداي خود مي داند.
  به گزارش ايسنا، دكتر علوي در برگزاري مراسم تشييع پيكر پاك شهداي سانحه هواپيماي c- ۱۳۰ در ميدان بهارستان با بيان اين كه در اين حادثه دلخراش جمعي از دلاورمردان ارتش جمهوري اسلامي ايران و اصحاب رسانه هاي گروهي به لقاي حق رفته اند، گفت: از دوران جنگ تحميلي، ارتباط تنگاتنگي ميان فرزندان ارتشي و فرزندان رسانه وجود داشت؛ چراكه خبرنگاران و تصويربرداران همواره زيباترين روزهاي دفاع مقدس را به ثبت مي رساندند و پيوند آنان شجره طيبه اي را شكل داده بود.
  وي افزود: ارتش جمهوري اسلامي ايران، اين شهدا را شهداي همه ملت مي داند؛ اما چون ارتش خود را جزو ملت به شمار مي آورد، اين شهدا را شهداي خود دانسته است.
  نماينده مقام معظم رهبري در ارتش جمهوري اسلامي ايران در ادامه سخنراني خود اين مصيبت وارده را به مقام معظم رهبري، رياست جمهوري خانواده هاي داغديده، سازمان صدا و سيما و خبرگزاري ايسنا، ايرنا و فارس و همچنين روزنامه هاي كيهان و همشهري تسليت گفت و افزود: براي مصدومان اين حادثه از خداوند منان شفاي عاجل را مسئلت دارم.
  با بررسي علل وقوع اين حادثه، بايد از تكرار آنها جلوگيري كرد
  وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: حادثه رخداده محصول يك اتفاق كاملا ناگهاني بود؛ اما جهت اطمينان و آرامش خاطر داغديده ها اين موضوع ازسوي نيروهاي مسلح مورد بررسي قرار خواهد گرفت.
  به گزارش ايسنا، محمدحسين صفارهرندي كه در مر اسم تشييع پيكر پاك جمعي از شهداي سانحه هواپيماي c- ۱۳۰ در ميدان بهارستان سخنراني مي كرد، با بيان اينكه اين حادثه بايد به طور دقيق مورد بررسي قرار گيرد، گفت: درخواست اكثر خانواده هاي شهدا از مسئولان اين است كه مبادا به واسطه غفلت شاهد تكرار اين گونه حوادث باشيم؛ بنابراين با بررسي علل وقوع اين حادثه بايد از تكرار آنها جلوگيري كرد.
  پس از اين سخنراني ها، مراسم تشييع جمعي از شهيدان سانحه سقوط هواپيما در ميدان بهارستان تهران پايان يافت.
  به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران، ستاد برگزاري اين مراسم، مستقر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، اعلام كرد كه با توجه به ازدحام جمعيت و نيز تمايل خانواده هاي داغديده براي آخرين وداع با عزيزانشان در منزل، مراسم تشييع در اين محل پايان يافته، پس از انتقال به منزل شهيدان، مراسم خاكسپاري پيكر آنان در قطعه ۲۳۱ بهشت زهرا - مخصوص اصحاب رسانه و قلم - برگزار خواهد شد.
  همچنين اعلام شد: بيانيه هاي مديران خبرگزاري هاي دانشجويان ايران (ايسنا)، جمهوري اسلامي (ايرنا) و فارس و روزنامه هاي همشهري و كيهان، به دليل كمبود وقت، از طريق راديو و تلويزيون قرائت خواهد شد.
   
  همكاران ايسنا در همشهري
  009789.jpg
  شب گذشته گروهي از همكاران رسانه اي خبرگزاري ايسنا، براي ابراز همدردي و دادن تسليت به همكاران خود در روزنامه همشهري، در محل تحريريه روزنامه حضور پيدا كردند و با قرائت فاتحه اي در بخش عكس روزنامه همشهري، از شهيد محمد كربلايي احمد تجليل به عمل آوردند.
  همكاران ايسنا، هم اينك عزادار دو تن از دوستان شهيد خود حسن قريب عكاس و اسماعيل عمراني خبرنگار هستند، لذا براي تشفي روح و خاطر همكاران خود در ساير رسانه ها ازجمله روزنامه كيهان، خبرگزاري فارس و روزنامه همشهري عصر جمعه در يك گروه ۱۵ نفره از همكاران بخش هاي مختلف اين رسانه  ، به اين سه موسسه رفتند و ابراز همدردي خود را اعلام كردند.
  در اين مراسم كه در جمع اعضاي تحريريه روزنامه برگزار شد، معاون سردبير همشهري، ضمن سپاسگزاري از حضور و همدردي همكاران ايسنا،متقابلاً از دست رفتن همكاران اين خبرگزاري را به آنها تسليت گفت و اظهار اميدواري كرد رسانه ها با عمل به وظايف ذاتي خود، حساسيت مسئولان را نسبت به حوادثي از اين دست بالا ببرند تا در آينده كمتر شاهد چنين رويدادهاي تلخي باشيم.
   
   
   

  در ساعت 22:58 | لینک  | 

   

  "نداشتن" ، هيچگاه به تلخي فراموش كردن يك " داشتن " نيست

  بيروت ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۹/۱۹‬

  داخلي. اجتماعي. شهادت.

  حسن فتحعلي - بيروت
  براستي كه " نداشتن " ، هيچگاه به تلخي فراموش كردن يك " داشتن " نيست.

  همه ما دوستان خوب و عزيز ، " سپهدار ساجدي " و " سيد مهدي ميرافضلي " را داشتيم اما اكنون ناباورانه آنها را از دست داده‌ايم و چقدر تلخ است خاطرات با اين خوبان بودن را بار ديگر از ذهن گذراندن.

  با گذشت چند روز از حادثه تاسف بار سقوط هواپيماي حامل خبرنگاران و گزارشگران ايران عزيزمان به ويژه دو همكار از دست رفته ساجدي و ميرافضلي هنوز باور اين موضوع برايم مشكل است اما گريز از واقعيت نتوان كرد ، بايد اين واقعه دردناك را پذيرفت و از آن درس گرفت.

  بارها و بارها در قالب ماموريت سازماني با " سپهدار " در عمليات و تمرين‌هاي نظامي در شرق و جنوب ميهن عزيزمان حضور داشتم و از او مهرباني ، شاد زيستن ، جديت و كم اعتنايي به دنيا را ديده‌ام.

  آن شهيد بي‌ادعا چه زماني كه در گروه اجتماعي با هم خبرنگار بوديم ، چه موقعي كه در شهرستان‌ها به عنوان خبرنگار و يا مسوول خدمت مي‌كرد كمترين تكبر و غرور نداشت و هركاري را كه سازمان انتظار داشت تا سرحد امكان و به خوبي انجام مي‌داد و اين برايم آموزنده بود.

  ميرافضلي را هم كمي مي‌شناختم،آرام ، بي‌ادعا و به دنبال كاري كه بتواند موجب اعتلاي كاري سازمان در عرصه هنر عكاسي باشد.

  با او در ماموريتي در سرزمين مصيبت زده "بم" همراه بودم ، چند روز پس از واقعه اسفناك زلزله اين شهرستان با سيد مهدي و دوربينش در كوچه‌ها و معابر ويران شده بم بوديم.

  او دردها و مصيبت‌ها را به تصوير مي‌كشيد اما نگاهش نشان مي‌داد چقدر دلش از مرگ هموطنانمان در اين حادثه غمناك است.

  موقع ناهار زير چادري كه گروه اعزامي خبرگزاري جمهوري اسلامي مشغول تدوين و ارسال اخبار و تصاوير اين حادثه هولناك بود ، با وجود خستگي و گرسنگي از فرط تاسف و ناراحتي تمايلي به خوردن غذا نداشت.

  درد و محنت مردم او را بشدت مي‌آزرد اما كاري جز ثبت تصاوير آلام و مصايب از دستش بر نمي‌آمد.

  اي كاش مي‌شد اشك را تهديد كرد ، مدت لبخند را تمديد كرد.

  يادشان گرامي .

  ارسال خبر: ۱۱:۳۲ ‪شنبه، ۱۹ آذر ۱۳۸۴‬

   

  رييس جمهوري ويتنام وقوع سانحه هوايي را به ملت ايران تسليت گفت

  كوالالامپور، ايرنا ‪۸۴/۰۹/۱۹‬

  خارجي. ويتنام. سياسي. تسليت.

  رييس جمهوري ويتنام با ارسال پيامي خطاب به همتاي ايراني خود وقوع سانحه هوايي و كشته شدن شماري از هموطنانمان در اين حادثه را تسليت گفت.

  به ‌گزارش روز شنبه سفارت جمهوري اسلامي ايران در ويتنام،"تران دوك لوونگ" در پيام خود به آقاي احمدي نژاد مراتب همدردي خود و ملت ويتنام را با دولت و ملت ايران ابراز كرد.

  يك فروند هواپيماي سي ‪ ۱۳۰‬ارتش جمهوري اسلامي ايران كه حامل خبرنگاران، گزارشگران و تصويربرداران شماري از رسانه‌هاي جمعي بود، سه‌شنبه گذشته، در جنوب غربي تهران سقوط كرد و تمامي ‪ ۹۷‬سرنشين آن جان باختند.

  "سپهدار ساجدي " خبرنگار، "سيد مهدي ميرافضلي" عكاس خبرگزاري جمهوري اسلامي، "مهدي اناري"و"ابراهيم ‌بقايي" دانشجويان دانشكده خبر نيز از جمله سرنشينان اين هواپيما بودند كه در اين حادثه به جوار رحمت حق شتافتند.

   

  كارمندان دفتر خبرگزاري كويت در تهران شهادت خبرنگار وعكاس ايرنا را تسليت گفتند

  تهران ، ايرنا ‪۸۴/۰۹/۱۹‬

  داخلي. اجتماعي. تسليت. پيام.

  كارمندان دفتر خبرگزاري كويت در تهران ، در پيامي به مديرعامل ايرن ا، شهادت " سپهدار ساجدي"، خبرنگار و "سيدمهدي ميرافضلي"، عكاس ايرنا را به "احمد خادم‌المله"، و همكاران اين دو شهيد، تسليت گفتند.

  در اين پيام كه نسخه‌اي از آن به ايرنا، نمابر شد، آمده است، شهادت دو تن از همكاران ايرنا را به خانواده محترم خبرگزاري جمهوري اسلامي و تمام هم صنفان، تسليت عرض كرده و تسلي خاطر بازماندگان اين حادثه را از خداوند خواستاريم.

   

  گزارش تصويري مراسم يادبود سيدمهدي ميرافضلي عكاس شهيد ايرنا

  تهران، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۹/۱۹‬

  داخلي. اجتماعي. سقوط هواپيما. يادبود.

  مراسم يادبود درگذشت سيد" مهدي ميرافضلي " عكاس خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا) يكي از شهداي سانحه سقوط هواپيماي ‪C -۱۳۰‬

  تصاوير مرتبط

  ارسال خبر: ۱۷:۲۵ ‪شنبه، ۱۹ آذر ۱۳۸۴‬

   

  به ياد شهيد "خداعفو عبدياني" پرواز را به خاطر بسپار،شهادت ماندني است

  ياسوج، خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران ‪۸۴/۰۹/۱۸‬

  داخلي. اجتماعي. شهادت.

  اينجا ما شاهد يك كوچه‌ي غمگين از صدها كوچه غصه‌دار روزهاي تب دار ياسوج هستيم.

  درب ششم، ضجه‌آخر، پرنده به آشيان نرسيده، برادر مويه مي‌كند، صدا مي‌زند:
  "خداعفو، خداعفو"، اما او مي‌داند كه خدا عفو را خداوند با شهادت خونينش، مورد رحمتش قرار داده است.

  خداعفو همان رزمنده صحنه‌هاي دفاع مقدس كه همراه با جمعي از خبرنگاران و تصويرگران ‪ ۱۵‬آذرماه ‪ ۸۴‬در سانحه هواپيماي" سي ‪ "۱۳۰‬ارتش ايران، به آسمان پركشيد.

  عبدياني چه زود شاهراه هستي را به پايان رساند، رسالت خداعفو، بدرقه فرشتگان در قلب آسمان بود تا بر شانه‌هايشان بنشيند و تا انتهاي افق پرواز كرده، به خورشيد حقيقت بپيوندد.

  ديشب مراسم دعاي كميل در سراي پر از رنج پدري خداعفو خوانده شد، مردم گرد هم آمده بودند، آنان به سوگ نشسته بودند و آسمان تجلي گاه رنج عميق آنان شد.

  قاري كه مي‌خواند بند بند وجود آدمي به لرزه مي‌افتاد، يك خانه آنسوتر ، جايگاه خاطرات دل انگيز عزيز از دست رفته است.

  اكنون تمامي ما خداوند را با كلمات پرشكوه از آتش هجرعزيزان از دست رفته صدا مي‌كنيم، تيرهاي رنج برپيكر خونين و گرم قلبها فرود مي‌آيد، در روياهاي شبانه خواب شهيدانمان را مي‌بينيم و دستهاي سبزشان را در دستهاي زميني‌امان حلقه مي‌كنيم.

  ليكن خداعفو مي‌خندد، مي‌گويد كه زنده است، شادمانه ترانه وصل محبوب را مي‌خواند و تو را به ديدار نه چندان طولاني نويد مي‌دهد، اما ما كه زنده‌ايم، حس مي‌كنيم مرده‌ايم و به مرگ تدريجي روح تبدارمان پي مي‌بريم.

  فرزندان عبدياني، نامي پر رسالت، سالهاي متمادي در پشت دربهاي تودر توي خانه به انتظار كوبيدن مشتي خواهند بود تا در آغوش پدر جاي گيرند ، روح پرتلاطم خود را سكوني دوباره بخشيده و برشانه‌هاي ستبر اوهاي‌هاي بگريند.

  امااي فرزندان شهيد بي‌كفن، پرنده به عرش رسيده زنده است، چونان مرغ دريايي ملكوتي كه در هواي پرواز زودهنگام به سوي افق در شكن شكن صوت و در گرماي خورشيدي خداوند ابدي مي‌سوزد.

  مي‌سوزد، ذوب مي‌شود، به پاكي دست مي‌يازد و به حيات حقيقي نايل مي‌آيد.

  پيام‌آوران حقيقي،پلهاي پردهشت عبور به سوي ذات اقدس را چه سريع پيمودند، بي تحمل سووال و جوابي و بي‌تحمل ديدن ذات پليد ناپاكي.

  اينان در فضاي سرشار از نور،پا بر حرير سپيد و به سرعت نور، پل ارتباطي بين بقاي حقيقي و فناي كذب را چه سرخوشانه طي كردند، در چشم به هم زدني و در كوتاه زمان سوختن و منفجر شدن.

  اگر همسر خداعفو،وي را ازانگشتان دستهاي سوخته‌اش مي‌شناسد، اگر پيغام آور شهيد در خشونت آتش سوخت و پرپر شد و اگر لبان داغمه بسته فرزندانش به هجي كلمات "پدر پدر" گشوده شد اما بر فراز افق،آنجا كه آسمان پايان مي‌يابد و سرخي طلوع و غروب خورشيد آغاز مي‌شود،عبدياني با دستهاي گشاده پر از گلهاي وحشي شقايق به انتظار ملاقات معشوق مهربان پرواز مي‌كند.

  مي‌دانم، دردناك است كه مردان، تمامي رنج دل كندن را در اشكهاي ناياب گرمشان پنهان كنند و زنان مويه‌كنان در زيرچادرهاي سياه و تن پوشهاي بلند، از سر سوز گريه كنند.

  اينك بويراحمد نالان و عزاداراست و سراسر سياه پوشيده دست برسينه مي‌زند.

  فرزند عبديان گريه مي‌كند و مداح مي‌خواند كه شهادت افتخار است.

  چشمهايم را مي‌بندم، هيچ انديشه ديگري تسلي خاطر من نيست، مي‌دانم كه بايد امروز نقش كلمات نازيبا را تصوير كنم.

  تصوير چهره خداعفو لبخند مي‌زند، فرزند چشم روشن او اشكهايش را از گونه پاك مي‌كند و خيسي گريه تن پوش فرزند را مي‌آلايد و من زمزمه مي‌كنم:
  "پرواز را به خاطر بسپار، شهادت ماندني است".

  ارسال خبر: ۱۸:۴۴ ‪جمعه، ۱۸ آذر ۱۳۸۴‬

   

  ياران چه غريبانه رفتند ازين خانه

  تهران، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۹/۱۹‬

  داخلي . اجتماعي . ميرافضلي
  صداي هق هق و ناله
  صداي ضجه و زاري
  صداي آخرين بار وداع ما
  خداحافظ خداحافظ خداحافظ
  "سيد" و "ساجد" غريبانه پر كشيدند و مظلومانه در خاك شدند ولي غم فراق آن‌ها هميشه در دل دوستان و همكارانشان جاودانه است .


   

  كجايند مردان بي ادعا...// براي خبرنگاراني كه خود خبر شدند

  و اين بار خبرنگاراني كه همواره رسالت سنگين اطلاع رساني را بر عهده داشتند و هميشه خبرسازي مي كردند در حادثه اي تلخ، خود 15 آذر را براي هيمشه ماندگار كردند. خبرنگاراني كه همواره بدون ادعا، با كمترين امكانات رويدادها را در واژه واژه آگاهي و تكليف به مردم عرضه مي كردند اين بار خود در ميان غربت واژه هايي از جنس اشك و آه خبري آفريدند كه داغي شد بر پيشاني بلند عرصه اطلاع رساني...

  خبرگزاری شبستان با اندوه فراوان، فقدان جمعی از همکاران رسانه ای کشور را به صحابي مطبوعات و بازماندگان این عزیزان تسلیت عرض می نماید.

  مديران و خبرنگاران خبرگزاری "شبستان" فقدان غم انگیز جمعی از همکاران رسانه ای در سانحه سقوط هواپیمای C - 130 را به کلیه همکاران محترم در رسانه ها وبازماندگان و خانواده های این عزیزان تسلیت گفته و برای همکاران فقید این حادثه طلب غفران الهی می نماید.

  پی گیری دلایل حادثه و تعیین مقصران احتمالي از سوی مسئولین حداقل انتظار جامعه رسانه اي كشور مي باشد...

  19 آذر 1384
  غم و اندوه و دوزخ
  محمد آقازاده - حوادث همیشه به ما زخم می زند، تلخ می شویم، اسب احساسات را می تازانیم می گریم و می گریانیم. تسلیت می گوییم وتسلیت می شنویم، در برابر ناکارآمدیها اعتراض می کنیم، اما هیچ اتفاقی نمی افتد ، هیچ چیز تغییر نمی کند. در انبوه اعتراض ها هیچکس در نمی یابد مجرم کیست. چه کسی مورد خطاب باید قرار بگیرد، حتی آنهایی که باید بلاواسطه جوابگوی اعمال خود باشند در صف معترضین قرار می گیرند ودر نهایت آب از آب تکان نمی خورد. این است سرنوشت ما دگرگون از آن ندارید.
  بیش از صد انسان در یک حادثه هوایی جان می بازند، خانواده هایی به عزا می نشینند. پدر و مادرهایی تمامیت تلخی زندگی را احساس می کنند، زنانی بیوه می شوندو فرزندانی یتیم، برادران و خواهرانی بی برادر و ملتی اندوه زده و....
  در هیاهوی تسلیت ها فضا به گونه ایی صورتبندی می شود که به گونه ایی سخنی می گوییم که گویی این تقدیر بوده است که بهترین هدیه را برای همگان تدارک دیده است. قربانی ها در جایگاه قهرمان می نشینند و مقصران، تقصیر خود را از یاد می برند، بلکه پاداش می طلبند و به آن هم می رسند.
  در جامعه ای که همه معترض اند، بین آن که در مسند مسوولیت نشسته است و آنی که هیچ اختیار و مسوولیتی ندارد، تفاوتی احساس نمی شود، باید باور کرد که ناکارآمدی ادامه خواهد داشت و حوادث همچنان ادامه خواهد داشت و همه به مرور به مصیبت ها عادت خواهیم کرد و بعد قهرمانان را فراموش می کنیم و خانواده ها در تنهایی بار معصیت را بر دوش می کشند و....
  کجا کار ایراد دارد. چرا این عمل و نظر شکاف ژرفی شکل گرفته و بسط می یابد بین مسوولیت و پاسخگویی هیچ نسبتی برقرار نمی شود، چون زندگی را غلط می بینیم و غلط تر رفتار می کنیم، « من های ذره شده» تبدیل به ما نمی شود، مناسب و سمتها بر اساس شایستگی توزیع نمی شود. درآمدهای نفتی جامعه را بی حس کرده است در شرایطی این نوشته قلمی می شود که هوا آلوده است مدارس همچنان بسته، زوج و فرد کردن خودروها در دستور کار قرار دارد. همه از آلودگی آسیب می بینند، اما هیچکس کاری نمی کند، اگر فشار مقررات نباشد ، هیچ خودرویی از سر مسوولیت درپارکینگ نمی ماند و طرحهای موقتی با اولین وزش نسیم و بارش بارانی به جهان فراموش تبعید می شود.
  اولین گام برای حل معضلات خود آگاهی و خودشناسی است، باید ضعفهای خود را به رسمیت بشناسیم و برخود وقوف یابیم و باور کنیم بر خلاف همه ادعاها ملت با هوشی نیستیم و اگر هستیم بلد نیستیم از این آن بهره لازم را ببریم. اگر بودیم چرا باید مرتب تسلیم حوادث می شدیم که تنها حاصل ندانم کارآمدی خود ماست و هیچ سرنوشتی در تثبیت آن قرار ندارد، مگر قدرت بی حس و مسوولیتی تک تک ما که قدرتی در سلسله مراتب داریم و یا نداریم . تفاوتی نمی کند شخصا حرف می زنیم و عمل نمی کنیم هر جا که باشیم مهم نیست مهم آن است که زندگی را تبدیل به دوزخ کرده ایم و در آتش آن می سوزیم و با غرولند کردن بجای گریز از آتش میزی بر آن می ریزیم تا سه چیز تداوم یابد. تنها زمانی مفری در جهان بی مفر خواهیم یافت که بین آن چه می گوییم آنچه عمل می کنیم نسبتی برقرار شود این بحث را پی خواهیم گرفت.

  در ساعت 21:27 | لینک  | 

   

  استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع " خبرگزاری مهر " مجاز می باشد.  

  مهر

  درهمین زمینه بخوانید:

   

    چگونگی شناسايی دلايل بروز يک سانحه هوايی در کشور
    تحريم های آمريکا جرم است// حق تردد و جابجايی امن ازمردم ما سلب شده است
    مرکز مديريت حوزه علميه قم شهادت جمعی از اصحاب رسانه در حادثه سقوط هواپيمای سی - 130 را تسليت گفت
    برگزاری مراسم گراميداشت عکاس و خبرنگار شهيد خبرگزاری فارس
    کيش اير هم سانحه سقوط هواپيمای "C130" را تسليت گفت
    نيروی دريايی سپاه شهادت جمعی از هموطنان در حادثه سقوط هواپيما را تسليت گفت
    سربازان عرصه اطلاع رسانی حاضران هميشه بيدار کشورند
    سرپرست وزارت خارجه لتونی به بازماندگان سقوط هواپيما درايران تسليت گفت
    رييس جمهور ساحل عاج حادثه سقوط هواپيمای خبرنگاران را تسليت گفت
    گزارش تصويری/ مراسم تشييع‎ عکاس خبری خبرگزاری ايسنا -11
    گزارش تصويری/ مراسم تشييع‎ عکاس خبری خبرگزاری فارس -10
    گزارش تصويری/ مراسم تشييع‎ پيکر شهداي‎ خبر و رسانه -9
    گزارش تصويری/ مراسم تشييع‎ پيکر شهداي‎ خبر و رسانه -8
    خبرنگاران شهيد اکنون "عند ربهم يرزقون"اند
    گزارش تصويری/ مراسم تشييع‎ پيکر شهداي‎ خبر و رسانه -7
    گزارش تصويری/ مراسم تشييع‎ پيکر شهداي‎ خبر و رسانه -6
    پزشکی قانونی هويت 100 تن از جان باختگان سانحه سقوط هواپيمای سی- 130 را اعلام کرد
    گزارش تصويری/ مراسم تشييع‎ عکاس خبری روزنامه کيهان - 5
    قربانيان سانحه سقوط هواپيما در قطعه شهدا به خاک سپرده می شوند
    قاليباف : خلبان هواپيمای سانحه ديده بسيار ماهرانه و حرفه ای عمل کرد
    پيکر مطهر شهدا در قطعه "اصحاب رسانه" آرام می گيرد
    ابهامات هواپيمای باری- نظامی "C130" سقوط کرده در تهران
    گزارش تصويری/ مراسم تشييع‎ پيکر شهداي‎ خبر و رسانه -4
    ميزان خسارتهای اطراف محل سقوط هواپيما 500 الي600 ميليون تومان برآورد شد
    گزارش تصويری/ مراسم تشييع‎ پيکر شهداي‎ خبر و رسانه -3
    گزارش تصويری/ مراسم تشييع‎ پيکر شهداي‎ خبر و رسانه -2
    تاکنون 93 جسد شناسايی شده اند // خانواده 7 قربانی هنوز مراجعه نکرده اند
    گزارش تصويری/ مراسم تشييع‎ پيکر شهداي‎ خبر و رسانه -1
    هيات دولت علت سانحه هواپيمای سی 130 را بررسی می کند
    نخست وزير کويت جان باختن جمعی از اصحاب رسانه و نظامی را تسليت گفت
    مسؤولان بايد جلوی تکرار حوادث ناگوار هوايی را بگيرند
    پيوند دلاورمردان ارتش و اصحاب رسانه ريشه در زيباترين سال های دفاع مقدس دارد
    شهدای سانحه هوايی با خدا معامله کردند
    مجلس علت سقوط هواپيمای سی 130 را پيگيری می کند
    مراسم تشييع‎ پيکر شهداي‎ سانحه‎ هوايي‎ آغاز شد
    خبرنگاران اين بار پای آخرين گزارش خود به مردم را در آسمان امضا کردند
    يک بام و دو هوای انگليسی ها در سقوط هواپيمای ايرانی
    پيام تسليت سازمانها، ارگانها و نهادهای مختلف به مناسبت سقوط هواپيمای خبرنگاران (4)
    باشگاه فرهنگی - ورزشی ذوب آهن اصفهان شهادت خبرنگاران عرصه خبر را تسليت گفت
    گزارش تصويری/ تشييع پيکر مطهر شهيد حسن قريب و اسماعيل عمرانی عکاس و خبرنگار خبرگزاری ايسنا -3
    گزارش تصويری/ تشييع پيکر مطهر شهيد حسن قريب و اسماعيل عمرانی عکاس و خبرنگار خبرگزاری ايسنا -2
    گزارش تصويری/ تشييع پيکر مطهر شهيد حسن قريب و اسماعيل عمرانی عکاس و خبرنگار خبرگزاری ايسنا -1
    محسن رضايی سقوط دلخراش هواپيمای C- 130 را تسليت گفت
    فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی جان باختن جمعی از اصحاب رسانه و نظامی را تسليت گفت
    مصوبات جلسه ستاد بزرگداشت شهدای رسانه اعلام شد
    مراسم بزرگداشت قربانيان سقوط هواپيما ازسوی مقام معظم رهبری
    پيام تسليت کاروان ورزشی ايران به مناسبت شهادت جمعی از خبرنگاران و عکاسان
    جامعه تئاتری حادثه سقوط هواپيما را تسليت گفت
    شهدای عرصه خبر راه رزمندگان را ادامه دادند
    فقدان عزيزان رسانه ای در سانحه هواپيمای C-130 ثلمه ای جبران ناپذير است
    قوه قضاييه پيگير علل سانحه سقوط هواپيمای خبرنگاران خواهد بود
    بزرگداشت شهدای هواپيمای "سی-130" فردا برگزار مي‌شود
    فراکسيون وفاق مجلس بر لزوم بررسی علل فاجعه سقوط هواپيما تاکيد کرد
    وزير آموزش و پرورش حادثه غم بار سقوط هواپيما را تسليت گفت
    کادر پروازی و سرنشينان هواپيمای C-130 شهيد محسوب مي‌شوند
    گزارش تصويری/ واحد عکس روزنامه کيهان
    خبرنگاران در راه خدمت شهيد شدند
    وزير کار و امور اجتماعی فاجعه سقوط هواپيمای c-130 را تسليت گفت
    پيام تسليت سازمانها، ارگانها و نهادهای مختلف به مناسبت سقوط هواپيمای خبرنگاران (3)
    وزارت رفاه پيگير امور بيمه ای جان باختگان سانحه سقوط هواپيما است
    پيام تسليت مقام معظم رهبری به جان باختگان خدمتگزار جامعه رسانه ای و نظامی کشور
    دستور شهردار تهران برای در نظر گرفتن قطعه ای خاص در بهشت زهرا با عنوان "شهدای اصحاب رسانه ها"
    اسامی 52 شهيد شناسايی شده حادثه سقوط هواپيما اعلام شد
    شهدای رسانه فردا تشييع خواهند شد
    کودکان وحشت زده حادثه سقوط هواپيما حمايت روانی می شوند
    نام عزيزان ازدست رفته بر تارک بلند آب های نيلگون خليج فارس محفوظ خواهد ماند
    فرماندهی انتظامی تهران بزرگ عروج ملکوتی اصحاب قلم را تسليت گفت
    وزير آموزش و پرورش حادثه سقوط هواپيمای خبرنگاران را تسليت گفت
    پيام تسليت سازمانها، ارگانها و نهادهای مختلف به مناسبت سقوط هواپيمای خبرنگاران (2)
    گاهشمار سقوط هواپيماهای ايران در 20 سال گذشته
    باشگاه پرسپوليس ضايعه درگذشت جمعی ازخبرنگاران و عکاسان را تسليت گفت
    50 جسد حادثه سقوط هواپيما شناسايی شدند
    عمر متوسط ناوگان هوايی مسافری بين 15 تا 16 سال
    تيم های بهداشت روان به منطقه سقوط هواپيما اعزام شدند
    پيام تسليت سازمانها، ارگانها و نهادهای مختلف به مناسبت سقوط هواپيمای خبرنگاران (1)
    ميزان خسارات حادثه سقوط هواپيما امشب مشخص می شود
    وزير دفاع شهادت تعدادی از سربازان شجاع عرصه اطلاع رسانی را تسليت گفت
    کميته دفاعی مجلس فاجعه سقوط هواپيمای خبرنگاران را ريشه يابی می کند
    ادای احترام سينمای ايران به جان‌باختگان حادثه سقوط هواپيمای خبرنگاران
    سخنگوی شورای نگهبان حادثه سقوط هواپيمای خبرنگاران را تسليت گفت
    فقط 3 مصدوم حادثه سقوط هواپيما در بيمارستان بستری هستند
    غم و اندوه برکاروان ورزشی ايران در قطر سايه انداخت / تسليت به خبرنگاران ايرانی
    سازمان هواپيمايی کشوری ضايعه سقوط هواپيمای خبرنگاران را تسليت گفت
    دريابان شمخانی ضايعه سقوط هواپيمای خبرنگاران را تسليت گفت
    هواپيمای سی 130 مخصوص حمل بار و چتر باز است
    رئيس سازمان عقيدتی سياسی ارتش به بازماندگان حادثه سقوط هواپيماي130- C تسليت گفت
    هيات دولت ضايعه سقوط هواپيمای خبرنگاران را تسليت گفت
    اسامی 29 جسد شناسايی شده سقوط هواپيمای سی 130 اعلام شد
    29 جسد جان باختگان سقوط هواپيما شناسايی شده اند
    سقوط هواپيما 111 کشته و 43 مجروح بر جای گذاشت
    مجموعه اخبار ، تصاوير و گزارش های اختصاصی "مهر" از سانحه سقوط هواپيماي130 - C
    ابراز همدردی وزرای خارجه اجلاس سازمان کنفرانس اسلامی با بازماندگان حادثه سقوط هواپيما
    گزارش تصويری/ پرواز همکاران عرصه اطلاع رسانی
    بازسازی از فردا شروع می شود
    استاندار تهران به بازماندگان حادثه سقوط هواپيمای ارتش تسليت گفت
    سازمان تبليغات اسلامی حادثه اسف بار سقوط هواپيمای 130- C را به ملت شريف ايران تسليت گفت
    ارتش جمهوری اسلامی ايران سقوط جانگداز هواپيما را تسليت گفت
    گزارش تصويری/ سانحه سقوط هواپيمای خبرنگاران و عکاسان رسانه ها -4
    جزئيات حادثه سقوط هواپيمای نظامی اعلام شد
    انجمن صنفی روزنامه نگاران ايران شهادت جمعی از اصحاب رسانه را تسليت گفت
    سرنشينان هواپيمای 130 -C شهيد شناخته می شوند
    ادامه حضور ماموران انتظامی در اطراف شهرک توحيد// ترافيک منطقه روان شده است
    گزارش تصويری/ واحد عکس خبرگزاری ايسنا
    پيام دبيرکل انجمن روزنامه نگاران مسلمان
    معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت ارشاد حادثه جانگداز سقوط هواپيما را به ملت ايران تسليت گفت
    گزارش تصويری/ واحد عکس خبرگزاری فارس
    ستاد کل نيروهای مسلح شهادت جمعی از پيام رسانان کشور را تسليت گفت
    رئيس صدا وسيما به بازماندگان حادثه سقوط هواپيما تسليت گفت
    رئيس قوه قضائيه حادثه سقوط هواپيما را تسليت گفت
    بازماندگان قربانيان به پزشکی قانونی مراجعه کنند
    گزارش تصويری/ سانحه سقوط هواپيمای خبرنگاران و عکاسان رسانه ها -3
    داير شدن 50 چادر برای اسکان حادثه ديدگان شهرک توحيد
    گزارش تصويری/ مجروحان و اجساد سانحه هواپيمای خبرنگاران و عکاسان رسانه ها
    تاکنون 493 نفر در سوانح هوايی ايران کشته شده اند
    فدراسيون فوتبال سانحه سقوط هواپيمای 130 ـ C را تسليت گفت
    78 جسد تا کنون تحويل پزشکی قانونی شده است
    رئيس‌ مجلس‌ حادثه‌ سقوط هواپيما را تسليت گفت
    نيروی مقاومت بسيج شهادت جمعی از جامعه رسانه کشور را تسليت گفت
    رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام حادثه سقوط هواپيما را به بازماندگان تسليت گفت
    36 واحد مسکونی در آتش سوخت
    وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی شهادت ده ها تن از خبرنگاران فداکار را تسليت گفت
    آشنايی با هواپيمای سقوط کرده در شهرک توحيد تهران
    شهردار تهران سانحه سقوط هواپيما را به بازماندگان اين حادثه تسليت گفت
    وزارت خارجه شهادت شماری از هموطنان در سانحه سقوط هواپيما را تسليت گفت
    رييس جمهور شهادت جمعی از فرهيختگان جامعه رسانه ای کشور را تسليت گفت
    گزارش تصويری/ سانحه سقوط هواپيمای خبرنگاران و عکاسان رسانه ها -2
    حضور 300 امدادگر در محل حادثه// انتقال تمامی اجساد به پزشکی قانونی
    تسريع در رسيدگی به مصدومان حادثه، پاکسازی محيط و حفظ آرامش منطقه اولويت جدی استانداری است
    شورای نظارت صدا وسيما جان باختن خبرنگاران رسانه های گروهی را تسليت گفت
    گزارش تصويری/ سانحه سقوط هواپيمای خبرنگاران و عکاسان رسانه ها -1
    آخرين آمار مصدومان سانحه سقوط هواپيما 29 تن اعلام شد
    تکذيب اطلاع کادر پروازی از نقص فنی هواپيما // شهادت78 نفر از پرسنل ارتش جمهوری اسلامی در اين سانحه
    اسامی برخی مجروحان حادثه سقوط هواپيمای ارتش اعلام شد
    پيام احمدی نژاد تا دقايقی ديگر// جوانفکر: اين صحنه تاسف انگيز گواهی بر ايثار خبرنگاران در جهت آگاهی جامعه است
    تسليت "'مهر"به مناسبت درگذشت جمعی از همکاران رسانه ای کشور
    کشته شدن تمامی سرنشينان هواپيما// 6 کشته و 28 مصدوم از ساکنان ساختمان محل سقوط// تحويل 109 متوفی به بيمارستان ها
    تمام سرنشينان هواپيما جان خود را از دست دادند
    آماده باش مراکز درمانی سازمان تامين اجتماعی در پی حادثه سقوط هواپيما
    آتش نشانان سه دقيقه بعد از وقوع حادثه در محل حضور يافتند
    اسامي‌ احتمالی شماری از حادثه ديدگان سقوط هواپيماي‌ سي‌ ‌130‌
    حريق هواپيمای"C130" مهار شد
    مجروحان حادثه سقوط هواپيما به 7 بيمارستان تهران منتقل شدند
    پروازهای فرودگاه مهرآباد همچنان برقرار است
    اسامی تعدادی از سرنشينان حادثه سقوط هواپيما
    حضور تعدادی از خبرنگاران در هواپيمايC-130 تاييد شد
    شماري‎ از خبرنگاران‎‎ ، عکاسان و تصوير برداران جان باختند
    سقوط هواپيما منجر به کشته شدن 10 نفر از ساکنان مجتمع مسکونی شد // شهردار تهران در محل حادثه حاضر شد
    سقوط هواپيمای سی - 130 تلفات سنگينی در برداشته است / سقوط هواپيما بدليل نقص فنی بوده است
    "C130" جان سخت ترين هواپيمای موجود در کشور
    سقوط هواپيما با 84 سرنشين در شهرک توحيد تهران
    سقوط هواپيمای نظامی در يافت آباد تهران

  در ساعت 13:18 | لینک  | 

   

  تهران:۱۲:۰۹ ,  ۱۳۸۴/۰۹/۱۸
  6 جان باخته سقوط هواپيمای C130 شناسايی نشده اند
  معاون تشخيصی آزمايشگاهی پزشکی قانونی کشور گفت: خانواده 6 نفر از قربانيان حادثه سقوط هواپيما برای شناسايی جان باختگان هنوز به پزشکی قانونی مراجعه نکرده اند.

  دکتر محمد حسن عابدی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهرافزود: در اثرحادثه سقوط هواپيما 106 نفر جان خود را از دست دادند که تاکنون 100 جسد شناسايی شده و جسد 6 نفر از جان باختگان نيز شناسايی نشده اند.

  وی خاطر نشان کرد: هويت  97 سرنشين هواپيمای C 130 که شامل خبرنگاران ، عکاسان و تصوير برداران رسانه ها بودند و همچنين کادر پرواز و 3 نفر از ساکنان شهرک توحيد بودند تشخيص داده شده اما چند نفر باقی مانده احتمالا شهرستانی بوده و تاکنون کسی برای شناسايی آنها مراجعه نکرده است.

  معاون تشخيصی پزشکی قانونی تاکيد کرد : چنانچه خانواده اجساد 6 جان باخته حادثه به اين مرکز مراجعه نکنند ، با نظر و تصميم قاضی ، پزشک قانونی با روشهای مختلف اقدام به شناسايی آنها خواهد کرد.


  امانت داری و اخلاق مداری
  استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع " خبرگزاری مهر " مجاز می باشد.  

  در ساعت 13:12 | لینک  | 

   

   

  12/7/05
  Special judge assigned to investigate Iran's C130 plane crash

  Tehran, Dec 7, IRNA-Tehran's prosecutor has ordered probe into reasons for the December 6, C130 plane crash near Mehrabad International Airport, which resulted in death and injury of 116 people, mostly journalists.

  Public Relations Department at the Judiciary said a special judge has also been assigned to investigate the incident.

  An Iranian military transport plane crashed into a 10-story apartment building as it was trying to make an emergency landing on Tuesday, killing at least 116.

  All 94 people aboard were killed, most of them Iranian journalists who were heading for Chabahar port city, southeast Iran, to cover a military wargame. 25 residents of the apartment building also died and 90 others injured.

  Based on another report, head of the Defense Committee of the Majlis National Security and Foreign Policy Commission Reza Talaie-Nik told IRNA that his committee has put probe into the plane crash on its agenda.

  Burial of
  Hassan Gharib and Esmaeil Omrani, ISNA journalists (
  story)

  Talaie-Nik said the Committee will consider in its investigations all the probable factors resulting in the tragic event, including human error or technical fault before the take-off or other issues relevant to control tower management.

  He said a meeting will be held at the Committee on Sunday, where officials from the ministries of defense and roads and transportation as well as army will participate. The Majlis Defense Committee will inform the public of the result, he added.


  IRIB reporters who died in the crash

  Meanwhile, managing director of the Persian daily Kayhan, Hossein Shariatmadari, in an interview with IRNA on Wednesday called for investigation into the incident to see whether there had been any shortcoming prior to the flight.

  Shariatmadari said the journalists and reporters heading for Chabahar to cover the military exercise had in their contacts before the flight referred to several hours of delay in their trip due to the technical problem of the plane.

  "It should be made clear whether the technical fault had been removed or not," said Shariatmadari.

  At the first glance, he said, no one can really be blamed, especially considering the fact that the pilot and the flight crew have also been martyred.

  The attempts to find the main reason behind the accident cannot make up the losses and return the dead back to life but one can at least prevent repetition of similar incidents and further disasters, said Shariatmadari.

  The Kayhan editor called on officials concerned to follow up the issue closely and investigate the causes, if any, to remove them.

  Since the plane had been a military one belonging to the Islamic Republic Army, the investigations are needed to be made by the same organ, he concluded.

   

  /گزارش تصويري/‌‌٩
  وداع آخر با دوستان شهيدمان....
  تشييع حسن قريب و اسماعيل عمراني بر دستان يارانشان

  سرويس: عكس - گزارش تصويري
  1384/09/16
  12-07-2005
  18:21:20
  8409-08968: کد خبر

  خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
  سرويس: عكس - گزارش تصويري

  کد خبر: 8409-08968

  تشييع پيكر شهيد حسن قريب و اسماعيل عمراني بردستان يارانشان/عليرضا صوت اكبر ايسنا تشييع پيكر شهيد حسن قريب و اسماعيل عمراني بردستان يارانشان/عليرضا صوت اكبر ايسنا تشييع پيكر شهيد حسن قريب و اسماعيل عمراني بردستان يارانشان/عليرضا صوت اكبر ايسنا
  تشييع پيكر شهيد حسن قريب و اسماعيل عمراني بردستان يارانشان/عليرضا صوت اكبر ايسنا تشييع پيكر شهيد حسن قريب و اسماعيل عمراني بردستان يارانشان/عليرضا صوت اكبر ايسنا تشييع پيكر شهيد حسن قريب و اسماعيل عمراني بردستان يارانشان/عليرضا صوت اكبر ايسنا

   

  / خبر اختصاصي /
  اشتباه از سوي روزنامه جام جم
  چهار تن از نفرات حاضر در ليست شهدا در سلامت كامل به سر مي برند

  پانا - تهران - مرجان بالایی :
  روز شنبه احمد رحيمي ، مرتضي نصرالله زاده و استوار سجاد اسعدي به عنوان واحد سيار و غلامرضا بيات به عنوان واحد SNG به قصد پوشش خبري و پخش مستقيم مانور ارتش كه از صبح امروز در چابهار برگزار مي شود، تهران را ترك كردند.
  به گزارش خبرنگار پانا ، پس از سقوط هواپيماي حامل خبرنگاران و اصحاب رسانه در روز سه شنبه ، رسانه هاي مختلف اقدام به انتشار اسامي شهدا كرده اند.
  دراين ميان روزنامه جام جم طي روزهاي چهارشنبه و پنجشنبه اسامي چهار نفري كه در ابتدا از آنها نام برده شد را به عنوان شهدا منتشر نموده است.
  در صورتي كه طبق اخبار موثقي كه به دست خبرنگار پانا رسيده ، احمد رحيمي ، مرتضي نصرالله زاده ، استوار سجاد اسعدي و غلامرضا بيات از راه زميني مسافرت كرده و روز سه شنبه نيز به مقصد رسيده اند.
  اين اشتباه عجيب از سوي روزنامه جام جم ، باعث نگراني خانواده هاي اين افراد شده است.روزنامه اي كه با توجه به وابستگي به صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران بايد بيش از ساير رسانه از آمار كارمندان خود با خبر باشد.
  باز هم تاكيد مي كنيم كه اين چهار تن در حال حاضر در چابهار بوده و در سلامت كامل به سر مي برند.
  18/09/1384
  12:45:02

   
   

  در ساعت 13:2 | لینک  | 

   

  ابرهاي خبر
  اين بار چه باراني بود
  طرح: فريد مرتضوي
  004611.jpg
  004626.jpg
  ياسر هدايتي
  ۱. ابرهاي آسمان آلوده تهران اين بار خيس تر از هميشه است. ابرهاي سياه ِخبر، از سوختن چشمها مي گويند و راستي چشم ها چه حكايت غريبي دارند. خصوصاً چشمهايي كه بايد باز باشند تا چشمهاي ديگر راحت تر بسته شوند. چشم ها دريچه هاي آگاهي هستند. هر چه قدر هم كه باراني باشند. دريچه هايي كه از آنها ياد مي گيريم، ياد مي دهيم، دل مي دهيم، دل مي گيريم و...
  روزنامه نگار چشم جامعه اش است و چشم ْتر از آن كسي كه لنز بي روحش زنده تر از هر چشمي زير آسمان خداست.
  و ظهر سه شنبه پانزدهم آذرماه چشم هاي مردم تهران! نه مردم ايران سوخت.
  سوخت كه سوخت.
  «سخت سردم شده اين سوز زمستاني بود»*
  ۲.پانزده روز ديگر تا زمستان مانده و سوزي سخت، از سوختن چشمهاي آگاهي شهر و كشورم هواي تب آلود روزنامه نگاران مظلوم اين سرزمين را سرد كرده. مي گويند دلت كه بگيرد همه جا خانه خداست و وقتي با قلم كه سوگند حق را تا هميشه برايت دارد دلت بگيرد، چشمهايت مشعرالحرامي است كه تو تمام آن را حلال زيسته اي.
  ۳. خبر مثل آتش بود كه چند سالي است جان بسياري از روزنامه نگاران را همزاد است.
  از خانه همشهري نيز چشمي سوخت. چشمي كه در قامت عكاسي هنرمند همشهري همراهي بود براي شما، ما ،همكارانش، دوستانش و يقيناً خانواده اش. محمد كربلايي احمد چشم سوخته همشهري است كه در اين حادثه تلخ پرنده شد، پرنده اي از آسمان ديدن فراتر.
  پرنده اي كه حتي در باد هم پلك نمي زد تا شما بعد از توفان بتوانيد پلك باز كنيد.
  فضاي تحريريه همشهري پر از بهت است، بهت از دست دادن يك همكار ديگر. بهت از اينكه «هميشه پيش از آنكه فكر كني، اتفاق مي افتد» در گوشه و كنار تحريريه لحظه هاي با كربلايي احمد كلمه مي شود و روي كاغذ دل نوشته مي شود. كربلايي احمد از خيلي ها عكس گرفت كه ديگر نيستند و حالا خودش نيست و عكس هايش...
  حتما الان كم و بيش هواي تحريريه هاي ديگري هم مثل هواي شهر است. كيهان، ايلنا، فارس، مركز خبر صدا، ايرنا و...
  چند تا ضبط ودوربين براي هميشه خاموش شده اند .نه ،فشار دكمه قرمز ركوردي ونه صداي شاتري،فقط خاكستر ودود و داغ است كه انگاري هواي شهر همين راهم كم داشت .
  ۴. قنوت اين چند شب بچه هاي همشهري طلب آشيانه اي سبز براي اين پرنده است و آرزوي حشر او با سبزپوشان عالم علوي.
  شب جمعه است چشمهاي سوخته چشم براه پروانه هاي قنوت شما هستند.

  *آغاز غزلي از محمدعلي بهمني
  محمد به آسمان پركشيد
  ۲۴ ساعت قبل از پرواز
  عباس اسدي
  در سالگرد زلزله بم در اواخر آذرماه سال گذشته با محمد كربلايي احمد عازم شهرستان بم شديم. به فرودگاه مهرآباد كه رسيديم رو به من كرد و گفت، چرا افسرده و حال نداري به او گفتم پيش از اينكه به فرودگاه بيايم به مطب پزشك رفته ام و او اصرار كرده است كه دست كم سه روز استراحت كنم، با اين وجود چون به سردبير پيشنهاد داده ام كه براي سالگرد زلزله بم گزارش و مطلب داشته باشيم راه سفر پيش گرفته ام و به اميد خدا حالم در طول سفر پنج روزه بهتر خواهد شد.
  كربلايي احمد رو به من كرد و گفت: در شهر بم امكانات درماني نيست. اگر هم خيلي حالت خوب نيست بهتر است در تهران بماني و استراحت كني.به هر حال از او اصرار و از من انكار كه حالم خوب مي شود. در نهايت با هواپيمايي ماهان عازم بم شديم. هر چقدر از زمان سفر مي گذشت حال من بد و بدتر مي شد. اما محمد كربلايي احمد آنچنان از من تيمارداري مي كرد كه رنج و درد سفر را فراموش كرده بودم. مرا طي چند روزي كه در بم بوديم به چند مركز درماني سپرد و سفارش كرد پزشكان به عنوان يك ميهمان كه بنا دارد از درد و رنج بنويسد مرا مداوا كنند، به رغم آنكه هواي بم در آن زمان خيلي هم سرد نبود و بازشدن پنجره اتاق مي توانست هواي مطبوع بيرون را به داخل اتاق آورد اما كربلايي احمد، باملاحظه وضعيت جسماني من انتخاب را بر عهده مريض گذاشته بود و گوشزد مي كرد به موقع قرص هايم را بخورم و تيمارداري از مرا در اولويت كاري خود قرار داده بود تا ثبت تصاوير از شهر زلزله زده بم. سفر بم به انتها رسيد و مرا تا درب خانه همراهي كرد و حتي تلفني فرداي آن روز جوياي حالم شد. يكسال بعد روز قبل از حادثه سر ميز ناهار به من گفت مثل اينكه پنج شنبه باز هم همسفريم. البته بايد قول دهي كه تن مريض و رنجورت را دوباره به سفر نياوري!
  من هم گفتم الان كه خدا را شكر خوبم تا پنج شنبه هم اميدوارم مشكلي پيش نيايد. عصر روز دوشنبه تلفن همراهم زنگ خورد و منشي تحريريه گفت برنامه سفرتان جلو افتاده و به جاي پنج شنبه ۱۷ آذر، بايستي سه شنبه ۱۵ آذر عازم سفر شويد. من كه خود را براي تاريخ و موعد مقرر يعني پنج شنبه آماده كرده بودم يكه خوردم و گفتم نمي شود فرد ديگري جايگزين من شود. گفتند: اسم شما را براي سفر از سردبيري روزنامه داده اند و خودت هم قبلا اعلام آمادگي كرده اي! زمان سفر هم فردا «سه شنبه» هفت صبح است.
  شب هنگام به روزنامه بازگشتم محمد كربلايي احمد را ديدم كه مقدمات سفر را آماده مي كند. رو به من كرد و گفت به عنوان مدير برنامه سفر به روابط عمومي ارتش بگو كه زمان سفر پنج شنبه بوده و ما فردا آمادگي نداريم كه اعزام شويم.
  گفتم بيا تا قبل از اينكه با آن ها تماس بگيريم مساله را پيش معاون سردبير مطرح كنيم. نزد آقاي قديري رفتيم و ايشان هم گفت: زمان سفر جلو افتاده و من هم مي پذيرم كه شما خود را براي پنج شنبه آماده كرده ايد از نظر من اشكالي ندارد مي توانيد فردا نرويد. من كه دنبال بهانه مي گشتم حرف آقاي قديري را سريع قاپيدم و عزم كردم از رفتن به سفر در روز سه شنبه پرهيز كنم اما به آقاي كربلايي گفتم شما هم تصميم با خودت ولي اگر رفتي من هم سعي مي كنم براساس قول و وعده اي كه داده ام پنج شنبه به شما ملحق شوم. احمدي كه حس مسئوليت شناسي بالايي داشت به رغم آنكه معاون سردبير روزنامه او را مخير گذاشته بود كه خود بين رفتن و نرفتن انتخاب كند، رفتن را برگزيد و در روز پانزدهم آذر با پرواز هواپيمايي ساها به آسمان پركشيد .
  خدايا پدر من در اين هواپيما نباشد؟
  علي منوچهرزاده
  به خاطر دارم كه چگونه توصيه مي كرد با مرگ بايد مبارزه كرد و جنگيد، چون زندگي را بايد دوست داشت و تا آخرين لحظه شاد زندگي كرد. هرگز به فكر مردن و بيماري و از اين قبيل چيزها نبود.هميشه سرحال، سرزنده و شاداب به روزنامه مي آمد، هميشه شاكر بود كه خانواده سلامتي دارد و به آن افتخار مي كرد.هميشه مي گفت: «مي خواهم صد سال همين جوري عكاسي كنم و چهره ها را به تصوير بكشم.» براي خودش آرشيوي را فراهم كرده بود كه با تكميل شدنش آن را چاپ كند.اما...
  ***
  ديشب (سه شنبه) بچه هاي سرويس عكس جاي دوربين او گل گذاشته بودند و اشك مي ريختند.دوربين او روي زمين مانده بود و چشم هاي عكاس ها همديگر را زيركانه در نظر داشتند كه چه كسي دوربين او را برخواهد داشت، مي خواهند دوربين محمد را براي طفل شش ساله اش نگه دارند تا او دوربين پدر را بر شانه بيندازد و دنبال راه پدر باشد.روز گذشته يك صحنه ديگر اشك را بر چشمانم جاري ساخت وقتي خانواده شهيد محمد كربلايي احمد آمده بودند روزنامه، ديدم دختري خردسال گوشه اي از اتاقك پذيرايي روزنامه زانوي غم در بغل گرفته و دست بر آسمان كه خدايا پدر من در اين هواپيما نباشد!
  چرا تلفن همراهش جواب نمي دهد پس كي به خانه برمي گردد، كجاست پدرم و ناگهان زد زير گريه. خوب شد خيلي ها نبودند گونه هاي چنگ افتاده دختر خردسال محمد را ببينند وگرنه...
  مرگ ديگري
  فروزان آصف نخعي
  مرگ ديگري، يادآور خودمان است. وقتي كه خبر سقوط هواپيما را شنيدم و اين كه كربلايي احمد و ديگر خبرنگاران نيز در آن بوده اند، حيران ماندم. فريادهاي خانواده  او، من را بيشتر تكان داد، هيچكس را گريزي نيست. همين ديروز بود كه راه رفتن آرام و توام باوقار او را در تحريريه  مي ديدم. به او سلام كردم، مانند هميشه با لبخندي متين، پاسخم داد. اما امروز تحريريه در ياد او گريست، در ياد او و ديگر همراهانش. امروز باز هم يادآوري ديگري براي همه ما بود. يادآوري كه براي همه دير يا زود دارد، اما سوخت و سوز ندارد. يادآوري كه مي تواند ما را نيز چون او آرام و باوقار سازد.
  يادآوري كه مي تواند ما را نيز مانند او كه از لنز دوربين اش، مهمترين زيبايي و زشتي ها، تلخي ها و شيريني ها را ثبت مي كرد، ما را نيز به اين وادي بكشاند.
  همگي خبرنگاران، با توجه به تحريم ها، از شرايط پرواز خبر داريم، ولي او با اين هم مانند بسياري ديگر، سوار، شاهين آهنين بال شد. آنچه او را به اين وادي مي كشاند چه بود. ثبت وقايع، براي درس آموزي ديگران زماني باقي نمانده، شايد ما نيز بر سر چهار راهي، خياباني، در مسافرتي و يا هنگام شنا و... خيلي زودتر از آنچه كه فكرش را مي كنيم، به جهان فراسو برويم. اي كاش مانند او بتوانيم در اين سفر عبرتي براي ديگران باشيم. اگر او حرمت دوربين را نگاه مي داشت، ما نيز حرمت قلم نگاه داريم.
  آخرين سفارش محمد
  محمدرضا منصوريان
  در ساعت هاي انتهايي شب حادثه برخلاف هميشه محمد را در تحريريه ديدم. خوش وبشي با هم كرديم و با لحني تندتر از هميشه به من گفت: تو چرا با محمود و خانواده اش مدت ها است قطع رابطه كرده اي؟ محمود كربلايي احمد برادر بزرگتر محمد و از دوستان قديمي من در راديو است. او بلافاصله با نگاهي عميق تر از هميشه گفت: رضا، محمود تو را خيلي دوست دارد، او را تنها نگذار. از تو مي خواهم دوباره رفت و آمدهاي خانوادگي ات با محمود را شروع كني. او انگار مي دانست كه رهسپار سفري طولاني است و برادرش به زودي تنها مي ماند. شايد هم سفارش او را به من مي كرد. نمي دانم.
  محمد يكي از صميمي ترين دوستانمان در روزنامه بود. خيلي اوقات گرفتاري هايش را با من در ميان مي گذاشت. او حالا در ميان ما نيست، اما ياد و خاطره اش هميشه در خاطرم باقي است.
   
  به ياد دوست و همكار گرامي محمد كربلايي احمد و ديگر هنرمندان اين حادثه غمبار
  لحظه جاودانه
  004629.jpg
  محمدرضا ارشاد
  كار بزرگ هنرمند، جاودانه ساختن رخدادهاست.
  به تعبيري، هر رخداد حقيقتي را در دل خود نهفته دارد كه تنها يك هنرمند قادر است آن را بازيابد و در اثر خويش متجلي سازد. به همين خاطر، هنرمند ساكن جهان حقيقت است.
  در اين ميان هنرمند عكاس با دوربين اش برهه اي از زمان و پاره اي از مكان را از كليتش جدا مي سازد و بي ترديد، اين جزء بازتابنده حقيقت است؛ اما حادثه همواره در راه است و داس اجل پيوسته از اين باغ ريحان مي چيند. حتي كشتي، راه آهن و هواپيما كه ظاهرا براي حفظ و امنيت جان آدمي اختراع شده اند، مرگ او را بيش از پيش ناگريزتر و دلخراش تر كرده اند.
  اينك عكاس ما كه شكارگر آنات پنهان وجود بود، خود عين حادثه شده و نمي دانم كه چه كسي قرار است اين لحظه را جاودانه سازد؟
  آخرين شاتر
  مهدي بيات
  هر روز حوادث و اتفاقات و مراسم ها را شاتر مي زد و ثبت مي كرد. آن قدر اين صحنه ها و فضاها را تجربه كرده بود كه ديگر نياز نبود وارد فضا شود، نور و زاويه را ببيند و دوربين را تنظيم كند.
  وقتي برگه آفيش را دريافت مي كرد و مشخص مي شد كجا برنامه دارد، قبل از اين كه برود حساسيت، وايت بالانس و اورآندر را تنظيم مي كرد و مي رفت براي شكار، شكار سوژه ها.
  شادي، غم، عصبانيت، درگيري ، مرگ ، با ديدن هريك از اين ها شاتر را مي زد، چيك چيك چيك، اين بار نيز قرار بود رزمايش نيروي دريايي ارتش را شاتر بزند و با دست پر برگردد.
  اما حادثه يا نمي دانم هرچه اسمش را بگذاريم آخرين شاتر زندگي را برايش زد.
   
  ياد
  به ياد آن عزيز سفركرده
  محمد كربلايي احمد
  محمد هم پرواز كرد
  هوشنگ صدفي
  تازه ساعت زنگ زده بود. بيخوابي ديشب آزارش مي داد، ساعت را خفه كرد تا صدايش بقيه را بيدار نكند. وسايل عكاسي روي ميز خودنمايي مي كرد. سالها كارش اين بود كه از چهره ديگران عكس بچيند و در قاب روزنامه همشهري بگذارد.
  هفت و بيست دقيقه، هشت و نيم، نه . مثل اينكه اين هواپيما پريدني نيست. صداي زنگ موبايل به گوش رسيد. برادرش بود. جوياي احوال سفر. پس از خوش و بش دوباره با بچه هاي خبرنگار به گپ زدن پرداخت. نه مثل اينكه اين سفر تمام شدني نيست و شايد هم ملك الموت آخرت آماده نبود.
  به ساعت نگاه كرد، دم دماي ظهر بود و هنوز هواپيما آماده نشده بود. تازه از اسدي، خبرنگار روزنامه هم خبري نبود.
  اين روزها سروقت آمدن توي تهران خودش يك نوع هنر است، آن هم در هواي گرفته و دودآلود. تازه اگر مسافر خداباشي كه همسفر ابرها خواهي شد و ريه هايت را پر از هواي پاك و پاكيزه خواهي كرد.
  كربلايي احمد، هميشه آماده سفر بود، مثل ساير دوستان عكاس اش. آنهايي كه هميشه تصويرگر چهره هاي خندان و غمگين مردم و ديگران بودند، خود حالا قاب تصوير روزنامه ها هستند. مثل آن دوستي كه از سفر باز ماند. هميشه اينطور است. وقتي در جبهه بوديم هوس سفربه بالاها مي كرديم حالا وقتي مي شنويم يكي جا مانده، خيلي راحت مي گوييم:  خدا را شكر.
  شايد هم از اينكه خيلي كارهاي مانده و نامانده داريم، اين واژه را بر زبان مي آورديم. اما محمد كربلايي احمد از شب قبل حادثه خود را آماده سفر كرده بود. اين را دوستان شيفت عصر مي گويند كه هفته ها او را نمي ديدند، وقتي قبل از سفر - پريشب - با او هم صحبت شدند خاطرات دورو دراز را با هم مرور مي كردند. حالا به همراه مسافر ما، مسافراني هم رفته اند، ايكاش همه جا مي ماندند و شايد هم خيلي ها جا مانده بودند. از اين رو هواپيما پروازنكرد و يا شايد هم ملك الموت آن دور دورها بود كه شنيد بايد همراه خبرنگاران باشد و تا به تهران پر ترافيك برسد، اين قدر دير شد!
  اميد است روح تمامي تصويرگران و گزارشگران لحظه هاي خوش و ناخوش اين مرز و بوم قرين رحمت خدا باشد. اين ضايعه را به خانواده محترم و تمامي همكاران رسانه هاي گروهي تسليت عرض مي كنيم.

  در ساعت 1:9 | لینک  | 

   

  وداع آخر

   
  158937.jpg
  خبرنگاران و عكاسان رسانه ها و كاركنان ايسنا ديروز همزمان با ۱۶ آذر روز دانشجو و سالگرد تاسيس اين خبرگزارى، وداع آخرين را با دوستان صميمى و همكارانشان انجام دادند تا پيكرهاى پاك حسن قريب و اسماعيل عمرانى بر درياى دست هاى همقطارانشان در ساحل امن حق آرام بگيرد. امروز صاحب عزاى مجلس، خبرنگاران و عكاسانى بودند كه هر كدامشان مى توانستند جاى حسن قريب و اسماعيل عمرانى يا همه ديگر مرغان مهاجرى باشند كه در يك ظهر پاييزى بر آسمان پر كشيدند. در مراسم تشييع پيكر اين دو عزيز تعدادى از اهالى مطبوعات، خيل كثير عكاسان رسانه هاى مختلف كشور، نمايندگان مردم تهران در مجلس شوراى اسلامى از جمله على رياض، مهدى كوچك زاده، حجت الاسلام عباسعلى اخترى، جهانبخش محبى نيا، على عباسپور تهرانى فرد، محمد ميرمحمدى، مديران عامل خبرگزارى ها، رئيس جهاد دانشگاهى، معاونت فرهنگى جهاد دانشگاهى، تعدادى از اعضاى احزاب و گروه هاى سياسى و فرهنگى و شخصيت هايى چون كامبيز نوروزى، لطف الله ميثمى و خدايارى حضور داشتند.

  حوادث
  قربانيان سقوط هواپيما امروز تشييع مى شوند(شدند)
  گروه اجتماعى: امروز صبح ساعت هشت پيكر شهداى رسانه  كه در حادثه دلخراش سقوط هواپيماى سى- ۱۳۰ جان خود را از دست دادند، تشييع مى شود. در اين مراسم وزير فرهنگ و ارشاد اسلامى، رئيس سازمان صدا و سيما و مديران خبرگزارى ها حضور مى يابند و پيكر اين شهدا از ميدان سپاه به سوى ميدان بهارستان تشييع مى شود و پس از انتقال به بهشت زهرا در قطعه «اصحاب رسانه ها» به خاك سپرده مى شوند. «آزمايش DNA آخرين مرحله در شناسايى اجساد قربانيان حادثه سقوط هواپيمايى سى- ۱۳۰ است.» حميدرضا تقى زاده رئيس پليس آگاهى تهران بزرگ با گذشت بيش از ۲۴ ساعت از حادثه سقوط هواپيما با اعلام اين خبر گفت: پس از وقوع اين حادثه گروه هاى تشخيص هويت پليس آگاهى تهران در محل حادثه حاضر شدند و بررسى هاى خود را با كمك خانواده كشته شدگان آغاز كردند. او با بيان اينكه تاكنون هويت نيمى از كشته شدگان از روى ساعت، كمربند و انگشتر آنها شناسايى شده است به فارس گفت:  «در آخرين مرحله براى شناسايى هويت كشته شدگانى كه اجساد آنها به علت شدت سوختگى و نبود نشانه قابل شناسايى نيست از آزمايش DNA استفاده مى شود.» آخرين اخبار از پزشكى قانونى از شناسايى ۸۰ تن از اجساد حادثه حكايت مى كند. در اين بين ۱۰۶ جسد به پزشكى قانونى منتقل شده كه به گفته دكتر شهاب الدين صدر رئيس پزشكى قانونى ۹۷ تن از آنها سرنشينان هواپيما بوده اند. در اين شرايط سعيد مرتضوى دادستان عمومى و انقلاب تهران از تعيين يكى از شعب دادسراى فرودگاه براى رسيدگى به پرونده سقوط هواپيما خبر داد. به گفته وى عطاء الله رودگر بازپرس شعبه دوم دادسراى فرودگاه كار خود را براى جمع آورى مدارك و شواهد آغاز كرده است و چنانچه تمامى بستگان و حادثه ديدگان اين سانحه شكايتى داشته باشند مى توانند به شعبه دوم دادسراى فرودگاه مراجعه كنند. مرتضوى همچنين گفت: هرگاه بازپرس در روند بررسى پرونده متوجه سهل انگارى شود، قطعاً با عوامل آن برخورد مى كند. اخبار پيگيرى از سوى مسئولان در مورد اين سانحه درحالى منعكس مى شود كه ديروز شمارى از خبرنگاران رسانه هاى گروهى در حاشيه  همايش علمى قضات ايران و اروپا نامه اى خطاب به دادستان عمومى و انقلاب تهران نوشته و خواستار پيگيرى حادثه سقوط هواپيما و علت يابى آن شدند. انجمن صنفى روزنامه نگاران آزاد تهران نيز با ابراز تاسف از اين حادثه اعلام كرد كه اين انجمن قصد تشكيل كميته تحقيق دارد تا علت و چگونگى رخداد اين حادثه را ريشه يابى كند. بررسى و ريشه يابى ابعاد فاجعه سقوط هواپيماى ترابرى ارتش در دستور كار كميته دفاعى مجلس نيز قرار گرفت و طلايى نيك در اين مورد به ايسنا گفت: بايد ميزان تاثير نامناسب فرودگاه مهرآباد به علت همجوارى با محدوده هاى مسكونى و عملكرد فرودگاه و نيز مسائل فنى هواپيماى سى-۱۳۰ نيروى هوايى به طور دقيق بررسى شود.
  • هواپيما جعبه سياه ندارد
  در دومين روز پس از سانحه سقوط هواپيماى سى۱۳۰ خبرگزارى ايلنا از جست وجو براى يافتن جعبه سياه هواپيما خبر داد. اما ساعاتى بعد اميرسرتيپ دوم محمدحسن نامى معاون ستاد مشترك ارتش جمهورى اسلامى ايران اظهار داشت: هواپيماهاى نظامى جعبه سياه ندارند و اين موضوع بايد از طريق مراحل گفت وگو با برج مراقبت و ساير موارد توسط متخصصان فنى بررسى شود. او با اعلام اين خبر كه ظرف چند روز آينده علت دقيق سقوط هواپيما به اطلاع مردم خواهد رسيد، گفت: اين كه بگويند هواپيما نقص فنى داشته و پرواز كرده اصلاً امكانش وجود ندارد، چرا كه روز قبل از پرواز تمام بدنه و قطعات هواپيما به صورت كامل چك ميشود. او ادامه داد: هواپيمايى كه نقص فنى داشته باشد بلند نميشود، نه كسى به او اجازه پرواز ميدهد و نه خلبان چنين كارى را ميپذيرد. نامى در پاسخ به اين سئوال كه چرا خلبان پرواز تغيير كرد، گفت: اين شايعاتى است كه از بيرون القا ميشود. خلبان هر لحظه روحيات مختلفى دارد و احتمال دارد كه برنامه اى برايش پيش بيايد كه از لحاظ فكرى به هم بريزد. بنابراين خلبان را عوض ميكنند. در اين زمينه هواپيماى كشورى و نظامى هم تفاوتى نمى كند، البته خلبان از ابتداى موعد پرواز معين شده بود و خود مرحوم بابك گوهرى به عنوان خلبان انجام وظيفه مى كرد. او گفت: خلبان اجبارى براى پرواز ندارد، به خلبان نميتوان اجبار كرد كه پرواز كند، اما مطمئن باشيد كه خلبان عوض نشده است. هواپيما با شش ساعت تاخير شروع به پرواز كرده بود و سرهنگ ماهينى مسئول روابط عمومى نيروى هوايى دليل آن را بدى آب و هوا عنوان كرد. هنوز ميزان دقيق خسارات ناشى از اين سانحه مشخص نشده است و ضيايى مديرعامل سازمان آتش نشانى و خدمات ايمنى تهران از نابودى ۲۰ دستگاه خودرو و خسارت ساختمان هاى غيرقابل تعمير در شهرك توحيد خبر داده است.
  • تنها ۸۴ نفر از سرنشينان
  تحت پوشش بيمه بودند
  «سرنشينان هواپيما تا سقف ۸۴ نفر تحت پوشش بيمه قرار داشتند.» اين گفته محمدابراهيم امين به خبرنگار ايلنا است. او گفت: سرنشينان هواپيماى سى-۱۳۰ تحت پوشش بيمه البرز قرار داشتند و اين بيمه آمادگى خود را براى پرداخت غرامت ديه اعلام مى كند. امين با بيان اينكه مبلغ غرامت بيش از ۲۰ ميليارد ريال است و براى هر فرد حدود ۳۰۰ ميليون ريال غرامت ديه در نظر گرفته مى شود، افزود: هواپيما فقط تحت پوشش بيمه سرنشين بوده و مسئوليت بار، بدنه هواپيما، ساختمان و افراد درون ساختمان تحت پوشش بيمه قرار ندارد. از سوى ديگر به دستور وزير رفاه و تامين اجتماعى تيم ويژه مشاوره و روانكاوى سازمان بهزيستى كشور پس از حادثه سقوط هواپيماى سى-۱۳۰ در محل حادثه حاضر شدند و به انجام خدمات مشاوره اى بر روى بازماندگان حادثه ديدگان پرداختند. مهندس پرويز كاظمى طى اين دستور از مشاوران و مددكاران سازمان بهزيستى خواسته است تمام تلاش خود را براى زدودن آثار روانى و روحى اين حادثه بر افكار بازماندگان سانحه به كار بندند. مديركل درمان تامين اجتماعى تهران نيز اعلام كرد: بازماندگان بيمه شدگان تامين اجتماعى كه روز گذشته در حادثه سقوط هواپيماى ارتش جان باختند، تحت پوشش مستمرى قرار مى گيرند. دكتر «بهنام پرهيزگار» به ايرنا درباره وظايف سازمان تامين اجتماعى در قبال حادثه ديدگان هواپيماى حامل خبرنگاران افزود: حادثه ديدگان سقوط هواپيما كه تحت پوشش بيمه تامين اجتماعى هستند بيمه عمر محسوب مى شوند. وى افزود: بنابر قانون تامين اجتماعى براى فرزندان افراد تحت پوشش تامين اجتماعى و همسر متوفى مستمرى داير مى شود. به گفته پرهيزگار بيمه شدگان تامين اجتماعى كه در حادثه دچار معلوليت شده اند نيز تحت پوشش بيمه از كارافتادگى قرار مى گيرند. وى درباره خدمات درمانى به حادثه ديدگان نيز اظهار داشت: افراد بيمه شده و غير بيمه شده طبق دستور مسئولان سازمان به طور رايگان در مراكز درمانى تامين اجتماعى تحت مراقبت هاى درمانى قرار گرفتند.
  يادداشت روز
  سقوط نكردن هواپيما خيلى هم سخت نيست
  سام فرزانه
  هنوز صداى استادان سالخورده دانشكده صنعت هواپيمايى را در گوش هايم مى شنوم كه به من و دانشجويان هفت دهه اين دانشكده گفته و تاكيد كرده بودند كه همه تعميراتى كه روى هواپيما انجام مى شود، بايد از روى كتاب باشد. يعنى كه سرخود نمى شود قطعه اى را باز كرد، تعمير كرد و دوباره آن را به هواپيما وصل كرد. همه اين مراحل در كتاب هاى «تعمير و نگهدارى» هواپيماها نوشته شده است. مثلاً در كتاب هاى مربوط به هر هواپيما (كه با هواپيماى ديگر متفاوت است) نوشته شده براى نصب قطعه اى به موتور يا بدنه هواپيما هر كدام از پيچ ها چند دور بايد چرخانده شوند. اگر طبق آن دستور العمل ها مثلاً پيچى را ۱۰ دور بچرخانيد، باز هم زورتان مى رسد كه يك نيم دور هم اضافه آن پيچ را بچرخانيد اما اگر چنين كنيد يا برعكس نيم دور آن را كمتر بچرخانيد اتصال آن قطعه به قطعه ديگر اتصالى خطرناك است. خطرش مى تواند از كارافتادگى زودهنگام قطعه، عملكرد نادرست آن يا حتى از كارافتادگى قطعه باشد. چنين دقتى كه از يك پيچ (ظاهراً بى اهميت) آغاز مى شود تا شيوه هاى ترميم و تعمير قطعات هم ادامه مى يابد. اينها را نوشتم تا خوانندگان روزنامه شرق را با دلايل اين گفته كه هواپيما را مطمئن ترين وسيله حمل و نقل مى دانند، آشنا كنم. در ضمن بهتر است بدانيد كه هواپيما چند درصد ضريب ايمنى دارد. يعنى اگر A كيلوگرم نهايت وزنى است كه هواپيما مى تواند حمل كند، دانشمندان سازنده هواپيما اين مقدار را يك سوم A اعلام مى كنند تا اگر كاربر بى احتياطى پيدا شد و بيش از حد مجاز اعلام شده بار به هواپيما اضافه كرد، هواپيما دچار سانحه نشود. ضريب ايمنى در ساخت و استفاده تمام قطعات هواپيما رعايت مى شود. يكى از مواردى كه در ضريب ايمنى هواپيماها ذكر شده است، امكان پرواز هواپيما با داشتن حداقل ايرادات است. به اين ترتيب كه كارشناسان تعمير و نگهدارى هواپيما بعد از چك كردن تمام قسمت ها اعلام مى كنند هواپيما چه ايراداتى دارد و در صورتى كه اين ايرادات در آن ليست حداقل ها باشد، پرواز انجام مى شود. كارشناس تعمير و نگهدارى گاهى امكان دارد كه اعلام كند هواپيما با آن ايراد مى تواند ۱۵ روز بپرد، يا مى تواند بدون سرنشين و تا رسيدن به آشيانه بپرد يا هر دستورالعمل ديگرى. اين را هم نوشتم كه خوانندگان بدانند خيلى از پرواز ها با ايراد انجام مى شود و مشكلى هم ندارد. اما زمانى كه دستورالعمل ها ناديده گرفته شود، كتاب هاى هزارصفحه اى به كنارى گذاشته شوند، آن وقت آن مى شود كه نبايد بشود. يكى از همكلاسى هاى سابق مى گويد هواپيما براى سقوط ساخته نمى شود. (برعكس آنكه گفته مى شود چينى براى شكستن و اتومبيل براى تصادف است.) اين دوست اشتباه نمى گويد. هواپيما قرار است بپرد و سالم به مقصد برسد. براى همين لازم است كه درست از روى دستورالعمل ها آن هواپيما تعمير شود و زمانى كه مهلت قانونى استفاده از آن به پايان رسيده تنها با تائيد كارخانه اصلى هواپيما دوباره به پرواز ادامه دهد. به خدا قسم كه دقت كردن در كار هواپيمايى سخت نيست. از دقت در كار پزشكى هم راحت تر است. به هوش هم احتياج ندارد. همه آنها در كتاب نوشته شده است. آموزش هم به نظر درست مى آيد اما در اجرا وامى دهيم. قربانى همه اين ندانم كارى ها مردم هستند. حالا هم همكاران مظلوم ما. روحشان شاد.
  خبر روز
  IFJ خواستار روشن شدن علت سقوط هواپيما شد
  شرق  آن لاين: فدراسيون بين المللى روزنامه نگاران (IFJ) چهارشنبه در نامه اى به انجمن صنفى روزنامه نگاران ايران با بازماندگان سقوط هواپيماى نظامى سى  ۱۳۰ در تهران ابراز همدردى كرد و از مقامات ايران خواست تا علت سقوط را هرچه سريع تر روشن كنند. در اين نامه آمده است: «هر روز خبرنگارها و اهالى مطبوعات دفتر كار خود را ترك مى كنند تا وظايف شان را انجام بدهند و هر روز با خطراتى روبه رو مى شوند كه نمى توان از آنها دورى كرد. با توجه به اين موضوع، ما انتظار داريم به سئوالات مربوط به امنيت هواپيمايى كه همكاران ما با آن پرواز مى كردند پاسخ داده شود.» در پى سقوط هواپيماى نظامى سى ۱۳۰ در نزديكى فرودگاه مهرآباد ۶۷ خبرنگار، عكاس و تصويربردار صدا و سيما به همراه تعدادى از نظاميان، ۱۰ نفر خدمه هواپيما و همچنين تعدادى از ساكنان شهرك توحيد تهران كشته شدند. فدراسيون بين المللى روزنامه نگاران همچنين اعلام كرده: «تا آنجا كه به ياد مى آوريم تاكنون سابقه نداشته چنين تعدادى از اهالى مطبوعات در يك سانحه كشته شوند.» هواپيماى سى ۱۳۰ قرار بود تا خبرنگارها را براى پوشش خبرى يك رزمايش در جنوب ايران به بندرعباس منتقل كند. خلبان لحظاتى قبل از سقوط اعلام كرده بود كه موتور هواپيما نقص فنى دارد. همچنين گفته مى شود هواپيما به خاطر نقص فنى پس از چند ساعت تاخير پرواز خود را آغاز كرده بود. ايدن وايت دبير كل اين فدراسيون در نامه خود نوشته است: «امروز روزى پرغم و اندوه براى روزنامه نگارى است، چرا كه همه ما از اين واقعه دردناك رنج مى بريم. اما بيشتر از همه اين موضوع براى خبرنگاران ايران دردناك است و ما بدين وسيله از ته قلب با همه شما ابراز همدردى مى كنيم.» فدراسيون بين المللى خبرنگاران همچنين اعلام كرده كه آماده است «هر كارى كه مى تواند براى يارى انجمن صنفى و همكاران مطبوعاتى خود» انجام بدهد.

   

   

  در ساعت 1:1 | لینک  | 

   

  درباره دلايل سقوط هواپيماى حامل خبرنگاران
  مجلس از وزير دفاع توضيح مى خواهد
  گروه سياسى: كميسيون هاى فرهنگى و امنيت ملى و سياست خارجى مجلس دلايل سقوط هواپيماى حامل خبرنگاران را بررسى مى كنند. همچنين رضا طلايى نيك رئيس كميته دفاعى مجلس اظهار داشت: اين كميته بر مبناى وظايف قانونى پس از بررسى، پيگيرى و جمع بندى لازم فاجعه سقوط هواپيماى ترابرى ارتش، نتايج را اعلام خواهد كرد. رضا طلايى نيك نماينده بهار و كبودرآهنگ و عضو كميسيون امنيت ملى و سياست خارجى گفت: براى ريشه يابى فاجعه سقوط هواپيماى ترابرى ارتش، كميته دفاعى مجلس بررسى لازم را در اين زمينه انجام مى دهد. وى افزود: براى ريشه يابى و بررسى ابعاد فاجعه سقوط هواپيماى ترابرى ارتش با هماهنگى ستاد كل نيروهاى مسلح و اخذ گزارش ها از وزارتخانه هاى دفاع و راه و ترابرى و نيروى هوايى ارتش بررسى دقيق ابعاد حادثه در دستور كار كميته دفاعى مجلس قرار مى گيرد. طلايى نيك ادامه داد: بايد ميزان تاثير موقعيت نامناسب فرودگاه مهر آباد به علت همجوارى با محدوده هاى مسكونى و عملكرد فرودگاه و نيز مسائل فنى هواپيماى ۱۳۰-C نيروى هوايى به طور دقيق بررسى شود. نماينده بهار و كبودرآهنگ تصريح كرد: در صورت بررسى و پيگيرى دقيق اين فاجعه و ساير حوادث مشابه توسط نهادهاى ذى ربط امكان كاهش حوادث احتمالى ميسر خواهد شد. كاظم جلالى مخبر كميسيون امنيت ملى و سياست خارجى مجلس خواستار بررسى علل سقوط هواپيماى سى-۱۳۰ در اين كميسيون شد و گفت: وزير دفاع و پشتيبانى نيروهاى مسلح بايد در اين زمينه پاسخگو باشد. وى در گفت وگو با ايرنا افزود: هواپيماى سى-۱۳۰ براى حمل و نقل بارى و نظامى به كار مى رود. سئوال اين است كه چرا تعداد زيادى خبرنگار، عكاس و فيلمبردار را در اين هواپيما سوار مى كنند، آن هم مسافرينى كه خود قصد سفر ندارند، بلكه يك رسالت و وظيفه آنها را به اين سفر وامى دارد. نماينده شاهرود در مجلس تاكيد كرد: سوار كردن شهروندان غير نظامى در اين هواپيما، آن هم شهروندانى كه ما در مقابل صيانت از جانشان وظيفه مضاعف داريم، غير قابل توجيه است. جلالى تصريح كرد: مطرح شده است كه اين هواپيما دچار نقص فنى شده و در حال بازگشت به فرودگاه بود. پس در اينكه هواپيماى ياد شده دچار نقص فنى شده است، ترديدى وجود ندارد. مخبر كميسيون امنيت ملى و سياست خارجى مجلس شوراى اسلامى اظهار داشت: اين هواپيما بايد صبح اول وقت حركت مى كرد اما چند ساعتى در فرودگاه به دليل نقص فنى معطل بوده است، حال سئوال اين است كه چرا اين هواپيما را به دقت كنترل نكردند؟ مسئولان بايد به افكار عمومى پاسخ دهند. جلالى اين حادثه تاسف بار را به همه داغديدگان خصوصاً جامعه رسانه اى كشور تسليت گفت و افزود: نبايد از اين حادثه «سرسرى» گذشت و در اين زمينه حتماً از وزير دفاع سئوال خواهم كرد. «عماد افروغ» رئيس كميسيون فرهنگى مجلس هم گفت: در صورتى كه ثابت شود هواپيماى حامل خبرنگاران و عكاسان دچار نقص فنى بوده است، بايد با مسئولانى كه اجازه پرواز به آن را دادند، برخورد حقوقى شود. نماينده تهران گفت: كميسيون فرهنگى مجلس بر خود واجب مى داند به صورت خاص و منحصربه فرد اين قضيه را بررسى و پرونده سقوط هواپيماى حامل خبرنگاران و عكاسان را پيگيرى كند. رئيس كميسيون فرهنگى مجلس به «اصحاب رسانه ها» اطمينان داد كه اين كميسيون، پيگير روشن شدن ابهاماتى خواهد بود كه درباره سقوط اين هواپيما و بروز اين فاجعه دردناك وجود دارد.افروغ گفت: بايد مقامات ذيربط در اسرع وقت اين قضيه را دنبال كنند و با آن مقام غيرمسئولى كه با جان شهروندان ما، جان اصحاب هنر و رسانه و جان ارتشيان و حتى ساكنان شهر تهران بازى كرده برخورد حقوقى كنند.
   
   
  تسليت سازمان مجاهدين انقلاب اسلامى
  شرق: سازمان مجاهدين انقلاب اسلامى ايران در نمابرى سانحه سقوط هواپيماى سى۱۳۰ را به اصحاب رسانه تسليت گفت. در اين نمابر آمده است: سانحه دلخراش سقوط هواپيماى سى ۱۳۰ و جان باختن جمعى از هموطنان، به ويژه گروهى از اصحاب رسانه ها را به ملت بزرگ ايران و خانواده هاى داغدار آن عزيزان سفر كرده تسليت مى گوييم و از خداوند منان شفاى عاجل براى مجروحان، صبر و سلامتى براى بازماندگان و رحمت و غفران الهى براى جان باختگان مسئلت داريم.
  پيام فرمانده سپاه به مناسبت سقوط هواپيما
  مهر: فرمانده كل سپاه و نماينده ولى فقيه در سپاه ضايعه سقوط هواپيماى سى ۱۳۰ را تبريك و تسليت گفتند و اعلام كردند: نام اين عزيزان بر تارك بلند آب هاى نيلگون خليج فارس براى هميشه محفوظ خواهد بود. در پيام مشترك سرلشگر رحيم صفوى و حجت الاسلام موحدى كرمانى آمده است: انا لله و انا اليه راجعون ،جمعى از عزيزانمان از بوستان ارتباطات و اطلاع رسانى و خدمتگزارى نيروهاى مسلح به جوار حق شتافتند و با اين پرواز ابدى ملت ايران را به سوگ نشاندند. از خداى حى قادر براى خانواده ها، بازماندگان و اصحاب رسانه ها براى اين مصيبت، صبر جميل مسئلت داريم. بدون ترديد از دست رفتن اين تعداد از برادرانمان در امر روابط عمومى و اطلاع رسانى و كسانى كه چهره هاى تابناكشان را از دوران پرشكوه دفاع مقدس در خاطره ها داريم، در سازمان صدا و سيما، خبرگزارى ها، مطبوعات، ارتش و ساير نهادها، ثلمه اى است كه به اين زودى ها جبران نمى شود. كارنامه درخشان اين كاركنان مومن و متعهد رسانه اى كشور در به تصوير كشاندن و بازگويى صحنه هاى اقتدار نظامى ميهن اسلامى در يادها باقى خواهد ماند و دلاورمردان عرصه دفاع نام اين عزيزان را بر تارك بلند آب هاى نيلگون خليج فارس براى هميشه محفوظ خواهند داشت.

  بررسى سقوط هواپيما در هيات دولت سابق
  ايسنا: مجموعه دولت سابق در نشستى با حضور سيد محمد خاتمى رئيس جمهور سابق كشورمان موضوع حادثه سقوط هواپيماى سى۱۳۰ و همچنين گزارشى از سفر هاى خاتمى به اسپانيا و لبنان را مورد بررسى قرار دادند. عبدالواحد موسوى لارى وزير سابق كشور درباره اين نشست اظهار داشت: اين جلسه در ادامه سلسله جلساتى است كه بعد از اتمام كار دولت آقاى خاتمى و در ماه هاى پايانى آن قرار بر اين شد كه به صورت دوره اى برگزار شود و اين ماه هم به ميزبانى آقاى حاجى برگزار شد. وى افزود: در اين جلسه تبادل اخبار مهم كشور صورت گرفت و يكى از مهم ترين اخبار تلخ، حادثه سقوط هواپيما و از بين رفتن تعدادى از عزيزان به خصوص جامعه مطبوعاتى و اطلاع رسانى بود كه فضاى تلخى را بر جلسه حاكم كرد. وى افزود: همچنين آقاى خاتمى گزارشى از سفرشان به لبنان و اسپانيا ارائه دادند.

  همه سرنشينان هواپيماى سى۱۳۰ شهيد هستند
  ايسنا: معاونت فرهنگى و تبليغاتى دفاعى ستاد كل نيرو هاى مسلح در اطلاعيه اى با تسليت مجدد حادثه سقوط هواپيماى سى ۱۳۰ نيروى هوايى ارتش جمهورى اسلامى ايران اعلام كرد: كادر پروازى و سرنشينان اين هواپيما شهيد محسوب مى شوند. در اين اطلاعيه آمده است: برابر تدبير مقام معظم رهبرى و فرمانده كل قوا، نظر نهايى براى تعيين مصاديق شهادت با ستاد كل نيرو هاى مسلح است. اين اطلاعيه مى افزايد: از آنجا كه عزيمت هواپيماى ياد شده به سوى منطقه رزمايش آبى و خاكى عاشقان ولايت جزء رزمايش تلقى مى شود، برابر بند ه ماده ۱۰۷ قانون ارتش، كادر پروازى و همه سرنشينان هواپيما شهيد تلقى مى شوند. در پايان اين اطلاعيه آمده است: در اين حادثه خبرنگاران، گزارشگران، تصويربرداران، عكسبرداران و عوامل فنى صداوسيماى جمهورى اسلامى ايران، خبرگزارى هاى ايرنا، ايسنا و فارس و روزنامه كيهان و همشهرى و مسئولان فرهنگى و روابط عمومى ارتش، به ويژه مسئولان رسانه اى ارتش و مسئولان فرهنگى و روابط عمومى ارتش، به ويژه مسئولان رسانه اى ارتش و ازجمله امير سرتيپ عباس واعظى جانشين معاونت فرهنگى و روابط عمومى ارتش و كادر پروازى به درجه رفيع شهادت نايل شدند.

  تاكيد دولت بر بررسى حادثه سقوط هواپيما
  ايسنا: هيات دولت ديروز به رياست دكتر داودى معاون اول رئيس جمهور تشكيل جلسه داد. در ابتداى اين جلسه معاون اول رئيس جمهور با گراميداشت ياد و خاطره  شهداى  ۱۶ آذر اظهار داشت: تاريخ يكصد ساله  اخير ايران مشحون از حوادث و وقايعى است كه هر يك از آ نها منشاء تحولات فراوان و يا نماد صلابت اسلامى و مقاومت ملى در برابر زورگويان بين المللى و عوامل دست نشانده  داخلى شان بوده است. وى افزود:  ۱۶ آذرماه سال ۱۳۳۲ يكى از اين نمادها است. در اين روز خون پاك سه تن از دانشجويان مسلمان غيور به دست عوامل رژيم كودتايى شاه پيش پاى معاون رئيس جمهور آمريكا در دانشگاه تهران بر زمين ريخته شد تا پرچم مقاومت ملت مسلمان ايران در برابر استكبار جهانى همواره برافراشته بماند و اين علم سرافراز به مثابه نشانه اى از آزاديخواهى و استقلال طلبى بر فراز دستان نيروهاى متعهد به ويژه دانشجويان مسلمان مبارز و آگاه تا امروز در اهتزاز است. داودى همچنين ادامه داد: دانشجويان عزيز كه همواره منادى و مدافع عدالت بوده اند از حركت پرشور عدالت خواهانه اى كه در دولت نهم آغاز شده است، هوشيارانه دفاع خواهند كرد. در ادامه  اين جلسه دستگاه هاى اجرايى ذيربط گزارشى از وقوع حادثه  سقوط هواپيماى سى ۱۳۰ به هيات دولت ارائه كردند. هيات دولت ضمن اظهار تاسف و تسليت مجدد به خانواده هاى شهداى اين حادثه، تاكيد كرد تا معاون اجرايى رئيس جمهور با سرعت و دقت نسبت به پيگيرى علل وقوع حادثه و رسيدگى به حادثه ديدگان و خانواده هاى معظم شهداى اين حادثه اقدام نمايد.

   
  و واقعا این همه که چه؟
   
  آیا این بهای آن خون های ریخته است؟
  آیا این تسکین دلهای سوخته است؟
  آیا انسان را بیش از این اجر و قدری نیست؟
   
  در ساعت 0:47 | لینک  | 

   

  جشن نيروي دريايي يا عزاي دريا دلان؟

  سجاد سالک

  ۱۷ آذر ۱۳۸۴

  مانور نظامي که قرار بود نشان قدرت و صلابت نيروهاي مسلح و آمادگي ارتش در برابر تهديدات خارجي باشد، به صحنه ضعف و ناکارآمدي ناوگان هوايي کشور به دليل تحريم خارجي بدل شد. به اين ترتيب با مرگ ده ها خبرنگار عکاس و تصويربرداري که قرار بود قدرت رزمي کشور را به تصوير بکشند، رزمايش آبي- خاکي ارتش بدون پوشش گسترده خبري برگزار شده و تمام تبليغات چند هفته اخير به گونه اي نقش بر آب شد.
  جشني که عزا شد
  نخستين بار امير دريادار کوچکي فرمانده نيروي دريايي ارتش، حدود يک ماه پيش در اولين سخنراني اش در مراسم صبحگاه نيروي دريايي، خبر از مانور مشترک و بزرگي داد که به زودي در خليج فارس و درياي عمان برگزار مي شود. با اينکه خبر فوق به وسيله روابط عمومي نيروي دريايي به رسانه هاي خبري اعلام شد، با اين حال روز ششم آذر فرمانده نيروي دريايي در يک کنفرانس مطبوعاتي، حاضر نشد جزييات اين مانور نظامي را اعلام کند و تنها به اين بسنده کرد که رزمايش بزرگ و مشترکي در دستور کار قرار دارد.
  وي فقط از برپايي جشن بزرگي براي خانواده هاي نيروي دريايي سخن گفت و اينکه همزمان با برگزاري رزمايش آبي- خاکي در جنوب، خانواده هاي ارتشي نيز در تهران به جشن و سرور خواهند پرداخت. اين جشن البته نه تنها هيچگاه برگزار نشد، که براي خانواده هاي نظامي به عزايي تبديل شد.
  مانور سري
  آنها که اخبار نظامي و مسائل مربوط به نيروهاي مسلح را تنها در سطح راديو و تلويزيون هم پيگيري مي کردند، به خوبي مي دانستند که نيروي دريايي ارتش همه ساله در هفتم آذر ماه به بهانه روز نيروي دريايي، مانور بزرگي را در آب هاي جنوب کشور برگزار مي کند. اما امسال مشخص نبود چرا مانور امسال با حساسيت هاي ويژه اي همراه است و فرماندهان ارتش قصد ندارند نسبت به برگزاري آن اطلاع رساني مناسبي انجام دهند. لذا همه چيز در خفا پيش مي رفت و هيچ فرمانده اي حاضر نبود حتي اشاره کوچکي به آن داشته باشد. گويي همه چيز از مرکز خاصي کنترل مي شد.
  سرانجام تاريخ برگزاري مانوري که قرار بود به محوريت نيروي دريايي انجام شود، توسط فرماندهان نيروي زميني اعلام شد. در اين ميان از گوشه و کنار خبر مي رسيد که صبر و انتظار مسئولان به دليل جلسه شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي است. چه آنکه برخلاف هرسال، هفته اول آذر ماه سپري شده اما خبري از مانور نبود.
  به اين ترتيب ناظران اين گمانه را مطرح کردند که تهران قصد دارد چگونگي پوشش خبري اين مانور را با توجه به جلسه شوراي حکام تعيين کند. يعني اگر قطعنامه تندي عليه ايران صادر شد، ارتش و سپاه، ساز و برگ جنگي خود را به رخ بکشند و بخش گسترده اي از توان رزمي خود را به نمايش بگذارند و اگر جلسات شوراي حکام با ابراز خوش بيني نسبت به پرونده هسته اي ايران پايان يافت، تنها به برگزاري يک رزمايش نظامي در سطح معمول اکتفا شود. در نهايت براي مسئولان امر مشخص شد که با توجه به وضعيت مناسب ايران پس از اجلاس شوراي حکام، نيازي نيست قدرت نظامي و دريايي ايران با تبليغات گسترده و رعب آور به رخ کشيده شود، به ويژه آنکه هرگونه احساس خطري از جانب کشور هاي حاشيه اي خليج فارس، مي توانست درنهايت به ضرر جمهوري اسلامي تمام شود. اخبار رسيده نيز حکايت از آن داشت که نيروي دريايي قصد ندارد از شناور هاي مطرح خود در مانور استفاده کند و تنها به برگزاري رزمايشي در حد تمرين نظامي و به دور از بهره برداري تبليغاتي مي انديشد. اما اين مانور، البته يک ويژگي نيز داشت و آن مشارکت نيروي هوايي و زميني در انجام آن بود.
  همچنان غير پاسخگو
  سقوط فاجعه بار هواپيماي C-130 پايان آن همه برنامه ريزي و تدارک براي نشان دادن قدرت و ابهت سپاه اسلام بود. نيروهاي نظامي در منطقه آرايش گرفته اند. مهناويان و درجه داران حاضر بر روي عرشه ناوچه ها و شناورهاي دريايي آماده شنيدن رمز آغاز رزمايش هستند. فرقي هم نمي کند "يا زهرا، يا زهرا، يا زهرا" باشد يا سه بار الله اکبر؛ مهم اين است که ديگر نه تنها کسي براي پوشش خبري مانور در منطقه حضور ندارد، بلکه ديگر کسي علاقه اي به شنيدن اخبار مربوط به در هم کوبيدن دشمن فرضي از خود نشان نمي دهد. در مقابل همه به دنبال پاسخ به سئوالاتي مي گردند که تا به حال هيچ مسوولي به آنها اشاره نکرده است.
  از لحظه وقوع حادثه تاکنون روايت هاي مختلفي از"پرنده مرگ" و علل وقوع نقص فني در آن منتشر شده است. سيستم حفاظت اطلاعات ارتش اما به گونه اي است که باعث شده به هيچ کدام از سئوالات مطرح شده پاسخ در خوري داده نشود. سازمان هواپيمايي کشوري از زمان وقوع سانحه از خود سلب مسوليت کرد، فرماندهان ارتش نيز بي آنکه علل وقوع حادثه را تبيين کنند، تنها هر چند ساعت يکبار با انتشار بيانيه هايي، احتمالات مطرح شده از جانب آگاهان را تکذيب مي کنند.
  از سويي گفته مي شود معاون ستاد مشترک ارتش هم تنها به شرط سئوال نکردن مجريان صدا و سيما حاضر به گفتگوي تلفني مي شود، چرا که وي در بخش هاي مختلف خبري حاضر مي شود و تنها به ذکر يک داستان تکراري از نحوه بلند شدن هواپيما و نقص فني مي پردازد.
  با اين حال وي به اين سئوال پاسخ نمي دهد که چرا هواپيماي سانحه ديده پس از گذشت هشت دقيقه از پرواز و رسيدن به اتوبان تهران قم، به جاي آنکه در فرودگاه امام خميني فرود بيايد و يا آنکه در بيابان هاي جنوب غربي تهران بر زمين بنشيند، که حداکثر سه دقيقه زمان مي برد، به تصميم مسوولين دوباره به فرودگاه مهرآباد برمي گردد که هشت دقيقه ديگر وقت مي برد؟ آن عهم در حاليکه هواپيماي C-130 با توجه به ويژگي هاي خود اين قابليت را داشت که در دشت و بيابان نيز بر زمين بنشيند، و يا حتي بدون باز شدن چرخ با سينه فرود آيد و معلوم نيست برج مراقبت به چه علتي اصرار بر فرود در فرودگاه مهرآباد داشت.
  رزمايش غير شفاف
  طي 36 ساعت گذشته لحظه به لحظه بر حجم اطلاعات و اخبار دريافتي از هواپيماي سانحه ديده افزوده مي شود. مسوولاني که تا پيش از اين حاضر نبودند در رابطه با جزئيات برگزاري مانور ارتش توضيحاتي ارائه دهند حالا به سکوت خود از نوعي ديگر ادامه مي دهند و از پاسخگويي نسبت به اين حادثه طفره مي روند. سيستم حفاظت اطلاعات ارتش هم دست آنها را در اين زمينه باز گذاشته است. به اين ترتيب همزمان با انتشار حرف هاي در گوشي و شايعات تاييد نشده، رزمندگان آماده مي شوند تا قدرت و صلابت خود را در مصاف با دشمن فرضي به جهانيان عرضه کنند. پاسخگويي و شفافيت هم در اين مانور جايگاهي نخواهد داشت.

   

  در ساعت 13:9 | لینک  | 

   

  با وجود گذشت 24 ساعت از تراژدي هوايي:

  مقامات پاسخ گو نيستند،فقط تکذيب مي کنند

   شهرام رفيع زاده

  ۱۷ آذر ۱۳۸۴

  با گذشت بيش از سي و شش ساعت از سقوط هواپيماي نظامي سي 130 در شهرک توحيد تهران هنوز هيچ يک از مقامات مسوول درباره علت و چگونگي سقوط اين هواپيما به افکار عمومي پاسخ نگفته است. بر اثر سقوط اين هواپيما تاکنون 128 نفر که بيش از نيمي ازآنها خبرنگار بودند، کشته شدند. در همين حال انتشار اخبار ضد ونقيض از سوي رسانه هاي داخلي در ساعت هاي گذشته بر ابهامات ماجراي سقوط مرگبار افزوده است. در حالي که به گفته خانواده يکي از خبرنگاران کشته شده در اين صانحه او پيش از پرواز به وسيله تلفن اعلام کرده که هواپيما دچار نقص فني است،جانشين ستاد مشترک ارتش اعلام کرده که نقص فني هواپيما صحت نداشته است. همزمان فدراسيون بين المللي خبرنگاران،انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران، بيش از 400 خبرنگارايراني و ساير نهادهاي صنفي روزنامه نگاران کشور با انتشار بيانيه هايي ضمن ابراز تاسف از اين فاجعه خواستار تشکيل کميته اي با حضور نمايندگان خبرنگاران، براي روشن شدن دلايل بروز اين فاجعه شده اند.

  تکذيب به جاي پاسخ

  ظهر روز سه شنبه خبرگزاري هاي داخلي از سقوط يک فروند هواپيماي سي 130 ارتش در شهرک توحيد حوالي فرودگاه مهر آباد خبر دادند. خبرگزاري ها ابتدا اعلام کردند که اين هواپيما 84 سرنشين و ده خدمه داشته، اما پس از آن آمار هاي مختلفي از کشته شدگان اين حادثه شامل سرنشينان و اهالي شهرک مسکوني توحيد را منتشر کردند.اندکي بعد برخي از مقامات مسوول در برابر پرسش خبرنگاران تلويزيوني اعلام کردند که نمي توانند آمار کشته شدگان و مجروحان اين حادثه را اعلام کنند زيرا ستاد کل نيرو هاي مسلح، اطلاع رساني در اين باره را بر عهده گرفته است. اما عصر ديروز و با گذشت بيش از 24 ساعت از سانحه، سيد شهاب الدين صدر، رييس سازمان پزشكي قانوني، به جاي فرماندهان ستاد کل نيرو هاي مسلح اعلام کرد که: "در كل 106 جسد تحويل گرفتيم كه 97 نفر از آن‌‏ها را سرنشينان هواپيما تشكيل مي‌‏دادند." وي افزود: "در حال حاضر افراد شناسايي شده در پزشك قانوني هستند تا بلافاصله پس از اعلام خانواده به بهشت زهرا منتقل شوند." به گفته صدر، عصر ديروز و پس از گذشت يک روزاز حادثه، يك جسد ديگر نيز در محل حادثه پيدا شده كه هنوز به پزشكي قانون تحويل داده نشده است. او با اشاره به وخامت وضعيت اجساد، گفت: "به دليل اينكه بيشتر اجساد دچار سوختگي شديد شده‌‏اند، شناسايي آنها بسيار سخت و گاهي غيرممكن است." وي خاطرنشان كرد: "كارشناسان ما تلاش مي‌‏كنند تا از طريق آزمايشات فني و علمي، اجساد را شناسايي و تشخيص هويت كنند."

  اما رسانه هاي ديگر و از جمله تلويزيون دولتي کشور آمار کشته شدگان را بيش از 128 نفر اعلام کرده اند. بيش از نيمي از اين افراد، خبرنگاران و گزارشگران خبرگزاري ها و شبکه هاي تلويزيوني بودند که براي پوشش خبري مانور نيروهاي نظامي در چابهار و به دعوت ستاد کل نيروهاي مسلح عازم اين سفر بودند.

  دلايل يک سقوط و 128 مرگ

  در حالي که مقامات رسمي در دو روز گذشته از اعلام دلايل سقوط هواپيما خود داري کرده و بيشتر وقت شان را براي تنظيم تکذيبيه هاي گوناگون صرف کرده اند، روزنامه همشهري آخرين گفت و گوي محمد کربلايي احمد، خبرنگار اين روزنامه، با همسرش را منتشر کرد: "ساعت ۷ صبح قرار بود پرواز كنند. مثل هميشه آماده از خانه بيرون رفت. ساعت نزديك ۸ بود كه با من تماس گرفت و گفت: پرواز با تأخير انجام مي شود. سپس برايم آرزوي سلامتي كرد. مكالمه را قطع كرد. دلم شور مي زد. ساعت ۹ صبح مجدداً به او تلفن كردم. او گفت: ظاهرا هواپيما نقص فني دارد و پرواز تأخير دارد. ساعت ۱۰ او دوباره تلفن زد. آنها هنوز پرواز نكرده بودند. محمد گفت: ظاهراً نقص فني دارد و خلبان حاضر به پرواز نيست. حالا نمي دانم اصلا پرواز مي كنيم يا نه؟ به او گفتم: فقط مراقب خودت باش!ديگر از او خبري نداشتم تا اين كه از طريق تلويزيون متوجه سقوط هواپيما شدم."

  به دنبال انتشار اين خبر و انتشار خبرهايي از اعلام نقص فني هواپيما توسط خلبان و کادر فني پيش از پرواز به مسئولان مافوق، محمدحسن نامي، معاون ستاد مشترك ارتش نقص فني هواپيما و اعلام آن از سوي خلبان، پيش از پرواز را تکذيب کرد و گفت: "اينكه بگويند هواپيما نقص فني داشته و پرواز كرده، اصلا امكانش وجود ندارد؛ چرا كه روز قبل از پرواز، تمام بدنه و قطعات هواپيما به صورت كامل چك مي‌‏شود." او حتا پا را از اين فراتر گذاشت و اعلام کرد: "اين شايعاتي است كه از بيرون القا مي‌‏شود." او هم چنين اعلام کرد که اين هواپيما جعبه سياه ندارد و براي بررسي علت سقوط "بايد از طريق مراحل گفت و گو با برج مراقبت و ساير موارد توسط متخصصان فني بررسي شود." اما يکي از سايت هاي خبري با انتشار نظر يکي از کارشناسان هواپيمايي، علاوه بر رد اظهارات اين مقام نظامي، پرسش هاي تازه اي را مطرح کرده است. مهندس محسني مي گويد: "زمان پرواز هواپيما از مبدا تا مقصد حدود 5/1 ساعت بوده و هواپيما داراي 30 تن بنزين بوده است كه براي 5 ساعت پرواز كفايت مي كرده است. ظاهرا اين هواپيما علاوه بر مسافر، حامل قطعات يدكي براي يك فروند هواپيماي سي130 دچار نقص فني شده در بندرعباس نيز بوده است." او مي افزايد: "هواپيما بعد از طي 30 مايل به سمت جنوب، دچار نقص فني مي شود اما متاسفانه عدم هماهنگي لازم موجب شده تا هواپيما به جاي هدايت به فرودگاه امام به سمت فرودگاه مهرآباد بازگردد كه اين حادثه تلخ رخ داده است."

  قربانيان تحريم

  در همين حال برخي از صاحب نظران مي گويند با گذشت قريب به 28 سال از انقلاب و تداوم تحريم هاي اقتصادي، ناوگان هوايي کشور از هواپيماهايي استفاده مي کند که سال ها از عمر مفيد شان گذشته است. يک کارشناس هواپيما روز گذشته اعلام کرد که عمر مفيد هواپيماي سي 130 ساقط شده پانزده سال بوده، با اين وجود به گفته کارشناسان نظامي هواپيماهاي سي 130 مورد استفاده در ايران در سال 1342 خريداري و تحويل ايران شده اند. با يک حساب سر انگشتي مي توان به اين نتيجه رسيد که قريب به بيست سال از زمان بازنشستگي اين هواپيماي سي 130 که بيش از 130 نفر را با خود به کام مرگ برد گذشته است. با اين حساب مي شود حدس زد که فجايع هوايي ديگري نيز مسافران هواپيماهاي کشور را تهديد مي کند. روز گذشته خبرگزاري رويترز با انتشار گزارشي آمار تلفات ناشي از سقوط هواپيما در ايران در طول بيست سال گذشته را 1368 نفر اعلام کرد.

  در 3 نوامبر 1983 يک هرکولس Cـ130 هواپيماي حمل و نقل متعلق به ارتش در حاليکه سعي داشت در فرودگاه زاهدان فرود آيد، به يک کوه برخورد کرد و تمام 130 سرنشين آن به شهادت رسيدند. در 3 جولاي 1988 يک هواپيماي ايرباس Aـ300 بوسيله ناو جنگي آمريکايي در خليج فارس هدف قرار گرفت و تمام 290 سرنشين آن به شهادت رسيدند. در 8 فوريه 1993 يک هواپيماي چارتر ايراني متعلق به شرکت "ايرتور" با يک هواپيماي سوخوي نظامي تصادف کرد و تمام 132 سرنشين آنها و همچنين خلبان و کمک خلبان هواپيماي نظامي نيز به شهادت رسيدند. در 17 مارس 1994 يک هواپيماي هرکولس حمل و نقل A Cـ130 که حامل زنان و کودکان ايراني بود در منطقه مورد مناقشه آذربايجان و ارمنستان در ناگورنو قره باغ سقوط کرد و 19 تن مسافر و همچنين 13 سرنشين اين هواپيما به شهادت رسيدند. در 12 اکتبر 1994 يک هواپيماي فوکر Fـ28 شرکت آسمان به يک هواپيمائي که از اصفهان به سوي تهران پرواز مي کرد در نزديکي نطنز برخورد کرد و تمام 66 سرنشين آن کشته شدند. در 14 مارس 1997 يک هواپيماي نظامي ايراني با 80 سرنشين در کوه هائي در شمال شرق [مشهد] ايران سقوط و تمام مسافران و سرنشينان آن جان به جان آفرين تسليم کردند.

  در 2 فوريه 2000 يک هواپيماي Cـ130 در هنگام برخاستن از زمين در تهران کنترل خود را از دست مي دهد و به يک هواپيماي A300 ايران برخورد کرد، هر دو هواپيما صدمه مي بيند و تمام 6 سرنشين Cـ130 دارفاني را وداع مي گويند. در 17 مي 2001 يک "ياک 40" روسي که حامل 29 نفر از جمله رحمان دادمان، وزير حمل نقل و ديگر مقامات ايران نيز بود در استان مازندران سقوط کرد و تمام سرنشينان آن کشته شدند. در 12 فوريه 2002 يک هواپيماي توپولوف 154 روسي به کوهي در نزديکي شهر خرم آباد برخورد کرد و تمام 119 سرنشين آن جان باختند. در 23 دسامبر 2002 يک آنتونوف 140 اوکرايني به کوهي در مرکز ايران برخورد کرد و 49 نفر از سرنشينان آن کشته شدند. اين گروه که از مقامات اوکرايني و روسي بودند براي افتتاح کارخانه هواپيما سازي در اصفهان عازم اين شهر بودند. در 19 فوريه 2003 يک ايلوشين 76 روسي که حامل 276 پرسنل سپاه بود در جنوب شرق ايران سقوط کرد و تمام سرنشينان آن جان باختند. در ژوئن سال 2003 يک هواپيماي در پي سقوط يک هواپيماي C ـ130 و 7 تن کشته شدند. 10 فوريه 2004 يک فوکر 50 متعلق به شرکت هواپيمايي "کيش اير" در هنگام فرود آمدن در شارجه به زمين برخورد کرد و 43 نفر از45 مسافران آن کشته شدند.6 دسامبر 2005 نيز هواپيماي نظامي Cـ130 در منطقه‌اي مسکوني در شهرک توحيد به ساختماني برخورد کرد و 128 نفر از سرنشينانش و ساکنان شهرک کشته شدند.

  يکي از خلبانان با سابقه روز گذشته در مصاحبه با يکي از خبرگزاري ها با اشاره به اتکاي سيستم ناوبري هوايي کشور بر خريد هواپيما از امريکا، گفت: "با توجه به تحريم ايران اوضاع هواپيما ها بهتر از اين نخواهد شد و تنها راهکار اين مساله رايزني با امريکا و خريد هواپيماهاي بوئينگ به جاي ايرباس است." اين درحالي است که ده روز پيش پس از ماجراهاي فراوان يک هواپيماي تشريفاتي که با هزينه بيش از 160 ميليون دلار براي استفاده مقامات عاليرتبه کشور خريداري شده بود تحويل ايران شد؛ و اين درحالي است که چند سال پيش هم خريد شش فروند هواپيماي دست دوم محل منازعه سياسي قرار گرفته بود.

  هواپيماي چهل ساله

  چهار فروند هواپيماهاي ترابري سي 130 که تاکنون چند فروند از آن در کشور سقوط و موجب مرگ صدها نفر شده است، به گفته کارشناسان هواپيمايي در خرداد ماه سال 42 با نام مستعار "هركولسي" به خدمت نيروي هوايي ارتش ايران درآمد، اولين هواپيماي چهارموتوره و نخستين هواپيماي جت ملخدار ترابري به شمار مي‌رود كه وارد خدمت نيروي هوايي شده‌ است. اين هواپيما داراي گنجايش 93 نفر سرباز با تجهيزات كامل يا 64 نفر چترباز با تمام وسايل و يا 73 بيمار با برانكارد و دو نفر پرستار و قادر به حمل حداكثر 22 تن بار و به طور عادي 18 تن بار و مجهز به دستگاه تهويه كامل داخلي و تأمين فشار هوا در ارتفاع بالاست. حداكثر وزن قابل تحمل هنگام برخاستن، 61.234 كيلوگرم بار و وزن عملياتي آن 31.433 كيلوگرم است. شعاع عملش با حداكثر بارگيري 3420 كيلومتر و با 1134 كيلوگرم بار، 4988 كيلومتر است. طول باند لازم براي فرود هواپيما با بارگيري كامل در ارتفاع سطح دريا، تنها 2/1 كيلومتر است. هواپيماي "C-130" در ارتش آمريكا در عمليات‌هاي مختلف كارآيي دارد و براي مأموريت‌هاي مختلف در شرايط آب ‌و هوايي متفاوت و حتا در قطب جنوب از آن استفاده مي‌شود. طراحي قابل انعطاف هركولس‌ها باعث تناسب آنها با انجام مأموريت‌هاي مختلف است و به اين هواپيما اجازه مي‌دهد تا نقش چند هواپيما را ايفا كند. هواپيماي ساقط شده در ظهر سه شنبه دومين مدل از اين هواپيماهاست كه در مي 1959 وارد خدمت نيروي هوايي آمريكا شد و چهار سال بعد به خدمت نيروي هوايي ارتش ايران درآمد. بعدها نيروي هوايي با مدل‌هاي جديد و نيرومندتري از اين نوع هواپيما تجهيز شد. اين هواپيماها كه به خاطر قدرتشان به هركوس معروفند، توانايي پرواز با دو موتور [از چهار موتور] را نيز دارند. به اين ويژگي بايد توانايي‌هاي ديگري از جمله فرود با سينه بدون استفاده از چرخ را نيز اضافه كرد به اين ترتيب، هواپيماي سي 130 نيروي که سه شنبه سقوط كرد، مي‌توانست در مكان‌هايي مانند فرودگاه امام خميني، اتوبان قم و حتي دشت‌هاي اطراف منطقه نيز فرود اضطراري نمايد.

  آنچه اکنون افکار عمومي خواهان پاسخ گويي مقامات رسمي و مسئول در برابر آن هستند، اما نه تنها استفاده از هواپيماي خارج از رده بلکه اين است که چگونه از چنين هواپيمايي براي جابه جايي ده ها خبرنگار استفاده شده در حالي که چنين هواپيمايي حتا در صورت نو بودن هم مخصوص حمل نيروها و ادوات نظامي است.

  عزاي ملت، نه دولت

  از هنگام سقوط هواپيماي حامل خبرنگاران، بسياري تمامي نهاد هاي مسوول به جاي پاسخ گويي در برابر بروز اين فاجعه، با ايراد سخناني احساسي در صدد فرار از پاسخ گويي برآمده اند. برخي از نهادهاي حکومت اعلام کرده اند که جان باختگان اين فاجعه شهيد محسوب شده و خانواده هاي آنها مي توانند از امکانات مختص خانواده هاي شهدا استفاده کنند. برخي از نزديکان خانواده هاي جان باختگان از اين برخورد مقامات حکومتي شديد ناراضاي هستند و خواستار پاسخ گويي مسوولان شده اند.

  در همين حال دبير انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران خبر داد که: "فدراسيون بين‌المللي روزنامه‌نگاران امروز در نامه‌اي به اين انجمن حادثه سقوط هواپيماي C-130 را به جامعه مطبوعاتي و اطلاع رساني كشورمان تسليت گفت و ازمقامات ايران خواسته كه علت سقوط را هرچه سريع‌تر روشن كنند." به گفته بدرالسادات مفيدي در بخشي از اين نامه آمده است: "هر روز خبرنگاران و اهالي مطبوعات دفتر كار خود را ترك مي‌كنند تا وظايفشان را انجام دهند و هر روز با خطراتي روبرو مي‌شوند كه نمي‌توان از آ‌ن‌ها دور كرد. با توجه به اين موضوع انتظار داريم سئوالات مربوط به امنيت هواپيمايي كه همكاران ما با آن پرواز مي‌كردند پاسخ داده شود". در بخش ديگري از اين نامه آمد است: "تاكنون سابقه نداشته كه چنين تعدادي از اهالي مطبوعات در يك سانحه كشته شوند. امروز روزي پر غم و اندوه براي روزنامه نگاري است، چراكه همه ما از اين واقعه‌ دردناك رنج مي‌بريم اما بيشتر از همه اين موضوع براي خبرنگاران ايران دردناك است ما بدين وسيله از صميم قلب با همه شما ابراز همدردي مي‌كنيم".

  نمايندگان انجمن دفاع از آزادي مطبوعات، كانون مدافعان حقوق بشر و انجمن روزنامه‌نگاران جوان نيزعصر روز چهارشنبه در محل خبرگزاري دانشجويان ايران ، حاضر شدند و به خبرنگاران اين خبرگزاري شهادت دو تن از همكارانشان را در فاجعه سقوط هواپييماي C-130 تسليت گفتند. محمود شمس‌الواعظين سخنگوي انجمن دفاع از آزادي مطبوعات با اشاره به جلسه اين انجمن گفت: "انجمن دفاع از آزادي مطبوعات شهادت 84 تن از همكاران خود را در رسانه‌هاي گروهي، شنيداري، نوشتاري و ديداري به همه داغديدگان از جمله خانواده آنها تسليت گفته و از مقامات مسوول مي‌خواهد كه بلافاصله با تشكيل كميته مستقل تحقيق و حقيقت‌ياب براي بررسي علل وقوع اين سانحه و به طور مشخص بررسي و علت تجميع اين تعداد از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران در يك پرواز داخلي و سهل انگاري احتمالي در اين پرواز با توجه به گزارش‌هاي دريافتي اين انجمن، را روشن کنند." فريبا داودي مهاجر رييس انجمن روزنامه نگاران جوان نيز با تاكيد بر تشكيل كميته مستقل حقيقت ياب جهت بررسي علت سقوط اين هواپيما گفت: "دولت در برابر خانواده هاي اين عزيزان بايد پاسخگو باشد." او تاکيد کرد: "اين خوني نيست كه بتوان به راحتي از آن گذشت و شايسته بود كه براي اين حادثه عزاي عمومي اعلام شود."

  با اين همه بسياري معتقدند که نتايج بررسي دلايل سقوط و مسوولان احتمالي آن هرگز منتشر نخواهد شد. تجربه که چنين مي گويد.

  هواپیما نقص فنی داشته، امامسئولین تکذیب می کنند:

  می خواهيم شکایت کنیم اما به چه کسی

   امیدمعماریان
  m.memarian@roozonline.com

  ۱۷ آذر ۱۳۸۴

  در حالی که جامعه مطبوعاتی کشور در غم از دست دادن شماری از خبرنگاران وعکاسان نوشتاری وتصویری خود به سوگ نشسته است، سئوال هائی پیرامون چگونگی رخ دادن حادثه در میان افکار عمومی تکرار می شود که اساس آن بر گفته بازماندگان خبرنگارانی که از داخل هواپيما با خانه های خود تماس گرفته اند. در همين حال ستاد نيروهای مسلح که به دستور رهبر جمهوری اسلامی محل تعيين مصداق شهيد است، همه کشته شدگان را "شهيد " شناخت و برای بازماندگان آن ها هم با سرعت نفری سی ميليون تومان خسارت تعيين شد.

  علی رغم تکذیب مسئولین ارتش جمهوری اسلامی مبنی براینکه کسی پیش از پرواز از وجود نقص فنی در هواپیمای سی-۱۳۰ مطلع نبوده است، برخی منابع از آگاهی از مسافرین این هواپیما از وجود نقص فنی خبر می دهند. خبری که شوک دوم را پس از وقوع حادثه ایجاد کرده و با توجه به اطلاعات ضد ونقیض منتشر شده درمحافل خبری انعکاس گسترده ای داشته است. روزنامه انگلیسی تلگراف هم می نویسد بستگان بدترین حادثه هوایی ظرف سه سال گذشته در ایران ادعا می کنند که مسئولین از نا امن بودن هواپیما اطلاع داشته اند. هواپیمای آمریکایی سی- ۱۳۰ که سه شنیه همین هفته به ساختمانی در تهران اصابت کرد بعد از اینکه خبر از نقص فنی در هواپیماداد وتلاش کرد فرود اضطراری داشته باشد، دچار حادثه شد.

  می خواهیم شکایت کنیم، اما به چه کسی؟
  هواپیما حامل روزنامه نگارانی بود که قرار بود برای پوشش خبری مانور نظامی به جنوب کشور بروند. با این حادثه ۹۴ مسافر هوپیما وجمعی از مردمی که در حوالی برخورد هواپیما بودند جان خود را از دست دادند.
  مسئولین کشوری خطرناک بودن پرواز هواییما را انکار کرده اند.اما قوه قضاییه گفته است که در خصوص ادعاهای بستگان کشته شدگان تحقیقاتی را به عمل خواهد آورد.

  مژگان افشار خواهر خبرنگاری که در هواپیما بود می پرسد: ": چرا انها همه روزنامه نگاران را سوار هواپیمایی کردند که نقص فنی داشته است؟" او می افزاید:" ما می خواهیم شکایت کنیم اما کجا باید ومی توانیم برویم؟" به اعتقاد آنان در پرونده هایی که یک طرف آن دولت ویا مسئولین دولتی باشند هیچ شانسی برای مردم باقی نمی ماند.
  پریوش نوری می گوید همسرس که مسافر این پرواز بوده است به او چندین بارقبل از آنکه هواپیما بلند شود تماس گرفته است وگفته است که خلبان نمی خواهد به دلیل مشکلات فنی پرواز کند. اما دبیر ستاد بحران ارتش جمهوری اسلامی می گوید:" هواپیما کنترل های مربوطه را پیش از پرواز گذرانده است."

  روزنامه همشهری به اظهارات همسر يکی از قربانيان اشاره کرده که گفته است هواپيمای " سی – ۱۳۰ " سرنگون شده ،روز سه شنبه نزدیک به سه ساعت روی باند قرار داشته چرا که خلبان حاضر به پرواز نمی شده است.

  درحال نوشتن وصیت نامه هستیم
  محمد جواد روح روزنامه نگار روزنامه شرق جزو اولین افرادی است که خبر از مشکل دار بودن پرواز می دهد. او در پستی که ساعاتی بعد از این حادثه در وب لاگ خود می گذارد وبه سرعت توسط وب لاگ های دیگر لینک داده می شود می نویسد: "الان خبري شنيدم كه بسيار تأسف بارتر از اصل حادثه است. "عليرضا برادران" از عكاسان خوب خبرگزاري فارس كه در جريان حادثه كشته شد، حدود ساعت 11و 30 دقيقه (يعني قبل از پرواز) در تماسي با همكارانش در خبرگزاري مي گويد: "هواپيماي ما نقص فني دارد؛ بطوريكه خلبان حاضر نيست سوار شود. به همين خاطر به دستور مسؤولان، منتظر هستيم خلبان شيفت بعد بيايد و پرواز كنيم؛ مي گويند دل و جرأت او بيشتر است."

  روح می افزاید: "برادران حتي گفته كه ما داريم وصيتنامه مي نويسيم؛ حال من مانده ام كه چرا حاضر شده اند سوار هواپيما شوند. شايد به همين خاطر است كه ارتش اطلاع كادر پرواز از نقص فني را تكذيب مي كند."

  تکذیب اطلاع کادر پروازی از نقص فنی هواپیما // شهادت۷۸ نفر از پرسنل ارتش جمهوری اسلامی در این سانحه
  آنها که به تحریم وقعی نمی گذارند
  هواپیماهای نظامی سی-۱۳۰ توسط ایران پیش از انقلاب در سال ۱۹۷۸ خریداری شده اند وهم اکنون بیش از ۲۷ سال از عمر انها می گذرد. تهیه قطعات این هواپیما برای ادامه کارشان در ایران، یکی از موضوعاتی است که به دلیل تحریم های آمریکا ناموفق بوده است. سالها تحریم اقتصادی وانزوا توانایی وایمنی ناوگان هوایی ایران را چنان تحلیل برده است که احتمال سوانح هوایی در کشور به خاطر استهلاک هواپیماهای موجود روز به روز افزایش بیشتری می یابد.

  سقوط هواپیمای سی-۱۳۰د رمنطقه ای مسکونی درتهران، اولین حادثه از این دست بعد از سقوط هواپیمای روسی ای-لوشینI1-۷۶ درجنوب شرقی ایران ودر زمستان سال ۱۳۸۲بود که ۳۰۲ مسافر وخدمه دران کشته شدند.

  دو دهه بعداز تحریم های آمریکا هواپیماهای ایرانی اندک اندک از دور خارج می شوند واراده جدی در مسئولین کشور برای جلوگیری از وضعیت نابه هنجاری که انتظار می رود در اینده بیشتر نیز شود وجود ندارد. همواره سعی می شود از قطعات تعمیری و جایگزین برای راه اندازی این هواپیما ها استفاده شود که استاندارد های پروازی را در کشور پایین می آورد. یکی از شهروندان تهرانی می گوید :" دولت باید مسئولیت پایین بودن استاندارد پرواز را بپذیرد. تحریم ایران، نتیجه روابط سیاسی اش با دیگر کشورهای دنیا است واین مردم نیستند که باید هزینه بدهند."

  شوک در جامعه مطبوعاتی واینترنتی
  کشته شدن جمعی از خبرنگاران ومردم کشوردر یک سانحه هوایی، دوسال پس از کشته شدن بیش از ۳۰۰ نفر در سال ۸۲، در میان نویسندگان اینترنتی که می توانند نظرات خودرا راحتتر بیان کنند، روایتی تلخ را به خود اختصاص می دهد. رضا شکر اللهی در وب لاگ خوابگرد با گلایه از این رخداد به خاطره خود از استهلاک این هواپیما در اثنای جنگ اشاره می کند وناامنی که سالهاست بر صنعت هواپیمایی ایران سایه افکنده است. خوابگرد می نویسد: "نمی‌خواهم بگویم مرگ چه ارزان است این‌جا هنوز. نمی‌خواهم بگویم آسیبی را که تحریم آمریکا به صنعت هوایی ما در این‌سال‌ها رسانده نمی‌شود در سفر به مکه‌ی آل‌سعود جست. نمی‌خواهم بگویم که نیروی متخصص و هنرمندی که چنین ساده از کف رفت، چنین ساده باز به دست نخواهد آمد. نمی‌خواهم بگویم این هواپیمای سی یکصد بوق همان هواپیمایی‌ست که ۱۹ سال پیش، لرزان از سرما و افتان از زخم جنگ روی برانکارد شکسته‌ای، چپاندندم گوشه‌ای از آن هم‌ردیف شاید دویست زخمی دیگر، هر یک بر ردیفی از طبقه‌ای عینهو بایگانی آشفته‌ی انباشته‌ی اداره‌ای قدیمی. نمی‌خواهم بگویم که همان زمان وقتی این سی یکصد و بوق به هوا بلند شد از اهواز تا برسد به مشهد، چه تکانی خورد و چه آخی از نهادم بیرون کشید که صورت باندپیچی شده‌ام خورد به سقف که فاصله‌ام تا سقف به قدر وجبی بود. نمی‌خواهم هم بگویم که لعنت به این همه مانور و جنگ و گند و کثافت که برای خبررسانی‌اش این همه لشکر بکشند و ببرند و بیاورند و... نه، نمی‌خواهم این‌ها را بگویم. پس چیست که نمی‌گذارد امشب بخوابم؟"

  پرستو دوکوهکی وب لاگ نویس وروزنامه نگار نیز معتقد است که روزنامه نگاران باید در برابر این حادثه به جای ماتم گرفتن اعتراض کنند. پرستو می نویسد: " دوستان روزنامه‌نگار، حرفه‌ای‌ها، نيمه‌حرفه‌ای‌ها، غير حرفه‌ای‌ها از پای اين مونيتورهای مسخره که بوی مرگ می‌دهند، بلند شويد. ما انجمنی داريم برای صنفمان. بياييد برويم آن‌جا. جهنم که امروز تعطيل است! مغز ما که تعطيل نيست. مرگ که تعطيلی برنمی‌دارد. ما که هر وقت به انجمن دعوت می‌شويم، نمی‌رويم، اين بار بياييد خودمان را دعوت کنيم به صرف تحصن و تريبون آزاد. شما حرفه‌ای‌ها هم که نمی‌خواهيد اکتيويست باشيد، بياييد دست‌کم خبر تحصن يک مشت روزنامه‌نگار غيرحرفه‌ای اکتيويست را برای رسانه‌‌های حرفه‌ای‌تان منتشر کنيد. دوست صداوسيمايی، انجمن را انجمن خودت نمی‌دانی؟ همکاران مطبوعاتی‌ات اما تو را همکار می‌دانند و در غم از دست دادن دوستانت شريکند. بلند شو، بيا!"

  هواپیماهایی که با صلوات بلند می شوند وبا صلوات می نشینند
  علی قدیمی وب لاگ نویس در یادداشتی با نام ۱۵ آذر روزسیاه خبرنگاران اندوه خود را چنین بیان می کند: " ايران صدر نشين حوادث هوايي در جهان است و روسيه هم سازنده‌ي انواع هواپيما. اگر چه تكنولوژي روسيه زمخت، با ضريب اطمينان پايين‌تر نسبت به امريكا و اروپا است، اما آيا ايران نمي‌تواند حداقل با وارد كردن هواپيما‌هاي جديد روسي به ناوگان تجاري و نظامي‌اش درصد سوانح هوايي‌اش را به روسيه نزديك كند و از اين صدر نشيني خلاص شود؟ روسيه‌هم از اين نظر جايگاه مناسبي ندارد اما به هر حال از ايران وضعيت بهتري دارد و اگر ترافيك و وسعت خاك روسيه را هم در نظر بگيريم شايد خيلي هم بهتر باشد! ضمناً نبايد از نظر دور داشت كه هواپيما‌هاي ترابري روسيه، با نام آنتونوف، هواپيما‌هاي خوش‌نامي هستند و در سطح جهان استفاده مي‌شوند، حداقل اين سی-۱۳۰ هاي خطرناك را كه مي‌شود بازنشسته كرد، مي‌گويم خطرناك چون سوخت اين هواپيما‌ها فرار تر از سوخت هواپيما‌هاي ديگر است، از طرفي فرسودگي قطعات حساس هم ريسك پرواز را بيش از حد بالا مي‌برد. دوست پدرم كه سال‌ها خلبان همين هواپيما‌ها بود مي‌گفت سی-۱۳۰ ها با صلوات بلند مي‌شوند و با صلوات هم مي‌نشينند!"

  نمی توانیم به ایران قطعه بفروشیم
  اما ظاهرا باید از خیر خرید قطعات گذشت وچاره ای دیگر ساز کرد. چرا که شرکت های فروش قطعات مطابق قانون امکان فروش قطعات به ايران ندارند. کریس یاتس متخصص امنیت پروازبه بی بی سی می گوید: " مشکل به خاطر مسائل نگهداری وتعمیر است. " در حالی که شرکت "لاکهید مارتین سی-۱۳۰" سرویس های متداولی را به این هواپیما در سراسر جهان می دهد همه هواپیماهای ایرانی در زمان شاه خریداری شده است قبل از انقلاب اسلامی و به خاطر تحریم ها نمی توانند از این خدمات بهره مند شوند.

  کریس یاتس می افزاید: "از انجاییکه ایران تحت تحریم های مختلفی از سوی آمریکا است برای ما بسیار دشوار است که بتوانیم قطعات مجزای هواپیما را از کارخانه به ایران بفروشیم. کریس می گوید شاید ایران بتواند قطعات مورد نظر خودرا از بازار سیاه چنین قطعاتی البته با قیمیت گران تر تهیه کند.

  به گفته کارشناسان هواپیمایی بیشتر سوانح هوایی ناشی از سه موضوع تعمیرات ونگهداری، هوای نامساعد واشتباه خلبان است. این کارشناس ایمنی وجود هوای غبار آلود تهران ودید ضعیف خلبان می تواند در حادث شدن این رویداد دلخراش نقش داشته باشد: " هر خلبان ماهری تلاش می کند که هنگام رویت بلندی ساختمان ویا برج از آن خودرا دور کند و با توجه به مشاهدات من از این مورد به نظرم خلبان کاملا کنترل خود را هدایت هواپیما از دست داده است.

  بعد از انقلاب اسلامی به دلیل تحریم های کشورهای غربی ایران مجبور شده است که بیشتر هواپیماهای روسی را جایگزین خرید های پیشین خود مانند هواپیماهای بویینگ کند.

  حال پس از این حادثه باید به انتظار نشست که دولت چه تصمیمی برای حفظ سلامت مردم کشور وجلوگیری از حوادثی مشابه خواهد گرفت. چرا که با توجه به کهنگی ناوگان هوایی کشور، احتمال رخ دادن چنین حوادثی در آینده ای نه چندان دور زیاد نخواهدبود. تحریم های گسترده ایران در بخش هایی مانند صنعت هواو فضا تاثیراتش را به صورت مستقیم روی زندگی مردم عادی می گذارد. دولت باید تصمیم بگیرد که بین انزوای کشور وپرداختن هزینه از جیب مردم و جلوگیری از صدمه خوردن به مردم از راه هایی که عجیب وغریب هم نخواهد بود، یکی را انتخاب کند.

   

  امنيت پرواز براي همه
   
  فروزان آصف نخعي
  foruzanasefnakhaei@hotmail.com

  ۱۷ آذر ۱۳۸۴

  يك فروند هواپيماي ترابري هركولس سي -۱۳۰ ارتش جمهوري اسلامي ايران، كه حامل خبرنگاران وتصوير برداران رسانه هاي جمعي به منظور پوشش خبري و تصويري مانور نيروي دريايي ارتش در منطقه چابهار بود، پس از برخاستن از باند فرودگاه به دليل نقص فني واعلان وضعيت اضطراري، در زمان برگشت به فرودگاه در شهرك مسكوني توحيد متعلق به كاركنان نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي سقوط كرد. در اين حادثه هوايي تمامي مسافران وخدمه هواپيما كشته شدند. اينكه در هواپيماي مذكور كداميك از مسوولان ويا امراي سپاه يا ارتش حضور داشته اند تا كنون خبري دريافت نشده است. اين حادثه غم انگيز رسانه هاي كشور را در ماتم از دست دادن همكاران خود عزادار كرد و بي ترديد به لحاظ رسانه اي، ماجراي پرونده هسته اي ايران را نيز طي روزهاي آتي، تحت الشعاع اين واقعه تاسف بار قرار خواهد داد.

  خبرها حاكي از آن است كه ساعت پرواز هواپيماي هركولس سي -۱۳۰ ساعت هفت صبح بوده كه به دليل نقص فني اين پرواز حدود ساعت يازده صبح صورت گرفته است. هواپيماي ترابري هركولس سي -۱۳۰ ساخت كارخانه "لاكهيد-مارتين" آمريكا است. از اين رو استمرار و تشديد تحريم ها عليه ايران مي تواند در سقوط هواپيماي مذكور دخيل باشد. امسال هم "جرج بوش" رييس جمهور آمريكا پس از گفت و گوهاي فشرده اعضاي كابينه اش، با پيروي از روساي جمهور اين كشور در ۲۵ سال گذشته، تصميم گرفت كه يك سال ديگر تحريم هاي ايران را تمديد كند. تحليل گروهي از دست اندرکاران ايراني اين بوده و هست كه وضعيت جهان و در مجموع تجارت جهاني به گونه اي است كه هر كشور به راحتي مي تواند تمام نيازهايش را بدون نياز جدي به آمريكا، به دست آورد و وضع تحريم هاي يك جانبه عليه شماري از كشورها، تنها ميلياردها دلار از درآمد اقتصاد آمريكا كاسته است. اما آمار سقوط هواپيما هاي ايران از سال ۱۹۸۰ به اين سو ماجرا را به گونه اي ديگر مي نماياند:

  ۱- ۲۱ ژوئن ۱۹۸۰، سقوط هواپيماي بويينگ ۷۲۷ ايران اير كه از مشهد عازم تهران بود و طي آن حادثه ۱۲۸ نفر كشته شدند.
  ۲- سوم نوامبر ۱۹۸۶، سقوط هواپيماي هركولس سي ۱۳۰ كه در برخورد به كوه هاي زاهدان منجر به كشته شدن ۱۰۳ نفرشد.
  ۳- هشتم فوريه ۱۹۹۳ برخورد هواپيماي اجاره اي ايران اير تور با يك فروند سوخوي نظامي كه در آن ۱۳ خدمه و ۱۹ مسافر كشته شدند.
  ۴- دوازدهم اكتبر ۱۹۹۴ سقوط هواپيماي فوكراف ۲۸ آسمان كه از اصفهان عازم تهران بود و باعث كشته شدن ۶۶ نفر درمنطقه نطنز شد.
  ۵- چهاردهم مارس ۱۹۹۷ سقوط هواپيماي نظامي با ۸۰نفر سرنشين و خدمه در ناحيه شمالي ايران كه همگي كشته شدند.
  ۶- دوم فوريه ۲۰۰۰، ازكنترل خارج شدن هواپيماي هركولس سي -۱۳۰ در فرودگاه تهران هنگام پرواز و برخورد آن با هواپيماي اي-۳۰۰ كه خالي از سرنشين بود. در اين حادثه ۶ نفر كشته شدند.
  ۷- سقوط هواپيماي ياك ۴۰ كه حامل وزير راه [مرحوم دادمان] و تعدادي از نمايندگان مجلس بود. در اين حادثه ۲۹ نفر كشته شدند.
  ۸- برخورد هواپيماي ايران ايرتور به كوه هاي خرم آباد كه ۱۱۹ نفر كشته شدند.
  ۹- سقوط هواپيماي نظامي سپاه پاسداران در نزديكي هاي كرمان كه منجر به كشته شدن ۳۰۲ نفر شد.

  با اين همه اكنون ايران با پافشاري بر غني سازي اورانيوم در داخل ايران توسط چرخه هاي سوخت هسته اي در اصفهان و نطنز، در معرض ارسال پرونده اش به شوراي امنيت سازمان ملل متحد قرار دارد. اين امر مي تواند اعمال تحريم ها را از آمريكا به ديگر كشورهاي اروپايي و... عليه ايران گسترش دهد.

  به تازگي آيت الله جنتي، از فقهاي شوراي نگهبان طي سخناني در خطبه هاي نماز جمعه تهران، از تحريم ايران توسط نهادهاي بين المللي استقبال كرد. اين در حالي است كه ناظران سياسي معتقدند حل مسالمت آميز پرونده هسته اي تهران مي تواند به دغدغه تحريم ها پايان بدهد، و مانند آن چه در مورد توافق هسته اي ليبي با آمريكا صورت گرفت، تحريم هاي هوايي كه واجد تحريم هاي تكنولوژيك نيز هستند خاتمه يابد. به هر روي در اين منازعه، مسوولان نظام ايران، عزت جمهوري اسلامي ايران را در پذيرش تحريم هاي جهاني، در برابر از دست دادن چرخه سوخت هسته اي مي دانند، ضمن آن كه گاه براي اين منظور گاه مجبور به پرداخت هزينه هاي هنگفتي نيز مي شوند.

  هفته پيش خبرگزاري انتخاب به نقل ازغلامحسين الهام اعلام كرد كه هزينه خريد هواپيماي تشريفاتي دولت، قريب به شصت ميليون دلار بوده كه بيست ميليون دلار ازقيمت اين هواپيما، صرف تزيينات داخلي آن شده است. سايت بازتاب در توضيح پرداختن هزينه گزاف براي تزيينات داخلي هواپيماي خريداري شده، به كاهش تجهيزات آمريكايي در هواپيمابه كمتر از ده درصد اشاره كرده تا خريد آن شامل قانون تحريم نشود. البته اگر اين اقدام اگر در زمان رياست جمهوري خاتمي صورت گرفته بود، معلوم نبود دولت با بحراني ديگر از سوي نومحافظه كاران روبرو نشود.

  با اين همه امنيت پرواز براي مسوولان كشور و از جمله رييس جمهوردر زمره وظايف وزارت راه قرار دارد. البته حتي وزير راه اسبق مرحوم دادمان و نمايندگان همراه وي در حادثه سقوط هواپيما جان باختند، از اين امتياز برخوردار نبودند. اما به طور کلي، مهرورزي و خدمت گذاري حكم مي كند، در پرداختن به اين موضوع حياتي، ضمن پرهيز از نگاه جناحي به آن، امنيت پروازي براي "كليه شهروندان" تامين شود تا بار ديگر با از دست دادن عزيزاني ديگر، شاهد گسترش فضاي غم و اندوه در رسانه هاي جمعي كشور نباشيم.

   

  با ياد رفتگان قلم به دست، دوربين به دوش

   مسعود بهنود
  m.behnoud@roozonline.com

  ۱۷ آذر ۱۳۸۴

  در اين چهل سال که به حرفه روزنامه نگاري اندرم چهار بار مرگ را در آسمان نزديک ديده ام. يک بار در فرودگاه اندروز در آمريکا، يک بار در وسط اقيانوس اطلس، يک بار در هواي شرجي بندرعباس همراه هيات دولت و يک بار هم در بازگشت از زلزله گلي داغ خراسان در آسمان تربت حيدريه. تجربه اي دارم از اين هر چهار که به باورم براي همه کساني که کارشان اين است تکرار شده.

  لحظه اي که بيم جان بر همه سرنشينان پرنده آهنين بال حاکم مي شود. نابه خودي است، رعشه اي از تن مي گذرد. قديمي ها مي گفتند موي عزرائيل. بعد از آنست که ميلي کشنده به حضور در کابين خلبان برجان پنجه مي اندازد، اين ديگر از خصوصيات حرفه اي است که روزنامه نگار مي خواهد در قلب حادثه باشد و شده ثانيه اي قبل از ديگران خبر شود. مي خواهد شاهد باشد و در متن اصلي داستان، ناظر بر کوششي که کساني به کار مي گيرد تا پرنده را بر زمين بگذارند سالم. اين جا ديگر سرنوشت خبرنگار از سرنوشت بقيه سرنشينان جدا مي شود. تبديل به ناظري مي شود انگار قرار نيست با ديگران همداستان شود. انگار تنها اوست که قرارست شهادت بدهد. در اين نقطه بيم جان رنگ مي بازد، يعني فراموش مي شود.

  محمود ايثاري فيلمبردار تلويزيون در هنگام سانحه هواپيماي دولت بر فراز بندرعباس کنار من نشسته بود. حال جسميش از همه ديگران بدتر، اما از جا جست، نا به خود جست. مي خواست دوربين خود را به ساز کند. آن هم دوربين هاي سنگين آن زمان که به سبکي و چابکي دوربين هاي سبک امروزي نبود. هر چه داد زدند که کمربندت را ببند و در صندلي خود باش، او که رگ هاي گردنش برآمده بود نمي شنيد. تا سرانجام دوربين را به کف آورد و آن را به راه انداخت. اين حال را بي شک همه عکاساني که در هواپيماي سي ۱۳۰ ديروز بر فراز تهران بال شکسته کج و مج مي شد، بودند گذرانده اند. افسوس که چيزي از هواپيما و اشياي آن سالم به دست نيامده ورنه حتما در آن عکس ها و فيلم هاي نادري بود از درون و بيرون هواپيما.

  اما حال خبرنگار و گزارشگر ديگرست. بازگشته به ذات حرفه اي خود، حتي اگر قلمي و کاغذي نجسته باشد، با چشم مي نويسد. با ذهن ضبط مي کند. چنان که من کلمه به کلمه دعاها و استغاثه هاي زني را به در صندلي جلو من در سانحه فرودگاه اندروز نشسته بود به ياد دارم و در ذهن ضبط کرده ام. و وقتي که در همان سفر به هوش آمدم کسي مرا گفت که تا چشمانت را باز کردي و قبل از آن که مغزت باز شود، قلمت را مي جستي که از دستت افتاده بود. جالب اين که مي گفت در تمام مدت بي هوشي کتابچه ام را سفت در دستانم نگاه داشته بودم. انگار که قرارست آن را به دنياي ديگر هم ببرم.

  سانحه ديروز جز آن که در هر جاي جهان رخ مي داد، سخت و دلگذا بود و در هر نقطه از وطنمان اتفاق مي افتد جاي ناله و درد داشت اما مضاعف است وقتي که هشتاد نفر – بيش تر جوان – خبرنگار و عکاس و اهل حرفه اطلاع رساني را برده است. هشتاد جفت چشم شاهد. بي ترديدم که بر کاغذها و اگر لپ تاپ هايشان با آن ها بود بر حافظه کامپيوترهاشان چيزهائي نوشته اند در لحظات آخر. همگان در آن لحظات وصيت نامه مي نويسند و روزنامه نگارست که تنها گزارش مي دهد و شرح واقعه مي گويد. در آن لحظات که همگان را بيم مرگ با خود مي کشاند، اينان ، يا دست کم با تجربه هاشان، در صدد بوده اند که گزارش خود را چگونه آغاز کنند و چگونه به زمين برسانند.

  بعد از سي و اندي سال از ياد نمي برم وقتي که در صحرائي نزديک تربت حيدريه هواپيماي ما سرانجام بر زمين نشست و خلبان [حاج منيزي که در آن زمان خلبان هواپيماي دولت بود و بعدا رياست ارتاکسي را به عهده گرفت] شادمانه فريادي کشيد که توانسته است از سقوط جلوگيرد. اين کاري است که هر خلباني مي کند. چندان که برگشت تا نشانه‌هاي سپاس را در ما دو تن مسافر خود ببيند، تعجب زده شد. مسافران وي اليزابت کورنل خانم خبرنگار انگليسي بود که در ميان جدال حاج منيري با پدال ها و تکمه ها، اصرار داشت که تکه هائي از گزارش خود را به يک برج مراقبت منتقل کند و نشد. من هم مي نوشتم و با دوربين کوچکم هم عکس انداخته بودم آن قدر که ديگر فيلم در دوربين نمانده بود. لحظاتي گذشت و ما مانديم که از حالا به بعد چه خواهد شد. تازه در آن موقع فرصتي پيش آمد که تشکر کنيم از خلبان که در همان لحظات خطر زمينيان را با خبر کرده و به شگردي باعث شده بود تا نيم ساعت نگذشته ده ها تن براي نجات ما وارد صحنه شوند.

  حاج منيري به هر جا که مي توانست گفته بود هواپيما حامل نخست وزيرست و مقامات محل براي خودنمائي هم شده خود را رساندند. ناگهان صحرا پر از نورهاي اتومبيل هائي شد که شب را شکستند که خود را به ما برسانند. مصاحبه اي که در همان فاصله با حاج منيري کرده ايم شنيدني بود، او با عصبانيت جواب مي دهد و مي پرسد که چرا ما در هيجان هايش شريک نشديم. ساعتي بعد همه آن ها که به استقبال آمده بودند وقتي دانستند در هواپيما نخست وزيري نبوده، ما دو خبرنگار را نيمه شبان در شهرناآشنا رها کردند. تا خود را هر طور مي دانيم به تهران برسانيم.

  حالا از خود مي پرسم اين همه خبرنگار و عکاس ديروز در آن دقايقي که آن غول - پرنده زخمي روي شهر مي گشت، در چه کار بودند جز نگريستن و نوشتن و عکس گرفتن. وقتي خود را جاي آن ها مي گذارم در منظرم شهري مي نشنيد بي گناه که در خانه هاي کوچکش هر کس به کاري مشغول است. زني رخت هاي شسته را بر بند پهن مي کند، ديگري دارد حياط کوچک را جارو مي زند. مردي با دوچرخه مي گذرد، نان خشگي گاري خود مي راند. اين ها همه سوژه هاي گزارش يک خبرنگارند. که نگران است مبادا اين غول پرنده چندين تني بر سر کسان فرو افتد.

  خبرنگاران را مرسوم است چون با هم به سفر بروند، در عين شنگولي و دوستي و نکته پراني مراقبند که از هم عقب نيفتند و سوژه اي را از دست ندهند و خبري را به اصطلاح از هم نخورند. [خبر خوردن به معناي از دست دادن خبري است و خبر زدن به معناي به دست آوردن خبري و دور نگاه داشتن آن از دست رقيبان همسفر] . مسافران اين پرواز مرگ در ذهن تا لحظه اي که به بلوک ۵۳ مجموعه مسکوني نيروي هوائي ساختمان هاي توحيد برخورد کنند، گزارشگر بوده اند و در انديشه کار خود. وضعيت آنان شباهتي به ساير سرنشينان و کارکنان پرواز نمي برده است. اما در ساعت ۱۳ و شانزده دقيقه همه با همه منفجر و همسرنوشت شده اند. قلم ها در دست، برگ هاي نانوشته کتابچه اي در بغل.

  حالا بر ديگران مانده است تا گزارش آنان را بنويسند. بپرسند و فرياد کنند که فرودگاه نظامي پر تردد که در شبانه روز مدام از آن پروازهائي صورت مي گيرد در وسط شهر چه مي کند. وقتي اين فرودگاه ساخته شد هفته اي دو سه پرواز بود و مهرآباد روستائي خلوت با چشمه اي و چند درخت بود بيايان در بيابان. از اتفاق در همان روزهاي اول کار فرودگاه مهرآباد هواپيماي آلماني افتاد اما جز گوسفندي را نکشت. اما امروز، در ميان دود و آلودگي چشم سوز، فرودگاه را شهري با ميليون ها تن ساکن از هر طرف احاطه کرده، با کوچه هاي تنگ و خيابان هاي همواره کيپ ماشين. چنان که اتومبيل هاي آتش نشاني و نجات نتوانسته اند تا ساعتي به محل نزديک شوند. قاليباف شهردار خلبان هم خود را با موتورسيکتي رسانده است. شير آب آتش نشاني شهرک مانند بيش تر شيرها بي آب بوده است. مردم هراسان از حادثه و در پي کمک به هم در هم مي لولند. آنان که عزيزانشان در بلوک ۵۳ گرفتارند بر سر زنان.

  برخورد هواپيماي غول سي ۱۳۰ با آن همه بنزين که در دلش جا داده خود فاجعه سازست. فاجعه اي که خلبان کوشيده تا شايد از ابعاد آن بکاهد. با صداي فرياد سرنشينان کنجکاو که مي خواهند بدانند چه مي شود.

  فرسودگي هواپيماهايي که جوان ترينشان ۲۷ساله اند و باقي مانده از نسلي که بيش ترشان در جنگ و بعد از جنگ از دست رفته اند بي آن که جايشان را نوتري گرفته باشد. هواپيماهائي که قرارست آنقدر بپرند که روزي با چنين سرنوشتي پودر شوند و با خود عده اي را هم پودر کنند. بايد جاي بچه هائي که در سي ۱۳۰ بودند گزارش کنيم. کارشان ناتمام مانده است. يادشان گرامي.


   
  در ساعت 12:38 | لینک  | 

   

  روزانه ۱۱ ميليون ليتر بنزين در تهران مصرف مى شود • با وجود تعطيلى، آلودگى هواى تهران ديروز به مرز اضطرار رسيد
  شهر آلوده است
  158883.jpg

   

  تعطيلى هم موثر نبود
  تهران همچنان در وضعيت اضطرار
  مهدى افروزمنش
  158895.jpg
  گروه اجتماعى: در ميان اخبار «بد» سقوط هواپيما در شهرك توحيد، كاهش محسوس ترافيك تهران كه روز گذشته در سايه تعطيلى كامل شهر صورت گرفت مى تواند رويدادى اميدواركننده به شمار آيد. اما اين خبر «خوب» هم به كار تهران نخواهد آمد. آلودگى هواى تهران همانند سه روز گذشته همچنان روند صعودى دارد و پيش بينى مى شود كه اين روند دست كم تا پايان روز جمعه نيز ادامه پيدا كند. پس از اتمام اين تعطيلات سه روزه تهرانى ها فقط در شرايطى مى توانند هوايى قابل تحمل را استنشاق كنند كه پيش بينى سازمان هواشناسى مبنى بر خروج از وضعيت پايدار جوى به واقعيت پيوسته و وزش باد به كمك شهر و شهروندانش بيايد. در غير اين صورت به هيچ وجه بعيد نخواهد بود اگر هيات دولت همانند شامگاه سه شنبه تعطيلى شهر تهران را براى چند روز ديگر تمديد كند. چه آنچه هم اكنون قطعى شده، افزايش ميزان آلاينده هاى هوا نسبت به چند روز پيش از تعطيلى است. عصر ديروز محمد حسن پيراسته دبير كميته كاهش آلودگى هوا در گفت وگويى با «شرق» اعلام كرد: «با وجود كاهش ۵۰ درصدى ميزان آلاينده ها نسبت به روزهاى قبل از تعطيلى شهر وضعيت هوا با گذر از شرايط اضطرار در وضعيت «آستانه اضطرار» قرار گرفت.»
  روز گذشته به رغم تعطيلى كامل ادارات، سازمان و نهادهاى دولتى و نيمه دولتى و برخلاف انتظار همگان استمرار شرايط پايدار جوى افزايش ميزان آلاينده ها به خصوص منواكسيدكربن و ذرات معلق را به همراه داشت. اين مسئله به نحوى بود كه غلظت مواد آلاينده در اكثر مناطق به بيش از دو برابر حد مجاز رسيد. سازمان هواشناسى نيز هواى تهران را ظرف ۲۴ ساعت آينده صاف تا كمى ابرى همراه با غبار غليظ پيش بينى كرد كه براساس آن ميزان آلاينده منواكسيدكربن موجود در هوا روند صعودى خواهد داشت. در چنين شرايطى دبير كميته كاهش آلودگى هوا نيز با توصيف كردن امروز به عنوان «روز اوج آلودگى هوا» ابراز اميدوارى كرد «از صبح جمعه شاهد سير نزولى در ميزان آلاينده ها باشيم.» وى براى چندمين بار از شهروندان به خصوص بيماران قلبى و تنفسى خواست از هرگونه فعاليت در هواى آزاد خوددارى كنند. اين خواسته در حالى صورت مى گيرد كه ظرف چند روز گذشته و پس از بحران كم سابقه آلودگى در هواى تهران ابتدا استاندارى تهران تمامى مقاطع تحصيلى شهر تهران و سپس هيات وزيران تمامى ادارات، سازمان ها و نهادهاى دولتى را براى دو روز تعطيل اعلام كردند. اداره راهنمايى و رانندگى تهران بزرگ نيز پس از گذشت نزديك به ده سال براى دومين بار پس از انقلاب ۱۰ كيلومتر به محدوده طرح ترافيك افزود. رئيس اداره راهنمايى و رانندگى شهر تهران همچنين ديروز اعلام كرد كه در صورت تداوم شرايط جوى و كاهش نيافتن ميزان آلودگى طرح موقتى تردد زوج و فرد خودروها به اجرا گذاشته مى شود. اين طرح معمولاً به عنوان آخرين راهكار متوليان اداره شهر در مواجهه با آلودگى هوا به شمار مى آيد كه تنها در مواقع بسيار بحرانى به اجرا گذاشته مى شود. آخرين نمونه اجراى اين طرح به سال ۱۳۷۷ بازمى گردد كه متوليان شهر در مواجهه با بحرانى مشابه روزهاى اخير اين طرح را به مرحله اجرا گذاشته و تنها يك روز بعد به دستور شوراى تامين استان تهران و به دليل پاسخگو نبودن شبكه حمل ونقل عمومى و احتمال وقوع عوارض اجتماعى، سياسى و امنيتى اجراى آن را متوقف كردند.
  • دوازده ميليون سفر روزانه با خودرو
  مديران انتظامى و ادارى شهر تهران طى روزهاى اخير در حالى با برگزارى جلسات بلندمدت در ساعات مختلف روز درصدد كنترل بحران آلودگى هوا و عوارض ناشى از آن برآمده اند كه با وجود گذشت ۵ سال اجراى طرح جامع كاهش آلودگى هواى تهران همچنان معوق مانده است. جلوگيرى از تردد خودروهاى آلاينده، خارج كردن خودروهاى فرسوده از جريان تردد، گازسوز كردن خودروها و حذف سرب از بنزين، تدوين استاندارد خودروهاى توليد داخل و تقويت ناوگان حمل و نقل عمومى از اصلى ترين محورهاى اين برنامه به شمار مى آيند كه تا به امروز تنها در بخش حذف سرب از بنزين و تدوين استاندارد خودروهاى توليد داخل تحركات قابل تاملى مشاهده شده است. بخش گازسوز كردن خودروها نيز كه در اوايل تصويب برنامه شاهد تحركاتى بود پس از تب و تاب اوليه به فراموشى سپرده شد. اين در حالى است كه ظرف سال هاى گذشته ميزان سفرهاى روزانه شهر به طور متوسط هرساله پنج درصد رشد داشته است. در تهران هم اكنون ۱۲ ميليون سفر در روز (سه برابر سفرهاى دبى) انجام مى شود كه سهم ناوگان  حمل و نقل عمومى شهر در اين جابه جايى چيزى كمتر از ۴۰ درصد است. بنابر اين شرايط، بيش از نيمى از خودروهاى سراسر كشور در تهران استقرار يافته اند كه بخش عمده اى از آنها براساس طرح جامع كاهش آلودگى هوا فرسوده و آ لاينده  به شمار مى آيند. با چنين واقعيتى، مديران مرتبط همواره در پشت كلمات و تصميمات مخفى شده و آميزه اى از مشكلات ادارى، موانع ساختارى و كمبودهاى مالى را به عنوان اصلى ترين علل وضعيت كنونى اعلام مى كنند حال آنكه شايد در اين رابطه بتوان به گفته شهردار تهران صحه گذاشت كه براى نخستين بار از «بحران مديريت» در اين بخش سخن گفت. بنابراين همانند تمامى سال هاى گذشته شهروندان تهرانى باز هم بايد در انتظار وزش نسيمى باشند كه از عمق فاجعه در حال شكل گيرى بكاهد.

   

  در ساعت 9:42 | لینک  | 

   

  ايران؛ كشورى ناامن در ناوگان هوايى
  نيكى محجوب
  158898.jpg
  «شنيديم كارت هاى نيمه سوخته شما پيدا شده، هيچ چيز ديگرى به غير از قسمت هاى سوخته هواپيما پيدا نشده است. هنوز باور نمى كنيم، همچنان تصور مى كنيم كه تو در مصاحبه يا مشغول به كارى كه موبايلت خاموش است.» تعدادى از رسانه هاى خارجى در گزارش هاى متعددى كه در زمينه سقوط هواپيماى ايران نوشته اند، ابتدا مطلب را با نامه جمعى از خبرنگاران فارس آغاز كرده اند. پس از حدود شش الى هفت ساعت تاخير هواپيماى C130 معروف به هركولس كه ۹۴ سرنشين داشت، به آسمان برخاست و چنددقيقه بعد سقوط كرد و ۱۲۸ نفر را از ميان برد.
  اين هواپيماى غول پيكر و محكم بيش از دو دهه پيش در زمان رژيم پهلوى توسط شاه كه به اين نوع هواپيما علاقه داشت خريدارى شد.ايران يكى از كشورهاى محروم و ناامن در سيستم هوايى ارتشى و غيرارتشى است. از سوى ديگر فرودگاه شصت ساله مهرآباد زمانى ساخته شد كه خارج از تهران بود و حالا در اطراف آن ساختمان هاى مختلفى است كه اين خود يكى از عوامل خطرناك است. اين هواپيماى غول پيكر چهارموتوره، در صورتى كه مهارت خلبان نيز براى هدايت آن در نظر گرفته شود، حتى با يك موتور نيز بر زمين مى نشيند.
  «هواپيما را ديدم، دود از موتور آن خارج مى شد، به سرعت به طرف ساختمان مى آمد، بالش به طبقه چهارم گرفت و زلزله اى به وقوع پيوست كه ساختمان را لرزاند و شيشه ها را مانند تركش كرد.» «شدت گرما و آتش وحشتناك بود، انگار در جهنم گير افتاده ام.» اينها گفته هاى برخى از ساكنين محل است كه در بيمارستان لقمان بسترى شده اند.مقامات ايرانى مى گويند: «اگر هواپيما داراى نقص بود، هرگز از زمين بلند نمى شد.» شدت اين سانحه زمانى بيشتر شد كه هنگام سقوط با ايستگاه گاز فشارقوى برخورد كرد و يك انفجار عظيم روى داد. اين حادثه سومين سانحه هوايى در طول چهار سال در ايران است كه بيش از يك صد نفر قربانى گرفته است. اما در سانحه روز سه شنبه سقوط هواپيما در تهران از ديگر موضوعات دلخراش به غير از مرگ خبرنگاران و عكاسان رسانه ها، تعدادى كودك نيز جان باخته اند و دليل آن بسته بودن مدارس به دليل آلودگى بوده است. «در خانه نشسته بودم كه پنجره شكست، صداى كركننده اى بلند شد و آتش از پنجره ها به داخل آمد.» اين نيز سخن يكى از آسيب ديدگان شهرك ارتش است كه در بيمارستان بسترى بود. نكته مهم در اين پرواز با تاخير انجام شده اين است كه خلبان لحظاتى پس از بلندشدن، با برج مراقبت تماس گرفت . هنوز مدتى نگذشته بود كه انفجار عظيمى در شهرك توحيد روى داد، اين هواپيماى قديمى در ميان دو ساختمان مسكونى سقوط كرد و تمامى سرنشينان آن جانشان را از دست دادند. «شما خبرسازان امروز هستيد، اخبارى كه از زندگى شما هزينه شد.»
  منابع:CNN / BBC / ABC / Reuters / Outlookindia / Turkish weekly

  در ساعت 9:38 | لینک  | 

   

  سقوط يک هواپيماى ديگر; اين بار مرگ خبرنگاران‌
  گروه اجتماعي
  سيناقنبرپور:
   
  حوادث‌هوايي ايران‌در دهه‌اخير
  آذر 84:برخوردهواپيماي نظاميc - 130 با يك ساختمان مسكوني.تعداد كشته ها116نفر.
  بهمن83: سقوط هواپيماي ايراني در فرودگاه شارجه در امارات . كشته ها43 نفر.
  بهمن82: سقوط‌هواپيماي باربري نظامي‌در جنوب ايران تعداد كشته ها302 نفر .
  آذر81: سقوط‌يك هواپيماي كوچك حامل متخصصان فضايي در ايران .تعداد كشته ها 46 نفر .
  بهمن81: سقوط هواپيمايTu -154 ايران‌اير در كوه‌هاي غرب ايران . تعداد كشته ها117 نفر .
  فروردين76 : سقوط يك هواپيماي نظامي‌در غرب ايران.تعداد كشته ها80 نفر .
  بهمن 72: برخوردهواپيمايTu - 154 با يك هواپيماي نظامي‌در نزديكي تهران .تعداد كشته ها132 نفر .
   
  * * * * * * * * *
  امروز روزجهاني هواپيمايي است. جان‌سخت‌ترين هواپيماي موجود درايران نيز نتوانست از تپيدن نبض حوادث هوايي كشور ما جان سالم به در برد و درحالي كه حامل 94 سرنشين نظامي‌و غيرنظامي‌بود، دقايقي پس از برخاستن از مهرآباد سقوط كرد.78 خبرنگار، عكاس و تصويربردار صداوسيما به همراه دو اميرارتش و خدمه هواپيماي سي ‌ 130 ساعت 13 و 45 دقيقه 15 آذرماه 84 (ديروز) بر اثر نقص فني و در پي آن سقوط در شهرك توحيد به جمع قربانيان حوادث هوايي ايران پيوستند.هواپيماي سي ‌ 130 كه ديروز قرار بود تيم خبري به چابهار ببرد، لحظاتي پس از برخاستن از باند فرودگاه مهرآباد دچار نقص فني شد.خبرگزاري فارس به نقل از يك شاهد حاضر در محل گزارش داده است، هواپيما در حالي كه قصد بازگشت به فرودگاه را داشته از ناحيه يكي از بال‌ها دچار آتش‌سوزي شده و دقايقي بعد با يك ساختمان مرتفع در مسير خود برخورد كرده است.از ساعت 13 و 45 دقيقه بعدازظهر ديروز كه اين هواپيما به بلوك 50 آپارتمان 10 طبقه‌اي شهرك توحيد برخوردكرده تا حدود ساعت 16 و 30 دقيقه به دليل وقوع حريق و انتشار آن در واحدهاي آن مجتمع امدادرساني متمركز بر اطفاي حريق صورت گرفت.آخرين خبرها تا غروب روز سه‌شنبه حكايت از آن داشت كه تمامي‌94 سرنشين جان‌سخت‌ترين هواپيماي ايران و به عبارتي دنيا در اين سانحه جان باخته‌اند. گرچه احمد ضيايي مديرعامل سازمان آتش‌نشاني و ايمني تهران ساعت 17 روز گذشته در مصاحبه با ايرنا اعلا‌م كرد; هيچ يك از ساكنان مجتمع نيروي هوايي كشته نشده‌اند اما خبرهاي متعددي حكايت از آن داشت كه دست‌كم 6 تن در اين حادثه جان باخته‌اند.خبرهاي غيررسمي نيز حكايت از آن داشت كه هواپيما با طبقه خالي از سكنه برخورد كرده ولي انتقال مجروحان و مصدومان سانحه به 8 بيمارستان خبر از وسعت حادثه و تلفات آن مي‌داد. رقم 116 تا ساعت 18 سه‌شنبه ابعاد اين سانحه را تصوير مي‌كرد. ميرعبداللهي مدير كل روابط عمومي وزارت كشور اين خبر را داد.ا‌يسنا نيز نخستين خبرگزاري بود كه خبر سقوط هواپيما را اعلا‌م كرد. پس از آنكه اين خبرگزاري در ساعت 14 و 20 دقيقه اين حادثه را خبر داد، خبرگزاري فارس ساعت 14 و 28 دقيقه و سپس ايرنا در ساعت 14 و 35 دقيقه به انعكاس ماجرا پرداختند . درحالي كه همچون ديگر سوانح و حوادث بزرگ تهران و كشور امدادرساني و مديريت ماجرا به دليل ازدحام مردم و هجوم رهگذران به سختي صورت مي‌گرفت رفته رفته تا غروب آفتاب اطلا‌عات بيشتري درباره چگونگي ماجرا منتشر شد.اين اطلا‌عات نشان مي‌داد كه هواپيما درحال بازگشت اضطراري به فرودگاه و در حالي كه دچار حريق از ناحيه يكي از 4 موتور خود شده بود، منفجر شده و تنها بال هواپيما به بلوك 50 اصابت كرده است.
   
   
  تعداد جان باختگان هواپيماي C-130 به 115 نفر رسيد

  چهارشنبه 18 آذر 1384  - ايلنا
  عکسهای مرتبط
   
  هواپيماي‎‎ باري نظامي‎‎ سي 130 روي‎‎ يك‎ برج‎ 10طبقـه‎‎ متعلق‎ بـه نيروي هوايي‎‎ ارتش‎ جمهوري‎ اسلامي ايران‎ با 84 سرنشين در شهر? توحيد سقوط ?رد.
16/09/1384.
  هنوز در روند شناسايي اجساد بدليل سوخته شدن بيش از حد آنان پيشرفتي نداشته‌ايم وتنها تعداد 24 تفر از آنان شناسايي شده‌اند.
16/09/1384.
  با به شهادت رسيدن 2 نفر از مصدومان حادثه سقوط هواپيما آمار كشته شدگان اين حادثه به 106 نفر رسيد. 
16/09/1384.

  تعداد جان‌‏باختگان حادثه سقوط هواپيما در آخرين لحظات شب گذشته، به 115 نفر رسيد.

   

  در حالي كه آمار اعلام شده از سوي مراجع گوناگون متفاوت است؛ اما آخرين آمار حاكي از 29 مصدوم بستري شده در بيمارستان‌‏هاي فياض‌‏بخش و شريعت رضوي و حضرت رسول‌‏(ص) است.فرزاد پناهي، رييس اور?انس كشور، افزود: شناسايي اجساد به هيچ عنوان ممكن نيست و تنها راه تشخيص هويت اجساد از طريق آزمايش‌‏هاي پزشكي قانوني است كه تاكنون 24 جسد، شناسايي شده است.

   

  وي، مهمترين كار وزارت بهداشت و مراكز درماني و پزشكي را ارزيابي رواني خانواده‌‏هاي آسيب ديده از روز بعد از حادثه اعلام كرد.به گفته وي، مهمترين عامل در اين گونه حوادث، فرماندهي واحد در محل حادثه و هماهنگي ميان اجزاي ستاد حوادث غيرمترقبه و استانداري است.

   

  براساس اين گزارش، اجساد قربانيان حادثه سقوط هواپيماي C-130 ارتش جمهوري اسلامي به پزشكي قانوني كهريزك منتقل شده و خانواده‌‏هاي قربانيان از صبح امروز مي‌‏توانند با مراجعه به پزشكي قانوني نسبت به شناسايي و تحويل اجساد اقدام كنند.

   

  مويد علويان , معاون سلامت وزارت بهداشت گفت: با به شهادت رسيدن 2 نفر از مصدومان حادثه سقوط هواپيما آمار كشته شدگان اين حادثه به 106 نفر رسيد.

    

  مويد علويان , معاون سلامت وزارت بهداشت دقايقي پيش اعلام كرد 2 نفر از مصدومان حادثه ديروز سقوط هواپيما به دليل شدت جراحات وارده در بيمارستان فوت كردند.  مويد علويان گفت كار شناسايي اجساد كه از شب گذشته آغاز شده همچنان ادامه دارد و تا كنون اجساد 24 نفر از شهداي اين حادثه شناسايي شده اما شناسايي بقيه اجساد به سادگي ممكن نيست .

   

  انجام آزمايش DNA براي شناسايي اجساد ضروري است

   

  خبرگزاري فارس: محمد تورنگ ، رئيس مركز اطلاع رساني فرماندهي انتظامي تهران بزرگ گفت: تا اين لحظه شناسايي اجساد پيشرفتي نداشته و مجبور به انجام آزمايش DNA براي شناسايي اجساد هستيم.

     

  محمد تورنگ گفت: هنوز در روند شناسايي اجساد بدليل سوخته شدن بيش از حد آنان پيشرفتي نداشته‌ايم وتنها تعداد 24 تفر از آنان شناسايي شده‌اند . وي ادامه داد: مجبور به انجام آزمايش DNA براي شناسايي اجساد هستيم كه احتمالا با وضع موجود شناسايي اجساد تا فردا به طول خواهد انجاميد .

   

  تورنگ افزود: اجساد شناسايي شده به بازماندگان تحويل داده نشده و همگي يكجا تحويل داده مي شود. وي دليل اين امر را امكان نياز به انجام آزمايشات دقيق تر ذكر كرد وگفت نمي‌توان بدون اطمينان كامل دستور دفن صادر كرد . وي احتمال داد پيكر اين شهدا روز جمعه و طي مراسمي با شكوهي پس از نماز جمعه تشييع شود.

   

   

  سانحه دلخراش سقوط هواپيماي 130 ــ C

   

  سازمان پزشكي قانوني با تسليت حادثه دلخراش روز گذشته سقوط هواپيماي نظامي130 ــ C كه حامل جمعي از اصحاب قلم و انديشه بود‏، به ساحت مقدس حضرت وليعصر(عج)، رهبر معظم انقلاب و امت شريف ايران اسلامي و بازماندگان حادثه‏، طي اطلاعيه‌اي اسامي 29 از جانباختگان منتقل شده به اين مركز را كه تاكنون شناسايي شده‌اند‏ اعلام كرد.

   

  به گزارش گروه حوادث ايسنا سازمان پزشكي قانوني با اشاره به عمليات انتقال اجساد جانباختگان اين حادثه دلخراش به پزشكي قانوني از بيمارستانهاي شهيد فياض‌بخش و شريعت رضوي به مركز تحقيقات علمي و آموزشي پزشكي قانوني كشور در كهريزك تصريح كرد: نظر به تعداد زياد قربانيان و اهميت تسريع در انجام روند قانوني و به خصوص تشخيص هويت قربانيان ، اين امر با حضور مسوولان ذيربط و كارشناسان و متخصصان سازمان آغاز شده و تا ساعت2:00 بامداد چهارشنبه، هويت 29 تن از اجساد شناسايي شده است.

   

  اسامي اعلام شده از سوي پزشكي قانوني بدين شرح است:  «حسين باباپور»، «جواد زاهد»، «علي عمران كيااشكوري»، «مسعود جان‌نثاري»، «علي اصغر سليماني»، «صفرعلي رستمي»، «حسين مهاجري»، «مجتبي محدث»، «حبيب اسدي‌كرده»، «حسن شكين»، «حسن حيدري»، «سيد حسين طاووسي شيرازي»، «سيد هادي حسيني سنگري»، «ميثم قمري»، «محمدعلي توران پشتي»، «عليرضا حماميان قمصري»، «مهدي صادقي» ، «حميد نظري ملك آبادي»، «عليرضا ارسطوييان»، «امير شمس»، «مهدي همتي خشدوني»، «مجيد عسگري»، «سيد مهدي مير افضلي»، «رسول كاظم ن?اد»، «سيد امير صحرايي»، «عباس واعظي» ، «مهدي صادقي»، «محمدباقر بابارشاني» و« ابراهيم بقايي»

   

  سازمان پزشكي قانوني همچنين با اشاره به اين كه به دليل شدت حادثه، كار بررسي و شناسايي نيازمند دقت و زمان كافيست و ممكن است به طول بينجامد، ضمن همدردي با بستگان جانباختگان اين سانحه دلخراش از آنها خواست جهت كسب اطلاعات بيشتر، از صبح امروز 16 آذر ماه ، به مركز تحقيقات علمي و آموزشي پزشكي قانوني كشور واقع در جاده قديم قم، بعد از درب شرقي بهشت زهرا (س) ، ابتداي شهر كهريزك مراجعه و يا با شماره تلفن 9ــ2524800ـ 0229 تماس حاصل كنند.

   

   

   

  در ساعت 0:19 | لینک  | 

   

  روزنامه نگاران جهان سوگوار روزنامه نگاران ايران
   
  صفحه اول روزنامه ايران چهارشنبه 16 آذر
  رسانه های گروهی ايران با درج گزارش هايی احتمال سهل انگاری مسئولين را در آماده سازی فنی هواپيما و نحوه مديريت پرواز آن مطرح کرده اند
  در حالی که رسانه های ايران از احتمال سهل انگاری به عنوان دليل سقوط هواپيمای خبرنگاران سخن می گويند فدراسيون بين المللی روزنامه نگاران اين حادثه را بدترين فاجعه ای که تا کنون برای رسانه ها پيش آمده توصيف کرد.

  در بيانيه اين فدراسيون گفته شده است که روزنامه نگاران سراسر جهان امروز سوگوار 68 نفر از روزنامه نگاران ايرانی هستند که در حادثه سقوط هواپيمای نظامی ارتش ايران کشته شدند.

  آيدن وايت دبير فدراسيون در پيام همدردی خود به انجمن صنفی روزنامه نگاران ايران گفت: "امروز روز اندوه و استيصال برای روزنامه نگاری است."

  "تحمل اين تراژدی برای همه ما دشوار است. در اين لحظات تاريک برای روزنامه نگاری جهان ما عميق ترين همدردی خود را با همه شما اعلام می کنيم."

  فدراسيون بين المللی روزنامه نگاران همچنين آمادگی خود را برای حمايت مالی از خانواده های قربانيان اعلام کرد و اين حادثه را مرگبارترين حادثه ای که تا کنون برای روزنامه نگاران و دست اندرکاران رسانه ها پيش آمده توصيف کرد.

  دبير فدراسيون همچنين به خطرناک بودن شغل خبرنگاران اشاره کرد ولی گفت در اين مورد بخصوص "ما خواستار پاسخگويی به سوالات ايجاد شده در باره ايمن بودن پرواز با اين هواپيما هستيم."

  پرواز مرگبار

  سقوط هواپيمای ترابری ارتش ايران که به کشته شدن بيش از يکصد نفر و زخمی شدن دهها تن ديگر منجر شد سئوالاتی در مورد امکان سهل انگاری مسئولان و درخواست تحقيقات در اين زمينه را در پی داشته است.

  در برنامه جام جهان نما

  بعد از ظهر روز سه شنبه، 6 دسامبر، يک فروند هواپيمای ترابری نظامی از نوع هرکولس سی - 130 متعلق به نيروی هوايی ارتش ايران پس از برخورد با يک ساختمان مسکونی در نزديکی فرودگاه مهرآباد تهران سقوط کرد و دستخوش آتش سوزی شد.

  اين هواپيما حامل گروهی از خبرنگاران و عکاسان ايرانی بود که برای تهيه گزارش يک مانور نظامی آبی - خاکی رهسپار بندر چابهار در جنوب اين کشور بودند.

  هواپيما کوتاه مدتی پس از برخاستن از باند پرواز فروگاه مهرآباد دچار نقص فنی شد و هنگام تلاش برای فرود اضطراری، با يک مجتمع آپارتمان های مسکونی برخورد کرد و آتش گرفت.

  احتمال سهل انگاری مقامات مسئول

  به گزارش خبرنگار بی بی سی در تهران، رسانه های گروهی ايران با درج گزارش هايی احتمال سهل انگاری مسئولين را در آماده سازی فنی هواپيما و نحوه مديريت پرواز آن مطرح کرده اند.

  برخی از رسانه گفته اند که خلبان هواپيما با پی بردن به وجود نقص فنی کوتاه مدتی پس از ترک باند پرواز دو بار از برج مراقبت مهرآباد درخواست اجازه بازگشت و فرود اضطراری کرد اما به دليل ترافيک سنگين فرودگاه با اين درخواست موافقت نشد.

  همچنين، گفته می شود که قرار بود پرواز هواپيمای حامل خبرنگاران در ساعت 7 بامداد روز سه شنبه صورت گيرد اما به دليل بروز نقص فنی برای چند ساعت به تعويق افتاد.

  همسر يکی از قربانيان به روزنامه همشهری چاپ تهران گفته است که همسرش در ساعت 8 صبح از داخل هواپيما با او تماس گرفت تا به او خبر دهد که به دليل نقص فنی در هواپيما هنوز پرواز نکرده است.

  همسر محمد کربلايی عکاس همشهری گفت که در ساعت 10 صبح وی مجددا با همسرش تماس گرفته است و همسرش گفته است که خلبان به دليل وجود نقص فنی از پرواز خودداری کرده است.

  سرمقاله همشهری از مقامات خواسته است تا توضيح دهند چرا به هواپيمايی که نقص فنی داشته اجازه پرواز داده شده است.

  براساس برخی گزارشها هواپيمايی که روز سه شنبه در تهران سقوط کرد دارای نقص فنی بود و خلبان دقايقی پس از برخاستن از باند پرواز دو بار از برج مراقبت فرودگاه درخواست بازگشت و فرود اضطراری کرد اما به دليل ترافيک سنگين فرودگاه با اين درخواست موافقت نشد

  براساس برخی گزارش های تاييد نشده، يک هفته قبل نيز همين هواپيما به دليل بروز نقص فنی نزديک بود در يک منطقه کويری سقوط کند.

  رسول خادم عضو شورای شهر تهران نيز به روزنامه شرق گفته است: " تاکی بايد استفاده از هواپيماهای غيراستاندارد خارج از رده ادامه داشته باشد و مردم تا کی بايد تاوان اين نوع تصميم گيری ها را بپردازند؟"

  خبرنگار بی بی سی می گويد مقامات ارتش به شدت هر نوع سهل انگاری را تکذيب کرده اند و از آنجا که اين هواپيما در يک ماموريت نظامی شرکت داشت، در مورد روش های جاری آمادگی پرواز سئوالات صريحی مطرح نمی شود.

  در عين حال، خبرگزاری ايرنا گزارش کرده است که تعدادی از خبرنگاران رسانه های گروهی در نامه ای به دادستان عمومی و انقلاب تهران خواستار پيگيری سقوط هواپيما و علت اين حادثه شده اند.

  سعيد مرتضوی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، روز چهارشنبه گفت که به دادگاهی در نزديکی فرودگاه دستور داده است تا حادثه سقوط هواپطما را پيگيری کند: "اگر کسی از وظايف قانونی خود تخطی کرده باشد مشخص خواهد شد و نتيجه به مردم اعلام می شود."

  همدردی با قربانيان

  سانحه سقوط هواپيما حامل خبرنگاران در تهران ابراز تاثر مقامات چندين کشور و سازمان خارجی را در پی آورده است.

  به گزارش خبرگزاری دولتی ايران - ايرنا - جک استرا، وزير خارجه بريتانيا که کشورش در حال حاضر رياست دوره ای اتحاديه اروپا را برعهده دارد، به نمايندگی از سوی بيست و پنج کشور عضو اين اتحاديه با وزير خارجه جمهوری اسلامی تماس گرفته و همدردی خود را با خانواده های کشته شدگان و مجروحان این حادثه ابراز داشته است.

  روزنامه ها و خبرگزاری های ايران - از جمله خبرگزاری های ايرنا و ايسنا - که تعدادی از همکاران خود را در اين حادثه از دست داده اند با چاپ مقالات و گزارش هايی تاثر عميق خود را از اين حادثه ابراز داشته اند.

  همچنين وزارت ارشاد، که نظارت بر فعاليت های رسانه های همگانی را در ايران بر عهده دارد، اعلام داشته است که با همکاری رسانه هايی که همکاران خود را از دست داده اند مراسمی در بزرگداشت قربانيان حادثه سقوط هواپيما برگزار می کند.

  نيروی هوايی ايران از 15 فروند هواپيمای هرکولس سی 130 به عنوان هواپيماهای ترابری سنگين استفاده می کند که قبل از انقلاب سال 1979 از ايالات متحده خريداری شده اند.

   

  *بيشتر سرنشينان هواپيما خبرنگاران و عكاسان رسانه‌ها بودند*
  ستاد بزرگداشت جانباختگان عرصه خبر در اثر حادثه سقوط هواپيماي سي - 130 ، در وزارت ارشاد تشكيل مي‌شود

  سرويس: سياسي
  1384/09/15
  12-06-2005
  18:14:29
  8409-08671: کد خبر

  خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
  سرويس: سياسي

  ستاد بزرگداشت جانباختگان عرصه خبر در اثر حادثه جانسوز سقوط هواپيماي سي - 130 در وزارت ارشاد تشكيل مي‌شود.

  به گزارش ايسنا، برنامه‌هاي اين ستاد براي بزرگداشت ياد خبرنگاران ، عكاسان و ديگر دست‌اندركاران عرصه خبر كه در اثر اين حادثه كشته شدند، طي روزهاي آينده اعلام مي‌شود.

  سقوط يك فروند هواپيمايي C 130 در شهرك توحيد در غرب تهران امروز به كشته و مجروح شدن تعدادي از هموطنانمان از جمله كادرهاي خبري كه با اين هواپيما سفر مي‌كردند شد.

  آخرين گزارشها از حادثه سقوط هواپيماي نظامي C130 حاكيست كه بنا بر گفته اغلب مسوولان امدادي و انتظامي اين هواپيما حامل 84 سرنشين بوده كه متاسفانه هيچ خبري زنده‌ماندن سرنشينان آن را تاييد نكرده است.

  آخرين آمار كشته‌شدگان حادثه‌ هواپيماي نظامي C130 ـ 116 تن اعلام شده است.

  به گزارش خبرنگار حوادث ايسنا عمده سرنشينان اين هواپيما خبرنگاران و عكاسان رسانه‌ها بودند كه براي پوشش خبري يك رزمايش نظامي عازم منطقه چابهار بودند.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران ميرعبداللهي مديركل روابط عمومي وزارت كشور با اعلام اين آمار گفت: علت اين حادثه تا اين لحظه نقص فني هواپيما اعلام شده اما هنوز بررسي در اين زمينه ادامه دارد.

  فرماندهي عمليات امداد و نجات اين حادثه را سردار ذوالقدر قائم مقام و معاون امنيتي – انتظامي وزير كشور برعهده دارد.

  در حال حاضر عمليات امدادرساني در محل حادثه پايان يافته است و هم اكنون از ميان مصدومان انتقال يافته به بيمارستانهاي تهران 20 تن بستري شده و باقي مصدومان سرپايي درمان شدند.

  گفتني است عمده اجساد جانباختگان حادثه نيز به بيمارستان شريعت رضوي انتقال يافته و نيروهاي امدادي هلال احمر در حال انتقال آنها به پزشكي قانوني هستند.

  بنابر اعلام دكتر ضيائي مسوول نظارت و اموزش و درمان اورژانس تعداد كشته‌شدگان انتقالي به بيمارستان شريعت رضوي را حدود 90 تن و بيمارستان فياض بخش را حدود 20 تن اعلام كرد.

  همچنين تعدادي از فوت‌شدگان حادثه نيز توسط آمبولانسهاي پزشكي قانوني در حال انتقال به سالن تشريح پزشكي قانوني كهريزك هستند.

   

  گزارشي از حادثه دلخراش سقوط هواپيماي نظامي C-130 حامل خبرنگاران و عكاسان رسانه‌ها
  كار انتقال اجساد به پزشكي قانوني با 116 كشته به پايان رسيد

  سرويس: حوادث
  1384/09/15
  12-06-2005
  21:06:37
  8409-08669: کد خبر

  خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
  سرويس: حوادث

  يك فروند هواپيماي نظامي C130 با 94 سرنشين و خدمه كه عمده آنها را خبرنگاران رسانه‌هاي گروهي تشكيل داده و از تهران براي پوشش خبري رزمايش نظامي عازم منطقه چابهار بود، پس از نقص فني، هنگام بازگشت به فرودگاه مهر‌آباد و فرود اضطراري در ساعت 13:45 در شهرك مسكوني «توحيد» واقع در حوالي سه راه آذري، دچار سانحه شد و سقوط كرد.

  به گزارش خبرنگار حوادث ايسنا اين سقوط در حالي رخ داد كه خلبان هواپيما هنگام كنترل توانسته بود از برخورد آن با بلوك مسكوني شماره 52 شهرك توحيد جلوگيري كند اما يكي از بالهاي هواپيما هنگام سقوط با ساختمان مذكور برخورد كرد و دچار آتش‌سوزي شد.

  به گفته شاهدان عيني بلافاصله پس از سقوط هواپيما به زمين، صداي مهيب انفجار به گوش رسيد و آتشي وسيع محل حادثه را فرا گرفت؛ به شكلي كه به دنبال آن شيشه‌هاي تعدادي از بلوكهاي اطراف شكسته و ديوار طبقه اول بلوك 52 شهرك توحيد بر اثر برخورد هواپيما تخريب شد و آتش از طبقات زيرين ساختمان مسكوني مذكوربه طبقات فوقاني سرايت كرد و شعله‌هاي حريق و دود از طبقات مختلف مشاهده شد.

  اين وضعيت در شرايطي ادامه يافت كه مهار آتش ساعتها به طول انجاميد.

  بر اساس آخرين گزارشهاي واصله بر اثر اين حادثه تمامي سرنشينان هواپيما كه عمدتا خبرنگاران رسانه‌هاي جمعي بودند و نيز شماري از ساكنان بلوك مسكوني حادثه ديده جان باختند.

  اين حادثه بر اساس آخرين آمار، حدود 116 كشته و 50 مصدوم با 28 بستري بر جاي گذاشت كه حال تعدادي از آنها وخيم گزارش شده است.

  همچنين شماري از مجروحان تحت درمان سرپايي قرار گرفتند.

  به دنبال اين حادثه در حاليكه شمار زيادي از شهروندان به محل سانحه مراجعه كرده و ازدحام جمعيت در منطقه حادثه كار امدادرساني را با مشكل مواجه كرده بود، عمليات امداد و نجات با حضور ماموران آتش‌نشاني، هلال احمر، اورژانس، انتظامي و ... با اعزام 60 دستگاه آمبولانس هلال احمر و 30 دستگاه آمبولانس اورژانس به محل حادثه آغاز شد و تعدادي از مجروحان به بيمارستانهاي شريعت رضوي، سوانح سوختگي شهيد مطهري، لقمان، 7 تير، حضرت رسول (ص) يافت‌آباد، ميلاد و فياض بخش انتقال يافت.

  به دنبال آن كار بيرون كشيدن اجساد از محل سقوط هواپيما آغاز شد و تعدادي از بالگردهاي هلال احمر، اورژانس، آتش‌نشاني و ارتش نيز با استقرار در محل اقدام به انتقال اجساد و مجروحان حادثه كردند.

  گفتني است در اين حادثه حدود 10 خودرو نيز در آتش سوختتند.

  درحاليكه پس از وقوع حادثه، برق و گاز منطقه براي جلوگيري قطع شده بود،عمليات امدادرساني به سانحه‌ديدگان و كار انتقال اجساد ساعاتي پس از حادثه ادامه يافت و با تاريك شدن هوا نيروهاي امدادرسان ضمن روشن كردن تعدادي پروژكتور عمليات خاكبرداري از محل سقوط هواپيما را پيش بردند.

  از سوي ديگر جمعي از پرسنل نيروي هوايي با كمك نيروهاي انتظامي با استقرار در محل و تشكيل حلقه انساني سعي در جلوگيري از ازدحام شهروندان مي‌كردند.

  گزارش خبرنگار ايسنا تا ساعت 21 سه‌شنبه از انتقال اجساد جانباختگان حادثه سقوط هواپيماي نظامي حاكيست 116 جسد از كشته‌شدگان حادثه به پزشكي قانوني كهريزك انتقال يافتند و بدين ترتيب كار انتقال به پايان رسيد. 

  پزشكان تالار تشريح پزشكي قانوني كهريزك تا اين زمان توانستند مشغول كدگذاري اجساد و تهيه عكس از آنها و جمع‌آوري وسايل شخصي متوفيان شوند و كار شناسايي اجساد به دليل سوختگي شديد آنها دشوار اعلام شد.

  به گزارش خبرنگار ايسنا حاضر در پزشكي قانوني كهريزك تا ساعت ياد شده11 جسد تكه‌تكه شده و  105 جسد به شكل كامل به سالن تشريح انتقال يافتند.

  در اين ميان 94 جسد مربوط به سرنشينان هواپيما و 22 جسد نيز مربوط به ساير قربانيان حادثه است.

  سازمان پزشكي قانوني كشور اعلام كرد: بستگان جانباختگان حادثه بايد از صبح چهارشنبه با مراجعه به مركز تحقيقات پزشكي قانوني كهريزك واقع در ابتداي كهريزك‏، از طريق شناسايي اجساد يا نشاني وسايل جانباختگان اقدام به شناسايي آنها كنند.

  اين مركز شماره تماس 9 - 2524800 - 0229 را جهت پيگيري خانواده‌ متوفيان اعلام كرد.

  اين در حاليست كه تاكنون هيچ جسدي به دليل شدت سوختگي آنها شناسايي نشده است.

  دكتر شهرام علمداري، رييس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر كشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوادث ايسنا پس از پايان عمليات جست‌و‌جوي حادثه‌ديدگان گفت: 36 تخته چادر امدادي در محل حادثه براي ساكنان آسيب‌ديده مستقر شد.

  وي تعداد خانوارهاي آسيب‌ديده را 36 خانوار اعلام كرد و از مردم آسيب‌ديده خواست تا با رفتن به مساجد، مدارس و مهمانسراها محل حادثه را ترك كنند.

  به گفته وي كليه اجساد توسط 60 دستگاه آمبولانس سازمان امداد و نجات به بيمارستان‌ها منتقل شدند.

  به گزارش ايسنا در پي حادثه تاسف بار سقوط يك فروند هواپيماي C130 ستاد حوادث غيرمترقبه كشور نيز ضمن تسليت اين حادثه به مقام معظم رهبري و بازماندگان سانحه هوايي طي اطلاعيه‌اي ساعت وقوع حادثه را 13:24 و شماره پرواز هواپيماي حادثه ديده را 514 با 94 نفر سرنشين نظامي و غيرنظامي عنوان و اعلام كرد: اين هواپيما جهت انجام ماموريتي عازم شهرستان بندرعباس بود كه پس از پرواز از باند فرودگاه مهرآباد تهران و قريب 8 دقيقه طي مسير در ادامه پرواز دچار نقص فني در سيستم موتور شده و خلبان به قصد فرود اضطراري در مسير باند فرودگاه مهرآباد ارتفاع خود را كم كرده كه در همين زمان به بلوك شماره 52 ساختمان ده طبقه واقع در شهرك توحيد (حومه غربي تهران) اصابت و متاسفانه سقوط كرد.

  بر اساس اين گزارش در اين حادثه تاسف بار، كليه سرنشينان هواپيما ( شامل خلبان، گروه پرواز، خبرنگاران نظامي و غير نظامي ، افسران و درجه‌داران ) كشته و حداقل 10 تن از هموطنان عزيزي كه در محل سقوط هواپيما ساكن يا حضور داشته‌اند نيز كشته شده‌اند.

  همچنين در اين حادثه تعداد 50 نفر از هموطنان مصدوم و 28 نفر آنان در بيمارستان‌هاي تهران بستري و بقيه به طور سرپايي درمان و مرخص شدند.

  به گزارش ايسنا در پي اين حادثه جمع زيادي از مسوولان نيز طي بيانيه‌اي اين ضايعه دلخراش را تسليت گفتند.

  انجمن صنفي روزنامه نگاران نيز طي بيانيه‌اي اين حادثه تاسف‌بار و شهادت تعداد زيادي خبرنگار، عكاس و گزارشگر را تسليت گفت و آن را يكي از رويداد‌هاي بي نظير در سوانح هوايي و حوزه فعاليت جامعه خبري ايران توصيف كرد.

  اين انجمن ضمن ابرازهمدردي با خانواده‌هاي داغديده، از مسوولان ذي‌ربط كشوري خواست با تشكيل يك كميته مستقل تحقيق و رسيدگي فوري به علت تجمع اين تعداد از خبرنگاران و عكاسان در يك پرواز هوايي و سقوط هواپيما با حضور نمايندگان انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ايران در اين كميته تحقيق موافقت كنند تا در آينده از تكرار فاجعه‌اي از اين دست جلوگيري شود.

  گفتني است در اين حادثه دلخراش محمدحسن قريب (عكاس) و اسماعيل عمراني(خبرنگار) ايسنا نيز در كنار ساير خبرنگاران و عكاسان رسانه‌هاي جمعي، به شهادت رسيدند.

   

  مديرعامل سازمان بهشت زهرا (س): اجساد حادثه سقوط هواپيماي نظامي فعلا به پزشكي قانوني منتقل شده‌اند

  سرويس: حوادث
  1384/09/15
  12-06-2005
  17:44:25
  8409-08651: کد خبر

  خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
  سرويس: حوادث

  مديرعامل سازمان بهشت زهرا (س) و شهردار حرم مطهر امام خميني (ره) گفت: اجساد جانباختگان حادثه سقوط هواپيماي C130 پس از شناسايي از پزشكي قانوني به بهشت زهرا (س) منتقل مي‌شوند.

  محمود رضاييان در گفت‌وگو با خبرنگار حوادث خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، افزود: سازمان بهشت زهرا كليه ناوگان حمل و نقل متوفي شهر تهران را در عمليات انتقال اجساد از بيمارستان شريعت رضوي و فياض‌بخش به سمت پزشكي قانوني به كار گرفته است.

   

  عمليات امدادرساني در محل حادثه سقوط هواپيما پايان يافت
  ميرعبداللهي: آمار كشته‌شدگان حادثه‌ هواپيما تا كنون حدود 116 تن اعلام شد

  سرويس: حوادث
  1384/09/15
  12-06-2005
  17:14:36
  8409-08635: کد خبر

  خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
  سرويس: حوادث

  آخرين آمار كشته‌شدگان حادثه‌ هواپيماي نظامي C130 ـ 116 تن اعلام شد.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران ميرعبداللهي مديركل روابط عمومي وزارت كشور با اعلام اين آمار گفت: علت اين حادثه تا اين لحظه نقص فني هواپيما اعلام شده اما هنوز بررسي در اين زمينه ادامه دارد.

  فرماندهي عمليات امداد و نجات اين حادثه را سردار ذوالقدر قائم مقام و معاون امنيتي – انتظامي وزير كشور برعهده دارد.

  به گزارش خبرنگار حوادث ايسنا عمده سرنشينان اين هواپيما خبرنگاران و عكاسان رسانه‌ها بودند كه براي پوشش خبري يك رزمايش نظامي عازم منطقه چابهار بودند.

  در حال حاضر عمليات امدادرساني در محل حادثه پايان يافته است و هم اكنون از ميان مصدومان انتقال يافته به بيمارستانهاي تهران 20 تن بستري شده و باقي مصدومان سرپايي درمان شدند.

  گفتني است عمده اجساد جانباختگان حادثه نيز به بيمارستان شريعت رضوي انتقال يافته و نيروهاي امدادي هلال احمر در حال انتقال آنها به پزشكي قانوني هستند.

  بنابر اعلام دكتر ضيائي مسوول نظارت و اموزش و درمان اورژانس تعداد كشته‌شدگان انتقالي به بيمارستان شريعت رضوي را حدود 90 تن و بيمارستان فياض بخش را حدود 20 تن اعلام كرد.

  همچنين تعدادي از فوت‌شدگان حادثه نيز توسط آمبولانسهاي پزشكي قانوني در حال انتقال به سالن تشريح پزشكي قانوني كهريزك هستند.

   

  هيچ خبري زنده ماندن سرنشينان هواپيماي نظامي حادثه ديده را تاييد نكرد
  بيش از90مصدوم به بيمارستانها منتقل شدند
  آتش مهار شده و تخليه مصدومان ادامه دارد

  سرويس: حوادث
  1384/09/15
  12-06-2005
  16:24:45
  8409-08613: کد خبر

  خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
  سرويس: حوادث

  آخرين گزارشها از حادثه سقوط هواپيماي نظامي C130 حاكيست كه بنا بر گفته اغلب مسوولان امدادي و انتظامي اين هواپيما حامل 84 سرنشين بوده كه متاسفانه هيچ خبري زنده‌ماندن سرنشينان هواپيما را تاييد نمي‌كند.

  به گزارش خبرنگار ايسنا تا كنون بيش از 90 مصدوم به بيمارستانهاي شريعت رضوي، سوانح سوختگي شهيد مطهري، لقمان، 7 تير، حضرت رسول (ص ) يافت‌آباد ميلاد و فياض بخش منتقل شدند.

  بر اساس اين گزارش مصدومان ساختمان مسكوني حادثه ديده كه به بيمارستان انتقال يافته‌اند همگي تاكنون زنده بوده و مشاهدات خبرنگار ايسنا از بيمارستان شريعت رضوي نيز حاكيست كه بسياري از انتقال يافتگان از جانباختگان هستند.

  به گفته دكتر پناهي رييس اورژانس كشور 16 مصدوم توسط آمبولانسهاي اين مركز و تعدادي توسط مردم به بيمارستانها منتقل شده و 26 مصدوم نيز در بيمارستان صحرايي واقع در منطقه محل حادثه تحت درمان قرار گرفتند.

  حال برخي مجروحان نيز وخيم گزارش مي‌شود.

  مسيرهاي امدادرساني كه هم اكنون نيازمند بازگشايي هستند شامل خيابان يافت‌آباد، آيت‌الله سعيدي، سه راه شيرپاستوريزه، ميدان شمشيري، سه راه آذري، سه راه بوتان گاز بوده و لازم است شهروندان هر چه سريعتر اين مسيرها را تخليه كنند.

  از سويي ديگر تلاش مردم براي امدارساني خود موجب اخلال در امدادرساني نيروهاي حاضر در منطقه مي‌شود.

  هم اكنون برق در منطقه به خاطر احتمال آتش‌سوزي قطع است و خروج مجروحان از بلوك مسكوني محل برخورد هواپيما واقع در شهرك توحيد ادامه دارد.

   

  سخنگوي شوراي مركزي انجمت دفاع از آزادي مطبوعات: انتظار داشتيم دولت شهادت ‪ ۸۰‬خبرنگار را عزاي عمومي اعلام كند

  تهران ، ايرنا ‪۸۴/۰۹/۱۶‬

  داخلي. فرهنگي. سقوط هواپيما. خبرنگاران.

  سخنگوي شوراي مركزي انجمن دفاع از آزادي مطبوعات، تاكيد كرد : ما انتظار داشتيم كه شهادت ‪ ۸۰‬كبوتر حامل پيام براي مردم،از سوي دولت عزاي عمومي اعلام شود.


  " ماشاالله شمس‌الواعظين "روز چهارشنبه درحاشيه حضور در خبرگزاري جمهوري اسلامي كه به‌منظور همدردي با خبرنگاران ايرنا در اين سازمان حضور يافته بود، به خبرنگار ما افزود : دولت بايد بسرعت كميته حقيت ياب رابا هدف كشف علل بروز سانحه سقوط هواپيما سي ‪ ۱۳۰‬تشكيل دهد.

  وي گفت : از نظر ما بايد در اين كميته علاوه بر تيم‌هاي كارشناسي و فني، نمايندگان رسانه‌هاي عمومي بويژه رسانه‌هايي كه در اين حادثه دچار آسيب شده‌اند، حضور داشته باشند.

  وي با اشاره به اين كه شوراي مركزي انجمن دفاع از آزادي مطبوعات روز چهارشنبه درباره وقوع سانحه سقوط هواپيما و شهادت ‪ ۸۰‬خبرنگار و تصويربردار، جلسه‌اي تشكيل داد، گفت : در اين نشست مصوب شد كه دولت بايد با تشكيل كميته مذكور علل پرواز يك هواپيماي داراي نقص فني را رسما اعلام كند.

  وي با بيان اين كه اخبار دقيقي درباره تغيير كادر پرواز، نقص فني و همچنين تاخير چند ساعته اين پرواز داريم، اظهارداشت: اين اقدام بايد در راستاي تلاش براي تامين امنيت جاني خبرنگاران انجام شود.

  شمس‌الواعظين گفت : سوانح هوايي در سالهاي اخير بشدت افزايش يافته و يك دولت مسوول بايد در اين زمينه پاسخگو باشد.

  وي افزود : اين افراد براي پوشش يك رويداد مهم نظامي و رزمايش نيرويهاي نظامي به ماموريت اعزام شدند و در همين راه نيز به شهادت رسيدند.

  وي درباره تكذيب شايعات موجود در زمينه نقص فني هواپيما و تاخير پرواز ، اظهار داشت: بهتر است كه اجازه دهيم اين مسايل از سوي كميته حقيقت ياب با حضور نهادها، انجمنهاي صنفي مطبوعات و نمايندگان افكار عمومي پاسخ داده شود.

  سخنگوي شوراي مركزي انجمن دفاع از آزادي مطبوعات افزود:اعلام اين كميته با حضور نمايندگان افكار عمومي و رسانه‌هاي كه همكاران خود را دراين حادثه از دست داده‌اند براي مردم قابل قبول‌تر است.

  وي با بيان اينكه در پنج سال اخير به دليل سوانح جاده‌اي در هر ‪ ۲۰‬دقيقه يك نفر جان خود را از دست مي‌دهد و ما توجهي به آن نداريم، افزود: در بحث سوانح هوايي به كشور در عرصه بين‌المللي آسيب جدي وارد مي‌شود.

  شمس‌الواعظين گفت : مراسمي براي تجليل و بزرگداشت شهداي عرصه اطلاع رساني در اين سانحه بزودي از سوي انجمن دفاع از آزادي مطبوعات برگزار خواهد شد.

  هواپيماي سي ‪ ۱۳۰‬ارتش جمهوري اسلامي ايران كه روز سه شنبه در حال انتقال خبرنگاران و تصويربرداران رسانه‌هاي جمعي به منطقه چابهار بود، دقايقي پس از پرواز، به علت نقص فني در مجتمع مسكوني نيروي هوايي ارتش، و به هنگام فرود اضطراري سقوط كرد و تمامي سرنشينان آن كشته شدند.

  "سپهدار ساجدي" خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي و "سيد مهدي ميرافضلي" عكاس ايرنا نيز در اين حادثه جان خود را از دست دادند.


  سانحه هوايي، تكرار يك كابوس

  تهران ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۹/۱۶‬

  داخلي. اجتماعي. فرهنگي. خبرنگاران.

  از : محسن فتاحي
  باز هم حادثه‌اي ديگر، فاجعه‌اي ديگر و پرواز گروهي جمعي ديگر از فرزندان اين ديار.

  هنوز خاطره سقوط هواپيما و شهادت دكتر دادمان و هيات همراه، امير سرتيپ ستاري فرمانده نيروي هوايي ارتش، فرمانده انتظامي استان فارس و جان باختن جمعي از هموطنانمان درسقوط هواپيما درمسير خرم‌آباد وسقوط هواپيماي نظامي" ايليوشين" با ‪ ۳۰۲‬سرنشين نظامي در حوالي كرمان از اذهان مردم ايران پاك نشده كه خبر سقوط هواپيما و فاجعه‌اي ديگر به گوش رسيد.

  باز هم شيون، ناله و باز هم آه سرد پدران و مادراني كه باچشمي خسته ولي اميدوار منتظر بازگشت فرزندانشان به خانه بودند، به گوش مي‌رسد.

  باز هم ضجه و شيون فرزنداني كه با هزاران اميد و آرزو، سايه مهربان، دست نوازشگر و صداي دلنشين پدر را انتظار مي‌كشند، به گوش مي‌رسد.

  براستي در اين گونه حوادث بايد به دنبال مقصر گشت؟ تسليم قضا و قدر شد؟ و يا به بي‌برنامگي‌ها افسوس خورد؟
  در تمامي اين گونه حوادث آن‌چه كه بيش از هر چيز عنوان مي‌شود، نقص فني و اشكالات پيش بيني نشده هواپيما بوده است.

  راستي ساده‌ترين جمله براي بيان در چنين مواقعي غير از وجود " نقص فني " چه مي‌تواند باشد!
  در تمامي حوادث هوايي كه منجربه كشته‌وزخمي شدن تعدادزيادي‌از هموطنانمان از اقشار مختلف شده،مقامات مسوول قول پيگيري مساله، شناسايي‌علل و جلوگيري از بروز حوادث مشابه را در آينده داده‌اند، ولي بازهم شاهد بروزچنين حوادث تلخ و تاسف باري در كشور هستيم.

  شايد اين سوال به ذهن برسد، بروز حوادث اين چنيني، آن هم به كرات چه توجيهي مي‌تواند داشته باشد.

  راستي هيچ از خود پرسيده‌ايم كه هواپيما سي ‪ ۱۳۰‬كه هواپيماي نظامي و با كاربري ترابري است چرا بايد به‌عنوان هواپيماي مسافربري مورد استفاده قرار گيرد.

  از اين نوع هواپيماها در دوران جنگ و به منظور حمل تجهيزات و نيروهاي نظامي استفاده مي‌شده كه بال آن به بازوي هواپيما متصل است و در باندهاي كوتاه و خاكي نشست و برخاست مي‌كند.

  اين هواپيما داراي چهار موتور از نوع "توربو پلاپ" موتور جت ملخ مي‌باشد و حدود ‪ ۴۰‬تن بنزين را مي‌تواند حمل كند.

  طراحي هواپيماي سي ‪ ۱۳۰‬براي بخش‌هاي نظامي كشورهااست و صندلي توري دارد، البته هم اكنون هواپيماي مسافري"سي ‪ "۱۳۰‬نيز به بازار آمده كه در ايران وجود ندارد.

  اين هواپيما تحت نظارت سازمان هواپيمايي كشور نيست و دراختيار نهادهاي نظامي قرار دارد.

  هواپيماي سي‪ ۱۳۰‬كه روز گذشته (سه‌شنبه) در شهرك توحيد تهران سقوط كرد از همان نوع هواپيمايي است كه شهيدان محلاتي، فكوري، جهان آرا ، نامجو و شاهچراغي نيز بر اثر سقوط اين هواپيما در زمان جنگ با عراق شهيد شدند.

  نگاهي اجمالي به ‪ ۲۰‬سال گذشته نشانگر آن است كه در اين مدت حدود ‪ ۱۲‬مورد سانحه سقوط هواپيما در كشور رخ داده است.

  براثر اين حوادث تلخ بيش از ‪ ۸۰۰‬انسان بي‌گناه از وزير، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي وفرماندهان ارشد نظامي و انتظامي گرفته تا فرهيختگان، اساتيد دانشگاه، دانشجويان، خبرنگاران و اقشار مختلف مردم جان خود را از دست داده‌اند.

  از مجموع اين حوادث حدود پنج مورد آن مربوط به سقوط هواپيماهاي سي ‪۱۳۰‬ بوده كه‌غالبا كاربري نظامي دارند ولي براي حمل مسافر از آن‌ها استفاده شده است.

  آيا سقوط هواپيماي حامل خبرنگاران آخرين حادثه از اين دست خواهد بود و يا دوباره بايد منتظر شنيدن صداي شيون و ناله كودكان بي‌گناهي باشيم كه بستگان خود را از دست خواهند داد.

  منطقي است كه اين بار مسوولان با دقتي مضاعف و تاملي بيشتر با ريشه‌يابي اين قبيل حوادث از بروز خطاهاي انساني منجر به اين گونه رخدادها پيشگيري كنند ، تا در وقوع اين چنين حوادثي به جرات تنها موارد پيش بيني نشده فني را عامل وقوع سانحه عنوان كنيم.

  هواپيماي"سي - ‪ "۱۳۰‬ارتش جمهوري اسلامي‌ايران كه‌حامل‌خبرنگاران، گزارشگران و تصويربرداران تمامي رسانه‌هاي جمعي براي عزيمت به محل برگزاري مانور آبي خاكي نيروي دريايي ارتش در منطقه چابهار بود، به علت نقص فني، در شهرك مسكوني توحيد ، سقوط كرد و تمامي سرنشينان آن جان باختند.

  "سپهدار ساجدي" خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي ، "سيد مهدي ميرافضلي" عكاس ايرنا و " مهدي اناري " و " ابراهيم بقايي " دانشجويان دانشكده خبر ايرنا نيز در اين حادثه جان خود را از دست دادند.

  ارسال خبر: ۱۸:۳۸ ‪چهارشنبه، ۱۶ آذر ۱۳۸۴‬

   

  گزارشي ازپزشكي قانوني- خانواده‌هاي جان باختگان دربهت، بي‌قراري و بي‌تابي

  تهران، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۹/۱۶‬

  داخلي. گزارش. اجتماعي. پزشكي قانوني. كهريزك
  پزشكي قانوني كهريزك، منطقه‌اي در جنوب تهران، مملو از افرادي بود كه با بهت و بي‌قراري و بي‌تابي صبح چهارشنبه را تا غروب در اين محل سپري كردند.

  آنها آمده بودند تا جنازه‌هاي بستگان درجه يك خود را كه در پرواز هواپيماي سي ‪ ۱۳۰‬در روز سه‌شنبه جان باخته‌اند، شناسايي كنند.

  در داخل سالن پزشكي قانوني جنازه‌هاي نيم يا تمام سوخته قربانيان قرار داشت و بستگان درجه يك از يك پتو به پتويي ديگر به دنبال نشانه يا بويي آشنا مي‌گشتند.

  بوي تند و غيرقابل تحملي در داخل سالن كم نور پزشكي قانوني به مشام مي‌رسيد و هركس يك ماسك يا با دستمال كاغذي دهان و بيني خود را گرفته بود و شناسايي با اشك و ناله همراه بود.

  تا ساعت يك بعد از ظهر تعداد زيادي از جنازه‌ها شناسايي شده و پس از انجام تشريفات مربوط به پزشكي قانوني به بهشت زهراي تهران منتقل شده بود، اما هنوز بودند جنازه‌هايي كه شناسايي اشان مشكل بود.

  در آن فضاي دم كرده، هركس به دنبال نشانه‌اي بود، خالي روي بدن، اثر يك عمل جراحي، دندان مصنوعي و يا يك سگك كمربند، كارت شناسايي يا حداقل يك انگشتر يا ساعت كه نشاني از آشنايي باشد.

  براي برخي جنازه‌هاي سوخته، درصد آسيب ديدگي به حدي بود كه‌افراد متخصص در محل مي‌گفتند فقط با آزمايش ‪ DNA‬شناسايي آنان ممكن است.

  در محوطه پزشكي قانوني نيز غوغايي است، اشك دائم سرازير از چشمان پدران، مادران، خواهران و برادران و ناله‌هايي كه افراد حاضر را متاثر مي ساخت.

  برادري بود كه خود را سرزنش مي‌كرد كه چرا صبح سه‌شنبه برادرش را تا فرودگاه مشايعت كرده است؟ (اي كاش پاهايم مي‌شكست و نمي‌رساندمت).

  پدري در مقابل در ورودي سالن پزشكي قانوني، مي‌گفت: صدايت را هرگز فراموش نمي‌كنم كه در پايان گزارشهايت مي‌گفتي "صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران - علي رضا افشاري".

  زن ميانسالي را به داخل سالن محل استقرار جنازه‌هاي شهداي پرواز يكشنبه بردند تا برادرش را شناسايي كند. او درحالي كه ناله مي‌كرد و دنبال نشانه‌اي و علامتي بود، به جنازه مي‌گفت، آيا سرهنگ من تويي؟ آيا برادر من تويي؟ و بعد از مرداني كه آن حوالي بودند درخواست كمك مي‌كرد تا جنازه را به پهلو بخوابانند تا شايد نشانه‌اي واقعي تر بيابد.

  بسياري از خانواده‌هاي جان باختگان كه صبح تا غروب چهارشنبه در پزشكي قانوني كهريزك حضور داشتند، مي‌گفتند كه شكايت خود را براي بررسي علت حادثه، تسليم مقام‌هاي ذيربط خواهند كرد. اين موضوع را مي‌شد در بسياري از فرم‌هاي پزشكي قانوني كه در آن از تحويل گيرنده جسد سوال مي‌شود، "آيا شكايت داريد و علت چيست؟ "، مشاهده كرد.

  خيلي از خانواده‌ها مي‌گفتند كه ما با شكايت خود مي‌خواهيم دنيايي بهتري را براي فرزندان اين سرزمين ايجاد كنيم تا ديگر چنين اتفاق‌هايي بر اثر سهل‌انگاري يا بي‌دقتي در كشورمان رخ ندهد.

  در صحبت‌هايي كه از سر دردل در اين محل صورت مي‌گرفت، چنين گفته مي‌شد كه هواپيما نقص فني داشته است.

  بسياري از خانواده‌ها گفته‌اند كه پرواز صبح زود تا ساعت ‪ ۱/۳۰‬دقيقه بعد از ظهر به تعويق افتاده بود و موضوع نقص فني را قربانيان حادثه قبل از پرواز اطلاع داده بودند.

  پيكر جان باختگان حادثه قرار است فردا بصورت جمعي از ميدان سپاه تهران تا ميدان بهارستان - مقابل مجلس شوراي اسلامي- تشييع شود.

  ارسال خبر: ۱۶:۵۶ ‪چهارشنبه، ۱۶ آذر ۱۳۸۴‬

   

  گروه اجتماعي / حوزه حوادث

  21:23 - 16/09/84

  شماره:8409160196

  نسخه چاپي ارسال به دوستان

  از سوي سازمان پزشكي قانوني كشور

  اسامي 82 نفر از قربانيان شناسايي شده حادثه سقوط هواپيما منتشر شد

  خبرگزاري فارس: اسامي 82 نفر از قربانيان حادثه سقوط هواپيمايي ساها از مجموع 106 قرباني اين حادثه از سوي سازمان پزشكي قانوني كشور منتشر شد.

  به گزارش خبرگزاري فارس بر اساس اطلاعيه شماره 5 سازمان پزشكي قانوني اسامي قربانياني كه تا ساعت 19 و 30 دقيقه امروز شناسايي شده اند، به اين شرح است:1- صفرعلي رسمتي، 2- حسين مهاجري، 3- سيدهادي حسيني‌سنگري، 4- محمدحسن قريب، 5- حسن حيدري، 6- عباس واعظي، 7- منصور محمودي، 8- حسين عرب‌احمدي، 9- (علي) حبيب‌ اسدي‌كرده، 10- مسعود جان‌نثاري، 11- محمد (علي) توران‌پشتي، 12- مجتبي محدث، 13- سيد محمد طاوسي شيرازي، 14- ميثم قمري (ثمري)، 15- حسين مشكين، 16- علي عمران‌كيااشكوريان، 17- مهدي همتي‌ خشدوني، 18- محمدباقر بابارشاني، 19- علي‌رضا ارسطوييان، 20- علي‌اصغر سليماني، 21- عليرضا حماميان ‌قمصري، 22- حميد نظري ملك‌آبادي، 23- سيد امير صحرايي، 24- ابراهيم بقايي، 25- حسين باباپور،
  26- مهدي صادقي، 27- مجيد عسگري، 28-سيد مهدي ميرافضلي، 29- رسول كاظم‌نژاد، 30- جواد فراهاني، 31- مهدي احمدي،
  32- اسماعيل عمراني، 33- جمشيد مرشدي، 34- سپهدار ساجدي ‌رئيسي، 35- ابوذر نورايي ‌مطلق، 36- سيد يحيي مهدوي، 37- حسن سرگل، 38- عليرضا برادران نجار، 39- محمدباقر نشاطي ثاني، 40- محسن رحيمي‌نياكان، 41- داود حداديان، 42- محمدرضا شادروح، 43- مهدي عباسي‌اناري، 44- حسين علي‌تاجي (ناجي)، 45- قاسم محمدي، 46- محمدرضا معصومي، 47- علي حبيبي 48- محمدعلي بخشي، 49- جليل عبدي‌زاده، 50- رضا سوري، 51- محمد صادق نيلي‌ احمدآبادي، 52- محمدعلي بهلول، 53- خداعفو عبديان، 54- حسن علي‌بابايي، 55- محمد كربلايي احمد، 56- محمدحسين مقصودي، 57- حسين مهنامي، 58- امير صفر، 59- مهدي ابراهيمي، 60- جليل سيدعلي روطه، 61- محمود ايل‌بيگي، 62- علي عليزاده، 63- ناصر عباسي نيكو، 64- اسدالله عزيزي
  65- حسين خسروآبادي، 66- بابك گوهري، 67- حسن افشاري كرماني، 68- روح‌الله احمدوند، 69- عليرضا افشار زنجاني، 70- بهمن نصراصفهاني، 71- بابك غياثوند، 72- امين نيكوكار، 73- كاظم يعقوبي، 74- محمد طاهري، 75- رحمان ميرزايي، 76- عليرضا خدادادي، 77- حميدرضا خيرخواه، 78- يوسف لشكري، 79- حميد نداف ‌ازقندي، 80- امير جعفري، 81- محمدرضا فريس‌آبادي و 82- داود برادري.
  در پايان اطلاعيه سازمان پزشكي قانوني كشور از بستگان درجه اول قربانيان كه تاكنون مراجعه نكرده‌اند يا پيكر عزيزانشان كماكان شناسايي نشده است، تقاضا ‌شده است با در دست داشتن هرگونه مدرك شناسايي كه به تشخيص هويت شهدا كمك مي‌كند، ساعت 9 صبح فردا پنج‌شنبه هفدهم آذرماه به مركز تحقيقات علمي و آموزشي پزشكي قانوني كشور در كهريزك مراجعه نمايند.

   

  وقتي كه يك خبرنگار زندگي را جايي شلوغ گم كرد

  تهران ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۹/۱۶‬

  داخلي. اجتماعي. سانحه هواپيما.

  از:ماهرخ غلامحسين‌پور
  آيا كسي هست كه اين خواب تلخ را تعبير كند ، كسي كه تكانمان دهد و بگويد كه اين خواب دهشتبار فقط كابوس گذرايي بوده است و براي اين قصه تلخ پايان تازه‌ايي دست و پا كند ؟
  اينجا بن بست نمي‌دانم كجا ، راس ساعت ‪ ۱۴‬ظهر روز سه‌شنبه ‪ ۱۵‬آذرماه است ، بچه‌هاي گروه‌اجتماعي ايرنا،يادشان رفته‌است كه خودداري تا كجاست ؟ اينجا همه اشك مي‌ريزند و مثل اشباح گورستان دهي نزديك ، به سرعت مثل سايه‌هاي دلشكسته،خبرهارا تايپ مي‌كنند، كسي نيست كه اينجا خواب يك علف نوشكفته را تعبير كند ، آقاي ساجدي مهربانمان از اينجاپر كشيده است و كسي نيست كه او را به دلهاي شكسته ما بازگرداند.

  آقاي ساجدي مهربان ، ما كه فهممان نشد تو از پيچ كدام جاده‌ي بي‌شكل پيچيدي كه حتي پروانه‌ها هم زير نور مهتابي ، ساعت دلتنگي تو را ديگر نديدند؟ و چهره‌آبي‌ات براي هميشه گم شد؟
  در پس اين ديوار بد منظره ، اين شهر بي‌معجزت بي‌قواره، جاي خلوتي در دورترين كوچه‌ي وامانده منظومه بد اقبال شمسي تو را كه بهانه‌ي مهربانيها و خنده‌هاي ساعتهايمان بودي گم كرديم ، كسي نيست كه اين حرفها را جايي بنويسد ، جايي روي نقشهاي فراموش شده، در حاشيه قصه‌هاي گم كرده راه ، گوشه‌ي روياهايي كه بدون حضور شما ديگر شگفت زده‌مان نمي‌كند، آقاي ساجدي ، همه چيز از آن روزي شروع شد كه خيال جستجو به ذهن ساده كبوتر رسيد، و تو كنجكاوي و رسالت كار خبر را براي پاسخ به همه‌ي سوالهايت انتخاب كردي ، همه چيزي از آن روزي شروع شد كه تو پنجره‌هايت را و آسمانت را توي چمدان مهربانيهايت مي‌تپاندي و با خودت مي‌بردي هر جا كه مي‌رفتي و با ساده دليها و مهربانيهاي روستاييت ، كفترها را مي‌پراندي در پنجسالگي هامان، تو مهربان تو سبز صميمي !
  خبر را كه شنيديم باورمان نمي‌شد ، دعا كرده بوديم كه بماني باز هم بيايي كنار پنجره تا باران ببارد ، تلفنها زنگ مي‌زدند ، خبر از سوختن كبوتران شكسته بال خبر تند تند مي‌رسيد ، اما باورمان نشد و تا آخرين دقايق براي ارسال خبر كوچ نابهنگامت مقاومت كرديم و ننوشتيم، فكر كرديم باز هم مثل هر روز مي‌آيي مهربان و صميمي و باز هم خوابهايمان را پر از سرود و پچ پچ كنجشكها مي‌كني ، اما هر چه نگاهمان بدر ماند نيامدي فهميديم كه دريغ و درد كه رفتن ، راز غريب همين زندگي است و تو رفتي پيش از آن كه باران ببارد ...

  ساجدي مهربان ، براستي كه " بهار بود و تو بودي و عشق بود و اميد، بهار رفت و تو رفتي و هر چه بود گذشت"

  اي كاش پرودگار باريتعالي به قلبهاي شكسته ما بياموزاند كه چگونه روزهاي بي‌تو را برتابيم و بي‌لبخند مهربانت روزمان را شب كنيم؟ اجتمام ‪۱۵۱۵ / ۱۷۷۷‬


  ادامه مطلب
  در ساعت 0:9 | لینک  | 

   

  هواپيمای نظامی بر خانه های نظامی افتاد

  پرنده مرگ بر فراز تهران

  ۱۶ آذر ۱۳۸۴

   محمد غمخوار گزارشگر شرق - در سانحه سقوط هواپيماى سى ۱۳۰ نيروى هوايى ارتش كه بعدازظهر ديروز در شهرك مسكونى توحيد در جنوب غرب تهران رخ داد بيش از ۱۱۰ تن جان باختند. هواپيما ۹۴ سرنشين و خدمه داشت كه در دم جان باختند. در اين حادثه همچنين بيش از ۳۵ نفر از ساكنان مجتمع مسكونى مجروح شدند كه حال ۱۰ نفر از آنها وخيم اعلام شده است.

  براساس اين گزارش ساعت ۱۳ و ۵۳ دقيقه ديروز هواپيماى سى ۱۳۰ ارتش با ۶۸ خبرنگار، عكاس و تصويربردار، ۱۰ نفر كادر پرواز و شمارى از مسئولان ارتش در شهرك توحيد تهران در حوالى ميدان آزادى تهران سقوط كرد و حادثه اى بزرگ رقم خورد.هواپيماى سى ۱۳۰ نيروى هوايى ارتش ظهر ديروز پس از ساعت ها تاخير تهران را به مقصد بندرعباس ترك كرد. خلبان و خدمه پرواز وظيفه داشتند ۶۸ خبرنگار، عكاس و تصويربردار صدا و سيما را به بندرعباس منتقل كنند. قرار است مانور خاكى _ آبى ارتش جمهورى اسلامى در منطقه چابهار برگزار شود و گروه خبرنگاران براى پوشش خبرى اين مانور به بندرعباس منتقل مى شدند.هواپيمايى كه حامل خبرنگاران بود، ۲۶ سال عمر داشت و بيشتر براى حمل و نقل بار از آن استفاده مى شد. اين نوع هواپيماى نظامى مى تواند ۷۰ هزار و ۳۰۷ كيلوگرم بار را حمل كند و ظرفيت سوختى آن ۲۸هزار و ۵۴۰ ليتر است. البته ظرفيت بار براى اين هواپيما ۲۰ هزار و ۴۱۲ كيلوگرم تعريف شده است. يكى از عكاسان حاضر در پرواز ساعت ۱۱ صبح سه ساعت قبل از مرگ در تماس با دوستش اعلام كرده بود، قرار بود ساعت شش صبح هواپيما پرواز كند، اما خلبان از پرواز خوددارى كرده و گفته اين هواپيما قادر به پرواز نيست. تاكنون پرواز انجام نشده است و ما منتظر خلبان رزرو هستيم.

  سرانجام ظهر ديروز هواپيما پرواز خود به سوى بندرعباس را از فرودگاه نظامى مهرآباد آغاز كرد. چند لحظه پس از شروع پرواز، خلبان متوجه نقص فنى در يكى از موتورها شد. او بلافاصله موضوع را به برج مراقبت اطلاع داد و خواستار بازگشت به فرودگاه شد.بلافاصله پس از اطلاع همه امكانات در فرودگاه مهيا شد تا اين هواپيما به زمين بنشيند هيچ كس در آن زمان تصور فاجعه بزرگى را نمى كرد كه قرار بود در شهرك مسكونى توحيد در جنوب غرب تهران و حوالى ميدان آزادى رخ دهد.ساعت ۱۳ و ۵۳ دقيقه شنيدن صداى انفجار مهيبى در شهرك توحيد سرآغاز اين فاجعه بود. بلافاصله پس از صداى انفجار كه تا فاصله چند كيلومترى شهرك شيشه خانه ها را لرزاند، شعله هاى آتش و دود از بلوك ۵۲ زبانه كشيد.دقايقى بعد گروه هاى امدادى بدون اطلاع از عمق فاجعه در محل حاضر شدند.صداى آژير آمبولانس هاى اورژانس، پليس و آتش نشانى در فضاى اطراف شهرك شنيده مى شد. آنها با سرعت به سمت شهرك توحيد در حركت بودند.۲۰ دقيقه پس از حادثه اولين عكاسان و خبرنگاران در محل حادثه حاضر شدند.

  آنها از هويت مسافران هواپيما اطلاعى نداشتند و هنگام ورود به شهرك با ممانعت نگهبانان روبه رو شدند.خبرنگاران و عكاسان براى ورود به شهرك خود را به آب و آتش مى زدند و نگهبانان سرسختانه در برابر درخواست آنها مقاومت مى كردند. «به ما دستور داده اند فقط نيروهاى امدادى و پليس اجازه ورود به داخل محوطه شهرك را دارند.»اين تلاش خبرنگاران مدت زيادى نپاييد. در آن همهمه به يكى از عكاسان اطلاع داده شد، يكى از مسافران هواپيما همكار شما است. با اين جمله انگار ديگر هيچ عكاس و خبرنگارى ميلى به تهيه عكس و خبر نداشت.خانواده ساكنان شهرك توحيد وقتى متوجه اين حادثه شدند خود را به مقابل در ورودى شهرك توحيد رساندند. اما نگهبانان اين بار نيز از ورود افراد غيرمسئول جلوگيرى كردند.تعدادى از افراد حاضر در محل با ماموران بگومگو كردند كه دقايقى بعد به زدوخورد تبديل شد.در اين حين آمبولانس هاى اورژانس بودند كه وارد شهرك مى شدند و مجروحان ساختمان آسيب ديده را به بيمارستان منتقل مى كردند. تمام سرنشينان هواپيما جان باخته بودند و مجروحان فقط ساكنان بلوك ساختمانى و احتمالاً عابران بودند.

  در ابتدا اعلام آمار تلفات جانى اين حادثه كم بود تا آنجا كه اعلام شد هيچ گزارشى از كشته شدن ساكنان مجتمع ارائه نشده است.» ضيايى رئيس سازمان آتش نشانى با اعلام اين خبر افزود: هم اكنون ماموران ما در حال اطفاى حريق در يك ساختمان ۱۰ طبقه در شهرك هستند. يكى از شاهدان در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: «نزديك ساعت ۲ بعدازظهر متوجه اين هواپيما شدم كه در ارتفاع پايين پرواز مى كرد. از يك بال هواپيما دود بلند شده بود و تعادل نداشت. هواپيما پس از دور زدن در شهرك كنار بلوك ۵۲ سقوط كرد. صداى انفجار خيلى بلند بود.»هواپيما در ميان دو بلوك مسكونى سقوط كرده بود. درست در محلى كه ايستگاه تقليل فشار گاز شهرك قرار داشت. سه طبقه اول دو بلوك ۱۰ طبقه بر اثر شدت انفجار تخريب شد و ساعتى بعد ۶۰ واحد بلوك ۵۲ طعمه حريق شد.سه ساعت از زمان حادثه گذشته بود و هيچ آمارى از تعداد كشته شدگان منتشر نشده بود. سرانجام ساعت ۱۷ سرهنگ مهدى احمدى رئيس مركز اطلاع رسانى ناجا سكوت اطلاع رسانى را شكست و گفت: «متاسفانه در اين سانحه هوايى كليه ۹۴ سرنشين هواپيما كشته شدند. اين هواپيما ۹۴ سرنشين داشت كه ۶۸ نفر از آنها را گروه هاى خبرى، ۱۰ نفر را خدمه پرواز و بقيه را مسئولان ارتش تشكيل مى دادند. در اين حادثه همچنين تعدادى از ساكنان مجتمع جان خود را از دست دادند و بيش از ۳۵ نفر نيز مجروح شدند كه مجروحان به بيمارستان هاى لقمان، فياض بخش، شريعت رضوى و يافت آباد منتقل شده اند.»اين آمار در حالى اعلام شد كه عمليات اطفاى حريق و امدادرسانى به مجروحان نيز به پايان رسيده بود.

  سه هلى كوپتر نيز با پرواز بر فراز شهرك به عمليات امدادرسانى كمك مى كردند.در اين زمان نوبت به مقامات مسئولى رسيد كه با حضور در محل از نزديك موضوع را بررسى مى كردند. سردار مرتضى طلايى فرمانده نيروى انتظامى تهران بزرگ كه هميشه در مواقع اضطرارى با حضور در محل حوادث از نزديك بر عملكرد نيروهايش نظارت مى كند، پس از حضور در محل در محاصره خبرنگاران و مردم قرار گرفت. درخواست خبرنگاران و عكاسان اجازه ورود به داخل شهرك بود «چون منطقه نظامى است ما نمى توانيم اين اجازه را صادر كنيم و مسئولان ديگرى اين اجازه را بايد صادر كنند.»دكتر محمدباقر قاليباف كه پس از اطلاع از ماجرا جلسه خود را با خبرنگاران ناتمام رها كرده بود، نيز در محل حادثه حاضر بود.قاليباف در مصاحبه با خبرنگاران از عملكرد ماموران آتش نشانى حمايت كرد و گفت: در حالى كه استاندارد زمانى براى حضور آتش نشانى در محل حادثه چهار دقيقه است، آتش نشانى تهران در اين حادثه توانست در كمتر از سه دقيقه در محل حاضر شود _ ايستگاه آتش نشانى نزديك شهرك بود _ و اجراى عمليات خود را آغاز كند.

  به گزارش ايرانيوز وى با اشاره به اينكه در اين حادثه بلافاصله شخصاً همراه ساير شهرداران مناطق در منطقه حاضر شده است، گفت: در امدادرسانى به اين حادثه تلخ تمامى مسئولان شهردارى توانستند عملكرد مطلوبى را كه لازمه شرايط فوق العاده و حوادثى اينچنينى است، به اجرا درآورند و البته در نظر داريم پس از پايان كارهاى مربوط به شرايط پيش آمده در اين حادثه براى بهبود بخشيدن به ركورد تيم هاى عملياتى خود از قبيل آتش نشانى براى شرايط خاصى كه ممكن است در آينده نيز ايجاد شود، برنامه ريزى كرده و آن را بهبود ببخشيم.شهردار تهران يادآور شد: در جريان اين حادثه همچنين بلافاصله عمليات تخليه مجروحان و آسيب ديدگان به بهترين نحو به اجرا درآمد و آسيب ديدگان طبقات پايينى ساختمان ها بلافاصله تخليه و آسيب ديدگان طبقات فوقانى به پشت بام انتقال داده شده و سپس در شرايط مناسب تخليه و به بيمارستان انتقال يافتند.دكتر قاليباف در پاسخ به اين سئوال كه چه تمهيداتى براى كاهش آسيب پذير بودن ساختمان ها در شهر تهران بايد پيش بينى و انجام شود و مشكلات موجود در اين زمينه تا چه حد در اين حادثه موثر بوده است، گفت: مهمترين موضوع در حوزه شهرى و به خصوص شهرك هاى حومه شهر بحث ضرورت وجود آب است كه تاكنون متاسفانه در اين زمينه پيش بينى هاى لازم انجام نشده و شير آب در شهرك هاى شهر تهران براى اين منظور در نظر گرفته نشده است كه باعث بروز مشكلاتى در اينگونه حوادث كه نياز فورى و مبرم براى اطفاى حريق وجود دارد، مى شود و همچنين مشكلات بسيارى را براى امدادرسانان با اين حجم ترافيكى به وجود مى آورد

  .در اين حين خودروهاى شيشه دودى تشريفات نيز ديده مى شد كه وارد محوطه شهرك مى شدند.سرانجام پس از حدود سه ساعت خبرنگاران اجازه ورود به محوطه را پيدا كردند. در محل سقوط هواپيما همه چيز سوخته بود.هيچ اثرى از لاشه هواپيماى غول پيكر سى ۱۳۰ نبود. بلوك ۵۲ كاملاً سوخته بود. تعداد زيادى از خودروهاى پارك شده در محل حادثه كاملاً از بين رفته بودند. به گفته اهالى، پس از سقوط هواپيما، پرت شدن تكه هاى شعله ور آن به اطراف محل حادثه باعث گسترش آتش سوزى شده بود.يكى از عكاسان كارت شناسايى عليرضا برادران عكاس خبرگزارى فارس را در ميان تكه سوخته هاى هواپيما پيدا كرد.

  اما از عكاس خبرگزارى فارس كه هميشه خنده بر لب داشت هيچ اثرى نبود. پيدا شدن اين كارت داغ دل خبرنگاران و عكاسان را تازه كرد.اميرسرتيپ نامى دبير ستاد بحران ارتش نخستين مسئول ارتش بود كه به اطلاع رسانى درباره اين حادثه پرداخت.امير نامى تعداد كشته شدگان اين حادثه را ۱۰۳ نفر اعلام كرد و از كشته شدن شمارى از ساكنان اين شهرك در حادثه خبر داد.وى همچنين خبر اطلاع كادر پروازى از نقص فنى را تكذيب كرد و گفت: اين هواپيما كه حامل جمعى از پرسنل ارتش و خبرنگاران بود و قصد عزيمت به منطقه جنوب را داشت، چند دقيقه بعد از برخاستن دچار نقص فنى شد و خلبان تلاش كرد در فرودگاه مهرآباد فرود آيد كه متاسفانه در ۱۰۰ مترى باند فرود به يكى از ساختمان هاى شهرك توحيد اصابت كرد و منفجر شد.وى دليل اين حادثه را نقص فنى در موتور شماره چهار اين هواپيما اعلام كرد.

  اسامی کشته شدگان

  روزنامه شرق اسامى ۶۹ نفر از ليست مسافران پرواز هواپيماى سى - ۱۳۰ سانحه ديده را به این شرح اعلام داشت:
  ۱ - اسماعيل عمرانى - خبرنگار ايسنا ۲ - محمدحسن قريب - عكاس ايسنا ۳، - داريوش شاهين واحد مركزى خبر ۴، - محمود ايل بيگى واحد مركزى خبر ۵، - محمود توران پشتى واحد مركزى خبر ۶ - مجيد عسگرى واحد مركزى خبر ۷، - ابراهيم بقايى واحد مركزى خبر ۸، - سيديحيى مهدوى واحد مركزى خبر ۹، - محمدرضا شادروح شبكه يك گروه اجتماعى ۱۰، - حميدرضا خيرخواه شبكه يك گروه اجتماعى ۱۱، - حسن نجفى شبكه يك گروه اجتماعى ۱۲، - على زاده شبكه يك گروه اجتماعى ۱۳ - رمامى شبكه يك گروه اجتماعى ۱۶، - تاجيك شبكه يك گروه اجتماعى۱۷، - سيدهادى حسينى شبكه يك گروه اجتماعى، ۱۸ - جليل حيدرى زاده شبكه يك گروه اجتماعى ، ۱۹ - كاظم نژاد سرويس عكس كيهان ۲۰، - محمد كربلايى احمد همشهرى ۲۱ - ميرافضلى ايرنا ۲۲، - سپهدار ساجدى ايرنا ۲۳ - مسعود جان نثارى صدا راديو ۲۴، - امير صحرايى صدا راديو ۲۵، - بابك غياوث وند مستندسازى معاونت سيما ۲۶، - ميرزايى مستندسازى معاونت سيما ۲۷، - فريس آبادى مستندسازى معاونت سيما ۲۸، - نصرالله زاده عوامل فنى واحد سيار ۲۹، - رحيمى عوامل فنى واحد سيار ۳۰ - استوار سجاد اسدى عوامل فنى واحد سيار ، ۳۱ - غلامرضا بيات عوامل فنى واحد سيار ،شبكه خبر ۳۲، - عليرضا افشار ،خبرنگار صدا و سيما ۳۳ - حسين عرب احمدى ۳۴، - مهدى انارى ۳۵ - حسن حيدرى ۳۶، - جواد فراهانى ۳۷ - محمدرضا احمدى ۳۸، - حبيب اسدى ۳۹ - منصور محمودى ۴۰، - مهدى يونسى ۴۱ - حسين باباپور ۴۲، - حسين خسروآبادى ۴۳ - سپهدار مهاجرى ۴۴، - مكى آبادى ۴۵ - خداعفو عبديانى ۴۶ - سيدحسن شيرازى روابط عمومى نيروى دريايى ارتش جمهورى اسلامى ايران ۴۷، - محمدعلى بخشى ۴۸، - ناوبان يكم عليرضا ارسطويان ۴۹، - ناوبان دوم مهدى صادقى ۵۰ - ناوبان دوم محمدباقر بابارشانى ۵۱ - مقصودى ۵۲، - روح الله احمدون ۵۳ - ناواستوار وظيفه على عليزاده ۵۴ - قمصرى ۵۵ - عليرضا خدادادى، ۵۶ - مهناوى يكم حسين آزموده، ۵۷ - آرمان نسب ۵۸ - ستوان بابايى ۵۹ - صفرى ، ۶۰ - محمديان ۶۱ - مهدى ابراهيمى ، ۶۲ - حسين مشكين ، ۶۳ - ناوسروان على اصغر سليمانى ، ۶۴ - ستوان يكم قاسم محمدى، ۶۵ - محمدرضا سليمانى، ۶۶ - حجت الاسلام محدث، ۶۷ - سرتيپ دوم عباس واعظى معاون روابط عمومى كل ارتش جمهورى اسلامى، ۶۸ - صادق نيلى خبرنگار خبرگزارى فارس ۶۹ - عليرضا برادران عكاس خبرگزارى فارس

  معاون سازمان پزشكي قانوني در گفت و گو با فارس:

  پيكر 106 تن از قربانبان حادثه سقوط هواپيما به پزشكي قانوني تحويل شد

  خبرگزاري فارس: معاون پزشكي، باليني سازمان پزشكي قانوني اعلام كرد: تاكنون پيكر 106 نفر از قربانيان حادثه سقوط هواپيماي C-130 ارتش به پزشكي قانوني تحويل شده كه فقط 5 نفر آنها شناسايي شده‌اند.

  محمد حسن عابدي در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود: پس از اطلاع رساني به سازمان پزشكي قانوني در ساعت 30/15 امروز آمبولانسهاي پزشكي قانوني به محل حادثه در نزديكي فرودگاه مهر آباد اعزام شدند اما با توجه به اينكه اعلام شده بود حدود 100 نفر در اين حادثه جان باخته اند به علت كمبود آمبولانسهاي پزشكي قانوني، با هماهنگي انجام شده آمبولانسهاي بهشت زهرا نيز براي انتقال اجساد به كمك آمدند.
  وي ادامه داد: از ساعت 40/17 انتقال اجساد به مركز تحقيقاتي پزشكي قانوني در كهريزك آغاز شد و تا ساعت 15/21 امشب تعداد 106 جسد به اين مركز تحويل شد و البته هنوز آمبولانسهاي پزشكي قانوني در تلاش هستند كه اگر جسد ديگري وجود دارد تحويل بگيرند.
  معاون پزشكي، باليني سازمان پزشكي قانوني اضافه كرد: شناسايي قربانيان اين حادثه به علت شدت جراحات بسيار مشكل است و تاكنون فقط 5 نفر از آنان شناسايي شده‌اند بنابراين فعلا نمي توانيم اسامي قربانيان را اعلام كنيم.
  وي گفت: با توجه به اينكه كار تخليه اجساد همچنان ادامه دارد از مردم و خانواده هاي متوفيان مي خواهيم امشب را صبر كنند و از فردا صبح براي شناسايي و تحويل اجساد به مركز تحقيقاتي پزشكي قانوني واقع در جاده قديم تهران- قم مراجعه كنند.
  عابدي افزود: ممكن است آمار قربانيان اين حادثه بيش از 106 نفر باشد اما فعلا اجسادي كه پزشكي قانوني تحويل گرفته است همين تعداد است بنابراين آمار دقيق قربانيان اين حادثه را احتمالا مي توانيم فردا پس از تخليه كامل اجساد و تحويل گرفتن آنها اعلام كنيم .

   

  سقوط هواپيماي C-130 در منطقه مسکوني تهران


  اين هواپيما که در آستانه فرود در فرودگاه مهرآباد بود، لحظاتي پيش از فرود کنترل خود را از دست داد و در منطقه جنوب فرودگاه مهرآباد بر روي خانه‌هاي مردم سقوط كرد که بر اثر سقوط آن، انفجار مهيبي نيز روي داد. هم اکنون آمبولانس‌هاي متعدد براي ياري رساندن به مجروحان به سوي محل حادثه در حرکتند. تاكنون اجساد تعدادي از هموطنان كه در اين انفجار سوخته‌اند، بيرون آورده شده است.

  خبرنگار «بازتاب» گزارش داد: لحظاتي پيش، يك فروند هواپيماي C-130 در منطقه نزديك به فرودگاه مهرآباد تهران سقوط كرد.

  بنابر اين گزارش، اين هواپيما که در آستانه فرود در فرودگاه مهرآباد بود، لحظاتي پيش از فرود کنترل خود را از دست داد و در منطقه جنوب فرودگاه مهرآباد بر روي خانه‌هاي مردم سقوط كرد که بر اثر سقوط آن، انفجار مهيبي نيز روي داد.

  اطلاعات اوليه حاکي از آن است که اين هواپيما حامل 94 سرنشين بوده است. هم اکنون در محدوده مهرآباد جنوبي آمبولانس‌هاي متعدد از نقاط مختلف شهر براي ياري رساندن به مجروحان به سوي محل حادثه در حرکتند.

  هواپيماي مذکور که از تهران عازم بندر عباس بود پس از پرواز دچار نقص فني شد و به سمت مهرآباد بازگشت ولي پيش از فرود ، سقوط کرد .

  اطلاعات تکميلي حاکي است،اين هواپيما در منطقه توحيد به يک برج مسکوني 10 طبقه اصابت کرده و هم اکنون زبانه‌هاي آتش از اين برج به بالا مي‌رود.

  تعداد زيادي از مردم و نيروهاي امدادي در حال امدادرساني هستند، اما به علت انفجار گاز در طبقه چهارم، ‌امكان امدادرساني به طبقات بالا با مشكل مواجه شده است. در عين حال مأموران آتش‌نشاني از پشت ساختمان وارد عمل شده و در حال خارج كردن افراد باقيمانده از ساختمان هستند.
  تاكنون اجساد تعدادي از هموطنان كه در اين انفجار سوخته‌اند، بيرون آورده شده است.

  شهرك توحيد در جوار آذري تعدادي از آپارتمان‌هاي متعلق به پرسنل نيروي هوايي را در خود جاي داده است.

  شماري از ساكنان اين برج به دليل نرسيدن ماسك دچار گازگرفتگي شده، جان باخته‌اند.
  احتمال مي‌رود اين حادثه صدها كشته و زخمي دربر داشته باشد.

   

   

   

   

  گزارش تصويری، آنان که پرکشيدند

   

  سي‎ و هشت‎ نفر از كاركنان صـدا و سيماي‎‎ جمهوري اسلامـي‎ ايـران‎ در حـادثـه‎ سقوط هـواپـيمـاي‎ سـي‎ 130 در تهـران‎‎ جـان باختند.
  اين‎‎ هواپيما حامل‎ مسـئولان اطلاع رسـانـي‎ و عقيدتي‎‎ سياسـي ارتـش‎ , تصـويـربـرداران‎ , صدابرداران‎‎ و خبرنگاران رسانـه‎‎ هـا بـوده است‎.
  اين‎ اسامي‎ به‎ شرح‎ زير است‎ :

  كاركنان‎ واحد مركزي‎ خبر
  داريوش‎ شاهيني‎
  محمود ايل‎ بيگي‎
  محمود توران‎ پشتي‎
  مجيد عسگري‎
  ابراهيم‎ بقائي‎
  سيد يحيي‎ مهدوي‎
  كاركنان‎ شبكه‎ خبر
  علي‎ رضا افشار
  حسين‎ عرب‎ احمدي‎
  مهدي‎‎ اناري
  حسن‎ حيدري‎
  جواد فراهاني‎
  محمد رضا احمدي‎
  حبيب‎ اسدي‎
  منصور محمودي‎
  مهدي‎ يونسي‎
  حسين‎ باباپور
  حسين‎ خسروآبادي‎
  سپهدار مهاجري‎
  مكي‎ آبادي‎
  خدا عفو عبدياني‎
  سيد حسن‎ شيرازي‎
  كاركنان‎ گروه‎‎ اجتماعي‎ شــبـكــه يـك‎ سـيمـاي‎‎ جمهـوري اسـلامـي‎ ايـران‎
  محمد رضا شادروح‎
  حميد رضا خيرخواه‎
  عليزاده‎
  حسن‎ نجفي‎
  رمامي‎
  تاجيك‎
  سيد هادي‎ حسيني‎
  جليل‎ حيدري‎ زاده‎
  كاركنان‎ صـداي‎‎ جـمهـوري اسـلامـي‎ ايران‎‎
  مسعود جان نثاري‎
  امير صحرائي‎
  همكاران‎ مركز مستند سازي‎ معاونت‎ سيما
  بابك‎ غياثوند
  ميرزائي‎
  فريس‎ آبادي‎
  عوامل‎ فني‎ واحد سيـار
  نصرالله‎‎ زاده
  رحيمي‎
  استوار سجاد اسعدي‎
  غلامرضا بيات‎

  محمد کاظم نژاد،عکاس کیهان: یک روز قبل از پرواز

  محمد کربلایی احمد،عکاس همشهری

   مهدی امیر فضلی، عکاس ایرنا

  امان زاده،خبرنگار ایسنا

   حسن قریب، عکاس ایسنا

    يادم مي‌آيد همين چند وقت پيش كه عليرضا به زيارت خانه خدا مشرف مي‌شد، صادق با لبخند به او مي‌گفت: "خوش به سعادتت" و حالا هر دو همپرواز شدند.ياد صادق نيلي(خبرنگار) و عليرضا برادران (عكاس) خبرگزاري فارس گرامي باد.


   

  009534.jpg

  چه مي توان گفت
  هواپيما انگار روي ساختمان روزنامه سقوط كرده بود .
  هر لحظه خبري كوتاه اضطراب و نگراني را بيشتر دامن مي زد و فضاي تحريريه ملتهب تر مي شد.
  باور نمي كرديم.
  «محمد كربلايي احمد» پريشب در آستانه در ايستاده بود و براي عزيمت به سفر خداحافظي مي كرد. دوربين در دست داشت و با حساسيت و توجه خاصي نگران همراه نداشتن لپ تاپ بود. مي گفت مي خواهم عكس ها را زودتر به روزنامه برسانم. گفتم اين دفعه را تحمل كن تا دفعه بعد. با عجله خداحافظي كرديم و رفت.
  امروز وقتي همسر و مادرش پريشان و آشفته در آستانه همان در ايستاده بودند به دوربين عكاسي محمد فكر مي كردم كه چشم ما بود. نمي دانم آن دوربين الآن چقدر سوخته، چگونه خرد شده... آيا خونين در ميان قطعات پراكنده آن مركب ناامن افتاده است... هواپيما انگار روي ساختمان روزنامه سقوط كرده بود. هر لحظه خبري كوتاه... ديگر همه مي دانستند همكارشان ...
  ناگهان صداي سوزناك ناله اي مادرانه و فريادي از تنهايي و درد روزنامه را به هم ريخت... بچه ها سراسيمه مي آمدند.
  چه مي توان كرد
  پريشان و آشفته در راهروي طبقه بالا ايستاده بودم و همكاراني را مي ديدم كه در بخشهاي مختلف روزنامه سوگوارانه مي گريستند.
  همسر داغدارش از دو فرزند خردسال مي گفت كه هنوز از حادثه بي خبرند و مادر از محمد كه چگونه نماز صبح را خوانده و چگونه خداحافظي كرده و در آخرين تماس تلفني با خانواده از نقص فني هواپيما سخن گفته و ... در اين لحظه كه برايتان از اين خبر تلخ مي نويسم خانواده اش همچنان منتظرند تا آخرين خبر را از من بشنوند...
  همكاران بي آنكه با هم سخن بگويند در شوراي تيتر اشك مي ريختند و هر كدام از خاطره اي ياد مي كردند... شما هم او را مي شناختيد.
  شماره هاي گذشته همشهري را ورق بزنيد. در كنار بسياري از عكسها نام او را مي بينيد.
  خانواده اش در انتظار تماس من هستند...
  به لحظه هايي فكر مي كنم كه هر بار خبر شهادت عزيزي را به مادري، پدري، همسري داده اند و هر بار اين بار بر شانه اي سنگيني مي كرده كه چگونه چشم در چشم انتظاري تلخ بياندازد و چگونه زبان بگشايد كه ديگر عزيزتان به خانه باز نخواهد گشت...
  به فرزندان او فكر مي كنم .من و شما هر يك لحظه هاي رفتن از خانه و بازگشتن را تجربه كرده ايم. هر بار در آستانه در خانه ،فرزندانمان به سويمان پركشيده اند و در نگاه مهربان خانواده انتظار و شوق را به تماشا نشسته ايم...
  اكنون به مادر، همسر و فرزندان مسافران آن هواپيما چه مي توان گفت... نمي دانم.
  سردبير
  گروه حوادث: هواپيماي C130 هواپيماي ساها پس از برخورد با يك ساختمان ۱۰ طبقه، منفجر شد و تمامي سرنشينان آن كشته شدندكه بيشتر آنها از خانواده رسانه هاي جمعي بودند و ۴۸ تن از خبرنگاران و عكاسان خبرگزاري ها ، مطبوعات و رسانه هاي تصويري در اين سانحه جان باختند.
  به گزارش خبرنگار ما، قرار بود اين هواپيما ساعت هفت صبح خبرنگاران و تصويربرداران رسانه هاي جمعي را براي پوشش خبري و تصوير مانور نيروي دريايي ارتش به منطقه چابهار منتقل كند. درپي تاخير پنج ساعته به علت نقص فني، هواپيما ساعت يك بعدازظهر از باند فرودگاه ساها برخاست. اما دقايقي طول نكشيد كه هواپيما به قصد فرودآمدن در فضاي سبز شهرك توحيد به اين محوطه نزديك شد.
  آن چه شاهدان ديده اند
  «ليلا» يكي از ساكنين طبقه ۶ ساختمان ۳۶ واحدي بلوك ۵۲ شهرك توحيد مي گويد: «همراه برادرم سعيد در سالن پذيرايي پشت ميز كامپيوتر نشسته بوديم. من از بيرون آپارتمان صداي عجيبي شنيدم. وقتي از پنجره نگاه كردم، يك هواپيما را ديدم كه مستقيم به طرف پنجره ما مي آمد. چرخ ها باز بودند و هنگامي كه به ملخ هاي هواپيما دقت كردم متوجه شدم كه هيچكدام مرتب كار نمي كنند و چرخش آنها طبيعي نيست. چند لحظه بعد شيشه هاي پنجره از انعكاس آتش هواپيما، نارنجي رنگ شد و ما ديديم كه هواپيما با پايين پنجره برخورد كرد. بلافاصله توده اي از آتش و دود شيشه هاي پنجره را شكست و موجي قوي من و برادرم را محكم به عقب پرتاب كرد و ما را به طرف ديواري كه پشتمان بود پرتاب كرد. وقتي مي خواستيم از روي زمين بلند شويم، همه جا سياه بود و هيچ چيزي را نمي ديديم. تنفس دشوار بود. برادرم دست من را گرفت و از روي زمين بلند شديم. سپس روي ديوار دست كشيديم تا دستگيره در را پيدا كرديم. اما در از شدت موج تا حدي محكم بسته شده بود كه چوب آن داخل چارچوب آهني فرو رفته بود. در حالي كه به سختي نفس مي كشيديم، در ديگري را پيدا كرديم. به برادرم گفتم كه نمي توانم نفس بكشم. او با دستش دهانم را گرفت و من را به طرف راه پله كشاند. اگر چند ثانيه ديرتر از آپارتمان خارج مي شديم، حتما خفه مي شدم.»
  «سعيد»ادامه مي دهد: «شيشه هاي پاگردهاي راه پله شكسته بود و من و خواهرم با پاهاي برهنه پله هايي كه پر از تكه هاي شيشه بود را پايين رفتيم. بعد از اينكه به فضاي باز رسيديم، با جهنمي از آتش و آهن مواجه شديم. من براي كمك به همسايه هايي كه گرفتار شده بودند دوباره به داخل ساختمان برگشتم. ابتدا يك خانم مسن را بر پشتم گذاشتم و به پايين آوردم. مرتبه دوم يك بچه را نجات دادم. وقتي براي بار سوم به داخل ساختمان رفتم، نفسم را از دست دادم و روي پله ها افتادم. چند دقيقه بعد امدادگران آتش نشاني من را از آنجا بيرون آوردند.»
  «محمدرضا» با دوستانش در پاركينگ مقابل بلوك ۵۲ كنار يك ستون ايستاده بودند و صحبت مي كردند. او مي گويد: «ناگهان يكي از دوستانم با دست به سمتي اشاره كرد و به ما گفت كه آنجا را تماشا كنيم. ما يك هواپيماي غول پيكر را ديديم كه از فاصله ۲۰۰ متري به ما نزديك مي شد. فكر كرديم كه خلبان قصد انجام حركات نمايشي را دارد. پس همانجا ايستاديم و تماشا كرديم. هواپيما در حالي كه تكان هاي شديدي داشت خيلي به ما نزديك شد و از كنار ساختمان عبور كرد اما لحظه اي بعد بال آن با كنار ساختمان برخورد كرد، هواپيما ناگهان چرخيد و با سر به ديوار كوبيده شد. ناگهان موجي از آتش و دود به اطراف بلند شد.»
  «مسعود»كه همراه محمدرضا شاهد صحنه برخورد هواپيما بوده مي گويد: «من وحشت كردم كه آتش به پمپ بنزين نزديك بلوك سرايت كند. گستردگي دامنه آتش تا حدي بود كه فضاي سبز و درختان اطراف، تا شعاع ۳۰۰ متري سوخته بود. آن لحظه بيشتر از ۲۰ خودرو در پاركينگ پارك بود كه تعدادي از آنها متعلق به يك مؤسسه كرايه اتومبيل بود. مردمي كه در خيابان براي تماشا جمع شده بودند، درهاي مجتمع را شكستند و داخل شدند. تعداد افراد لباس شخصي در حالي كه بيسيم به دست داشتند هر لحظه بيشتر مي شد. امدادگران آتش نشاني و اورژانس تهران به سختي فعاليت مي كردند و مردم و افراد متفرقه مزاحم آنها بودند. من هميشه هنگام تماشاي سريال «هشدار براي كبرا ۱۱» فكر مي كردم كه آن فقط يك فيلم است. اما چيزي كه روز سه شنبه با چشمان خودم ديدم، از تصاوير فيلم ها هم وحشتناك تر بود.»
  محمد علوي ۱۲ ساله در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: همراه بقيه بچه ها در حال بازي فوتبال در بلوك ۰ ۵ بوديم كه ديديم هواپيما مستقيم به طرف زمين مي آيد.
  انگار كاملا عادي درحال فرود بود اما مستقيم به طرف ما مي آمد. بعد از عبور از بالاي سر ما، بال راست آن به ضلع B بلوك ۵۲ برخورد كرد و هواپيما با صداي مهيبي منفجر شد. در اثر اين انفجار ما همه به عقب پرتاب شديم .
  يك دختر دانشجو نيز به خبرنگار ما گفت: در حال ورود به شهرك، ناگهان هواپيمايي را ديدم كه به طرف ساختمان مسكوني در شهرك پرواز مي كرد. همان لحظه صداي مهيبي را شنيدم و كل ساختمان قرمز شد.
  امير سرتيپ نامي، معاون ستاد مشترك ارتش در مورد اين حادثه گفت: ساعت ۱۳ و ۲۴ دقيقه اين هواپيما از فرودگاه مهرآباد پرواز كردو پس از ۸ دقيقه خلبان اقدام به فرود اضطراري به دليل نقص فني نمود. در پي اين تصميم در ساعت ۱۳ و ۴۰ دقيقه هواپيما در منطقه مسكوني اقدام به فرود كرد كه پس از سقوط آتش گرفت.هنوز علت دقيق وقوع اين حادثه از سوي مسئولان ارتشي اعلام نشده است.ميرعبداللهي مديركل روابط عمومي وزارت كشور نيزگفت: علت اين حادثه تا اين لحظه نقص فني هواپيما اعلام شده اما هنوز بررسي در اين زمينه ادامه دارد.
  عمليات امداد و نجات
  بنابراين گزارش پس از سقوط هواپيما ماموران ايستگاه ۳۸ آتش نشاني كه خود ناظر سقوط هواپيما بودند بلافاصله در محل حاضر شدند.از اولين لحظات وقوع حادثه سردار طلايي فرمانده نيروي انتظامي تهران بزرگ در محل حاضر شد. به دستور وي سه حلقه امنيتي براي حفاظت از منطقه آسيب ديده تشكيل شد. حلقه اول در مركز شهرك توحيد براي حفظ منطقه حادثه ديده، حلقه دوم در داخل شهرك و حلقه سوم در خارج از شهرك تشكيل شد.همچنين به دستور سردار طلايي كار تخليه ساكنان ۶۰ واحد مسكوني آپارتمان ۱۰ طبقه آغاز شد.
  از سوي ديگر هجوم مردم براي كسب اطلاع از محل وقوع حادثه و نيز تلاش امدادگران براي افزايش سرعت انتقال مجروحان سبب شده بود خيابان هاي اطراف محل حادثه در اثر ازدحام جمعيت بسته شود. با حضور به موقع شهردار تهران محمدباقر قاليباف و سردار طلايي در ميان مردم از آنها درخواست كردند تا متفرق شده و اجازه دهند تا نيروهاي امدادي در محل حاضر شدند.
  خوشبختانه طبقه چهارم كه مورد اصابت بال هواپيما واقع شده بود خالي از سكنه بوده اما موج انفجار شكستن شيشه ها و ازدحام منجر به مجروح شدن تعداد زيادي از ساكنان شهرك توحيد شده است. موج انفجار منجر به آتش  گرفتن ۱۲ خودرو شد.
  به گزارش خبرنگار ما تا ساعت ۵ بعدازظهر ديروز با هماهنگي ميان چند تن از اعضاي گروه هاي امداد و نجات، هلال احمر و نيروي انتظامي آتش در ساختمان كاملا مهار شد و عمليات تخليه لاشه هواپيما آغاز گرديد.اين عمليات با هدايت سردار ذوالقدر معاون امنيتي وزارت كشور انجام شد.
  سرعت عمل مسئولان در قطع گاز شهرك توحيد، تخليه گاز لوله ها و نيز قطع آب و برق از عوامل موفقيت سريع عمليات بود.
  احمد ضيائيان مديرعامل آتش نشاني تهران به خبرنگار ما گفت: تمامي نيروهاي عملياتي ايستگاه هاي ۳۴ ، ۵ ، ۶۲ ، ۳۵ ، ۳۸ ، ۸ و نيز نردبان هاي ۱۸ ، ۳۶ ، ۲۵ و هلي كوپتر امداد يك و پنج در محل حاضر شدند و توانستند در كمترين زمان ممكن آتش را مهار كنند.دكتر پيروي رئيس اورژانس تهران نيز كه از اولين دقايق حادثه در محل حضور داشت به خبرنگار ما گفت: پايگاه هاي امدادي ،۴۶ ۱۸ ، ۱۵ ، ۳۳ ، ۱۲ ، ۱۹ ، ۴۸ ، ،۱۳ ۳۸ ، ۱۷ ، ۵ ، ،۶ شهر قدس، احمدآباد مستوفي، شهريار، يافت آباد به تدريج در محل حاضر شدند. از اين ميان پايگاه هاي ۱۵ ، ۱۲ ، ۵ و شهر قدس در اولين لحظات پس از وقوع حادثه به امدادرساني پرداختند.
  دكتر پيروي   در توضيح حادثه گفت: هواپيما درحال فرود در فضاي سبز شهرك توحيد بود كه بال راست آن به طبقه چهارم ضلع ۵ بلوك ۵۲ برخورد كرد. در اثر اين برخورد هواپيما منفجر شد و آتش و دود آن به داخل ساختمان راه يافت.وي افزود: متاسفانه تمامي مسافران هواپيما جان باخته اند و ما توانستيم مقداري از اجساد را از محل حادثه به پزشكي قانوني انتقال دهيم.
  دكتر پيروي درمورد حادثه ديدگان ساكن ساختمان توضيح داد: چون هواپيما خارج از ساختمان منفجر شد خوشبختانه ساكنان ساختمان دچار كمترين تلفات جاني شدند.
  آمار كشته شدگان
  بنابر آخرين اخبار رسيده تا زمان چاپ اين خبر ۱۱۰ نفر در پي اين سانحه كشته شده اند كه شامل ۹۴ سرنشين هواپيما، و ۱۰ نفر از ساكنان ساختمان كشته و۲۸نفر مجروح شده اند.
  اسامي برخي از كشته شدگان به اين شرح است:
  تيم پروازي؛
  خلبان كاپيتان بابك گوهري، كمك خلبان حسين جعفري
  واحد مركزي  خبر
  داريوش  شاهيني، محمود ايل  بيگي، محمود توران  پشتي، مجيد عسگري، ابراهيم  بقائي ، سيد يحيي  مهدوي  
  كاركنان  گروه  اجتماعي  شبكه  يك  سيماي  جمهوري  اسلامي  ايران 
  محمد رضا شادروح ، حميد رضا خيرخواه ، عليزاده، حسن  نجفي، رمامي، تاجيك، سيد هادي  حسيني ،جليل  حيدري  زاده
    روزنامه  كيهان 
  كاظم  نژاد 
  فارس
  صادق نيلي، عليرضا برادران نجار
  ايسنا
  امان  زاده  ، حسن غريب
  روزنامه  همشهري
   كربلائي  احمد 
  ايرنا
   مهدي  ميرافضلي، سپهدار ساجدي  
  صداي  جمهوري  اسلامي  ايران 
  مسعود جان  نثاري، امير صحرائي  
  همكاران  مركز مستندسازي  معاونت  سيما
  بابك  غياثوند، ميرزائي، فريس  ابادي   عوامل  فني  واحد سيار نصرالله  زاده ، رحيمي، استوار سجاد اسعدي ، غلامرضا بيات 
  شبكه  خبر
  علي  رضا افشار، حسين  عرب  احمدي ، مهدي  اناري ، حسن  حيدري ، جواد فراهاني، محمد رضا احمدي، حبيب  اسدي ، منصور محمودي ، مهدي  يونسي ، حسين  باباپور، حسين  خسروآبادي ، سپهدار مهاجري  و مكي  آبادي، خداعفو عبدياني، سيد حسن  شيرازي 
  كاركنان  رسانه  اي  نيروي  دريايي  ارتش  جمهوري  اسلامي  ايران .
  خلبان حاضر به پرواز نبود
  چهره ها اشك آلود بود. همگي در شوك حادثه سقوط هواپيماي حامل خبرنگاران و عكاسان و از همه دردناك تر از دست دادن همكار دوست داشتني مان محمد كربلايي احمد بوديم كه ناگهان صداي گريه سه زن در فضا پيچيد.او ناله مي زد و مي گفت: آخر كار خود را كرد.
  همسر كربلايي احمد بر سر و صورتش مي كوبيد و گريه مي كرد. همگي اشك مي ريختند. يك بار ديگر حادثه سقوط هواپيما عزيزاني را از ما گرفت.
  خانواده مرحوم كربلايي احمد با راهنمايي همكاران به اتاق سردبيري رفتند.
  او آخرين فردي بود كه با همسرش صحبت كرده بود. فضا غم آلود و چهره ها در غم از دست دادن عزيزترين، اشك آلود بود.
  همسرش اين طور شروع كرد: ساعت ۷ صبح قرار بود پرواز كنند. مثل هميشه آماده از خانه بيرون رفت. ساعت نزديك ۸ بود كه با من تماس گرفت و گفت: پرواز با تأخير انجام مي شود. سپس برايم آرزوي سلامتي كرد. مكالمه را قطع كرد. دلم شور مي زد. ساعت ۹ صبح مجدداً به او تلفن كردم. او گفت: ظاهرا هواپيما نقص فني دارد و پرواز تأخير دارد. ساعت ۱۰ او دوباره تلفن زد. آنها هنوز پرواز نكرده بودند. محمد گفت: ظاهراً نقص فني دارد و خلبان حاضر به پرواز نيست. حالا نمي دانم اصلا پرواز مي كنيم يا نه؟ به او گفتم: فقط مراقب خودت باش!ديگر از او خبري نداشتم تا اين كه از طريق تلويزيون متوجه سقوط هواپيما شدم.
   محمد علي  بخشي، ناوگان  يكم  علي  رضا ارسطوئيان ، ناوبان  دوم  مهدي  صادقي ، ناوگان  دوم  محمدباقر بابارشاني ، مقصودي ، روح  الله  احمد وند، ناو استوار وظيفه  علي  عليزاده ، قمصري ، عليرضا خدادادي، مهناو يكم  حسين  آزموده ، آرمان  نسب ، ستوان  بابايي، صفري، محمديان، صوري، مهدي  ابراهيمي ، حسين  مشكين، ناوسروان  علي  اصغر سليماني ، ستوان  يكم  قاسم  محمدي ، محمد رضا سليماني ، حجت  الاسلام  محدث ، سرتيپ  دوم  عباس  واعظي  رئيس  روابط عمومي  كل  ارتش 
   بنابر گزارش هاي رسيده اجساد ۹۰ تن به بيمارستان شريعت  رضوي  و ۲۰ تن به بيمارستان فياض بخش انتقال داده شده است. آخرين گزارشها از انتقال اجساد جانباختگان حادثه سقوط هواپيماي نظامي حاكيست تا ساعت ۱۹ ، ۷۸ جسد از كشته شدگان حادثه به پزشكي قانوني كهريزك انتقال يافته است.
  سازمان پزشكي قانوني كشور اعلام كرد بستگان جانباختگان حادثه مي توانند از صبح امروز با مراجعه به مركز تحقيقات پزشكي قانوني كهريزك واقع در ابتداي كهريزك، از طريق شناسايي اجساد يا نشاني وسايل جانباختگان اقدام به شناسايي آنها كنند.
  همچنين اين مركز شماره تماس
  ۹-۲۵۲۴۸۰۰-۰۲۲۹را جهت  پيگيري  خانواده متوفيان اعلام كرد.
  اين در حاليست كه تاكنون هيچ جسدي به دليل شدت سوختگي آنها شناسايي نشده است.
  اسامي ۳۱ تن از مجروحان حادثه
  همچنين وزير بهداشت دكتر لنكراني نيز در محل حادثه حاضر شد و بر نحوه انتقال مجروحان و نيز شرايط مجروحان باقي مانده نظارت كرد.
  اسامي ۳۱ نفر از مجروحان  اين  حادثه  را به  شرح  ذيل  اعلام شد.
  مجيد ذوالفقاري ، ۲۳ ساله ، بيمارستان  فياض  بخش 
  دو مجهول  الهويه  ۶۵ ساله ، بيمارستان  فياض  بخش 
  بابك ... ۱۶ ساله ، بيمارستان  لقمان الدوله 
  بتول  ايلانلي  ۳۵ ساله ، بيمارستان  لقمان الدوله
   پوريا اقبالي  بيمارستان  لقمان الدوله
   رحمان  رضايي  ۲۴ ساله ، بيمارستان  فياض  بخش
  خيرقدم خليلي ۶۵ساله بيمارستان فياض بخش
  ساناز فروزان ۱۶ساله بيمارستان فياض بخش
  محمد حسن جوشقاني ۷بيمارستان فياض بخش
  محسن اكبري ۲۳ساله بيمارستان فياض بخش
  مرضيه جوشقاني بيمارستان فياض بخش
  محمد محمودزاده ۲۲ساله بيمارستان فياض بخش
  افشين شاه سبند ۲۱ساله بيمارستان فياض بخش
  آرش برات زاده بيمارستان فياض بخش
  ليلا پورمحمد بيمارستان لقمان الدوله
  سعيد پور مبارك بيمارستان لقمان الدوله
  محمد رضا جهانديده بيمارستان شريعت رضوي
  فاطمه بيات بيمارستان شريعت رضوي
  ناصر عبدالله زاده بيمارستان يافت آباد
  حسين سلطاني بيمارستان شريعت رضوي
  رويا رسولي بيمارستان لقمان الدوله
  فاطمه غفاريان بيمارستان شريعت رضوي
  مديركل درمان تامين اجتماعي تهران بزرگ نيز اعلام كرد: تاكنون۲۲نفر فوت شده و۱۸نفر مجروح به بيمارستان فياض بخش و۹نفر مجروح به بيمارستان شريعت رضوي تهران منتقل شده اند.
  حال  تعدادي  از اين  مجروحان  وخيم  گزارش  شده  است .
  عمليات امدادرساني در محل حادثه پايان يافته است و هم اكنون از ميان مصدومان انتقال يافته به بيمارستانهاي تهران ۲۰ تن بستري شده و باقي مصدومان سرپايي درمان شدند .
  رؤساي قواي مقننه و قضاييه در پيامهاي جداگانه اي در گذشت جمعي از هموطنان به ويژه خبرنگاران رسانه هاي جمعي را تسليت گفتند.
  انجمن صنفي روزنامه نگاران نيز در پيام تسليت خود خواستار تشكيل كميته مستقل رسيدگي به علت اين حادثه با حضور نماينده انجمن شده است.
  چه كسي پاسخ مي دهد؟
  هواپيماي سي ۱۳۰ ارتش قرار بود ساعت ۷ صبح ديروز پرواز كند، اما اين پرواز با حدود شش ساعت تاخير انجام شد.
  محمد كربلايي احمد لحظاتي پيش از اين كه سوار بر كجاوه مرگ شود، در تماسي با تلفن همراه برادرش از وجود نقص فني در هواپيما خبر داد و اعلام كرد خلبان با پرواز هواپيما موافق نيست.
  با اين وجود پرواز صورت گرفت و آخرين سفر محمد كربلايي احمد و ساير سرنشينان هواپيماي ارتش را رقم زد. به اين پرسش چه كسي بايد پاسخ گويد كه چرا به هواپيمايي كه نقص فني داشت و نقص آن به طور كامل رفع نشده بود اجازه پرواز داده شد؟

   

  سقوط هواپيمای حامل خبرنگاران در تهران
   
  .
  برخورد هواپيما با ساختمانی ده طبقه در شهرک مسکونی - نظامی توحيد واقع در جنوب فرودگاه باعث آتش گرفتن آن شد
  سقوط يک فروند هواپيمای ترابری ‬سی - ۱۳۰ ارتش ايران روی منطقه ای مسکونی در تهران دست کم 128 کشته برجای گذاشت.

  اين هواپيما دقايقی پس از بلند شدن از باند فرودگاه مهرآباد در غرب تهران ظاهراً به دليل مشکلات فنی اقدام به بازگشت و فرود کرد اما در مسير فرود، برخورد هواپيما با ساختمانی ده طبقه در شهرک مسکونی - نظامی توحيد واقع در جنوب فرودگاه باعث آتش گرفتن آن شد.

  روابط عمومی نيروی هوايی ارتش ايران کشته شدن کليه نود و چهار سرنشين هواپيما را تأييد کرده است.

  سرنشينان هواپيما را خبرنگاران، عکاسان، تصويربرداران و دستياران فنی شبکه های راديويی و تلويزيونی، خبرگزاری جمهوری اسلامی، خبرگزاری دانشجويان ايران، خبرگزاری فارس، روزنامه های همشهری و کيهان، کارکنان روابط عمومی ستادکل ارتش و نيروی دريايی و دو تن از دانشجويان دانشکده خبر تشکيل می داده اند.

  اين خبرنگاران برای تهيه گزارش از رزمايشی نظامی عازم منطقه چابهار واقع در جنوب شرق ايران بودند و بنابر فهرستی که از اسامی آنان اعلام شده، پانزده تن از آنان از شبکه تلويزيونی خبر، ده نفر از گروه اجتماعی شبکه اول تلويزيون، سه نفر از بخش مستندسازی تلويزيون، چهار نفر عوامل فنی واحد سيار

   

  تلويزيو  

  مشاهدات

  ما ساکن ساختمانی هستيم که هواپيما با آن برخورد کرد....چشمتون روز بد نبينه .....فاجعه بود.....يکی از همسايهامون هم بر اثر سکته قلبی در گذشت و خيلی ها هم توی بيمارستان هستند....ماشينم هم سوخت. کی جوابگوی ماست؟ مصطفی - تهران

  عده ای از دوستان ما که در حال رفت و آمد در شهرک بودن معلق زدن و غيرعادی بودن حرکت هواپيما رو ديدن، اما ناگهان صدای انفجار وحشتناکی به گوش رسيد و شهرک در مه غليظی از دود فرو رفت. ما کمتر از يک دقيقه خود را به محل رسانديم، آتش از طبقه اول تا ۹ رو فرا گرفته بود و مردم ساکن آن بلوک با سرعت خود را به پشت بام ميرساندند ولی هواپيما تقريبا پودر شده بود. از ۱۰ دقيقه بعد از حادثه نيروهای آتش نشانی محلی و بعد از ۱۵ دقيقه هلکوپتر برای نجات ساکنان به محل رسيد. در حال حاضر عبور و مرور در اين محدوده به شدت مختل و محل غير قابل دسترسی است و برق آب و گاز شهرک قطع می باشد. عليرضا صمدی روشن - تهران

  من دو بار اينچنين حوادث تلخی را شاهد بودم . يک بار در ۱۱ سپتامبر که برای يک سفر تجاری به نييويورک رفته بودم و آن واقعه تلخ را با چشم نظاره گر بودم و امروز هم در تهران ديدم که چگونه اين هواپيما کنترل خود را از دست داد و سقوط کرد. واقعا چرا بايد امدادرسانی کشور ما اينقدر ضعيف باشد و هواپيماهای ما کهنه و فرسوده. حميد موذنی

  من و همکارم از شرکت زيراکس برای خدمات کامپيوتری به فروشگاه شرکت کاترپيلار در سه راه آذری رفته بوديم. در حين انجام کار با صدای مهيب و لرزش ساختمان مواجه شديم . اول فکر کرديم زلزله است تا اينکه با دود سياه گسترده ای مقابل فروشگاه ( شهرک توحيد که مسکونی است) مواجه شديم و صدای آتش نشانی -آمبولانس - هليکوپترها و تجمع مردم. زهرا ديوسالار - تهران

   در حالی که بهمراه همسرم قصد عبور از خيابان شمشيری را داشتيم ناگهان صدای مهيبی نظرمان را بخود جلب کرد و بلافاصله شعله های آتش همه جا را فرا گرفت. ما بياد ۱۱ سپتامبر افتاديم و در حالی که ترس وجودمان را فرا گرفته بود پا به فرار گذاشتيم.
   
  ياسر از تهران


  اخبار مربوطه بسيار زياد است اما از نظر من مهمترين مسئله تلاش خلبان هواپيمای مذکور جهت برخورد نکردن با ساختمانهای نزديک محل مسکونی که قابل تمجيد است ولی برخورد نيروهای حاضر در محل حادثه زننده بود ... بسيار عصبانی سراسيمه با مردم برخورد ميشد . . . آريا اردوش - تهران

  در حالی که بهمراه همسرم قصد عبور از خيابان شمشيری را داشتيم ناگهان صدای مهيبی نظرمان را بخود جلب کرد و بلافاصله شعله های آتش همه جا را فرا گرفت. ما بياد ۱۱ سپتامبر افتاديم و در حالی که ترس وجودمان را فرا گرفته بود پا به فرار گذاشتيم. ياسر - تهران

  در کتابخانه دانشکده فيزيک دانشکاه صنعتی شريف که در خيابان آزادی واقع است مشغول درس خواندن بودم که با صدای مهيبی تقريبا تمام دانشجوها به طرف پنجره رفتند. چون در طبقه پنجم بوديم توانستيم دود و آتش را ببنيم اما متأسفانه در اين چند روزه هوای تهران خيلی کثيف است و حتی ميدان آزادی هم به زور ديده می شود. ساعت ۱۳ و ۵۰ دقيقه بود که صدای انفجار آمد... علی - تهران

  من خود شاهد اين ماجرا بودم بسيار صحنه وحشتناکی بود من به چشم خود انسانهايی را ديدم که در آتش ميسوختند. محل کار من در نزديکی محل سقوط است. در آن ساعت بدليل مشکلی که در شرکتم برايم پيش آمده بود محل شرکت را ترک نمودم و در حال عزيمت به منزل خود بودم که از نزديک صحنه برخورد را ديدم و الان در وضعيت روحی بسيار ناراحت کننده ای اين متن را تايپ ميکنم به حدی که فکر نميکنم اين صحنه وحشتناک تا آخر عمر از يادم برود. من فکر نميکنم بتوانم تا چند روز ديگر به حالت طبيعی برگردم. بخش ۳ بر اثر انفجاری (احتمالا گاز) منفجر شده است. و امداد رسانی را با مشکل مواجه کرده است. امير هوشنگ عافی - تهران

    من خود شاهد اين ماجرا بودم بسيار صحنه وحشتناکی بود من به چشم خود انسانهايی را ديدم که در آتش ميسوختند. محل کار من در نزديکی محل سقوط است در آن ساعت من بدليل مشکلی که در شرکتم برايم پيش آمده بود محل شرکت را ترک نمودم و در حال عزيمت به منزل خود بودم که از نزديک صحنه برخورد را ديدم و الان در وضعيت روحی بسيار ناراحت کننده ای اين متن را تايپ ميکنم به حدی که فکر نميکنم اين صحنه وحشتناک تا آخر عمر از يادم برود.
   
  هوشنگ عافی از تهران

  من حدود ۱۵ دقيقه بعد از سقوط به منطقه رسيدم خب حادثه ای بود که نقص فنی دليل آن اعلام شده بود اما مسئله مضحک اسقاطی بودن تجهيزات امدادی بود، هليکوپتری که از زور فرسودگی خود بيم سقوط دارد يا ماشين آتشنشانی که به دليل نقص نتوانست عملی انجام دهد که حکايت از عدم آمادگی سيستم برای مقابله با اينگونه حوادث دارد. کميل - تهران

  مشاهده اين صحنه با صحنه های مشابه آن که هر روز در سرتاسر دنيا رخ می دهد تفاوت چندانی ندارد. آتش سوزی ناشی از گاز مانع کمک رسانی سريع و درست شده است . اما امروز کودکان دانش آموز که بدليل آلودگی هوا در منازل خود بودند جزو قربانيان اين حادثه دلخراش هستند. اين مسئله موجبات نگرانی بيشتر مسافرانی را فراهم خواهد کرد که با هواپيماهای کهنسال ايرانی مسافرت خواهند کرد. آمريکا سالهاست که با مخالفت خود برای فروش هواپيما به ايران موجبات مرگ مردم بی گناه را فراهم می آورد اميدوارم يک روز اين حماقت بزرگ که تنها کشتار مردم ثمره آن است به پايان برسد. ايرانی - تهران

  بنده در حاليکه در اتاق خوابم چرت ميزدم ناگهان ديدم که يک هواپيمای غول پيکر در حال نزديک شدن به خانه مان می باشد. سراسيمه به پايين پله ها حرکت کردم که صدای مهيبی برخاست و آتش و دود با هوا بلند شد. به داخل برگشتم و دوربين خود را برداشته و با استفاده از آن تصاوير را فيلم برداری کردم. متآسفانه حضور نيروهای امداد و نيز امکانات کمک رسانی ايشان بسيار دير و در حد بسيار ضعيف می باشد. که اين مسآله در داخل فيلم کاملآ مشهود است. احمد بوربوری

  بعد از يک روز کاری از کنار ميزم که در طبقه نهم اداره است بلند شدم و کنار پنجره رفتم که ديدم هواپيمايی با سرعت غير معمول و با زاويه تندی قصد فرود دارد اول فکر کردم بعلت خستگی چشم هايم دچار مشکل ديد شده است در عرض چند ثانيه بعد از نظر ناپديد شد که صدای مهيبی شنيدم حدس نمی زدم که هواپيما با جايی برخورد کرده باشد ولی بعد از چندين لحظه که از آن ناحيه دود بلند شد و صدای ماشينهای امداد و آتش نشانی به گوش رسيد حس کردم حادثه بدی اتفاق افتاده است . چون خودم سالها در جبهه و جنگ بودم و بارها تا دم مرگ رفتم بسيار ناراحت و متاسفم که اين اتفاق برای مردم بی پناه و بخصوص بچه ها افتاده است . مسلم ارجمندی - تهران

  در ساعت ۲.۲۵ دقيقه از جاده قديم کرج در حال عبور بودم دود شديدی از سمت خيابان شمشيری به سمت آسمان بلند شده بودو ۳ هليکوپتر امداد در بالای دود درحال چرخيدن بودند. هوای اين منطقه بسيار کثيف بود به طوری که فرودگاه مهرآباد در سرتاسر باند چراغهای قرمز روشن کرده بود. سهيل - تهران

  در حدود ساعت ۱۴ برای خريد مبلمان به منطقه يافت آباد رفته بودم که هنگام برگشتن پشت چراغ قرمر ناگهان صدای غرش هواپيما نظرم را جلب کرد و ديدم که آتش مهيبی از قسمت عقب هواپيما بيرون زده و درب عقب هواپيما نيز باز بود ودر يک چشم به هم زدن با يک ساختمان مرتفع (مثل ۱۱ سپتامبر) برخورد کرد. حسين کيوان

  ساعت حدود ۲ بود که هواپيمايی که ظاهرا سی ۱۳۰ بود از بالای سرم در ارتفاع پايين عبور کرد فورا متوجه شدم که مشکلی پيش امده و خود را به زمين انداختم وپس از ان صدای مهيبی شنيدم احمد ناصری

  همکاران من امروز برای خدمات شبکه به شرکت کاترپيلار به سه راه آذری رفته بودند که در حالی که در حال تماس تلفنی با ايشان بوديم اين حادثه رخ داد. بلافاصله مسئله در شرکت پيچيد و يکی از دوستان که منزلشان در آن نزديکی است با منزل تماس گرفت و حادثه تاييد شد. اول فکر می کرديم يک انفجار ساده است و بعد از سقوط هواپيما مطلع شديم که فکر کرديم يک هواپيمای آموزشی است... بابک اسفندياری

  خانه مان در ميدان شمشيری نزديک منطقه مسکونی توحيد واقع است اين مجتمع مسکونی دارای حدود ۱۵ برج ۱۰ طبقه می باشد که ساکنين آن خانواده های کارکنان نيروی هوايی می باشند. در ساعت وقوع حادثه منزل ما به شدت لرزيد و ما يک لحظه تصور کرديم زلزله است وليکن صداهای انفجارهای پی در پی نشان ازسقوط هواپيما را می داد از پشت بام منزلمان که رفتيم دود بسيار غليظ و زبانه های آتش به راحتی مشاهده می گرديد از دايی خانمم که در آنجا سکونت دارد که پيگيری کرديم متوجه شديم شيشه های ساختمانهای مجتمع و خانه های اطراف شکسته است. سيدمرتضی جعفری

  هواپيمای C۱۳۰ ترابری نيروی هوايی دارای ۸۴ نفر مسافر و ۱۰ نفر خدمه بوده که با يکی از مجتمع های مسکونی ۱۰ طبقه ميدان توحيد که بيش از ۶۰ واحد مسکونی داشت برخورد کرد، تا کنون علت سقوط هواپيما نقص فنی در زمان take-off عنوان شده که خلبان سعی در برگرداندن هواپيما به باند فرودگاه مهرآباد را داشته که موفق نشده. پليس و آتش نشانی منطقه را مسدود و اجازه تصوير برداری نمی دهند. نويدساعت ۱۳:۴۵ دقيقه بود من با اتومبيل در حوالی خيابان شمشيری بودم که ناگهان صدای انفجار مهيبی رخ داد. دود غليظی که از يکی از بلوک های شهرک توحيد بر خاست توجه همه را به خود جلب نمود. من با پارک نمودن اتومبيل خود به طرف شهرک دويدم. هيچ چيز معلوم نبود فقط دود بود و خاک. اهالی می‌گفتند که در طبقه چهارم اين آپارتمان ۱۰ طبقه گاز منفجر شده است. چند دقيقه نگذشته بود که شعله ‌های آتش همه جای ساختمان را فرا گرفت. نيروی های امداد با استفاده از ۳ فروند بالگرد و ماشين های آتش نشانی حدود ۸ يا ۹ دقيقه ای رسيدند. صحنه های بدی بود. به محض اينکه شروع کردند اجساد رو بيرون آوردن من محل را ترک کردم. چون طاقت ندارم. امير - تهران

              

   دستم نمیره چیزی بنویسم

  خدا بیامرزه همه اونایی که دیگه نیستن

   

  در ساعت 9:35 | لینک  | 

  az چشمام به در خشکيد و رفت, از تو نيومد يه خبر...

  در ساعت 21:41 | لینک  | 

  az خودخودم

  ...

  نگاه ها خیلی عجیبن ،

  تا حالا شده دلت بخواد بری توی عمق چشمای یه نفر و بگردی دنبال اصل وجودش؟

   

  بعضی از آدما همه چیزشون توی چشماشونه ...

   

   

  آدم اگه همش بخواد خودشو از خودش قایم کنه روحش می مونه تو قفس و چشماش انگار

   

  یه جورایی غبار می گیره ...و گاهی این غبارها با هیچ بارونی شسته نمی شن...

   

   

  بعضی ها نگاهشون زندگی داره ...دلت می خواد یه عالمه نگاهشون کنی و وقتی نگاهشون

   

  می کنی دلت می خواد بخندی...

   

   

  بعضی های دیگه چشماشون همیشه منتظر بهونه ی باریدنه ...انگار ته نگاهشون همیشه یه

   

  قطره اشک نشسته...پیش این آدما که هستی ...نمی دونم شاید دلت می خواد سکوت

   

  کنی ...حس  می کنم این آدما زندگی رو از پشت هاله ای از یه غم دوست داشتنی می

   

  بینن...

   

  ...

   

  در ساعت 7:56 | لینک  |